Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

1983: Na prahu jaderné apokalypsy

Datum přidání 22.05.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 15 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Nové dokumenty zpřístupněné v archívech CIA, NSA, FSB (dříve KGB) dokazují, jak bylo lidstvo na počátku 80. let minulého století blízko k jaderné apokalypse, informuje magazín Wired. Za všechno mohl panický strach Sovětského svazu z možného útoku USA, všeobecná hysterie, chyba v odhadu a nedorozumění.

jaderná apokalypsa

Foto: V roce 1983 mohlo nedorozumění přerůst v jadernou apokalypsu / Wikipedia

 

V roce 1983 probíhalo na západě desetidenní vojenské cvičení Able Archer 83, které mělo simulovat přechod z konvenční války na válku jadernou. NATO v rámci cvičení simulovaně nastavilo Stav obrané pohotovosti DEFCON na nejvyšší možnou úroveň – DEFCON 1. Sovětský svaz však měl cvičení za klamný manévr, který měl zakrýt skutečný útok na Sovětský svaz. Došlo proto k aktivaci sovětských jaderných raket a Sověti celých deset dnů vyčkávali na jediný náznak útoku. Jediný chybný pohyb nebo nedorozumění mohlo zapříčinit konec života na Zemi.

 

Podle údajů z amerického Národního bezpečnostního archívu (National Security Archives) šest měsíců před začátkem krize varoval sovětský generální tajemník Jurij Andropov amerického velvyslance Averella Harrimana, že „obě země se mohou pohybovat směrem k červené čáře,“ ve které může jediný špatný odhad zažehnout jadernou válku. Harriman později napsal, že věřil ve znepokojení Androprova "nad stavem americko-sovětských vztahů a jeho vůli, aby se alespoň ´normalizovaly´, ne-li zlepšily."

 

Jurij Vladimirovič AndropovFoto: Jurij Vladimirovič Andropov byl sovětský politik a nejvyšší představitel Sovětského svazu (1982 - 1984) / Wikipedia


Podle generála Varfolomeje Korobušina byl počátek 80. let obdobím „krize a příprav na válku“. V Kremlu členové Ústředního výboru spali na směny, aby mohli být kdykoliv připraveni na možný útok NATO a USA. Sovětské plánovače děsilo především rozmísťování stovek amerických jaderných raket středního doletu Pershing II v Evropě, i když sami Sověti měli ve východní Evropě rozmístěno několik odpalovacích systémů SS-20 Saber.

 

S odkazem na odtajněný článek napsaný pro bezpečnostní studii CIA, americký historik Nate Jones tvrdí, že sovětský strach z útoku byl „ sice přehnaný, ale stěží šílený“. Sovětský strach vycházel ze zkušeností z druhé světové války, kdy německá Třetí říše provedla proti Sovětskému svazu největší útočnou operaci v dějinách – operaci Barbarossa. Sověti se obávali, že k tomu může dojít znovu. 

 

Oleg Gordievskij, informátor CIA a MI6 během Studené války, důrazně varoval USA a Velkou Británií před tímto sovětským strachem. Článek také odkazuje na druhý zdroj, českého zpravodajského důstojníka s vazbami na KGB. Podle něj byli Sověti posedlí paralelou mezi roky 1941 a 1983. Panický strach z útoku byl téměř „hmatatelný“ a hluboce ovlivňoval sovětské myšlení během 80. let.

 

RONALD REAGANFoto: Ronald Wilson Reagan byl 40. prezident Spojených států amerických (1981 – 1989) / Wikipedia

 

I zástupci USA a NATO odmítali uvěřit sovětskému strachu. Vždyť právě západní země se obávaly útoku Sovětského svazu. Americkýprezident Roland Reagan se zeptal amerického velvyslance Arthura Hartmana v Sovětském svazu: „Myslíš, že sovětští vůdci se nás skutečně bojí, nebo všechny ty zlostné reakce a ´fuňění´ je součásti jejich propagandy?“

 

Jones sice přiznává, že zpětným studiem dokumentů se můžou analytici i historikové lišit v názoru, jak nebezpečná situace začátkem 80. let byla. Každopádně nedostatek komunikace, hysterie a paranoia na obou stranách mohly vést ke špatnému úsudku a následně ke katastrofě.

 

Jako důkaz paranoie můžeme zmínit masívní sovětskou zpravodajskou akci na západě – operace RYaN (jméno je ruská zkratka pro "jaderný raketový útok). Cílem operace bylo zjistit, zda a kdy NATO a USA zaútočí. Sovětští špióni sledovali kryty civilní ochrany, krevní banky, vojenské základny a pohyb klíčových finančních a náboženských vůdců, aby zjistili známku blížícího se útoku.

 

Video: Slavné „Hvězdné války“ Rolanda Reagana. Ač nikdy nedošlo k realizaci, Hvězdné války nakonec pravděpodobně vedly k pádu Sovětského svazu, protože Sověti nebyli schopni tomuto programu finančně a vojensky čelit. / YouTube

 

Podle Jonese hysterie zuřila na obou stranách. „Regan označil Sovětský svaz jako Říši zla a byl odhodlán ji finančně zničit.  Politbyro slovní výpady opětovalo, a rétoriku na obou stranách, zejména během administrativy Regana, řídila hysterie. Někteří to nazývali jako Druhá Studená válka. Období mezi roky 1982 a 1984 byl nejnebezpečnější americko-sovětskou konfrontací od dob Kubánské krize.“


Nejhorší bylo, že v Kremlu a v Sovětském nejvyšším velení sedělo „spousta šílených lidí“, jak říká ruský vojenský analytik Vitalij Cygičko. „Znám spoustu vojáků, kteří vypadají jako normální lidé, ale bylo jim těžké vysvětlit, že jadernou válku vést nelze. …Bohužel, jak je mi známo spousta ´šílených lidí´ je také ve vedení NATO a v dalších zemí,“ uzavírá Cygičko.

 

Zdroj: Wired

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
hovorka11 Datum: 28.05.2013 Čas: 14:50

Je to starší zpráva, ale zajímavé je, že k realizaci úmyslu uvolňuje váda USA peníze těsně před rozhovory s Ruskem o jaderném odzbrojování.
Připadá mě to stejné, jak volat po jaderném moratoriu na BV, když Izrael se nevzdá jaderné triády s dosahem na EU a USA.
------------------------------------------
"Na začátku roku 2010, americká vláda jako součást své jaderného postoje, oznámila, že program F-35 bude zahrnovat přepracování B61 bomby. B61 je jadernou bombu. Zatímco F-35 nebyl původně určen k schopnosti nést jaderné bomby, jak USA oznámily, nyní se jasně ukazuje, že F-35 bude nosit a jadernou zbraň. "

zdroj:

http://www.canadianpeacecongress.ca/nato/f-35-dangers-far-beyond-costs-and-corruption/

avatar
Jan Grohmann Datum: 26.05.2013 Čas: 18:24

Jaderné zbraně pro F-35? Zajímavé info... mrkneme na to.

avatar
lentak37 Datum: 24.05.2013 Čas: 09:56

Keďže môj posledný príspevok neprešiel cenzurou vyjadrím sa inak a skromnejšie. Ked ste už pri tých profesoroch môj zase nám vždy na prednáškach hovorí na históriu sa vždy musíme pozerať objektívne a ak by sme pojali vsetky fakty aj tak nie je isté či budeme môcť posúdiť históriu objektivne a niektoré fakty zostanú v archívoch keďže naša spoločnosť nie je pripravená na to aby ich vedela prijať,súdiť nás budú môcť len naše generacie

avatar
Jarda P. Datum: 24.05.2013 Čas: 07:25

kfir:
Jak se odvoláváte na profesora mi připomnělo, jak poručík Dub ve Švejkovi často podporoval svá tvrzení slovy "Ještě před válkou mluvil jsem o tom s naším okresním hejtmanem". :D

avatar
kfir Datum: 23.05.2013 Čas: 20:30

To lentak37
Máte v tom docela guláš, jednak SSSR nebyl žádný národ, ale zcela odporné impérium, které kombinovalo jedno z nejpohanštějších státních náboženství všech dob (marxismus-leninismus alias bolševismus) se "starým dobrým" ruským imperialismem okořeněným notnou dávkou asijské krutosti. Něco takového nemělo a nemá mít nárok na existenci. To za prvé.
Za druhé, tento režim či stát se stejně jako jeho neméně zvrácený "bratranec" nacistiské Německo podílel na rozpoutání II. světové války a dokud ho Hitler nenapadl, tak mu vesele pomáhal ve válce proti Západu. Ostatně už můj profesor historie tvrdil, že na východní frontě nebyli žádní hodní a zlí, ale jenm zločinci a jejich oběti a nejhorší na tom byla ta skutečnost, že zločinci byli velmi řasto obětmi a naopak.
Tedy mi přijde snaha koukat na bývalé SSSR či dnešní Rusko (dokud se mentálně nezbaví dědictví SSSR, stejně jako se dědictví III. říše zbavila dnešní SRN) jako na normální stát či dokonce hledat pro jeho jednání (nejen vůči bývalé ČSR) nějakou formu zdůvodnění či pochopení, jako snaha hledat pochopení pro sériového vraha. A srovnávání SSSR s USA, jež tak rádi provozují přiznivci české či slovenské levice, jako naprosté nepochopení historie. USA jistě nejsou svaté, ale ve srovnání se SSSR to skoro tak vypadá.

avatar
KV Datum: 23.05.2013 Čas: 20:08

Je naivná predstava že Ronald Regan uzbrojil SSSR a jeho hospodárstvo.Obidve strany vedeli že prípadný konflikt by nemal víťaza a preto sa jednalo len o zastrašovanie a rétoriku, ale inak si Rusi mohli robiť vo svojej sfére záujmov čo chceli a nemuseli si z Regana robiť ťažkú hlavu.Rusi mali dostatočné technologie na to, aby udržali USA na uzde a aby si Regan nič nedovolil,pretože v prípade konfliktu by neváhali použiť JZ bez ohľadu na to,že by na to doplatili obidve strany.SSSR nemohol v ich sfére záujmu nikto ohroziť, pretože mali suroviny,technologie,zavedený policajný systém atď.Keby chceli tak ten ich systém udržia doteraz.Za príklad môže slúžiť Severná Kórea a Kuba,ktoré aj bez podpory SSSR už 20 rokov prežívajú aj v medzinárodnej izolácii,bez surovin,bez technológií a západné štáty s tým nedokážu nič urobiť.Pád SSSR a celého východného bloku spôsobil Gorbačov ,ktorý sa rozhodol, že už to tak nechce.

avatar
Kedr Datum: 23.05.2013 Čas: 13:55

Teda kecám, před 30 lety :D

avatar
Kedr Datum: 23.05.2013 Čas: 13:54

asdf: Tady se píše o konci života na zemi před 20 leti ;)

avatar
asdf Datum: 23.05.2013 Čas: 13:04

uz i tady se pise o konci zivota na zemi ? :D to snad ne....

avatar
Johnny Datum: 23.05.2013 Čas: 12:01

@Xawer
Able Archer - 2.listopadu 83

avatar
Petr Datum: 23.05.2013 Čas: 11:33

Kdyby se sověti chovali jako Amíci (přelety špionážních letadel, narušování hranic) byli by amíci ti první kdo by to odpálil, rusové byli ještě hodně schovívaví, si myslím

avatar
lentak37 Datum: 23.05.2013 Čas: 11:07

podľa man pekne napísaný článok Rusy v dôsledku udalostí ktoré nastali 22.júna, 1940 o 8:00 ráno zanechala na ZSSR resp, aj v súčastnosit na Rusoch obrovské stopy, žiadny iný národ si nevytrpel toľko koľko si vytrpel ZSSR údaje o obetiach sa rôznia medzi 23 000 000 až 27 000 000 ľudi, pre mnohých historikov je aj ťažko posúdiť či by ZSSR prežilo keby Stalin nebol pri moci, je to téma na mnoho úvah.
Pre Sovietov to bolo o to prekvapujúce ak sa nemýlim ešte nejaký den pred vpradnútím do ZSSR nemci predali rusom nemeckú modernú ponorku.
Tých jadrových kríz bolo viacero, prvou ak sa nemýlim bol v pád Francúzskych Britských a Izraelskych vojsk do Egypta, ked Egypt znárodnil SUez vtedy ZSSR dalo svoj jadrový potenciál. dosť veľkej kritiky sa vtedy znieslo hlavne na Britániu. vAk sa nemýlim toto bola vôbec prvá jadrová kriza

avatar
Pavel Koudelka Datum: 23.05.2013 Čas: 10:50

Dobrý den, k popisce pod videem s Hvězdnými válkami: zaznamenal jsem i názor, že SDI a Reaganova vypjatá protikomunistická rétorika naopak studenou válku prodloužily, protože posilovaly pozici jestřábů v sovětském vedení.

avatar
Jan Grohmann Datum: 23.05.2013 Čas: 10:15

Cvíčení začalo 2. listopadu 1983.
http://en.wikipedia.org/wiki/Able_Archer_83

avatar
Xawer Datum: 23.05.2013 Čas: 10:09

Vzhledem k tomu, že v roce 1983 jsem na VZS u VÚ8522 Cheb, tak by mne zajímal přesný datum onoho vojenského cvičení Able Archer 83. Ví někdo? Díky.

arr