TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Pozemní technika

2025: Ruská armáda sází na roboty

Datum přidání 11.11.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ozbrojené síly Ruské federace přijaly koncepci rozvoje a bojového použití robotických systémů až do roku 2025. V ruské armádě začne také vznikat systémová struktura a řídící orgány pro nasazení robotů. Informaci oznámil agentuře Interfax Oleg Marťjanov, zástupce vládní Vojenskoprůmyslové komise.

Foto: Ruský bojový robot postavený na robotické platformě Platforma-M. Na obrázku je robot vybaven kulometem ráže 7,62 mm a granátomety RPG-26. RIA Novosti

Foto: Ruský bojový robot postavený na robotické platformě Platforma-M. Na obrázku je robot vybaven kulometem ráže 7,62 mm a granátomety RPG-26. RIA Novosti 

 

„Ministerstvo obrany schválilo koncepci využívání robotických systémů a komplexů různých typů a účelů, pro příštích 10 let, až do roku 2025," řekl Marťjanov, který řídí meziresortní pracovní skupinu při VPK pro vývoj a nasazení robotů.


Příjetí koncepce je zásadním krokem v zavádění robotů do ruské armády. Zjednodušeně řečeno, ruská armáda definovala o jaké roboty (a na jaké úkoly) má v následujících deseti letech zájem. Nyní je na průmyslu (zejména ruského), zda vizi ruské armády dokáže naplnit.


„V poslední době existovaly překážky ve vývoji robotiky z důvodů nedostatků jasných požadavků. Zejména neexistovaly žádné technické a taktické specifikace pro zahájení výzkumu a vývojových prací na konkretních typech robotů, a nebyly definovány systémy řízení a velení," řekl Marťjanov. Nyní se však situace přijetím koncepce radikálně změnila.

Foto: Ukázka spolupráce ruských vojáků a robotů. / RIA Novosti

Foto: Ukázka spolupráce ruských vojáků a robotů v Kaliningradu. / RIA Novosti

 

Podle Marťjanova je vytvoření jednotlivých robotických útvarů, vyzbrojených robotickými útočnými komplexy, bezpilotními letouny a další robotickou technikou, "novou etapou v osvojení vysoce přesných moderních zbraní v armádě a námořnictvu."


Roboti se stanou součástí každého ruského vojenského okruhu a každé flotily ruského námořnictva. „Podle odborníků se roky 2017 nebo 2018 stanou milníkem ve vývoji a dodávkách různých druhů robotických systémů ruským vojákům, včetně jejich použití na bojišti,"  řekl agentuře Interfax Marťjanov.


Podle přijatého dokumentu se mají robotické systémy podílet na výzbroji a technice v ruské armádě z 30 % (!). Cílový podíl robotických systémů je velmi ambiciozní, neboť Rusko zaostává řadu let ve vývoji vojenských robotů za Západem a díky sankcím má stížený přístup k velmi pokročilým technologiím. Zmínit můžeme například „standardní" senzor robotických systémů, laserový radar LIDAR (Light Detection And Ranging).

 

Foto: Mobilní robotický komplex MRK-002-BG-57 v akci. / YouTube

 

„Samozřejmě stále zaostáváme za vedoucími armádami Západu v používání robotických prostředků a jejich nasazení na bojišti. Nicméně naší vojenští roboti jsou stále více využíváni na vojenských cvičeních, dělají průchody v minových polích, drony provádějí průzkum, speciální roboti hasí požáry v uzavřených prostorách, používají se na vodě, pod vodou, ve vesmíru, apod," vysvětluje Marťjanov.


V současné době běží v Rusku několik projektů mobilních robotických komplexů. Můžeme zmínit komplex Tajfun-M ke střežení raketových základen, Platforma-M s bojovou nástavbou nebo robotický komplex MRK-002-BG-57.

 

Zdroj: Russia Beyond the headlines, Rostechnologie Blog

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
RichardPavlov Datum: 04.09.2015 Čas: 19:16

Týchto pásových hračiek sa nebojím, skor toho, že ked sa rusi naserú a zabudnú na rozpočet, kúpia od japoncov práva na Asima,BUM, dajú mu Titanové panierovanie,BUM, Kalašnikov a zákopový nož hned po ruke,Bum, Možno aj mali gulomet na rameno,Bum, A máme tu hned komunistického Robocopa, a ešte aj stým ich programovaním, Pane Bože, Tohto sa ja skutočne bojím

avatar
Oleg Datum: 12.11.2014 Čas: 17:16

Deadog: budeme-li vycházet z definice anglického výrazu "drone" (http://whatis.techtarget.com/definition/drone nebo http://en.wikipedia.org/wiki/Unmanned_aerial_vehicle), pak je sousloví "pozemní dron" oxymoronem.

Předpokládám však, že narážíte na míru autonomie daných systémů. Zde si dovolím upozornit na skutečnost, že Rusové hodlají v blízké (...otázkou je samozřejmě jak moc blízké) budoucnosti změnit jedno z hlavních paradigmat užívání robotických systémů, a to sice možnost samostatné likvidace cíle, bez zásahu operátora, viz např. http://technet.idnes.cz/ozbrojeni-roboti-rusko-0vv-/vojenstvi.aspx?c=A140424_160849_vojenstvi_mla

avatar
Deadog Datum: 12.11.2014 Čas: 15:07

Toto sou pozemni drony na dalkove ovladani ,ne roboti. Ale klidne mi to znova smazte:)

avatar
z.a.p Datum: 12.11.2014 Čas: 00:24

Robotika je cesta vpred, o tom neni pochyb. Ne jenom ze to delaji potencionalni odpurci, ale proto ze je to logicke vyusteni technickych moznosti. Dokonce i individualni nadsenci to dokazou: znam jednoho chlapka, (byl kdysi muj sef) a ten postavil sveho vlastniho 'chodiciho' (lepe receno sourajiciho se) robota. Kdyz to clovek vidi v pochodu, napadaji ho ruzne myslenky......

Jedna otazka zustava: bude-li pristi valka s pouzitim robotu (coz je pravdepodobne), komu se budou stavet pamatniky a klast vence?

avatar
Nemo Datum: 11.11.2014 Čas: 17:28

robotizace je výborný nápad a nemusí jít ani o fungl nové stroje ale upravené starší ze starých zásob. Sice by i po upgradu pancíře měly velké ztráty ale posloužily by jako otupení nepřátelského útoku a výrazně by snižovaly ztráty vycvičených profesionálů.

avatar
GAVL Datum: 11.11.2014 Čas: 17:11

Porodnost je problém veškeré "civilizované" společnosti a kondička zrovna tak.

Vývoj Rublu bychom museli posuzovat v dlouhodobém období. Něco jako za posledních 10-20 let a cenu ropy zrovna tak. Pokud by chtěl někdo tuto záležitost zpracovat a výsledek sem zveřejnit měl by mé díky.

avatar
Takeda Datum: 11.11.2014 Čas: 15:58

Spurter: Já bych řekl, že to od Rimra byla ironie...

V roce 2025 bude muset bejt ruská armáda robotizovaná komplet, protože jaksi budou docházet rusové, díky super porodnosti.

Pro rejpaly: je to nadsázka, ale trend tu je.

Btw. taky bysme měli přemejšlet o nějaký podstatnější robotizaci, vzhledem k porodnosti a vůbec naší super kondičce.

avatar
Spurteer Datum: 11.11.2014 Čas: 15:15

to RiMr71 Kdo jste byl na tom že rubl posiluje, podle mých zdrojů klesá obojí.
http://www.kurzy-men.biz/graf-vyvoj-kurzu-mesic-rusko-rubl-RUB
http://www.kurzy.cz/komodity/ropa-brent-graf-vyvoje-ceny/

avatar
RiMr71 Datum: 11.11.2014 Čas: 14:00

No ti mají jedinou kliku, že rubl posiluje a cena ropy stoupá.... Jinak nevím, kde by na všechny ty své velké projekty vzali...

arr