Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

2025: Ruská armáda sází na roboty

Datum přidání 11.11.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ozbrojené síly Ruské federace přijaly koncepci rozvoje a bojového použití robotických systémů až do roku 2025. V ruské armádě začne také vznikat systémová struktura a řídící orgány pro nasazení robotů. Informaci oznámil agentuře Interfax Oleg Marťjanov, zástupce vládní Vojenskoprůmyslové komise.

Foto: Ruský bojový robot postavený na robotické platformě Platforma-M. Na obrázku je robot vybaven kulometem ráže 7,62 mm a granátomety RPG-26. RIA Novosti

Foto: Ruský bojový robot postavený na robotické platformě Platforma-M. Na obrázku je robot vybaven kulometem ráže 7,62 mm a granátomety RPG-26. RIA Novosti 

 

„Ministerstvo obrany schválilo koncepci využívání robotických systémů a komplexů různých typů a účelů, pro příštích 10 let, až do roku 2025," řekl Marťjanov, který řídí meziresortní pracovní skupinu při VPK pro vývoj a nasazení robotů.


Příjetí koncepce je zásadním krokem v zavádění robotů do ruské armády. Zjednodušeně řečeno, ruská armáda definovala o jaké roboty (a na jaké úkoly) má v následujících deseti letech zájem. Nyní je na průmyslu (zejména ruského), zda vizi ruské armády dokáže naplnit.


„V poslední době existovaly překážky ve vývoji robotiky z důvodů nedostatků jasných požadavků. Zejména neexistovaly žádné technické a taktické specifikace pro zahájení výzkumu a vývojových prací na konkretních typech robotů, a nebyly definovány systémy řízení a velení," řekl Marťjanov. Nyní se však situace přijetím koncepce radikálně změnila.

Foto: Ukázka spolupráce ruských vojáků a robotů. / RIA Novosti

Foto: Ukázka spolupráce ruských vojáků a robotů v Kaliningradu. / RIA Novosti

 

Podle Marťjanova je vytvoření jednotlivých robotických útvarů, vyzbrojených robotickými útočnými komplexy, bezpilotními letouny a další robotickou technikou, "novou etapou v osvojení vysoce přesných moderních zbraní v armádě a námořnictvu."


Roboti se stanou součástí každého ruského vojenského okruhu a každé flotily ruského námořnictva. „Podle odborníků se roky 2017 nebo 2018 stanou milníkem ve vývoji a dodávkách různých druhů robotických systémů ruským vojákům, včetně jejich použití na bojišti,"  řekl agentuře Interfax Marťjanov.


Podle přijatého dokumentu se mají robotické systémy podílet na výzbroji a technice v ruské armádě z 30 % (!). Cílový podíl robotických systémů je velmi ambiciozní, neboť Rusko zaostává řadu let ve vývoji vojenských robotů za Západem a díky sankcím má stížený přístup k velmi pokročilým technologiím. Zmínit můžeme například „standardní" senzor robotických systémů, laserový radar LIDAR (Light Detection And Ranging).

 

Foto: Mobilní robotický komplex MRK-002-BG-57 v akci. / YouTube

 

„Samozřejmě stále zaostáváme za vedoucími armádami Západu v používání robotických prostředků a jejich nasazení na bojišti. Nicméně naší vojenští roboti jsou stále více využíváni na vojenských cvičeních, dělají průchody v minových polích, drony provádějí průzkum, speciální roboti hasí požáry v uzavřených prostorách, používají se na vodě, pod vodou, ve vesmíru, apod," vysvětluje Marťjanov.


V současné době běží v Rusku několik projektů mobilních robotických komplexů. Můžeme zmínit komplex Tajfun-M ke střežení raketových základen, Platforma-M s bojovou nástavbou nebo robotický komplex MRK-002-BG-57.

 

Zdroj: Russia Beyond the headlines, Rostechnologie Blog

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
RichardPavlov Datum: 04.09.2015 Čas: 19:16

Týchto pásových hračiek sa nebojím, skor toho, že ked sa rusi naserú a zabudnú na rozpočet, kúpia od japoncov práva na Asima,BUM, dajú mu Titanové panierovanie,BUM, Kalašnikov a zákopový nož hned po ruke,Bum, Možno aj mali gulomet na rameno,Bum, A máme tu hned komunistického Robocopa, a ešte aj stým ich programovaním, Pane Bože, Tohto sa ja skutočne bojím

avatar
Oleg Datum: 12.11.2014 Čas: 17:16

Deadog: budeme-li vycházet z definice anglického výrazu "drone" (http://whatis.techtarget.com/definition/drone nebo http://en.wikipedia.org/wiki/Unmanned_aerial_vehicle), pak je sousloví "pozemní dron" oxymoronem.

Předpokládám však, že narážíte na míru autonomie daných systémů. Zde si dovolím upozornit na skutečnost, že Rusové hodlají v blízké (...otázkou je samozřejmě jak moc blízké) budoucnosti změnit jedno z hlavních paradigmat užívání robotických systémů, a to sice možnost samostatné likvidace cíle, bez zásahu operátora, viz např. http://technet.idnes.cz/ozbrojeni-roboti-rusko-0vv-/vojenstvi.aspx?c=A140424_160849_vojenstvi_mla

avatar
Deadog Datum: 12.11.2014 Čas: 15:07

Toto sou pozemni drony na dalkove ovladani ,ne roboti. Ale klidne mi to znova smazte:)

avatar
z.a.p Datum: 12.11.2014 Čas: 00:24

Robotika je cesta vpred, o tom neni pochyb. Ne jenom ze to delaji potencionalni odpurci, ale proto ze je to logicke vyusteni technickych moznosti. Dokonce i individualni nadsenci to dokazou: znam jednoho chlapka, (byl kdysi muj sef) a ten postavil sveho vlastniho 'chodiciho' (lepe receno sourajiciho se) robota. Kdyz to clovek vidi v pochodu, napadaji ho ruzne myslenky......

Jedna otazka zustava: bude-li pristi valka s pouzitim robotu (coz je pravdepodobne), komu se budou stavet pamatniky a klast vence?

avatar
Nemo Datum: 11.11.2014 Čas: 17:28

robotizace je výborný nápad a nemusí jít ani o fungl nové stroje ale upravené starší ze starých zásob. Sice by i po upgradu pancíře měly velké ztráty ale posloužily by jako otupení nepřátelského útoku a výrazně by snižovaly ztráty vycvičených profesionálů.

avatar
GAVL Datum: 11.11.2014 Čas: 17:11

Porodnost je problém veškeré "civilizované" společnosti a kondička zrovna tak.

Vývoj Rublu bychom museli posuzovat v dlouhodobém období. Něco jako za posledních 10-20 let a cenu ropy zrovna tak. Pokud by chtěl někdo tuto záležitost zpracovat a výsledek sem zveřejnit měl by mé díky.

avatar
Takeda Datum: 11.11.2014 Čas: 15:58

Spurter: Já bych řekl, že to od Rimra byla ironie...

V roce 2025 bude muset bejt ruská armáda robotizovaná komplet, protože jaksi budou docházet rusové, díky super porodnosti.

Pro rejpaly: je to nadsázka, ale trend tu je.

Btw. taky bysme měli přemejšlet o nějaký podstatnější robotizaci, vzhledem k porodnosti a vůbec naší super kondičce.

avatar
Spurteer Datum: 11.11.2014 Čas: 15:15

to RiMr71 Kdo jste byl na tom že rubl posiluje, podle mých zdrojů klesá obojí.
http://www.kurzy-men.biz/graf-vyvoj-kurzu-mesic-rusko-rubl-RUB
http://www.kurzy.cz/komodity/ropa-brent-graf-vyvoje-ceny/

avatar
RiMr71 Datum: 11.11.2014 Čas: 14:00

No ti mají jedinou kliku, že rubl posiluje a cena ropy stoupá.... Jinak nevím, kde by na všechny ty své velké projekty vzali...

arr