Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Letecká technika

"Velký bratr" nad Afghánistánem

Datum přidání 02.01.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Zdá se, že ani fiasko s neviditelným letadlem RQ-170 Sentinel nezastavilo chuť vojáků posílat do válečných zón další bezpilotní stroje. Dle informací z oficiálního portálu US Army budou v dubnu nebo v květnu odeslány do Afghánistánu na testování tři průzkumné bezpilotní vrtulníky A160 Hummingbird od firmy Boeing. Na tom již není dnes nic zvláštního, avšak opravdová technická lahůdka se skrývá v útrobách strojů. Vrtulníky budou vybaveny speciálním průzkumným kontejnerem ARGUS-IS s obrovskou rozlišovací schopností, pro sledování bojiště v reálném čase. Jedná se o další krok k absolutní informační nadvládě Spojenců nad protivníkem.

A160 Hummingbird

Foto: A160 Hummingbird  v letu / Boeing


Optické zařízení ARGUS-IS (Autonomous Real-Time Ground Ubiquitous Surveillance Imaging System) vyniká především kamerou s obrovským rozlišením až 1,8 Gpx. Vojákům se tak dostává do rukou vlastně jakási futuristická křišťálová koule, kde můžou v reálném čase vidět jakékoliv místo na zemi, které se jim zamane.


ARGUS-IS je výrobkem britského koncernového gigantu BAE Systems. Firma začala na systému pracovat v roce 2007 na popud americké agentury DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). ARGUS-IS se skládá z hlavní kamery s velkým rozlišením 1,8 Gpx a systémů na zpracování signálů.


ARGUS-IS nejen, že má obrovskou rozlišovací schopnost, ale dokáže také zcela automaticky sledovat zájmové objekty na zemi. Z výšky 6km dosahuje velikost sledované plochy 160km2. Podle potřeby se na této ploše dokáže zaměřit až na 65 konkrétních bodů (osoby, auta, budovy) a ty automaticky sledovat - podle potřeby s ještě větší rozlišovací schopnosti.


Signál z kamer bude zpracováván přímo v letadle a následně předán do pozemního velícího centra. Zde můžou operátoři sledovat živé video z cílového prostoru až s rychlostí 10 snímků za sekundu.

 

ARGUS-ISFoto: Testovací Obrázek pořízený systémem ARGUS-IS (62 km2) / DARPA


BAE Systems rovněž pracuje na dalším zlepšení systému ARGUS-IS. Jde především o vývoj nové kamery, schopné pracovat i v noci a rozšíření počty sledovaných objektů na 120. S testováním modernizovaného systému se začne v červnu roku 2012.


V dalším vývojovém kroku se počítá s ozbrojenou verzi vrtulníku A160 Hummingbird se systémem ARGUS-IS. Pak nejen, že vrtulník může sloužit jako létající "křišťálová koule", ale také podle potřeby okamžitě zaútočit na nepřátelské cíle.


Všechny tři stroje A160 Hummingbird zůstanou v Afghánistánu jeden rok. Výsledky z ostrého provozu pak budou využity pro další rozvoj systému ARGUS-IS.


Systém však nebudí jen nadšení mezi vojáky, ale také obavy civilní veřejnosti. Americká vláda počítá s použitím ARGUS-IS také pro civilní prostředí. Například pro sledování demonstrací, policejní účely apod. V americké veřejnosti panují obavy, zda tak vyspělý systém na sledování velkého množství osob, nenarušuje právo na soukromí. Doufejme, že se nejedná o začátek "Velkého bratra".

 

Zdroj: Altair

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr