Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

"Velký bratr" nad Afghánistánem

Datum přidání 02.01.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Zdá se, že ani fiasko s neviditelným letadlem RQ-170 Sentinel nezastavilo chuť vojáků posílat do válečných zón další bezpilotní stroje. Dle informací z oficiálního portálu US Army budou v dubnu nebo v květnu odeslány do Afghánistánu na testování tři průzkumné bezpilotní vrtulníky A160 Hummingbird od firmy Boeing. Na tom již není dnes nic zvláštního, avšak opravdová technická lahůdka se skrývá v útrobách strojů. Vrtulníky budou vybaveny speciálním průzkumným kontejnerem ARGUS-IS s obrovskou rozlišovací schopností, pro sledování bojiště v reálném čase. Jedná se o další krok k absolutní informační nadvládě Spojenců nad protivníkem.

A160 Hummingbird

Foto: A160 Hummingbird  v letu / Boeing


Optické zařízení ARGUS-IS (Autonomous Real-Time Ground Ubiquitous Surveillance Imaging System) vyniká především kamerou s obrovským rozlišením až 1,8 Gpx. Vojákům se tak dostává do rukou vlastně jakási futuristická křišťálová koule, kde můžou v reálném čase vidět jakékoliv místo na zemi, které se jim zamane.


ARGUS-IS je výrobkem britského koncernového gigantu BAE Systems. Firma začala na systému pracovat v roce 2007 na popud americké agentury DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). ARGUS-IS se skládá z hlavní kamery s velkým rozlišením 1,8 Gpx a systémů na zpracování signálů.


ARGUS-IS nejen, že má obrovskou rozlišovací schopnost, ale dokáže také zcela automaticky sledovat zájmové objekty na zemi. Z výšky 6km dosahuje velikost sledované plochy 160km2. Podle potřeby se na této ploše dokáže zaměřit až na 65 konkrétních bodů (osoby, auta, budovy) a ty automaticky sledovat - podle potřeby s ještě větší rozlišovací schopnosti.


Signál z kamer bude zpracováván přímo v letadle a následně předán do pozemního velícího centra. Zde můžou operátoři sledovat živé video z cílového prostoru až s rychlostí 10 snímků za sekundu.

 

ARGUS-ISFoto: Testovací Obrázek pořízený systémem ARGUS-IS (62 km2) / DARPA


BAE Systems rovněž pracuje na dalším zlepšení systému ARGUS-IS. Jde především o vývoj nové kamery, schopné pracovat i v noci a rozšíření počty sledovaných objektů na 120. S testováním modernizovaného systému se začne v červnu roku 2012.


V dalším vývojovém kroku se počítá s ozbrojenou verzi vrtulníku A160 Hummingbird se systémem ARGUS-IS. Pak nejen, že vrtulník může sloužit jako létající "křišťálová koule", ale také podle potřeby okamžitě zaútočit na nepřátelské cíle.


Všechny tři stroje A160 Hummingbird zůstanou v Afghánistánu jeden rok. Výsledky z ostrého provozu pak budou využity pro další rozvoj systému ARGUS-IS.


Systém však nebudí jen nadšení mezi vojáky, ale také obavy civilní veřejnosti. Americká vláda počítá s použitím ARGUS-IS také pro civilní prostředí. Například pro sledování demonstrací, policejní účely apod. V americké veřejnosti panují obavy, zda tak vyspělý systém na sledování velkého množství osob, nenarušuje právo na soukromí. Doufejme, že se nejedná o začátek "Velkého bratra".

 

Zdroj: Altair

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr