TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Letecká technika

Bitevní vrtulníky AH-64E Apache pro USA a Saudskou Arábii

Datum přidání 22.03.2017    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 26 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká armáda (US Army) podepsala s Boeingem dohodu o přestavbě a nákupu bitevních vrtulníků AH-64E Apache. V rámci dohody Boeing upraví 244 Apachů americké armády na verzi “E” a vyrobí 24 nových AH-64E pro Saúdskou Arábii.

Foto: AH-64E Apache; větší foto / Boeing

 

Všech 268 vrtulníků AH-64E Apache, ať nových nebo modernizovaných, nakoupí od firmy Boeing přímo americká armáda. Ta následně v rámci programu zahraničního prodeje zbraní FMS (Foreign Military Sales) předá 24 nových AH-64E Saudské Arábii, resp. národní gardě Saudské Arábie SANG (Saudi Arabian National Guard).


AH-64E je vojenský vrtulník, jehož licenční práva vlastní americká armáda. Jeho prodej do zahraničí proto musí vždy schvalovat v rámci programu FMS americký Kongres.


Bližší rozpis ceny kontraktu není znám. V minulosti ale přestavba starších vrtulníků Apache na verze “E” přišla na přibližně 10 milionů dolarů za kus. Výroba nového AH-64E (samozřejmě bez náhradních dílů, pozemního zabezpečení) stojí přibližně 35 milionů dolarů.


V případě Saudské Arábie není ale jasné, zda se jedná o “holé” vrtulníky, nebo již plně vybavené stroje se všemi senzory, avionikou, zbraňovými a komunikačními systémy. Společný saúdsko-americký nákup je dán zřejmě snahou snížit cenu u firmy Boeing. 


V současné době americká armáda provozuje 756 bitevních vrtulníků AH-64 Apache verze “D” a nejnovější verze “E”. Celkově bude na verzi “E” vylepšeno 634 vrtulníků AH-64D. V roce 2019 nebo 2020 pak firma Boeing dodá americké armádě 56 nově postavených AH-64E.


V případě Saudské Arábie je situace složitější. Královské saúdské pozemní síly KSA (Royal Saudi Land Forces) provozují 11 vrtulníků AH-64D Apache z původně 12 vrtulníků - jeden stroj byl ztracen minulý rok v Jemenu. V budoucnu saúdské pozemní síly nakoupí ještě 36 vrtulníků verze “E”.

 

Národní garda Saudské Arábie provozuje 12 nejnovějších vrtulníků AH-64E Apache. Pro saúdskou národní gardu směřuje i nejnovější várka 24 Apachů.

 

Připomeňme, že pozemní síly KSA jsou podřízeny saúdskému ministerstvu obrany, ale národní garda SANG přímo saudské královské rodině. V SANG slouží 200 000 vojáků a 25 000 členů polovojenských jednotek (všichni rekrutováni z loajálních kmenů).

 

SANG chrání rodinu Saúdů, zemi před vnějším nepřítelem, zajišťuje vnitřní bezpečnost, bojuje proti možnému státnímu převratu a chrání strategická místa Saudské Arábie, včetně měst Medína a Mekka.

 

Komunikační a velitelská struktura SANG je zcela oddělená od Ozbrojených sil Saudské Arábie (pozemní síly, letectvo, námořnictvo).

 

Video: AH-64E v Afghánistánu. / YouTube

 

Národní garda Saudské Arábie v současné době buduje vlastní letecké křídlo. Před dvěma lety SANG nevlastnila žádné vrtulníky - nyní provozuje 12 bitevníku AH-64E Apache, 26 dopravních UH-60M a 12 lehkých útočných AH-6i.


SANG plánuje provozovat 156 amerických vrtulníků - jejich prodej již v roce 2010 schválilo americké ministerstvo obrany. Celkově má jít o 36 vrtulníků AH-64E, 72 vrtulníků UH-60M, 12 vrtulníků AH-6I a 12 lehkých MD-530F.


Poptávka z roku 2010 obsahuje také například 243 náhradních motorů T700-GE-701D, 2592 ks střel Hellfie a další stovky kompletů senzorů (APG-78, APR-48A, APR-39, AVR-2B, AAR-57(V)3/5), přístrojů pro noční vidění a zbraní a další stovky kusů příslušenství. Celková cena poptávky dosahuje 25,6 miliardy dolarů.


Pentagon také personálně zajišťuje budování leteckého křídla SAAN. V Saudské Arábii působí 42 amerických pilotů, kteří cvičí saúdské kolegy.


Nové AH-64E se liší od dřívějších verzí Apachů v mnoha ohledech. Byla obměněna celá řada avionických a elektronických systémů, které posouvají Apache na nejvyšší technologickou úroveň.

 

Zmínit můžeme například zcela nový taktický rádiový komunikační systém a také možnost ovládat bezpilotní prostředky přímo z kokpitu vrtulníku - v kabině operátora najdeme displej, na který lze promítat obraz z bezpilotního letadla.


Instalovány jsou silnější a úspornější pohonné jednotky T700-GE-701D a nové kompozitní listy rotoru. Pro AH-64E to znamená zlepšení nejen ve výkonu, ale například i v rychlosti nebo stoupavosti.

 

Zdroj: Boeing

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Shania Datum: 24.03.2017 Čas: 12:51

Koukam, že je toho jen pulka, pokračování:

Kde si mysliš, že se brali povstalci v Iraku, kde dlouhý roky bojovali proti okupaci? určitě nepřišli z Lybie-->Syrie-->Irak

avatar
logik Datum: 24.03.2017 Čas: 11:42

PS: otecko - právě, že to je všechno jiné, než náboženský fanatismus.

Vy si představujete araby jako nějaké pitomé pralidi. Ve skutečnosti náboženskej fanatismus funguje mezi "kanonenfutrem" a užitečnejma idiotama, ale jestli si myslíš, že vláda SA nebo Iránu dělá něco kvůli náboženství, tak jsi mimo. Ti ho jenom využívaj, když se jim zrovna hodí.

avatar
logik Datum: 24.03.2017 Čas: 11:38

Je krásný, jak zprávy negativní pro spojence USA jsou "jasná fakta", zatímco zprávy házející špatné světlo na spojence ruska jsou "JPP".

Trochu objektivity - o situaci v regionu neví nikdo nic jistě. Jediné co je podle mne jisté, že je to zcela jistě úplně jinak, než černobíle, a že zpravidla většina hajzlíků hraje na obě strany, jak se jim to zrovna hodí.

avatar
Shania Datum: 24.03.2017 Čas: 10:35

otecko: proč jako? protože se za 15 let nic nezměnilo? Anebo protože AQ jsou Sunnite a ty by přeci Iran nepodporoval? Není to vůbec o tom že většinu teroru odnáší stejně Sunité...

Mezi Iranem a AQ je spousta společných zájmů, které se můžou čas od času lišit, ale stejně je to pro ně užitečný nástroj.

Kde si mysliš že se brali povstalci v Iraku, který dlouhý roky bojovali proti okupaci? určitě nepřišli z Lybie-->Syrie-->Irak

avatar
otecko Datum: 24.03.2017 Čas: 07:31

Shanio, s Iránem jste fakt vedle, s obhajobou SA taty.
I když je na blízkém Východě binec neskutečných rozměrů, základ je jasný -sunnitská verze islámu versus šítská. A Irán má státní šítský islám, kdežto SA, Katar, nyní též už Turecko sunitský. A ISIS a AQ prosazují tvrdou fermu sunitského islámu. Je to hezky vidět v Jemenu, kde menšinoví Tusiové- šíté bojují proti SA a AQ.

Je to náboženský fanatismus,

avatar
semtam Datum: 23.03.2017 Čas: 20:19

Strategist

Ne, Shania se mýlí. Zda Írán podporoval Al-Kajdu je formou JPP. Za prvé hojnou podporu má od Saúdské Arábie a Kataru. I kdyby ze strategických důvodů je někdy podpořil, tak to je jen kapka v moři.

Navíc to nemá ani logiku, kdyby podporoval Al-Kajdu, tak by si tím sám sobě házel klacky do cesty i svým bojovníkům v Sýrii a Iráku a šel by na ruku Kataru a Saúdům.

Nemá to hlavu ani patu

avatar
Strategist Datum: 23.03.2017 Čas: 20:02

Danny: ne shania se nemýlí, byly i důkazy ze írán během operace v iráku podporoval jak sunistske tak sitske milice a hnali je proti sobě aby byli za urovnavani konfliktu viděni jako zachranci v iraku a rozsirili svůj vliv v oblasti.

avatar
semtam Datum: 23.03.2017 Čas: 15:19

danny

To je v pohodě. Shania zde dlouhodobě mele saúdskou propagandu. Za vším vidí Írán, apod. ¨

Našel si nějaké anglojazyčné stránky od Saúdů a bere je jako neotřesitelnou pravdu.
On už je takovej.

avatar
Shania Datum: 23.03.2017 Čas: 13:45

danny: ani trochu...

avatar
Pepin Nešpor Datum: 23.03.2017 Čas: 13:15

Rase : presne tak! Jeto logicke k Venonum koupit Vipera, ale na druhou stranu Viper je spickovy vrtulniky na svou vahu má brutalni vykon. Vzdyt unese vahu vyzbroje to co Hind,ale jak rikas Apache v modu E je Apache! :-)

avatar
juhelak Datum: 23.03.2017 Čas: 12:32

Rase : uvidíme co nakonec nakoupi..oni když nekoho vyhlasi tak prijde konkurence s upravenou nabídkou..jinak on ani ten Viper není spatny. A abych MO jen nekřivdil s tím jak jim to trva..možná čekali na vše kuli tem intervencím aby první platby byli u při posílené koruně..ve finále to muže snízit cenu až o 10-15%

avatar
danny Datum: 23.03.2017 Čas: 12:25

Shania: Největší podporovatelé AQ jsou dnes Katar a někde daleko za ním Iran

S tím Iránem jako podporovatelem AQ jsi se trochu seknul, ne?

avatar
Rase Datum: 23.03.2017 Čas: 10:20

juhelak:
Jako náhrada těch desíti Mi-24 co si AČR nechá, by byly AH-64E skvělé a těch 10 mld. není taková palba. Akorát vzhledem k tomu, že MO patrně nakoupí Venomy, tak logicky bude chtít spíš Viper, kvůli shodným součástkám - levnější údržbě a provozu. Což je docela škoda a nakupovat AH-64Eby tak ztratilo smysl i kdyby sme je dostali se slevou... nebo darem.

avatar
Shania Datum: 23.03.2017 Čas: 10:15

otecko: prokazatelně můžeš sice dokázat, že SA AQ stvořila, podporovala, ale máš 15 let od 11. zaří a situace se trošku změnila...

SA (jako stát) už před nějakou dobu přehodnotili svoji politiku (a k moci se dostali jiní lidé) a aktuálně se to má tak, že SA a UAE, tedy lidi co jsou tam u moci jsou silně proti AQ...
To nic nemění na tom co je ten režim zač..., ale není třeba si vymyslet neco v cem uz nejedou, lejce se dá najít spousta jiných věcí.

Největší podporovatelé AQ jsou dnes Katar a někde daleko za ním Iran

avatar
juhelak Datum: 23.03.2017 Čas: 09:59

miliardu v korunách za jeden..to je hrozná suma..ale když si to napíšu že 10 nejlepších bojových vrtulníků za deset miliard kč třeba v 5 jednoletých splátkách..tak je to pro nás celkem v pořádku :)
Nám by stačilo i to D pokud by bylo řádově o pár desítek milionů levnejší..Trump by udělal lépe kdyby nám něco darovali a zároveň stáhli kontingent z Německa..ještě by na tom ušetrli :)

arr