Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

3D tisk – revoluce na bojišti se blíží

Datum přidání 23.08.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Válečnou „revoluci“ máme obvykle spojenou s high-tech zbraněmi, jako jsou supermoderní letadla, tanky či lodě. Avšak nejen zbraně mohou být vojenskými systémy strategického významu. Doslova změnit pravidla na bojišti může také technologie trojrozměrného tisku.

Foto: Pomocí 3D tisku není problém zhotovit prakticky jakoukoliv součástku pušky / YouTube

Foto: Pomocí 3D tisku není problém zhotovit prakticky jakoukoliv součástku pušky; ilustrační foto / YouTube

 

Logistika a 3D tisk

Trojrozměrný tisk, neboli 3D tisk, je technologie, díky které můžeme vytvořit jakýkoliv pevný objekt pomocí počítačové předlohy. Základem je digitální model tisknutého objektu. Model můžeme v počítači nakreslit, nebo ho vytvořit (oskenovat) na základě reálného předmětu.

 

Kýžený objekt vzniká tak, že 3D tiskárna pokládá jednu vrstvu materiálu na druhou. V současné době není problém vytvářet součástky z plastu, kovu, kompozitu, skla nebo dokonce z biologického materiálu. Jako zdroj materiálu 3D tiskárny využívají zvolenou látku v práškové formě.

 

Jak může mít 3D tiskárna strategický význam pro armádu? Moderní vojesko potřebuje ke svému fungování obrovské množství přístrojů a techniky. Ke všemu je třeba také mít k dispozici obrovské množství náhradních dílů. Opotřebení, technické poruchy, výrobní vady, bojové poškození – údržba techniky v provozuschopném stavu je na bojišti klíčová.

 

Výhody trojrozměrného tisku

Každá součástka se musí na místo určení nějak dopravit. Jak ukazují zkušenosti z Afghánistánu, doprava čehokoliv kamkoliv je nejen nesmírně drahá, časově náročná, ale také velmi nebezpečná. Už nemluvíme ani o organizační náročnosti, nebo o nárocích kladených na katalogizaci a evidenci náhradních dílů.

 

Avšak nahradní díly nemusíme vozit přes půl světa. Nemusíme čekat dny nebo týdny na doručení a ani nemusíme vysílat ozbrojené kolony, pro dopravu dílů. Vše lze jednoduše vyrobit na místě…

 

Foto: Potřebujete náhradní montážní klíč? Není problém! Stačí laserem oskenovat předlohu a vše vložit do 3D tiskárny. / YouTube

 

Takové řešení umožňuje právě 3D tisk. Ač je technologie známe již od 80. let minulého století, pokrok techniky v posledních letech umožnil snížit cenu celé technologie trojrozměrného tisku. Zapomeňte na plastové hračky, průmyslové 3D tiskárny si poradí i s nejtvrdšími a nejodolnějšími kovy.

 

Americká NASA například před časem pomocí trojrozměrného tisku vytvořila injektor pro raketové motory. Při testech součástka odolala 3300 °C po dobu 46 sekund. Klasickým obráběním trvá výroba jednoho raketového injektoru šest měsíců při ceně 10 000 dolarů. Pomocí 3D tisku injektor vznikl za tři týdny za méně než polovinu ceny.

 

Využití 3D tisku pro potřeby armády může být dalekosáhlé. Přímo na místě lze vyrobit prakticky jakoukoliv součástku zbraní (pušky, kulomety), součástky vozidel ale i nejrůznější plastové díly – od prasklého těla dalekohledu, až po plastové knoflíky do vysílaček.  

 

Vývoj nové techniky přímo na bojišti

Velkým lákadlem je také možnost okamžité realizace nápadů a zlepšení (viz. například nože BATWING) přímo na bojišti. Vojáci často zjistí, že něco funguje špatně a něco jiného může fungovat lépe. Než však jejich nápad projde celým byrokratickým kolečkem, od schválení, návrhu, po výrobu a zkoušky, uběhnou měsíce nebo roky.

 

Foto: Další příklad průmyslového 3D tisku / YouTube

 

V případě bojové 3D tiskárny se však zlepšení vojáků mohou realizovat doslova během dní. Stačí programátorovi vysvětlit nápad, ten připraví počítačový model a za několik hodin či dní, je výrobek hotový.

 

Trojrozměrný tisk zatím v armádách není příliš rozšířen. Nejdále je americká armáda, jejíž Oddělení pro rychlý vývoj REF (Rapid Equipping Force) připravuje vytvoření speciálních Expedičních laboratorních modulů ELM (Expeditionary Laboratory Mobile).

 

V podstatě každý ELM modul je bojovou výrobní stanicí, kde lze operativně vyrábět širokou škálu výrobků a náhradních dílů. Součásti expedičních modulů mají být kromě CNC fréz a laserových pálicích strojů právě i pokročilé 3D tiskárny.

 

Zdroj: Defence Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 16.09.2013 Čas: 09:51

Bobr:
Sarkasmus? :)

Jen jsem vypichnul dve fakta, ktera u "revoluce v logistice" nemusi byt zrejme lidem, co o 3D tisku v zivote neslyseli a schazi jim tvuj pronikave sarkasticky intelekt. Jinak netusim jak jsi na tom ty, ale ja 3D "plastovou" tiskarnu mam uz par desitek mesicu doma (reprap, konkretne). Na druhou stranu, jak jsem psal, urcite je i spousta lidi, co o tom v zivote neslysela.

avatar
Bobr Datum: 15.09.2013 Čas: 15:13

Jak on to Ultramarinus okamžitě poznal, že to PHM ani TNT nevytiskne!!!
Ba ani guláš to nesvede vytisknout!
No není to hlavinka k pohledání ?!
:-)
P.S.: Dop. povídku Karla Čapka: Alelidi.

avatar
Ultramarinus Datum: 29.08.2013 Čas: 13:51

To je vsechno moc hezky, ale takovej "stroj usnadnujici logistiku", by na miste nesmel potrebovat energii a zasoby materialu... Jinak by to byla takova kouzelna skrinka, za kterou technologii 3D tisku clanek vydava. Na bojisti by to poskytlo flexibilitu, o tom zadna, ale strelny prach, vybusniny a paliva vseobecne, sklo, a spoustu dalsich materialu budou muset stejne dovazet. Napriklad slozitejsi elektroniku to zatim taky vytisknout nezvlada. Mozna to zkousi uz ted, ale k bezchybnemu nasazeni v predni linii te technologii jeste par let vyvoje chybi.

Na druhou stranu, nebyla tu zduraznena dalsi kladna zmena, kterou by masovejsi nasazeni 3D tiskaren zpusobilo. Jakykoliv naprogramovany zlepsovak, nebo naprosto nove zarizeni, at uz z predni linie, nebo z vyzkumnych laborek v zazemi, je mozne predat VSEM jednotkam s moznosti 3D tisku, rychlosti prenosu dat radiovym signalem. Tj rychlosti svetla.

arr