TacticalPro

Strategie Kremlu: Balancovat na hraně třetí světové války

Podle článku Rusko osamoceno: Proč nikdy ... Více

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního ... Více

Černí pasažéři NATO nechápou Donalda Trumpa

Zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA ... Více

Ruské superlehké brigády. Inspirace pro Armádu ČR?

Na základě zkušeností z bojů v Sýrii ruské ... Více

Události

41.mpr musí zvládnout i „zastavěný prostor“

Datum přidání 03.07.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 17 komentářů    autor autor: praporčík Martin Kocourek

Ve dnech 24. – 28.6. 2013 probíhal na VVP Libavá výcvik zaměřený na boj v zastavěném prostoru mechanizovaných rot 41.mechanizovaného praporu ze Žatce.

Vojáci 41.mpr v zastavěné oblasti

Foto: Vojáci 41.mpr v zastavěné oblasti / Foto: nadporučík Štěpán Malast, major Jaroslav Vítek

 

Boj v zastavěném prostoru CQB (Close Quarters Batlle) je jedna z nejnáročnějších forem vedení bojové činnosti a klade zvýšené nároky na připravenost vojáků, zejména pak velitelského sboru. Vzhledem k hustotě osídlení a zkušenostem z předchozích válek a konfliktů je zastavěný prostor klíčem k úspěchu. Po týdnech výcviku na „doupovských lesích a stráních“, je to příjemným oživením pro vojáky a samozřejmě další pomyslnou metou v dosahování plných operačních schopností 41.mpr.

 

nástup před zahájením výcvikuFoto: Nástup před zahájením výcviku / Foto: nadporučík Štěpán Malast, major Jaroslav Vítek

 

Samotnému výcviku předcházel nedělní noční přesun 1. mechanizované roty z posádky Žatec do VVP Libavá. Tento přesun, tak jako i ten zpáteční, jsme využili k výcviku řidičů vozidel Pandur v řízení v proudech. Vydání rozkazu pro přesun, poučení o bezpečnosti za přesunu, nezbytná kontrola vozidla a spojení, poslední upřesněni s vojenskou policií a můžeme jet. V průběhu přesunu byly naplánované 2 přestávky k potřebnému odpočinku a prostřídání řidičů z ostatních rot tak, abychom výcviku v řízení využili maximální možné míře.

 

Vojáci zajišťují prostorFoto: Vojáci zajišťují prostor / Foto: nadporučík Štěpán Malast, major Jaroslav Vítek

 

Samotný výcvik řídil zástupce velitele 41.mpr mjr. Ing. Jaroslav Vítek a během týdne se na výcviku vystřídali všechny 3 mechanizované roty. Výcvik každé roty byl vždy zahájen krátkým zopakováním těch nejdůležitějších zásad, krátkým procvičením jednotlivých činností s vyžitím instruktorů CQB rtm. Oldřicha Kořana a čet. Petra Packerta. „Pata špička, pata špička, dávejte na to pozor, ať můžete překonávat nebezpečný prostor“ upozorňuje rtm.  Kořan. Taktická činnost vyžaduje naprosté sladění sekcí a týmů a mnohem více záleží na každém jednotlivci. Klíčová je koordinace činnosti a efektivní informační tok. Díky specifikům zastavěného prostoru získává velitel přehled o bojišti převážně z hlášení svých podřízených.

 

Střelba na protivníkaFoto: Střelba na protivníka / Foto: nadporučík Štěpán Malast, major Jaroslav Vítek

 

Následně vše pokračuje samostatným výcvikem čet a to za podpory zbraňových systémů vozidel Pandur. Velitelé si zkouší různé varianty tak, aby co nejlépe splnily úkol. Celý výcvik graduje sladěním činnosti roty, nezbytné naplánování, příprava a rota vyráží k plnění úkolu. Nasazení vojáků a samotné provedení ukazuje, že se tento týden neminul účinku. Nelze opomenout zdravotnickou a technickou podporu, bez které si lze boj mechanizovaného praporu jen těžko představit. Fakt, že technika během celého výcviku neselhala, toto tvrzení jen podtrhuje.

 

Přes všechny klady nám výcvik ukázal i některé nedostatky. Od začátku roku k praporu nastoupilo přes 40 nových vojáků a ne všichni dosáhli požadovaných schopností. Víme „kde nás tlačí bota“ a je jen na nás se s tímto vypořádat.

 

Co říci závěrem? Cíl zaměstnání byl splněn!

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Charlie Datum: 04.07.2013 Čas: 20:28

Nechci aby to vyznělo drze, ale ti profíci si tuhle profesi vybrali dobrovolně a sou za ní placení, ne? To je jako kdyby si instalatér stěžoval že musí jezdit po domácnostech a opravovat prasklý trubky...

avatar
PJK Datum: 04.07.2013 Čas: 19:54

Pro Jirku - Jak řekl SpalDa. Pokud nejste spokojen se stavem optiky a někdo Vám tvrdí, že to "udělali" AZ, tak to považuji za nepravdu a doporučuji řešit konkrétní případ přes VR, ne zde.
Dále k úvaze - Kolik dní výcviku stráví VZP přímo ve VVP? Skutečně celý rok? Dny výcviku AZ = dny ve VVP a čundr to rozhodně není.
Nic ve zlém :-) Jen je lepší si o tom asi popovídat jinde, ne zde :-)

avatar
SpalDa Datum: 04.07.2013 Čas: 17:52

Ale no tak pánové profi versus AZ. Profíci si to opravdu vyžírají pravidelně, o tom není sporu a nikdo kdo to zná jim to nemůže závidět. Na druhou stranu, kvéry za skladu Vám nebereme, jsou nám přiděleny a věř že každý z nás by byl radši, kdyby měl svojí zbraň a nemusel sahat na vaši. A co se optik týče, kolimátory sme nastřelovaly někdy minulý rok a bylo to oficiálně pod dohledem zbrojíře. A pochybuju že by od té doby někdo z nás o vlastním uvážení šahal do nastřelené optiky a snažil se to "vylepšit". Tedy pokud nemluvíš o OPU.

avatar
Jirka Datum: 04.07.2013 Čas: 16:36

Libore z AZ, ti profíci si to na rozdíl od vás vyžírají celý rok.... tak ruhe a buďte rádi za super čundr s expanzní zbraní a za projížďku v Pinďourech. Jo a ještě, až nám zase seberete kvéry ze zbrojáku, tak ani nedejchejte o tom, že se budete srát do štelování optiky. Piss

avatar
KOLT Datum: 04.07.2013 Čas: 10:41

Nejsa insider se můžu mýlit, ale UKčko by mělo být nahrazeno MINIMI všude, bo verse, kterou používá AČR, má ráži 7.62x51 NATO, čili plnotučný náboj prakticky srovnatelný s 7.62x54R používaným v UK-59. Vlastně se jedná o kulomet, který se za velkou louží označuje Mk. 48. Původně byl vyvinut pro USSOCOM, který požadoval náhradu za M60, ale M240 jim jakožto universální kulomet přišel moc velký a těžký, zatímco M249SAW nevyhovoval použitím náboje 5.56x45. FN tedy vzal druhý zmiňovaný a přerážoval ho na větší kalibr. (Mimochodem druhým uživatelem po USSOCOM byla prý 601. skss.)

Jestli se nepletu, tak Mk.48 lze i lafetovat, ačkoliv primárně k tomu není určen. Takže ve vrtulnících principielně sloužit může (a mám dojem, že jsem ho tam i viděl). Protože ale máme ve výzbroji i M240 (ve věžích některých vozidel), přišlo by mi logické nasadit do vrtulníků spíš ten. Nicméně tohle absolutně není moje parketa, takže se rád nechám poučit.

avatar
PJK Datum: 04.07.2013 Čas: 09:43

Ve článku není zmíněno, že opfor v roli obrany, na níž mechroty útočily, plnila četa Aktivních záloh praporu, která se výcviku rovněž účastnila. Viz nástup na druhé fotografii :-)

avatar
Charlie Datum: 04.07.2013 Čas: 08:02

Díky všem :)

Videjko pěkný, ten týpek v osobáku musel mít voči navrch hlavy, najednou před ním i za ním OTčko :)

Bude nějaká náhrada za 59? Nebo ho u menších jednotek nahradí Minimi a jako univerzální kulomet v plné ráži prostě doslouží až do daleké budoucnosti?

avatar
SpalDa Datum: 04.07.2013 Čas: 00:03

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151779502873417.1073741830.315501458416&type=3

avatar
Private Datum: 03.07.2013 Čas: 23:45

Charlie- Vesta mi připomíná RICAS compact (viz link).
RICASy jsou u AČR poměrně oblíbené, takže i to by odpovídalo..

http://www.armed.cz/fotocache/bigorig/W-EO-RC.jpg

avatar
Tomáš Datum: 03.07.2013 Čas: 23:02

Připadá mi to jako NPP a ten vpředu má něco co vypadá jako Plate carrier od Eaglu.

avatar
SpalDa Datum: 03.07.2013 Čas: 22:14

Odkaz na album s fotkami doplním co nejdříve.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 03.07.2013 Čas: 22:13

Charlie: PKM neni v AČR určenej pro pozemní síly (tenhle úkol plní Uk vz. 59, který je nahrazován FN Minimi) Kulomety PK jsou určený pro vzdušný síly (např. do vrtulníků Mi-171Š) a ještě ho používala/pouzívá 601. SKSS a to verze PKB a PKM. Pozemní síly AČR kulomety PK nepoužívaj.

avatar
SpalDa Datum: 03.07.2013 Čas: 22:10

http://www.stream.cz/uservideo/823194-presun-kot-pandur-ii

avatar
Charlie Datum: 03.07.2013 Čas: 19:08

OL: což o to, Minimi je trochu jiná liga, spíš sem si říkal jestli míto toho nenosej PKM - armáda jich sice nemá moc, ale nějaký přece, a furt lepší než tenhle klumpr ;)

avatar
Ondřej Lacina Datum: 03.07.2013 Čas: 18:56

Charlie: FN Minimi nemaj ještě všechny jednotky a útvary, stejně jako CZ 805 BREN.

arr