Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

42. mechanizovaný prapor cvičí s Pandury

Datum přidání 06.06.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 2 komentářů    autor autor: Redakce AN

Ve dnech 12.-23.5.2014 cvičili příslušníci 42. mechanizovaného praporu „Svatováclavského" ve vojenském újezdu BOLETICE. Bylo to poslední praporní cvičení před červnovou kontrolou bojové připravenosti.

Foto: Hlavní obrněnou sílu praporu tvoří bojová vozidla KVBP Pandur II. / 42 mpr

Foto: Hlavní obrněnou sílu praporu tvoří bojová vozidla KVBP Pandur II. / 42 mpr

 

Operační schopnosti

Během červnové kontroly 42. mechanizovaný prapor musí prokázat, že dosáhl plných operačních schopností podle standardů NATO, metodiky CREVAL (Combat Readiness Evaluation). Je to téměř osm let, kdy byl prapor certifikován v dosažení počátečních operačních schopností v rámci cvičení STRONG CAMPAIGNER.

 

Jaké jsou rozdíly mezi počátečními a plnými operačními schopnostmi? Schopnosti ozbrojených sil jsou určeny především dostatečným počtem připravených osob, odpovídající organizační strukturou vojsk, kvalitou výzbroje a úrovně jejich všestranného zajištění. Pro bojové použití je tento pojem zúžen na tzv. operační schopnosti.

 

Ty vyjadřují, co vojska s prostředky, které mají k dispozici, mají umět, znát a být schopna realizovat v přípravě k nasazení a v rámci operace a boje. „Plné operační schopnosti znamenají, že je jednotka schopna plnit veškeré úkoly bez omezení a je jí udělen certifikát ,, COMBAT READY,,," řekl pro Armádní noviny praporčík Jan Mudruňka, vrchní praporčík 42.mpr.

 

Foto: Vojáci 42. mpr. / 42 mprFoto: Vojáci 42. mpr. / 42. mpr

 

Jelikož 44. lmopr (lehký motorizovaný prapor) je nejmladším praporem 4.brn a vznikl teprve k 1.10.2008, nemá v současné době požadovanou naplněnost personálem a úroveň vycvičenosti osob není na požadované úrovni, proto není schopen splnit veškeré požadavky k dosažení plných operačních schopností.

 

Květnový výcvik Boletice

Květnový výcvik byl zaměřen především na taktickou činnost jednotek, kterou provádějí při rozmístění mimo boj, při bojovém patrolování, při napadení dělostřelectvem, při kontaktu se silným či slabým protivníkem, při obraně nebo za útoku.

 

Dalšími procvičovanými taktickými činnostmi bylo navázání kontaktu jednotek, jejich vystřídání či průchod druhosledových jednotek. K výcviku neodmyslitelně patří i střelba z ručních zbraní, lafetovaných zbraní na KBVP Pandur II a z minometů.

 

Foto: Střelba ze 120mm minometu vz. 82. / 42. mprFoto: Střelba ze 120mm minometu vz. 82. / 42. mpr

 

Ženijní četa procvičila použití trhavin, kdy ničila dřevo, beton a ocel. Dále se zabývala zřizováním průchodu v minovém poli a zpevňování komunikace za účelem průjezdu techniky. Skupina odstřelovačů společně s průzkumnou skupinou procvičovala vyhledávání, výběr a skryté zaujmutí pozorovacích stanovišť.

 

Jednotky také absolvovaly pochod na dlouhou vzdálenost, kde se cvičila schopnost orientace v terénu při přesunu. V rámci čtrnáctidenního cvičení proběhl řidičský kurz, při kterém někteří příslušníci praporu získali oprávnění k řízení vozidla KBVP Pandur II.


Ačkoliv cvičení provázelo deštivé počasí, které mělo negativní vliv na nepřetržitý výcvik zejména v taktické přípravě, cíle cvičení, které byly naplánovány, byly splněny.

 

Foto: KOT Ž (Kolový Obrněný Transportér - Ženijní) Pandur II / 42 mprFoto: KOT Ž (Kolový Obrněný Transportér - Ženijní) Pandur II / 42 mpr

 

Pandur II v akci

Kromě KBVP (Kolové Bojové Vozidlo Pěchoty) Pandur II se cvičení účastnil také KOT Ž (Kolový Obrněný Transportér - Ženijní) Pandur II s kulometem ráže 12,7 mm - jedná se o verzi pro ženijní jednotky. „KOT Pandur II není primárně určen k vedení bojové činnosti, ale poskytuje osádce stejnou balistickou ochranu jako bojové vozidlo a tato vozidla využívají jednotky bojové podpory a bojového zabezpečení," vysvětluje praporčík Mudruňka.

 

Prapor používá 39 kusů Pandur II v šesti variantách. Celkově čtyři verze jsou Kolové bojové vozidla pěchoty – Bojový verze KVBP Pandur II, velitelský KVBP Pandur II, průzkumný KVBP Pandur II a průzkumný KVBP Pandur s radiolokátorem. Vozidlový park doplňují zmiňovaný KOT Ž Pandur II a zdravotnický KOT ZDR Pandur II.

 

Foto: Pandur dokáže ničit také vzdušné cíle jakou jsou vrtulníky a bezpilotní letadla. / 42 mprFoto: Pandur dokáže ničit také vzdušné cíle jakou jsou vrtulníky a bezpilotní letadla. / 42 mpr

 

Na některých fotografiích lze spatřit KBVP Pandur II mířící hlavní nezvykle nahoru – jedná se o taktickou činnost, kdy vozidlo bylo vyčleněno k pozorování vzdušného prostoru. „Vozidlo je schopno ničit některé prostředky vzdušného napadení, především bezpilotní prostředky a vrtulníky ve visu," říká praporčík Mudruňka.

 

Rovněž je tato poloha kanónu (maximální elevace) nařízená po ukončení palby z kanónu a přesunu zpět do postavení na palebnou čáru při cvičení střeleb z 30mm kanónu, kterým je vozidlo vyzbrojeno.

 

Zdroj: 42. mpr

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Karlos73 Datum: 08.06.2014 Čas: 17:59

Nie som prilis velky fanusik tohoto typu otvorenej vezovej koncepcie...

avatar
KOLT Datum: 07.06.2014 Čas: 00:19

Je tu někdo znalý věci, kdo by mohl srovnat praktické používání kanónů v Panduru a v BVP-2? Podle tabulek sice zjistím, že 2A42 má až čtyřnásobnou kadenci, zatímco Bushmaster používá o něco výkonnější munici. Nicméně by mě zajímalo praktické srovnání obou kanónů – účinnost, přesnost ap.

arr