Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

5000 nových hlavních bojových tanků pro Evropu

Datum přidání 03.05.2018    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 96 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Podle německého výrobce KMW (Krauss-Maffei Wegmann) v příštích 20 až 30 letech evropské země NATO nakoupí minimálně 5000 nových hlavních bojových tanků (MBT) za 75 miliardy euro. „Eurotankem“ se prakticky nepochybně stane německý Leopard 2 a zhruba kolem roku 2035 nový francouzsko-německý tank označovaný pracovně jako Leopard 3.

Foto: Leopard 2A7 německé armády; větší foto /  Bundeswehr

 

Nevýhodou demokratických vlád (se silnou byrokracii) v Evropě jsou zdlouhavé rozhodovací procesy. V tomto směru mají vlády „jednoho muže“ nebo diktátorské režimy výhodu v mnohem rychlejším rozhodování. Evropské země potřebují roky na rozjezd, na druhou stranu pak ale dokáží naplno využít svou robustní technologickou, ekonomickou a lidskou základnu.


Také po ruské anexi Krymu v roce 2014 a změně bezpečnostního paradigmatu v Evropě se začínají obnovovat vojenské schopnosti Evropy sice pomalu, ale trvale a především dlouhodobě. Pro případné protivníky je však problém, že pokud se tato vojensko-ekonomicko-technologická mašinérie Evropy rozjede, bude trvat opět velmi dlouho, než se zastaví.


V Evropě se nyní ve všech pádech skloňuje nutnost zvýšit vojenské rozpočty, a to až na úroveň 2 % do roku 2024 (příslib zemí NATO). V podstatě to znamená téměř zdvojnásobení vojenského rozpočtu evropských zemí a také mohutné investice do nákupu hlavní bojové techniky, pro případný střet (ne nutně přímo vojenský, ale i politický, ekonomický, atd.) s technologicky a početně vyrovnaným protivníkem.


Například Německo plánuje do roku 2030 utratit navíc 130 miliard euro na modernizaci své vojenské techniky. V současné době německý vojenský rozpočet dosahuje 37 miliard euro (1,13 % HDP) a v roce 2021 se zvýší na 47 miliard euro. V případě dalšího zvýšení až na 2 % HDP bude mít Německo díky své silné ekonomice dokonce třetí největší vojenský rozpočet na světě, po USA a Číně.


Německo do roku 2027 počítá také se stavbou nové mechanizované divize a do roku 2032 s dalšími dvěma divizemi. Celkově se jedná o 9 nových brigád Bundeswehru. Jen v případě německého dělostřelectva dojde k nárůstu ze čtyř praporů na 15 praporů.


Frank Haun, generální ředitel společnosti KMW, pro deník Handelsblatt uvedl v této věci zajímavé srovnání, podle kterého Západní Německo v roce 1988 utrácelo za obranu 19 % z federálního rozpočtu a za pracovní a sociální věci 21 %. Nyní to je pouze 11 % za obranu a 52 % za sociální oblast.


Samozřejmě toto navýšení peněz je velmi příznivé pro evropské výrobce vojenské techniky. Jak uvedl v rozhovoru Haun, KMW měla v roce 2017 nejlepší prodeje ve své historii a očekává navíc další růst.


Mnichovská KMW se v roce 2015 navíc spojila s francouzskou společností Nexter Group, s kterou společně vyvíjí nástupce tanků Leopard 2 a novou samohybnou houfnici. Obě země chtějí také pracovat na společné stíhačce šesté generace. Haun přitom upozorňuje, že tyto iniciativy existují již od roku 2012.

 

Video: Dánské Leopardy 2 v akci. / YouTube


Podle Hauna v případě zvýšení celkového evropského vojenského rozpočtu evropské firmy nebudou muset vyvážet zbraně do „kontroverzních“ zemí. „Pokud bychom v Evropě kupovali pouze evropské výrobky, nemuseli bychom vyvážet zbraně do třetích zemí. Vývoj současného Leopard 2A7 nebyl financován Evropou, ale třetími zeměmi s kritizovanou pověstí,“ uvedl Haun. Dlužno ale dodat, že obecně exportem zbraní se nesledují jen komerční cíle, ale také politické, hospodářské (spolupráce mezi zeměmi) nebo bezpečnostní.


V každém případě podle Hauna evropské země do roku 2050 musí investovat 115 miliard euro do nákupu dělostřeleckých systémů a tanků, z toho 75 miliard euro do nákupu více než 5000 nových tanků. Cena jednoho tanku (resp. tankového systému) je tedy 15 milionů euro (zhruba polovina za samotný tank, polovina za provozní zázemí). KMW podle vlastních slov chce společně s partnerským Nexterem získat polovinu trhu a to především ve střední a východní Evropě, kde se všechny země zbavují ruské techniky.


Jen Polsko, Německo a Franice budou v nejbližších letech potřebovat minimálně 800 nových tanků. V případě Polska bude nutné nahradit především 200 tanků T-72 a 232 tanků PT-91. Také Armáda ČR plánuje nakoupit dva prapory tanků (60 tanků) odhadem za jednu miliardu euro.


„Nikdo nevěří, že naši východní evropští a alianční partneři budou chtít používat ruské tanky,“ říká Haun. Z toho také vyplývá, že ideální je provozovat společné systémy, podle Hauna samozřejmě značky KMW. V současné době evropské země NATO mají 8000 tanků (ne vždy v bojeschopném stavu), z toho je 42 % tanků Leopard (včetně Turecka). V Evropě je pak 4500 samohybných houfnic (20 % evropské výroby).

 

V budoucnosti jedinou reálnou možností (z politického, ekonomického i provozního hlediska) pro evropské země bude nákup německých tanků Leopard 2, buď nových nebo např. modernizovaných verzí Leopard 2A7 EU. Důvod je prostý – v nejbližších 20 letech bude Leopard 2 jediný v Evropě vyráběný tank.


KMW navíc počítá s dalšími modernizacemi, jako například s nabíjecím automatem, který šetří jednoho člena posádky, nebo i s kanónem ráže 130 mm. Zhruba kolem roku 2035 (reálné datum) pak má být, jak přímo potvrdili redakci Armádních novin zástupci KMW, na trhu dostupný nový evropských tank.

 

Zdroj: Handelsblatt

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Rase Datum: 15.05.2018 Čas: 10:07

Martin23:
přesto tou dobou budou pomaličku dosluhovat masivně modernizované stávající tanky (v USA i Evropě) a pomalu bude zahajována výroba tanků nové generace. Tedy zase bych ty tanky nepodceňoval, otázkou spíš je, jak budou vypadat. Pokud to myslíš tak, že bude překonán šedesáti tunový, pásový MBT se čtyřčlenou osádkou, tak souhlas, ale tanky vydrží dál.

avatar
Martin23 Datum: 15.05.2018 Čas: 07:06

V roce 2035 bude tank dávno překonaná záležitost.

avatar
rasto12 Datum: 14.05.2018 Čas: 01:10

Páni, teraz sa na Ruských fórach medituje, že prečo má modernizácia T-80BVM pancier Relikt. Nie nové. No asi preto, že načo

avatar
RiMr71 Datum: 08.05.2018 Čas: 12:49

..Jirosi, my jsme tu většinou muži...

avatar
Jirosi Datum: 08.05.2018 Čas: 10:45

Ares: "(Poznámka po čarou. Ještě za éry T-54/55. Tanky sice dojely do výchozího postavení, ale v boji by většina z nich toho moc netrefila, především pro neseřízenou stabilizaci kanónu a nezrektifikované zaměřovače, ač to byly pro osádky tanků servisně nijak zvlášť náročné úkony. Obávám se, jak by to dopadlo s high-tech systémy.)"

Takže téhle krásně vystihuje celkovou nesmyslnou vašeho příspěvku. Tedy, že i plně mechanický tank, bez seřízení nikam nedojel.
Prostě jsme zapomněli, že i ta mechanická technika pokud měla sloužit potřebovala mechanické díly. Že jich bylo třeba mraky a většina jich při zatížení(provozu) měla mizernou životnost.
Ano, nasadit klikový řemen jsme si mohli sami doma. Ale popravdě kdy jste to naposledy u nového auta dělaly....

avatar
ARES Datum: 08.05.2018 Čas: 10:13

Celá diskuze jaksi opomíjí významnou skutečnost, kterou je systémový přístup koncepce KMW zavádění „evropského tanku“, že tankový systém není jen vlastní tank, ale i jeho provozní zázemí. To je třeba vysoce ocenit. Tím se předejde současné skutečnosti, jak se dozvídáme z kontrolních zpráv, že prakticky všechny armády trpí tím, že jen zlomek bojové techniky je schopen okamžitého bojového nasazení. Spočívá to v tom, že se zatím na současnou high-tech bojovou techniku převážně nahlíží očima minulého století.

Současný zbraňový systém není prostá sestava mechanických, elektrických a optoelektronických systémů. Odlišuje se od těch z konce „studené války“ tak jako současná Octavie od Octavie ze šedesátých let. Zatím co na té ze šedesátých let jsme si mohli prakticky vše svépomocí opravit, tak když ta současná vypoví funkci, tak naše jediná opravárenská aktivita v jejím uvedení do chodu spočívá jen v zavolání servisu. Pomalu ani žárovku v reflektoru bez servisu nevyměníme.

Není problémem zbraňových systémů, včetně tanků, dosáhnout vysoké bojové efektivnosti uplatněním všech dostupných výdobytků high-tech technologií, včetně informačních, ale udržet ji trvale v provozuschopném stavu. Čím více „high-tech vychytávek“, které plní samočinně funkce za lidskou osádku, nejen mechanické, ale zejména kognitivní, tím tanky jsou citlivější na vznik poruch a závad, které v řadě případů ani nebudou mít svůj přímý původ v bojovém působení protivníka.

Jak to bude vypadat s tanky pro 30.léta 21. století. Než tank vyjede do boje, bude muset projít složitým a náročným diagnostickým procesem, jehož jádrem je kalibrace a nastavení čidel, rektifikace mířidel nejen jako takových, ale i ve vazbě jejich interakcí na celou řadu funkcí tanku, zejména na včasnost a přesnost střelby za všech podmínek panujících na scéně bojiště. Od jejichž správné funkce bude záviset to, co se od tanku očekává, efektivní palebný zásah. Za každým tankovým praporem tak bude muset stát mobilní diagnostická linka, kterou projde každý tank, než vyjede do boje. Její diagnostická kapacita bude určovat, kolik tanků bude moci být bojově nasazeno, jakou skutečnou bojovou sílu bude mít tankové bojové uskupení.

High-tech tank bez servisního zázemí se schopností včasného zásahu přímo na bojišti, nikoliv až v opravárenských zařízení v zázemí, je nonsens. Proto ta cena jednoho tankového systému, skoro 400 milionů Kč, jedna polovina za tank, druhá za provozní zabezpečení. A k tomu se musí připočíst kvalifikované personální zabezpečení. To bude asi ještě větší problém než samotná servisní technika.

(Poznámka po čarou. Ještě za éry T-54/55. Tanky sice dojely do výchozího postavení, ale v boji by většina z nich toho moc netrefila, především pro neseřízenou stabilizaci kanónu a nezrektifikované zaměřovače, ač to byly pro osádky tanků servisně nijak zvlášť náročné úkony. Obávám se, jak by to dopadlo s high-tech systémy.)

avatar
Jirosi Datum: 08.05.2018 Čas: 06:36

Ono se vždy píše věž dokáže pojmout. Ale když se potom vypíše ten seznam úprav, tak by se mělo psát, prstenec věže dokáže pojmout.

avatar
Rase Datum: 07.05.2018 Čas: 22:57

Ona i ta věž Leclercu, musela být pro stočtyřicítku prodloužená a osazena protizávažím. Celá zadní polovina musela být nová (ta munice je zkrátka velká). Rovněž nabíjecí automat by bylo potřeba posílit, pokud by mělo jít o sériovku - tedy změny tam byly. Osobně si myslím, že při osazení kanónem Rheinmetall ráže 130 mm, by tyto problémy odpadly a poradil by si s ním Lecler bez masivních úprav. kanón ráže 140 mm má pojmout i věž korejského K2.
Pokud jde o automat, tak je krátkodobě pomalejší než manuál, ale na druhou stranu, francouzům šlo o úsporu jednoho člena osádky, což je z dnešního pohledu (kdy nejsou lidi) hodně důležité. Nový tank má mít taky jen 2 operátory (osobně si myslím, že to bude 2+1, dle potřeby).

avatar
Jara Datum: 07.05.2018 Čas: 22:51

Jirosi
No dobře, ale ta věž je na automat projektovaná navíc se domnívám,že mechanismus by byl případně zachován jen se to nadimenzuje na větší náboj ( pokud by se teda něco takového opravdu plánovalo, zatím nevím o tom že by Francouzi plánovali měnit kanón)

avatar
Jirosi Datum: 07.05.2018 Čas: 22:47

Jara: Ten rozdíl ve velikosti nábojů bude takový, že možná to dají do stejného prostoru. Ale ten nabiják bude úplně nový.

avatar
Jara Datum: 07.05.2018 Čas: 22:42

Jirosi
Nejsem tankista nehodlám tady soudit co je lepší v boji.... já narážel na to, že je to mnohem sofistikovanější technické řešení, umožňující přechod na větší ráži, s tím bylo u Leclercu počítáno od začátku.

avatar
Jirosi Datum: 07.05.2018 Čas: 22:38

Jara: Automat neznamená, že je lepší. U 140mm se o něm uvažuje protože je to nad možnosti vojáka, ne protože by byl lepší.

avatar
Jara Datum: 07.05.2018 Čas: 22:34

Jirosi
Až na to, že zrovna v porovnání Leclerc kontra Leo2 vede v modernizačním potenciálu bezesporu Leclerc, má automat a věž pojme stočtyřicítku .....
A historie jasně ukazuje, že vyhrává ten kdo má technologickou a průmyslovou převahu, proto nechápu zdejší zastánce nákupu jednodušších levných zbraňových systémů, jednak ztrácí kontakt se špičkou domácí průmysl a za druhé opravdu si muže naše armáda dovolit dohánět bojovou hodnotu méně sofistikované techniky celkovými počty? Já bych řekl že ne.

Rase
Ona i ta původní pohoná jednotka Leclercu je opravdu krásné technické dílo podobně jako celý tank. Leclerc je bezesporu mnohem pokročilejší než leo 2, oni Francouzi mají veliký technický talent.......Rafale, Leclerc, Famas a mnoho dalšího.

avatar
Rase Datum: 07.05.2018 Čas: 21:52

Jirosi:
No ony ty Leclercy jsou oproti leopardu mnohem modernější a nové. Co je potřeba vyměnit, nebo opravit, je krásně vidět u aktuální francouzské modernizace (198 tanků) na Leclerc XLR. Ta zahrnuje instalaci nových elektronických systémů s otevřenou architekturou, nových systémů rádiové komunikace a informačních systémů velení. Tanky dostanou nové víceúčelové displeje, získají schopnost zavěšování nových pancéřových ochranných sad proti IED a ručním granátům. Nainstalovány budou i elektronické rušící systémy improvizovaných výbušných zařízení Barage. Tanky Leclerc si zachovají současné kanóny F1, ale doplněny o možnost používat novou programovatelnou tříštivo-trhavou munici. Modernizace má proběhnout v průběhu let 2020 až 2028 a prodlouží životnost tanků pro období po roce 2040. Jednotková cena vychází zhruba na 1 500 000 $.

Tedy v podstatě podobné jako u Leopardu 2A7V / 2A7EU, ale má nabíjecí automat, tříčlennou osádku a další konstrukční vychytávky, díky nimž je dle mého lepší než Leopard. Osobně mám nejradši "poněmčenou" verzi pro Araby - Tropicalized Leclerc (Leclerc EAU), jelikož má EuroPowerPack a další vychytávky

avatar
Jirosi Datum: 07.05.2018 Čas: 21:28

Rase: Francouzi sice zvolily modernější řešení, ale modernizační peklo. Když se podíváš jak se modernizují L2 a porovnáš to z Leclerc..

Historie jasně ukazuje převahu univerzálnějších, snadněji uprage před hyper-modern.

arr