Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

601. skss hledá nové rekruty: Nabízí špičkový výcvik a schopnosti

Datum přidání 17.01.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 17 komentářů    autor autor: 601.skss

V roce 2018 čeká 601. skupinu speciálních sil (601. skss), podobně jako v předchozích letech, spousta práce. A to jak v oblastech výcviku, tak i v oblasti rozvoje nových schopností.

Foto: Operátor 601. skss / 601. skss


Výcvik

Výcvik bude zaměřen především na zdokonalení způsobů a provedení infiltrace/exfiltrace do/z prostoru působení a to za využití všech dostupných prostředků (pozemních, vodních a vzdušných), kterými jednotka disponuje nebo má možnost využít ve spolupráci s jinými jednotkami, ať už v rámci Armády ČR nebo od partnerských zahraničních jednotek.

 

Jedním z těchto prostředků jsou poměrně nově zavedené čluny, kde je potřeba intenzivně cvičit jak vedení palby či navádění palby, tak i taktické činnosti v prostředí vnitrozemských vod, včetně integrace činností specialistů v tomto prostředí.

 

Jednotce se také podařilo díky vlastnímu systému rozvoje schopností získat nové technické prostředky pro plnění bojových úkolů – zisk informací. Proto také bude velká část výcviku zaměřena na jejich využívání tak, aby mohly být možnosti těchto prostředků zužitkovány v plné míře.


Rozvoj

Aby jednotka mohla efektivně čelit změnám v současném vývoji bojiště, zaměřuje se v oblasti rozvoje mimo jiné také na oblast ISR, tedy schopnosti sběru informací prostřednictvím technických prostředků průzkumu a jejich analýzu.

 

Foto: Výběr kandidátů na služební místa v 601. skss; větší foto / 601. skss

 

Neustálé sledování světových trendů ve zbrojním průmyslu pro budoucí možné přezbrojení nebo dovybavení je proto setrvalá činnost a snaha udržet si přehled a pracovat s aktuálními trendy vývoje v obranném průmyslu je pro rozvoj 601.skss klíčová. Proto v nejbližší době proběhne modernizace prostředků mobility a tím dojde k posílení této schopnosti v kontextu vývoje budoucího operačního prostředí.


Stranou všech těchto posunů vpřed je samozřejmě udržení stávajících schopností a dovedností. Proto jsou tyto stávající schopnosti a dovednosti procvičovány jak při běžném každodenním výcviku, tak i v rámci cvičení – doma i v zahraničí, nebo se zahraničními partnery. Přínosem by také měl být výcvik s jednotkou Centrum podpory speciálních sil (CPSS), a to vzhledem k jejímu operačnímu využití v budoucnu. I nadále zůstává klíčovou spolupráce s Úkolovou jednotkou speciálních vzdušných operací SOATU (Special Operations Air Task Unit).

 Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jara Datum: 01.02.2018 Čas: 20:52

Jancz
Když je závěr přímo vystaven působení plynů( tak jak to má M4),tak se zanáší karbonem a také se na něj přenáší značné množství tepla vznikajícího při hoření prachové náplně náboje. To není mýtus,ale fakt vycházející z konstrukce zbraně.
Samozřejmě má toto řešení naopak oproti zbraním s pistem (úplným pistem zvlášť ) vyhodu a to nižší pohyblivé(setrvačné)hmoty a tím nižší zpětný ráz. Právě nízký zpětný ráz s tím, že závěr se pohybuje v ose s pažbou dává puškám platformy AR skvělé vlastnosti.
A jak se povedlo zlepšit spolehlivost zbraní AR ? Tak za prvé první pušky M16 neměli chromovanou komoru což se velice rychle už během vietnamské války napravilo.
A druhé zlepšení přišlo, když se zvětšila vůle mezi rámem a závěrem ( prave kvůli značnému ohřívání závěru ).
Tak samozřejmě nic není perfektní pušky M4 mají své výhody a nevýhody daně konstrukci(ostatně tak jako každá technická věc ).
Výhoda -perfektní chování při střelbě
Nevýhoda - oproti pístový puškám, nižší spolehlivost
A naříkat nad mýty můžete jak chcete, ale to je vše co s tím můžete dělat .

avatar
KOLT Datum: 29.01.2018 Čas: 15:02

jancz, njn, s tím nic nenaděláte :-(

avatar
jancz Datum: 29.01.2018 Čas: 13:44

nevím, kde se pořád berou ty už milionkrát vyvrácené mýty o nespolehlivosti platformy ar15. Člověku, který si tu zbraň a její historii nastuduje je jasné, že ty bláboly o nespolehlivosti jsou je to... bláboly. A i když to žádného remcala nepřesvědčí, tak stačí jako důkaz to, že varianty pušky M4 používají snad všechny západní speciální jednotky... a speciálové si mohou vybírat, takže asi na tom něco bude. A argumenty podobné blábolu, že M4ka nemá píst, jsou automatickou diskvalifikací z konverzace, protože takový člověk tu zbraň asi fakt viděl jen ve videohrách. ta zbraň má za sebou 50 let inovace a hospodářské soutěže, a prokázala se jako to nejlepší (to neznamená dokonalá - taková zbraň neexistuje). např. všemi opěvovaná německá g36 je ve službě tak 20 let a už se hledají náhrady, protože to s ní není takový zázrak... a na tuhle pušku nikdo neřekne křivého slova, ale pokud chceš být cool zopakuj vyvrácený mýtus o ar15 :)

avatar
niko Datum: 21.01.2018 Čas: 11:14

Standa je ti jasne, ze HK 417 je v podstate odstrelovacia puska v kalibri 7,62x51 ? To o com sa tu bavime, teda ekvivalent Brenu a M 4 by bola HK 416 v kalibri .223 Rem. Tu ale 601. sk vo vyzbroji nemá.

Myslim, ze každému, kto sa venuje strelbe je uplne jasne, preco si 601. sk zvolila ARkove systémy (M4) a nie Bren. Kolt to dobre popisal.

avatar
Standa Datum: 19.01.2018 Čas: 10:09

Právě HK-417 beru, vypadá to jako M4, ale je to něco jiného. Bren 2 už je výrazně jinde než jednička-ergonomie, šachta. M4 bych si zrovna do Afghánistánu nevzal, HK-417 ano.

avatar
Jura99 Datum: 19.01.2018 Čas: 08:24

KOLT: hmotnost M4 a Bren 2 je zhruba stejná. M4 je jakýsi etalon pro zvláštní jednotky a tuto zbraň (nebo její klon) mají obvykle všechny, i když armáda v daném státě má zcela jinou ruční zbraň.

avatar
Jara Datum: 18.01.2018 Čas: 20:31

Kolt
M4 je spolehlivější než Bren 2 to by jste mě rozesmal.....
Jinak se vším ostatním v komentu se nechá souhlasit

avatar
KOLT Datum: 18.01.2018 Čas: 15:26

Stando, používají M-4, Sig-516 a HK-417 (všechny jsou vidět na videu). Důvodů je více, ale kupříkladu ta kompatibilita je zásadní. Na základně možná máte všechny díly, ale na předsunuté předsunuté už ani náhodou. Dále je to spolehlivost. M-4 sice nejsou žádný etalon, ale oni se o ně umí hodně dobře starat, čili klasické selhávání kvůli nedostatečné údržbě nehrozí. Bren byl, co se spolehlivost týče, dost tragický. Bren 2 je na tom prý lépe, ale ani tak to není žádná výhra. Dále dostupnost doplňků – na M-4 existuje hromada pažeb, pažbiček, spouští atd. A speciálové si svoje zbraně zpravidla hodně upravují. Pak je to také váha a kultivovanost, M-4 je lehčí a kultivovanější při střelbě. Ergonomie – M-4 vyhovuje více lidem než Bren. V neposlední řadě také výcvik – mají zažitou danou zbraň, dril s ní atd., proč to měnit, když není důvod?

Mmchd, průzkumná jednotka a tuším i odstřelovači 43. vpr také používají M-4 :-) Tam bych tipl, že to bude hlavně kvůli váze.

avatar
RiMr71 Datum: 18.01.2018 Čas: 14:03

...taky myslím, že by (bez urážky) neměl v soudobé "odborné" armádě sloužit někdo, kdo napíše "dotas"...

avatar
Standa Datum: 18.01.2018 Čas: 10:40

Nevíte někdo, proč stále používají M4 místo Bren 2? 2 už je ok ne? Má to taky 5,56mm, tak proč M4? Argument, že v misi je výhodnější unifikovaná výzbroj s US moc neberu. V poli mi nikdo náhradní díl z vlastní zbraně nedá a na základně díly i nové zbraně jsou k dispozici. Nebo je to móda?

avatar
CerVus Datum: 18.01.2018 Čas: 09:22

A_V_V_A: Problémy s výstrojí přetrvávají. Nicméně je to vážnější problém spíše pro stávající vojáky než pro ty nově přijaté. Nováčci nebo zálohy mají přednost. Jinak problémy s materiálem obecně (i s tím základním) jsou značné, ale to jde na vrub výběrovým řízením.
Otázka závazků/výsluh je podle mě pro nové zájemce podružná. V nejbližších letech dojde nejspíše ke změně výsluh a je ve hvězdách co z toho ve finální podobě bude. Nebo spíše jak špatné to bude. Současný stav ale určitě nebude zachován. A s tím právě souvisí to samotné prodlužování.
Ale vzhledem k tomu jaké je věkové složení armády a kolik zdrojů nabízí pracovní trh, tak dost pochybuji, že se armáda bude vycvičených lidí i v budoucnu zbavovat do 15ti let. Teď je holt období temna.

avatar
otecko Datum: 18.01.2018 Čas: 08:32

Výsluhy jsou po 15 letech služby. a je to proto, že profesní zařatení vojáka je výrazně odlišné od civilního sektoru. Voják, ale i policajt, hasič, tak odchází v plně produktivním věku do úplně jíné pracovní společnsoti a jeho sučasné návyky jsou mu ve většině případů nepotřebné. Musí nastartovat de facto novou kariéru od nuly.
Tak to chápe společnost, proto těmto profesím dává výsluhy..

avatar
Larry Datum: 18.01.2018 Čas: 02:03

To Jara:
Nevím, proč vám leží na srdci výsluhy. Můžete, nebo mohl jste se přihlásit na nábor do armády a pokud by jste neshnil na jednom útvaru, měl by jste na ni už jistě nárok...
"Každý strůjcem svého štěstí"
Vy jste vůbec nepochopil, za co ta výsluha je. A není to český unikát ve světě, ale i v Německu a dalších zemích NATO je "výsluha" benefitem pro příslušníky ozbrojených sborů po splnění zákonných podmínek.
Jen Vás mohu ujistit, že st. tajemník MO dělá vše pro to, aby vojáci výsluhy nezískávali. Třeba neprodloužením kontraktu. A ani nemusí nic extra zdůvodňovat.
A na základních funkcích na kterou jsou nabíráni vojáci "na čas" vědí, že výsluhy nedosáhnou. Mají solidní plat, "action job" ale jsou rychle opotřebováni a po 5-10ti letech odchází. Dostanou to, na co mají nárok , tedy odchodné platy.

avatar
Jara Datum: 18.01.2018 Čas: 00:08

Výsluhy??? Tak něco takového by se mělo okamžitě zrušit. Voják, hasič nebo policista který se vážně zraní nebo má úraz s trvalými následky a stane se tak při výkonu služby. Měl by mít,ne výsluhu (nějaký poměr platu) ,ale plný plat až do důchodu. Ovšem ti co žádnou újmu neutrpi tam opravdu nechapu systém výsluh vstoupit do armády nebo k jakékoli jiné složce je svobodná vůle každého a nechapu proč by měl někdo kdo byl deset let na vojně za to brát nějakou odměnu? Nebo snad zaměstnanec dostává neustále část výplaty za to že nikdy někde pracoval? Je to nesmysl.

avatar
tryskac Datum: 17.01.2018 Čas: 22:14

len aby po sebemensom zasahu ten nafukovaci cln nesiel ku dnu ako Old Shatterhand na striebornom jazere, ale verim ze na Sazavu, alebo Berounku to moze stacit...

arr