Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

Trident Juncture 2015: 601.skss ukazuje své schopnosti

Datum přidání 29.10.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 2 komentářů    autor autor: Redakce AN

Hlavní část úkolového uskupení SOTG (Special Operations Task Group) se v pondělí 19. 10. přesunula do španělského města Zaragoza. Po nezbytných přípravách a dobudování "campu" zahájili příslušníci úkolového uskupení svoji činnost.

Trident Juncture 2015

Foto: Operátoři 601. skss na cvičení Trident Juncture 2015. / 601. skss

 

V praxi zahájení činnosti znamenalo, že se příslušníci štábu připravili k zahájení plánovacích a řídících procesů v rámci štábu. Styční důstojníci začlenění do mezinárodních řídících prvků se přesunuli na svá pracoviště a seznámili se s toky informací a systémem práce.


Svoji přípravu zahájili také operátoři, kteří se v této fázi cvičení soustředili na sladění činností skupin, odřadů a roty, a to hlavně ve spolupráci s leteckým prvkem SOATU (Special Operations Air Task Unit).

 

Foto: Pohled z vrtulníku Mi-171š. / 601skss

 

Scénář cvičení TRJE15 pro SOTG (601.skss + SOATU) se odehrává v podmínkách, kde jedna země svojí činností destabilizuje zemi sousední. Zmíněné destabilizace dosahuje použitím různých přístupů (prostředků), od použití vojenské síly, přes vysílání, podporu a mentoring polovojenských skupin až po informační operace a podvratnou činnost.

 

Zmíněná destabilizace se bohužel šíří dalšími zeměmi regionu. Do destabilizované země byly vyslány jednotky NATO. Celou operaci řídí JTF (JFC Ulm). Jedním z podřízených velitelství je i komponentní velitelství speciálních operací SOCC (Special Operations Component Command). České SOTG je jednou z přímo podřízených jednotek SOCC.

 

Foto: Výsadek z dvojice Mi-171š pomocí techniky "Fries". / 601skss

 

Dosud plněné úkoly byly hlavně zaměřené na zisk informací k podpoře nadřízeného prvku SOCC a přípravě budoucích operací. Cílem budoucích operací je pak ovlivnit bezpečnostní situaci a narušit činnost nepřítele, tedy polovojenských sil, které jsou řízeny již zmíněnými poradci. Spektrum plněných úkolů je široké a k zasazení skupin a odřadů je využívána podobně široká škála způsobů a použitých prostředků.

 

V průběhu středy až pátku procvičovali operátoři boj v zastavěných oblastech FIBUA (Fighting in Build-up Areas) a taktiku zasazení a vyzvednutí "Fries and Spies" (Fast Rope Insertion/Extraction and Special Purpose Insertion Extraction). 


“Fries” je technika rychlého slaňování z vrtulníku bez lezeckého vybavení. "Spies" je technika vyzvednutí (zasazení) týmu z prostoru, kde nemůže přistát vrtulník. Tým se zahákne karabinou na laně. Poté vrtulník tým vyzvedne kolmo vzhůru a následně pokračuje v dopředném letu. 

 

Foto: Po úspěšném splnění úkolu došlo ke vyzvednutí operátorů 601. skss pomocí vrtulníku Mi-171š a dle zásad "Spies". / 601skss

 

V rámci taktiky FIBUA operátoři nacvičují provádění přesunů uvnitř městské zástavby, překonávání křižovatek či obcházení rohů domů. Následně provádí průniky do budov a činnost v budovách.

 

V další fázi nácviků čekaly na operátory seskoky padákem. Prováděly se seskoky na neznámé plochy, a to jak z výšek do 4000 m, tedy bez potřeby kyslíkových přístrojů, tak výškové seskoky HAHO s veškerou výstrojí a výzbrojí, kterou budou v další fázi operátoři k plnění úkolů potřebovat.

 

Příslušníci SOATU provedli rovněž cvičné střelby palubních střelců v místních podmínkách, na letecké střelnici.

 

Foto: Nácvik seskoku padákem. / 601skss

 

V pátek zahájil operační štáb SOTG plánování cvičných úkolů. Hlavním cílem účasti českého SOTG na cvičení Trident Juncture 2015 je sladění jednotlivých činností celého úkolového uskupení tak, aby bylo připraveno k plnění úkolů v rámci roku 2016.

 

Jedinečnost cvičení Trident Juncture 2015 spočívá, jak už bylo dříve zmíněno, v rozsahu jak geografickém, tak v počtu zúčastněných osob a nasazené techniky. Celé cvičení se odehrává na území Španělska, Portugalska a Itálie a účastní se jej 36 000 příslušníků ozbrojených sil, 140 letounů a 90 ponorek a lodí. Účastníci cvičení jsou z celkem 30 zemí, včetně neutrálního Rakouska a Švédska.


Foto: Nácvik boje v zastavěných oblastech. / 601skss

 

Pro 601.skss a 22.zVrL je TRJE15 specifické v tom, že cvičí vlastní úkolové uskupení SOTG, které zahrnuje pozemní prvek SOLTU (Special Operations Land Task Unit) a letecký prvek SOATU (Special Operations Air Task Unit).


V praxi to znamená, že SOTG spadá pod velení SOCC a disponuje vlastními speciálními leteckými silami. Toto spojení pozemního a leteckého prvku s vlastním velením a řízením je klíčové a poskytuje České republice novou, unikátní schopnost.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 05.11.2015 Čas: 23:37

A kruci, snad se nikomu nic vážného nestalo.
http://echo24.cz/a/wQUhe/ve-spanelsku-havaroval-vrtulnik-ceske-armady

avatar
Left Datum: 30.10.2015 Čas: 17:53

V článku se píše, že se trénovali skoky HAHO. Dostalo se taky na HALO? 601. je jediná jednotka v AČR, která tohle skáče. Anebo v procvičovaných scénářích HALO nemělo opodstatnění?

Každopádně jsem pevně přesvědčen, že naši chlapi neudělali ostudu a naopak předvedli, co v nich je :)

arr