Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Trident Juncture 2015: 601.skss ukazuje své schopnosti

Datum přidání 29.10.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 2 komentářů    autor autor: Redakce AN

Hlavní část úkolového uskupení SOTG (Special Operations Task Group) se v pondělí 19. 10. přesunula do španělského města Zaragoza. Po nezbytných přípravách a dobudování "campu" zahájili příslušníci úkolového uskupení svoji činnost.

Trident Juncture 2015

Foto: Operátoři 601. skss na cvičení Trident Juncture 2015. / 601. skss

 

V praxi zahájení činnosti znamenalo, že se příslušníci štábu připravili k zahájení plánovacích a řídících procesů v rámci štábu. Styční důstojníci začlenění do mezinárodních řídících prvků se přesunuli na svá pracoviště a seznámili se s toky informací a systémem práce.


Svoji přípravu zahájili také operátoři, kteří se v této fázi cvičení soustředili na sladění činností skupin, odřadů a roty, a to hlavně ve spolupráci s leteckým prvkem SOATU (Special Operations Air Task Unit).

 

Foto: Pohled z vrtulníku Mi-171š. / 601skss

 

Scénář cvičení TRJE15 pro SOTG (601.skss + SOATU) se odehrává v podmínkách, kde jedna země svojí činností destabilizuje zemi sousední. Zmíněné destabilizace dosahuje použitím různých přístupů (prostředků), od použití vojenské síly, přes vysílání, podporu a mentoring polovojenských skupin až po informační operace a podvratnou činnost.

 

Zmíněná destabilizace se bohužel šíří dalšími zeměmi regionu. Do destabilizované země byly vyslány jednotky NATO. Celou operaci řídí JTF (JFC Ulm). Jedním z podřízených velitelství je i komponentní velitelství speciálních operací SOCC (Special Operations Component Command). České SOTG je jednou z přímo podřízených jednotek SOCC.

 

Foto: Výsadek z dvojice Mi-171š pomocí techniky "Fries". / 601skss

 

Dosud plněné úkoly byly hlavně zaměřené na zisk informací k podpoře nadřízeného prvku SOCC a přípravě budoucích operací. Cílem budoucích operací je pak ovlivnit bezpečnostní situaci a narušit činnost nepřítele, tedy polovojenských sil, které jsou řízeny již zmíněnými poradci. Spektrum plněných úkolů je široké a k zasazení skupin a odřadů je využívána podobně široká škála způsobů a použitých prostředků.

 

V průběhu středy až pátku procvičovali operátoři boj v zastavěných oblastech FIBUA (Fighting in Build-up Areas) a taktiku zasazení a vyzvednutí "Fries and Spies" (Fast Rope Insertion/Extraction and Special Purpose Insertion Extraction). 


“Fries” je technika rychlého slaňování z vrtulníku bez lezeckého vybavení. "Spies" je technika vyzvednutí (zasazení) týmu z prostoru, kde nemůže přistát vrtulník. Tým se zahákne karabinou na laně. Poté vrtulník tým vyzvedne kolmo vzhůru a následně pokračuje v dopředném letu. 

 

Foto: Po úspěšném splnění úkolu došlo ke vyzvednutí operátorů 601. skss pomocí vrtulníku Mi-171š a dle zásad "Spies". / 601skss

 

V rámci taktiky FIBUA operátoři nacvičují provádění přesunů uvnitř městské zástavby, překonávání křižovatek či obcházení rohů domů. Následně provádí průniky do budov a činnost v budovách.

 

V další fázi nácviků čekaly na operátory seskoky padákem. Prováděly se seskoky na neznámé plochy, a to jak z výšek do 4000 m, tedy bez potřeby kyslíkových přístrojů, tak výškové seskoky HAHO s veškerou výstrojí a výzbrojí, kterou budou v další fázi operátoři k plnění úkolů potřebovat.

 

Příslušníci SOATU provedli rovněž cvičné střelby palubních střelců v místních podmínkách, na letecké střelnici.

 

Foto: Nácvik seskoku padákem. / 601skss

 

V pátek zahájil operační štáb SOTG plánování cvičných úkolů. Hlavním cílem účasti českého SOTG na cvičení Trident Juncture 2015 je sladění jednotlivých činností celého úkolového uskupení tak, aby bylo připraveno k plnění úkolů v rámci roku 2016.

 

Jedinečnost cvičení Trident Juncture 2015 spočívá, jak už bylo dříve zmíněno, v rozsahu jak geografickém, tak v počtu zúčastněných osob a nasazené techniky. Celé cvičení se odehrává na území Španělska, Portugalska a Itálie a účastní se jej 36 000 příslušníků ozbrojených sil, 140 letounů a 90 ponorek a lodí. Účastníci cvičení jsou z celkem 30 zemí, včetně neutrálního Rakouska a Švédska.


Foto: Nácvik boje v zastavěných oblastech. / 601skss

 

Pro 601.skss a 22.zVrL je TRJE15 specifické v tom, že cvičí vlastní úkolové uskupení SOTG, které zahrnuje pozemní prvek SOLTU (Special Operations Land Task Unit) a letecký prvek SOATU (Special Operations Air Task Unit).


V praxi to znamená, že SOTG spadá pod velení SOCC a disponuje vlastními speciálními leteckými silami. Toto spojení pozemního a leteckého prvku s vlastním velením a řízením je klíčové a poskytuje České republice novou, unikátní schopnost.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 05.11.2015 Čas: 23:37

A kruci, snad se nikomu nic vážného nestalo.
http://echo24.cz/a/wQUhe/ve-spanelsku-havaroval-vrtulnik-ceske-armady

avatar
Left Datum: 30.10.2015 Čas: 17:53

V článku se píše, že se trénovali skoky HAHO. Dostalo se taky na HALO? 601. je jediná jednotka v AČR, která tohle skáče. Anebo v procvičovaných scénářích HALO nemělo opodstatnění?

Každopádně jsem pevně přesvědčen, že naši chlapi neudělali ostudu a naopak předvedli, co v nich je :)

arr