Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

7. mechanizovaná brigáda ovládla elitní kurz Komando

Datum přidání 08.06.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 4 komentářů    autor autor: npor. Marta Plchová, 7. mb

V pátek, 31. května 2013, se na srubovém táboře ve vojenském výcvikovém prostoru Březina uskutečnilo slavnostní vyřazení úspěšných absolventů jednoho z nejprestižnějších kurzů v armádě České republiky – kurzu Komando, který probíhal od 5. května 2013.

kurzu Komando

Foto: Kurzu Komando, jaro 2013 / 7.mb

 

Kurz Komando, bojový kurz velitelů malých jednotek, je zaveden jako jeden z odborných požadavků pro vybrané základní velitelské funkce. Jedná se o velmi fyzicky a psychicky náročný kurz. Navazuje na tradice kurzu, který absolvovali vojáci za 2. světové války ve Skotsku. V době, kdy cvičili na nasazení v prostoru protektorátu a v boji proti nacismu. Pár jednotlivců se v poválečné době snažilo na něj navázat, ale vzhledem k politickému uspořádání Evropy po válce trval jen velmi krátkou dobu.

 

Na tyto hodnotné tradice znovu navázala před několika lety 4. brigáda rychlého nasazení, která jej v rámci brigády obnovila. Postupně se kurz Komando dostal do Vyškova, dostal nový kredit a dále se vyvíjí. „Je to kurz náročný jak fyzicky, tak psychicky. Často záleží víc na vůli, než na fyzických dispozicích účastníků, aby dosáhli cíle,“ řekl plukovník Rudolf Honzák, zástupce velitele Vojenské akademie Vyškov.

 

 Foto: Kurzu Komando, jaro 2013 / 7.mb

Foto: Kurzu Komando, jaro 2013 / 7.mb

 

Do výběrového řízení tohoto kurzu nastoupilo 61 vojáků, z nich bylo vybráno 25 a úspěšně jich kurz dokončilo 12. Počty tedy jasně hovoří o náročnosti a z toho vyplývající prestiži pro úspěšné absolventy.Šest vojáků, tedy přesná polovina, bylo ze 7. mechanizované brigády. 3 vojáci ze 72. mechanizovaného praporu Přáslavice, 2 vojáci ze 71. mechanizovaného praporu Hranice a 1 voják ze 74. lehkého motorizovaného praporu Bučovice.

 

Všichni úspěšní absolventi obdrželi z rukou velitele kurzu majora Hynka Pavlačky odznak a nášivku kurzu Komando. „Gratuluji, noste je se ctí. Nosit tento odznak a tuto nášivku je, pánové, závazek. Sami víte, že to tady nebylo zadarmo,“ pogratuloval vojákům velitel kurzu.

 

Velitel 7. mechanizované brigády, plukovník Josef Kopecký, po ukončení vyřazení také osobně poblahopřál úspěšným absolventům. „Máte jeden z nejvyšších kreditů u brigády, jaký voják může mít. Smekám baret, jste to nejlepší co brigáda má. Doufám, že to co jste se naučili, budete u svých jednotek předávat dál,“ řekl spokojeným vojákům velitel 7.mb. Že slova respektu myslí vážně potvrdil také tím, že tak, jak je již u brigády zvykem, organizuje pro úspěšné absolventy neformální setkání na velitelství brigády.

 

Foto: Kurzu Komando, jaro 2013 / 7.mbFoto: Kurzu Komando, jaro 2013 / 7.mb

 

Kurzu Komando je u 7.mb věnována velká pozornost. Nástup do kurzu je pouze špička ledovce dlouhé a systémové přípravy. Kurzu Komando předchází výběrové řízení a do kurzu není automaticky přijat každý, kdo se přihlásí. Aby bylo zaručeno, že brigáda do kurzu pošle připravené vojáky, organizuje svou vlastní společnou přípravu, ve které úspěšní absolventi z minulých běhů kurzu Komando pomáhají svým kolegům, aby úspěšně zvládli jak výběrové řízení, tak samotný kurz.

 

Vzhledem k tomu, že polovina všech úspěšných absolventů je ze 7.mb, nemůže být pochyb o tom, že brigádu reprezentovali kvalitně připravení a vysoce motivovaní borci, kteří naplnili svůj odborný i fyzický potenciál a přidali se do prestižní skupiny „komanďáků“.  

 

Video: Výběrové řízení do kurzu Komando, duben 2013 / YouTube


A jak hodnotí kurz jeden z úspěšných absolventů 72. mechanizovaného praporu? „Kurz Komando mi přinesl mnoho nových zkušeností z různých armádních oborů. Zejména se jednalo o trhací práce, překonávání vodních toků, sebezáchovu. Prohloubil jsem si dovednosti při velení a vedení bojové činnosti v malých jednotkách. Přínosem je také spolupráce v novém kolektivu, s novými lidmi. Měl jsem možnost si vyzkoušet, jak se budu chovat ve fyzicky a psychicky velmi vypjatých situacích,“ zhodnotil kurz rotný Lukáš Hudeček ze 72.mpr.

 

Letošního jarního kurzu se zúčastnili i další dva příslušníci 72. mpr. Nikoliv jako účastníci, ale jako instruktoři. Rotmistr Marek Macháček a rotný Jan Martňák tento kurz absolvovali v předešlých letech a dnes mají možnost předávat své zkušenosti dalším vojákům. 

 

„Po dokončení kurzu Komando jsou vojáci schopni vést družstvo i četu u bojových jednotek. Rozšířili a prohloubili si své znalosti v taktických činnostech, které se u bojového útvaru běžně neprovádí. Pravidelně jim byl simulován bojový stres zvýšenou intenzitou fyzické námahy a spánkové deprivace. Vojáci si na vlastní kůži vyzkoušeli jaké to je jednat pod tlakem,“ objasnil přínos kurzu rotmistr Marek Macháček.

 

Zdroj: 7. mechanizovaná brigáda

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
psovod Datum: 10.06.2013 Čas: 18:09

pokud dobře vidím,tak mají všichni stejnou zbran-805 ku

avatar
Rodelero Datum: 10.06.2013 Čas: 15:35

Muzu se zeptat co to ma chlapik za krochnu?

avatar
Kedr Datum: 08.06.2013 Čas: 21:51

no, já si říkal, co je to za strejce :D

avatar
Pandur.cz Datum: 08.06.2013 Čas: 21:06

Milý autore, ta poslední fotografie zachycuje funkcionáře brigády, nikoliv absolventy kurzu.
 
Jasný, opraveno. Admin.

arr