Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Accutact ANGLESIGHT - střelba „za roh“ nebyla nikdy tak snadná

Datum přidání 09.10.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Již v první světové válce vznikaly první konstrukce, které umožňovaly vést střelbu „za roh“. Bohužel podobné systémy byly příliš objemné, těžké a odváděly vojákovou pozornost. To byly také jedny z důvodů, proč se optické systémy pro střelbu za roh nikdy nerozšířily. Voják v poli vyžaduje zařízení, o které se nemusí starat, nemusí ho složitě nastavovat, a které neodvádí jeho pozornost. Zdá se, že podobnými vlastnostmi oplývá optický zaměřovač ANGLESIGHT. Přístroj od americké firmy Accutact má šanci způsobit malou revoluci v taktice boje, a to především při vedení bojové činnosti v městské zástavbě.

ANGLESIGHT

Foto: S laskavým svolením Military Morons / Více fotek najdete na www.militarymorons.com

 

ANGLESIGHT není jediným produktem na trhu, jenž umožňuje vést střelbu zpoza rohu. Na trhu je k dostání například izraelský systém Cornershot. Jedná se však o drahé, komplikované zařízení, které se navíc omezuje jen na krátké zbraně.

 

Praktičtějším systémem je přídavný optický zaměřovač Aimpoint CEU. Podobně jako ANGLESIGHT se umísťuje za hlavní puškový zaměřovač. Má však jednu nevýhodu, blokuje přímý pohled přes hlavní zaměřovač. Po každém použití jej musíme odmontovat a někam uložit - časově náročné, komplikované a v bojovém střetu stresující.

 

ANGLESIGHT

Foto: S laskavým svolením Military Morons / Více fotek najdete na www.militarymorons.com

 

ANGLESIGHT však tento neduh nemá. Jde o podobný systém, ale na rozdíl od předchozího zařízení umožňuje přímý pohled přes hlavní zaměřovač zbraně. Voják se tedy nemusí zatěžovat jeho neustálou montáží a demontáži. Může střílet zpoza rohu, plynule přejít do klasického postoje a vést normální střelbu.

 

Jak ANGLESIGHT  funguje? Srdcem zaměřovače je skleněná krychle, jenž dokáže rozdělit obraz ze zaměřovače do dvou cest. Krychle je složena ze dvou trojúhelníkových skleněných hranolů vyrobených z vysoce kvalitního borosilikátového skla.

  ANGLESIGHT

Foto: S laskavým svolením Military Morons / Více fotek najdete na www.militarymorons.com

 

Krychle je libovolně polohovatelná, můžeme si ji tedy natočit pod jakýmkoliv úhlem. Do zaměřovače se můžeme tedy dívat zleva, zprava nebo klidně i shora.

 

ANGLESIGHT není třeba kalibrovat nebo ho napájet z baterií. Jedná se o jednoduchý systém, který můžeme jednoduše nasadit na standardní montážní lištu a hned začít používat - neboli v řeči počítačů „plug nad play“.

 

ANGLESIGHT

 Foto: S laskavým svolením Military Morons / Více fotek najdete na www.militarymorons.com

 

Na přiložených fotografiích vidíme, že s přístrojem lze spárovat minikameru. V tomto případě lze obraz ze zaměřovače sledovat pod jakýmkoliv úhlem. Bez videokamery je nutné se do přístroje dívat vždy přímo.

 

V případě potřeby můžeme vyvést videosignál do malé obrazovky, třeba připevněnou na balistické helmě. Dostaneme tak skutečně pokročilý zaměřovací systém za přijatelnou cenu.

 

Video: ANGLESIGHT v akci / Accutact, YouTube

 

Výhody zaměřovače ANGLESIGHT jsou nasnadě. Střelec může vést efektivní střelbu, aniž by se přímo vystavoval nepřátelské palbě. A pokud je to nutné, může plynule přejít do standardní střelecké polohy. 

 

Váha pouze 120 gramů, rozměry 46x58x70 mm a vodě odolný. ANGLESIGHT je jednoduše kompaktní a nenáročné zařízení dávající vojákům významnou taktickou výhodu. Dobrá, říkáte si a jak je to s cenou? Ta se pohybuje kolem 4500 Kč. Přijatelný obnos za získané výhody.

 

Zdroj: MilitaryMorons

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Chester Datum: 22.09.2012 Čas: 19:29

SUper vec mam ji na airsoft a koupil jsem ji z nejakyho obchodu asi za litr :-)

arr