Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

ACTUV - Lovci ponorek bez posádek

Datum přidání 05.09.2012    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ponorky představují čím dál větší problém. Kupodivu nemluvíme o oceánských monstrech s nukleárním pohonem, ale o dieselelektrických ponorkách. Elektrický pohon umožňuje velmi tichý pohyb pod vodou, což představuje smrtelnou hrozbu pro hladinová plavidla. Navíc moderní dieselelektrické ponorky se dostávají do rukou států, které stěží můžeme nazvat přátelsky naladěné k Evropě nebo USA.

ACTUV

Foto: Vize robotické lodi ACTUV / DARPA

 

Americká agentura pro pokročilé technologie DARPA se boji s ponorkami protivníka věnuje v rámci programu Protiponorkového boje ASW (Anti-Submarine Warfare). V jeho rámci nyní vyvíjí hladinového lovce, bezosádkovou loď ACTUV (Anti-Submarine Warfare Continuous Trail Unmanned Vehicle), určenou k vedení boje s tichými ponorkami.

 

Nukleární ponorky mají samozřejmě nad svými dieselelektrickými protějšky výhodu v délce operačního nasazení - dokáží zůstat pod vodou měsíce, aniž musí doplnit palivo. Dieselelektrické ponorky však mají výhodu v tichém chodu. Pokud se pohybují jen na baterie, jsou velmi tiché, protože jediným pohybujícím ústrojím, zjednodušeně řečeno, je elektromotor, hřídel a lodní šroub. Naproti tomu nukleární ponorky potřebují hlučné vybavení nutné pro obsluhu jaderného pohonu, např. vodní čerpadla pro chlazení reaktoru.

 

Na oceán se sice dieselelektrické ponorky příliš nehodí, ale mohou představovat smrtelnou hrozbu v pobřežních a mělkých vodách, kde je pohyb velké nukleární ponorky omezen. Pokud si vezmeme příklad ze současnosti, lovnou oblastí „naftových“ ponorek může být třeba výbušný Perský záliv nebo Hormůzský průliv u íránských hranic.

 

Pravě této hrozbě má čelit loď ACTUV. Hlavní výhodou nové lodě není nějaké supermoderní technické řešení pro boj s ponorkami, ale právě absence posádky. Plavidlo ACTUV je tak menší, nese více zbraní a elektroniky a je zároveň levnější než loď s posádkou. Odhaduje se, že proti konvenční lodi vyjde až o desetinu levněji.

 

Navíc bez nutnosti nést zásoby jídla, vody a dalšího zařízení nutného pro život posádky, může loď operovat na moři měsíce, tisíce kilometrů od svého domovského přístavu.

 

Výhod je však mnohem více. Loď díky absenci posádky nepotřebuje tak precizní stabilitu na moři (nehrozí "mořská nemoc") a nemusí řešit rezervní ponor. A samozřejmě, loď můžeme bez obav o posádku posílat do těch nejnebezpečnějších akcí.

 

DARPA doufá, že nová loď nebude omezena jen pro boj s ponorkami, ale vznikne celá třída bezosádkových válečných lodí.

 

Zdroj: DARPA

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jan Grohmann Datum: 05.09.2012 Čas: 22:38

Pro mdic: je to opravdu jen o desetinu levnější....

avatar
mdic Datum: 05.09.2012 Čas: 15:17

A lod snad vyjde na desetinu cene není pouze o desetinu levnější ne ? to by nebylo zase tak moc

avatar
Jarda P. Datum: 05.09.2012 Čas: 08:03

Na druhou stranu je u bezosádkových strojů riziko, že nad nimi převezme kontrolu nepřítel.

arr