Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

ACV 1.1: Obojživelný transportér pro námořní pěchotu

Datum přidání 02.10.2014    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Sympozium Modern Day Marine představilo veřejnosti aktuální modernizační projekty americké námořní pěchoty (U.S. Marine Corps). Veřejnost se tak mohla poprvé seznámit s programem obojživelného výsadkového transportéru ACV 1.1 (Amphibious Combat Vehicle 1.1).

Foto: Jeden z možných kandidátů na úspěch v programu ACV 1.1 – SuperAV od BAE Systems; Větší obrázek / BAE Systems

Foto: Jeden z možných kandidátů na úspěch v programu ACV 1.1 – SuperAV od BAE Systems; Větší obrázek / BAE Systems

 

Nové zadání pro nové úkoly

Americká námořní pěchota v posledních letech pracovala na dvou programech nových obojživelných výsadkových vozidel. Původní program ACV měl nahradit letitá obojživelná vyloďovací vozidla AAV (Amphibious Assault Vehicle).

 

Vozidlo ACV na pásovém podvozku doplňoval kolový obojživelný transportér MPC (Marine Personnel Carrier). Ten sice trpěl horšími nautickými schopnostmi než ACV, ale naopak vynikal lepší mobilitou na souši – mohl tak držet krok s tanky M1 Abrams.

 

Program MPC však byl v minulém roce zrušen a zadání původního programu ACV bylo zcela přepracováno. V rámci programu ACV 1.1 vybere námořní pěchota pro testy dva typy kolových obojživelných transportérů od dvou výrobců. 

 

Vítězný kolový typ doplní současná vyloďovací pasová vozidla AAV, která projdou hloubkovou modernizací. Modernizovaná AAV získají moderní elektronickou výzbroj, přídavné pancéřování a vylepšený pohonný systém.

 

Přepracovaný program ACV 1.1 vzal také v potaz novou strategii americké pěchoty popsanou v dokumentu Expeditionary Force 21. Samotný výsadek na pláž začne již 100 až 160 km od pobřeží s využitím „mezer v obraně.“ Stejně tak se již nepočítá s masovým vyloděním mariňáků na pláž. Cílem je působit „rozptýleně a distribuovaně.“

 

Dle nové doktríny povedou AAV první vlnu útoku na pláž. Po dobytí pobřeží se zapojí kolová obojživelná vozidla, která povedou útok za podpory tanků M1 Abrams hlouběji do vnitrozemí.

 

Video: Kandidáty obojživelných vozidel od BAE Systems a Lockheed Martin si mohli návštěvníci prohlédnout na proběhlém Modern Day Marine. / YouTube

 

Kolové obojživelné vozidlo námořní pěchoty

Zájemci o úspěch v programu ACV 1.1 musí námořní pěchotě nabídnout kolové vozidlo schopné přepravy 13 námořníků (3+10). Nautické schopnosti se požadují stejné nebo lepší (např. plavba ve vysokých vlnách) než v případě AAV. Mobilitou na zemi se pak vozidlo musí vyrovnat tankům M1A2 Abrams.

 

„Cílem ACV 1.1 je získat mobilitu na výši tanků M1 Abrams. Vozidlo bude mít lepší mobilitu na zemi a robustní schopnost plavat. Díváme se po schopnosti plavat na úrovni AAV,“ dodáva plukovník Leimbach.

 

V současné době jsou již specifikovány požadavky a námořní pěchota je připravená ještě tento měsíc oslovit potenciální uchazeče z průmyslu. „Plánujeme vybrat dva dodavatele. Každý z nich postaví 16 vozidel. Využijeme tato vozidla abychom získali představu o jejich schopnostech a získali informace o tom, jak definovat konečné požadavky pro fázi ACV 1.2,“ dodává plukovník Leimbach.

 

První vozidla programu ACV 1.1 plánuje námořní pěchota získat do konce roku 2016. Pokud půjde vše podle plánů, vítězné vozidlo v rámci programu ACV zařadí mariňáci do výzbroje v roce 2020.

 

O tučnou zakázku se poperou nejvýznamnější zbrojní firmy. BAE Systems nabízí Iveco Super AV, Lockheed Martin upravené vozidlo Patria AMV, General Dynamics švýcarského obrněnce Piranha a SAIC singapurské Terrex.

Zdroj: DefenseNews, Washington Times

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr