Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

ADAPTIV - infračervený štít pro bojové vozidla

Datum přidání 07.09.2011    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Infračervené záření (IR), nebo chceme-li také „tepelné“, je elektromagnetické záření s vlnovou délkou větší než viditelné světlo a menší než mikrovlnné záření. Je široce využíváno ve vojenských aplikacích k detekci protivníka, bez ohledu na denní dobu či klimatické a povětrnostní podmínky.  Avšak co se stane, pokud chceme vozidlo před infračervenými senzory ukrýt? Dosud to bylo velmi obtížné. Avšak nic není nemožné! Přelomové řešení nabízí společnost BAE Systems skrze svůj futuristický „infra-štít“ ADAPTIV. Pojďme si o této technologii povědět něco víc.

ADAPTIVE ochraná systém

Foto: Vozidlo s ochraným štítem ADAPTIV / BAE Systems

 

Maskovací systém ADAPIV tvoří řada šestiúhelníkových kovových panelů, které se dokáží velmi rychle přizpůsobit teplotě okolního prostředí. Teplota objektu se pro vnější pozorovatele bude jevit stejná, jako teplota okolí - v infračerveném záření se předmět stane neviditelným.

 

Zajímavou vlastností „pixelů“ je také možnost změnit své tepelné vlastnosti tak, aby odpovídali IR obrazu jiného vozidla. Obrněná kolona vozidel se tak může proměnit na kolonu civilních aut nebo dokonce na stádo pasoucích krav.

 

 

Jednotlivé elementy se dají snadno připevnit na jakýkoliv povrch. Díky vhodnému tvaru a velikosti, lze panely snadno formovat do nejrůznějších vzorců.  Co více, poškozené části můžeme lehce odstranit a nahradit novými bloky.

„Palubní infračervená kamera snímá prostředí kolem vozidla. Počítač vyhodnotí údaje a nastaví ochranný štít tak, aby odpovídal tepelnému obrazu prostředí. Alternativně může štít napodobit jiné vozidlo nebo vysílat IR značky pro zamezení přátelské palby“. BAE Systems

Jako všude i zde bude existovat nekonečný boj mezi ochrannými prostředky a přístrojí, které je chtějí překonat. Konstruktéři proto v současné době pracují na vyladění svého štítu, aby byl účinný proti nejnovějším infračerveným detekčním systémům.

 

BAE Systems je přesvědčena, že ADAPTIV technologie bude na trhu k dostání do dvou let. Podle jejích slov jde jen o začátek. Inženýři usilovně experimentují také s jinými vlnovými délkami elektromagnetického spektra. Kdo ví, snad se jednou dočkáme skutečného neviditelného štítu.

 

Zdroj: DEFENSETECH

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr