Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Aero předalo společnosti Draken první letoun L-159

Datum přidání 01.10.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 15 komentářů    autor autor: Tisková zpráva

Ve středu 30. září 2015 AERO Vodochody AEROSPACE slavnostně předalo společnosti Draken International první letoun L-159 Alca za přítomnosti brig. gen. Libora Štefánika, velitele vzdušných sil ČR, náměstků ministra obrany Tomáše Kuchty a Pavla Berana, zástupců americké ambasády v ČR a řady zahraničních hostů. Kromě samotného letounu ve speciální kamufláži mohli hosté obdivovat i historický vůz značky Aero.

L-159 Draken

Foto: L-159 Alca pro Draken International; větší fotoAERO Vodochody AEROSPACE

 

Do konce letošního roku by Aero mělo svému americkému partnerovi předat osm jednomístných letounů, které budou sloužit ke komerčním aktivitám například ve prospěch amerických ozbrojených sil. První zahraniční prodej L-159 Alca přitom trval téměř tři roky.

 

„Pro nás je to velice významný okamžik, protože poprvé v historii se podařilo umístit L-159 do zahraničí a Draken je seriózní partner, se kterým bychom rádi pokračovali v diskuzích o případných možných dodávkách i v budoucnosti,“ říká náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta.


„Pro naše potřeby, což jsou komerční letecké služby a simulace hrozeb, je tento letoun optimální, což je také důvod, proč jsme o něj tolik stáli. Vyžádalo si to hodně času, ale o to jsme teď vice nadšení,” popisuje Jared Isaacman, CEO Draken International. Celkově Draken získá 21 letounů.

 

„Pro letoun L-159 je to veliká příležitost, protože díky Drakenům bude sloužit US Marine Corps, US Navy či US Air Force při výcviku, například jako agresor. A to má velkou referenční hodnotu,“ říká prezident AERO Vodochody AEROSPACE Ladislav Šimek.

 

Foto: L-159 Alca pro Draken International; větší foto / AERO Vodochody AEROSPACE

 

Díky dalšímu nedávno uzavřenému prodeji L-159 do Iráku tak budou tyto letouny v brzké době létat hned na třech kontinentech. „Mezi našimi piloty si tento stroj získal kredit a používáme ho denně nejen k výcviku, ale i k podpoře našich pozemních sil. Je to kvalitní letoun na výcvik leteckých návodčích, podporu leteckých jednotek a má skvěle vybavenou kabinu,“ ocenil letoun velitel vzdušných sil ČR Libor Štefánik. „Dnes je den, kdy se mění historie tohoto letounu,“ dodal.

 

Jared Isaacman přiblížil i další podrobnosti nového angažmá L-159: „Chtěli bychom letouny L-159 Alca vyslat na leteckou základnu Nellis, která je domovem Red Flag, mezinárodního cvičení bojových letounů, aby se staly součástí „letky agresorů". Takže budou mít velké jeviště.“

 

V letkách agresorů na tomto vysoce prestižním vojenském cvičení přitom slouží ti nejlepší piloti. Letouny L-159 si již někteří vynikající piloti vyzkoušeli. Přeškolením na L-159 prošel například Dale „Snort“ Snodgrass, nejzkušenější pilot F-14 Tomcat, i další piloti s bohatými zkušenostmi s vojenskými proudovými stroji F-4, F-15 a F-16.

 

S firmou Draken Aero navázalo úzké vztahy i v dalších oblastech. „Draken International pro nás není jen zákazník, je to pro nás strategický partner, který pro nás představuje významný marketingový zásah do Severní Ameriky i dále,“ popsal Šimek. Kromě letounů L-159 se může předmětem spolupráce stát i nový letoun Aera L-39NG. Akrobatický Black Diamond Jack Team, který je divizí Draken International, již projevil zájem o remotorizaci své letky L-39.

 

Foto: L-159 Alca pro Draken International; větší foto / AERO Vodochody AEROSPACE


L-159 Alca

L-159 spojuje dlouholeté zkušenosti Aera z vývoje vojenských proudových letadel, které řadí Aero mezi historicky největší výrobce této kategorie letounů na světě, s nejnovějšími pokroky v oblasti avioniky, motorů a systémů letounu. L-159 je navržen jako lehký bojový letoun optimalizovaný pro řadu úkolů typu vzduch-země, vzduch-vzduch a průzkumné mise.

 

Letoun je vybaven víceúčelovým radarem pro všechny druhy počasí, denní a noční provoz a může nést širokou škálu standardní výzbroje NATO, včetně raket typu vzduch-vzduch a vzduch-země a laserem naváděných pum. Dvoumístný letoun L-159 vychází z konstrukce jednomístné verze L-159 a je primárně navržený pro pokračovací a operační výcvik. Konfigurace letounu L-159 může být přizpůsobena specifickým požadavkům zákazníka.

 

Draken International

Draken International, sídlící v Lakelandu na Floridě, nastavuje nový standard v taktické podpoře letu. Společnost vlastní a provozuje největší soukromě vlastněnou letku bývalých vojenských letounů na světě, čítající přes sedmdesát letadel. Své letouny společnost používá k podpoře mnoha druhů vojenského výcviku po celém světě při garanci významné úspory prostředků.  

 

Zdroj: AERO Vodochody AEROSPACE

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
D.i.p Datum: 07.10.2015 Čas: 10:49

72 L-159 je asi počet který by byl adekvátní k ČR. To že pozdější vlády potom rezignovaly na obranu státu je věc druhá. 72 není naddimenzovaný počet, ale současný stav letectva je hrubě poddimenzovaný.

avatar
skelet Datum: 03.10.2015 Čas: 19:19

Spíše jí byl vnucen rozpočet, který umožňoval provoz jen části objednaných L-159. To samé následovalo se stíhačkami apod.

avatar
Matesaax Datum: 03.10.2015 Čas: 17:21

Ale ten počet 72 kusů bylo armádě vnuceno at si s tím nějak poradí.

avatar
skelet Datum: 03.10.2015 Čas: 08:53

Číslo 36 se začalo zmiňovat až v pozdějších obdobích po vstupu do NATO. O něch 72 vycházelo z koncepce rozvoje AČR, z roku 1993.

avatar
D.i.p Datum: 02.10.2015 Čas: 23:47

Matesaax: Ale, prosím vás.... nechte si ty dohady...

avatar
Matesaax Datum: 02.10.2015 Čas: 18:22

Armáda od začátku chtěla pouze 36 kusů L-159,ale nakonec bylo armádě vnuceno 72 kusů,aby Aero mělo co vyrábět.

avatar
Muž, co zírá na kozy Datum: 02.10.2015 Čas: 14:23

Charlie: Dodávka nových strojů (především ve dvoumístné verzi L-159B plus několika uložených, jednomístných) se týkala první smlouvy, dohodnuté někdy před třemi lety, která ale byla rok na to stornována ze strany Iráku.

avatar
skelet Datum: 02.10.2015 Čas: 10:41

Objednávka na L-159 vznikla v době, kdy se seriozně uvažovalo, že letectvo AČR bude tvořeno 108 bojovými letouny. (72kusů L-159 a 36 nadzvukovými letouny).

avatar
stirling Datum: 02.10.2015 Čas: 09:49

Podle mě ani Irák nedostane nové, ale také uložené. Dokonce Draket musel na základě ceny co dal Irák ještě něco doplatit. Těch 50 miliard bylo opravdu hodně, ale každý dělá občas chybu a teď už nemá cenu spekulovat.
Ohledně prodeje jak do Iráku tak Drakenu, tak si myslím, že v danou dobu je to nejlepší co jsme mohli udělat a dává to aspoň malou šanci na znovu vzkříšení tohoto letadla. Zavřená v hangáru by jinak už jen dožila. Takže držme palce a nemusím za každou cenu hledat negativa na všem co se stane.

avatar
Jura99 Datum: 02.10.2015 Čas: 08:41

Padousek: za 50mld máme kromě 24bitevníků existující podnik Aero, dnes už soukromý, který má perspektivu udržet leteckou výrobu a zaměstnávat kvalifikované lidi. Jestli to je cena vysoká či nízká, ať si zhodnotí každý sám.
Jinak je celkem paradoxní, že se ta letadla za 15let neprodaly a teď, když může hrozit vojenský konflikt, se jich armáda zbaví za pár šupů.

avatar
Charlie Datum: 02.10.2015 Čas: 07:56

Radek: vy byste si koupil auto rok výroby řekněme 2000, (uložené a ne moc provozované) za cenu, za jakou se prodávalo v roce 2000?

Irák dostane fungl nový stroje.

Navíc, tehdy se ještě počítalo s úplně jinými počty techniky provozované AČR, radikální řez přišel až pak.

avatar
Padousek Datum: 01.10.2015 Čas: 23:46

Za 50 miliard by armáda mola komplet vyzbrojit dvě pozemní brigády. Místo toho máme 24 bitevníků a munici do nich na dva dny bojového nasazení.. Je to smutná realita.

avatar
D.i.p Datum: 01.10.2015 Čas: 22:50

radek3057: Jak může být někdo tak nechápavý jako Vy? Prodej Drakenu a Iráku je za úplně jiných podmínek vč. služeb.

Ano ve srovnání s kupovanými letouny AČR je to velmi nízká cena. Částečně asi i díky blbosti politiků, ale také za jiných podmínek, v tu dobu výbava letounu byla výrazně modernější (je to už téměř 15 let) než je tomu dnes. A taky to nejsou nový stroje.

avatar
radek3057 Datum: 01.10.2015 Čas: 14:58

21 letadel prodáno v ceně nákupu jednoho pro AČR .. to je kšeft snů a zcela jistě to udělá výbornou reklamu pro L-159 .. to až se dozví ti Iráčané tak je všem snad jasné že tolik peněz za ty Aera nikdy nezaplatí

avatar
RiMr71 Datum: 01.10.2015 Čas: 13:48

...to éro má nejslabší místo v nepodpoře a mizerném marketingu, LuftJardovy hlášky jsou už legendární.
Kdyby to byla iAlca, tak už lítá všude... :)

arr