Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Aero zahájilo výrobu prvních letounů L-39NG

Datum přidání 20.07.2017    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 21 komentářů    autor autor: Tisková zpráva

V uplynulých týdnech se v Aeru Vodochody naplno rozjela výroba nových dílů na letoun L-39NG, novou generaci legendárního Albatrosu.

Foto: L-39NG; větší foto / Aero Vodochody

 

Klíčový projekt Aera Vodochody a jeho partnera, společnosti Omnipol, tím vstoupil do další fáze. Největší český letecký výrobce plánuje v této etapě vyrobit celkem čtyři letouny L-39NG – tři prototypy a jeden před-sériový kus.

 

První celý letoun L-39NG s novou certifikací by měl být hotov na koci roku 2019 a první dodávky zákazníkům pak mohou začít v roce 2020.

 

 „Po celém světě je stále ještě na 60 uživatelů letounů L-39, zhruba 600 těchto strojů je stále v provozu. Tyto starší stroje bude potřeba postupně nahradit novými, proto věříme, že nová generace L-39 má velký potenciál uspět na trhu,“ uvedl president Aera Giuseppe Giordo.

 

Nová generace letounu přebírá to nejlepší od svého předchůdce – nízké provozní náklady, vysokou spolehlivost, snadnou logistiku a skvělé letové schopnosti – a tyto vlastnosti spojuje s moderní avionikou, nově vyvinutým motorem od výrobce Williams International a řadou dalších vylepšení. Nyní je ve výrobě zhruba 800 nových dílů, dalších 800 dílů L-39NG je převzato z původního Albatrosu.

 

Ze čtyř letounů, postavených v této fázi výroby, bude první z nich sloužit jako letový prototyp, dva letouny jsou určeny pro zátěžové a únavové zkoušky a čtvrtý letoun už by měl být dodán prvnímu zákazníkovi.

 

 „V současnosti intenzivně jednáme s potenciálními zákazníky. Vážný zájem má hned několik zemí z řad stávajících uživatelů L-39, ale i dalších zemí, které v příštích letech čeká nezbytná generační obměna letky cvičných proudových letounů,“ doplnil president Aera Giuseppe Giordo. 

 

Letoun L-39NG je moderní a efektivní cvičný typ určený jako jednotný a komplexní prostředek pro plnohodnotný výcvik moderních vzdušných sil. Letoun vychází z aerodynamické koncepce původních 
L-39, avšak využívá soudobé technologie a vybavení. Pohon obstarává vysoce moderní motor FJ44-4M dodávaný s údržbovým systémem TAP Blue, který uživatelům zajišťuje bezprecedentní letuschopnost a predikovatelnost údržbových nákladů.

 

Avionika letounu je připravena pro výcvik budoucích pilotů letounů čtvrté a páté generace a může být do značné míry přizpůsobena požadavkům zákazníka. L-39NG je vybaven pěti závěsnými body pro nesení výzbroje.

 

Součástí letounu je i široké spektrum simulačních technologií včetně zapojení do vysoce moderního taktického simulačního centra s cílem zvýšit účinnost výcviku. Strategickým partnerem projektu L-39NG je společnost Omnipol se z 50 % finančně spolupodílí na vývoji letounu. Další podrobnosti o novém letounu zjistíte 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Molle Datum: 04.04.2018 Čas: 21:04

Se nám to pomalu rozjíždí.

http://www.aero.cz/cz/o-nas/media/novinky/aero-vodochody-po-20-letech-prodava-nove-letouny-do-zahranic/

Pokud Šlechtová chce uspět v jednom z tří chystaných projektů PESCO,tak by se měla opřít o nějaké pořádné zázemí,s stroji pokud možno co nejmenšími náklady na provoz.

http://www.mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/ministri-obrany-eu-v-bruselu-schvalili-prvni-vlnu-spolecnych-projektu-141693/

avatar
mikojan29 Datum: 26.07.2017 Čas: 14:33

Zabezpečila by sa kontinuita L 39 => L 39NG, akurát pohon bude iný, bude vyžadovať nové nástroje a celkovú infraštruktúru, ale mala by sa zlepšiť avionika, tak prečo nie. A stále to považujem tak trochu ako domáci stroj, aj keď sa do mňa niektorí diskutéri obujú.

avatar
Flader Datum: 26.07.2017 Čas: 12:37

Asi to tak aj nakoniec bude. Po výmene MiG-29 tých financií moc na cvičné stroje nezostane. A toto je asi najekonomickejšia varianta.

avatar
mikojan29 Datum: 26.07.2017 Čas: 08:25

Ak bude NG-čko spĺňať všetko čo deklaruje výrobca, hlavne ekonomickú prevádzku, mohlo by byť adekvátnou náhradou za olietané L39 v letectve OS SR.

avatar
Nesher Datum: 24.07.2017 Čas: 09:02

Lukas
Neříkám, že nemáte pravdu, v koncepci rozvoje Vzdušných sil se prostě o něčem podobném nepíše ani slovo. AČR ostatně s nákupem L 39 NG vůbec nepočítá, koupí ho CLV LOM což je civilní organizace vlastněná MO. Dle plánů, které MO zveřejnilo se budou rozvíjet hlavně transportní kapacity ( nové vrtulníky a taktická transportní letadla) a hlavně pozemní síly např. dnes má vláda potvrdit zakázku na 60 vozidel Titus (se speciálními nástavbami pro spojaře, štáby a koordinaci palby) a 80 lehkých obrněných vozidel Iveco se speciálním vybavením pro NBC pluk v Liberci.

avatar
Lukas Datum: 24.07.2017 Čas: 07:31

ACR posiada chyba więcej maszyn...

Rozwiązania które proponują albo już istnieją, albo pojawią się wkrótce. Nie trzeba ich tworzyć "od nowa" tylko zintegrować z maszynami.

Skoro zasobnik Saab ESTL (do samoobrony) można instalować na MiG-29 9-12 to i na L-159 jest to możliwe.

Warto zwrócić uwagę na pewien renesans lekkich maszyn mamy bojowego T-50, M346FT, JAK-130

Nie tylko biedne armie szukają tańszych nosicieli środków bojowych...

avatar
Nesher Datum: 22.07.2017 Čas: 20:21

Lukas
A kolik by jich AČR koupila? 3? Dovedete si představit náklady na vývoj? Elektronický boj (pokud vůbec) se bude řešit nějakým kontejnerem na Gripenech. AČR s L 159 při zahraničních misích nepočítá, a to ani při operacích dle článku 5, české Alcy půjdou do války jen v případě, že bude napadena samotná ČR. Ostatně je otázka zda AČR tuší co s L 159 dál. Za pár let už jim bude 20 let a bude potřeba je modernizovat (Aero má např. připravené mokré křídlo), ale v žádných veřejně dostupných materiálech o rozvoji VS AČR o tom není ani slovo.

avatar
Lukas Datum: 22.07.2017 Čas: 19:45

Ja to rozumiem - ale myślę tu o ACR

Może zamiast myśleć o szturmowych śmigłowcach lepiej zainwestować w posiadane samoloty?
Szczególnie że mając JAS39 możecie podjąć współprace ze Szwedami. Ci maja choćby takie rozwiązania
http://saab.com/air/electronic-warfare/self-protection-systems/idas/
W ramach projektu Gripena-e opracowywane są zasobniki EW (Jammer POD)

Z ALCA A-10 nie będzie, niemniej może być , ale być może udałoby się zrobić maszynę którę przy niskich kosztach eksploatacji może dość bezpiecznie operować na pierwszej linii. (Np. podczas operacji zagranicznych )

avatar
Horny Datum: 22.07.2017 Čas: 19:36

logik: Ten název jsem opravdu spletl. Jinak díky za odkaz, ono těch informací opravdu není moc.

avatar
Nesher Datum: 22.07.2017 Čas: 15:27

Lukas
Myslím, že takové ambice nikdo nemá, L 39NG je privátní projekt primárně na export. Stát ho sice podporuje, prvním klientem bude CLV LOM (státní společnost, která pro AČR zajišťuje letecký výcvik nových pilotů), ale Aero primárně míří na současné uživatele Albatrosů, což jsou většinou chudší státy. Proto také nabízí nejen dodávky nových letadel, ale i modernizaci stávajících za použití systémů vyvinutých pro L 39NG (cca 50% dílů je nových), záleží na tom co klient bude chtít, respektive co si bude moci dovolit. V Evropě by mohly mít zájem země jako Slovensko, Bulharsko nebo Litva. A mimo Evropu pak země bývalého SSSR (Gruzie, Kazachstán), případně nějaké africké státy. Takže cílem je relativně moderní cvičné letadlo, které bude levné na provoz a s minimem dílů, které podléhají vývozním povolením cizích států (motor je sice z USA, ale je civilní, většina ostatních dílů je česká včetně např. HUD displaye. Pro Vámi navrhovaný sytém by se těžko hledal kupec.

avatar
Lukas Datum: 22.07.2017 Čas: 14:46

A nie myślicie o tym by zintegrować L-39 z urządzeniami (zasobniki i inne) do walki radio-elektronicznej

Wówczas mogłaby to być lekka maszyna wsparcia pola walki - wsparcia polegającego na paraliżowaniu łączności oraz urządzeń radiolokacyjnych przeciwnika....

avatar
logik Datum: 21.07.2017 Čas: 18:51

Horny: řikaj tomu tušim UL-39, ale jo, myslíme asi to samý letadlo. Dělaj na tom furt.
Link k tomu moc nemám, jen např.:
http://www.flying-revue.cz/ul-39-albi-nehoda,
ale skutečnej důvod havárie se tam nedočteš, pochopitelně se tím příliš nechluběj. Stalo se to během testu výchylky klapek, ale primární problém byl v ne uplně dobře navržený vejškovce.

avatar
Horny Datum: 21.07.2017 Čas: 15:13

2 logik: myslíš UL-159? Neměl bys link? Tak nějak jsem zaznamenal naposledy první zkušební vzlet a od té doby ticho po pěšině...

avatar
logik Datum: 21.07.2017 Čas: 12:30

Protože plovoucí výškovka je výhodná především pro nadzvukové letadla a pro podzvukovou 39 nemá příliš smysl. Tak proč cpát peníze do vývoje - když je tolik jiných oblastí, kam je je třeba dát dřív?

Btw, právě nesmyslná plovoucí výškovka byla důvodem pádu prototypu letadla s turbofanem, co dělaj na ČVUTu.

avatar
marfolodej Datum: 21.07.2017 Čas: 09:26

proč nemá NF plovoucí výškovku?

arr