Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Afghánská armáda postrádá bitevní letouny

Datum přidání 25.04.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Afghánskému letectvu chybí klíčová vlastnost pro vedení moderních bojových operací – schopnost přesného bombardování pozemních cílů. Právě letecké útoky a blízká letecká podpora jsou jedny ze stěžejních taktických výhod, kterými Spojenci v Afghánistánu disponují. Bohužel afghánskému letectvu stále chybějí bitevní letouny a vhodní piloti.

Afghánský Mi-24

Foto: Hlavní údernou sílu afghánského letectva tvoří vrtulníky Mi-24. / Michal Voska

 

Afghánská armáda čeká především na lehká bitevní letadla A-29B Super Tucano, která chce koupit afghánskému letectvu americká armáda za 427 milionů dolarů. Prvních 20 kusů má do Afghánistánu dorazit během roku 2014. Jak sdělil Armádním novinám velitel afghánského letectva Abdul Wahab, má afghánské letectvo v úmyslu získat celkem 86 bitevních letadel A-29 Super Tucano.

 

Avšak ani rok 2014, kdy se Spojenci budou stahovat z Afghánistánu, není ještě jistý. Neúspěšná americká firma Beechcraft, výrobce konkurenčního letadla AT-6B Texan II, opět napadla rozhodnutí americké armády nakoupit pro afghánskou armádu brazilská letadla Super Tucano. Připomeňme, že je to již podruhé, kdy tato firma napadla výsledky téže soutěže.

 

Pochopitelně, že svou roli zde hraje i politika. Za kansaskou firmu Beechcraft lobbují v americkém Kongresu zákonodárci z Kansasu. Za Super Tucano, jež má být kompletováno na Floridě, zase lobbují zákonodárci z Floridy a Ohia. Důvodem je vytvoření pracovních míst – a další vítané body od domácích voličů. O osudu druhé soutěže tak rozhodne Vládní úřad pro finanční odpovědnost GAO (Government Accountability Office), jenž zrovna v těchto dnech posuzuje námitky neúspěšné kansaské firmy.

 

A-29 Super Tucano

Foto: K účinnému použití leteckých pum je nezbytná i dostatečná rychlost útočného stroje. / Embraer

 

Získat bitevníky je jedna věc, udělat z nich použitelné válečné stroje věc druhá. Afghánskému letectvu chybějí především piloti schopní účastnit se bombardovacích misí nebo misí pro blízkou leteckou podporu. Stejně tak chybějí letečtí návodčí pro pozemní navádění letadel na cíl.

 

Za všechno mluví zkušenosti z výcviku nových afghánských pilotů pro letadla Super Tucano. Jednou musela být poslána domů celá třída těchto pilotů, neboť se ukázalo, že žáci neumějí číst ani psát. Jak poznamenal H.D. "Jake" Polumbo, generálmajor amerického letectva a velitel vzdušných operací ISAF v Afghánistánu, létání na letadlech Super Tucano "vyžaduje perfektní znalost angličtiny a plnou gramotnost".


V současné době se afghánské letectvo spoléhá především na ruské transportní vrtulníky Mi-17 a bitevní Mi-24 Hind, jejichž podstatnou část dodala ze svých přebytků Armáda České republiky. Pokud však chce účinně podporovat své pozemní jednotky, musí mít k dispozici mnohem rychlejší bitevní letadla. "Víme, že je pro nás ovládnutí vzdušného prostoru naprosto klíčové," říká generálmajor Polumbo. "Tálibán s námi (ve vzduchu – pozn. redakce) nemůže soupeřit."


Zdroj: DefenseTech

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Anti2t Datum: 01.05.2013 Čas: 11:00

mě zarazilo něco jiného jaký přebidky naše armáda ještě může mít?Vlastně já zapoměl přebejvaj nám politici ty bychom mohli vyvážet:-)

avatar
jsk Datum: 30.04.2013 Čas: 12:32

Proti protívníkovi jako js Taliban je nejefektivnější nasadit bojovníky jako má Taliban...vše ostatní jsou výkřiky do tmy.

avatar
Jan Grohmann Datum: 28.04.2013 Čas: 20:19

Tak, kdo má větší sílu v lobbingu? Gigant Boeing, který chce uspět v Brazílií s F/A -18 E/F a nějaké vrtulová letadla ho nezajímají, nebo kansaská firma Beechcraft s vrtuláky AT-6?

avatar
David Khol Datum: 28.04.2013 Čas: 20:14

Tak to je sice dobrý postřeh, ale v USA skvěle funguje lobbing, snad ještě lépe než v ČR - a tak to celé asi i nadále bude váznout na snaze prosadit AT-6

avatar
Jan Grohmann Datum: 28.04.2013 Čas: 11:10

Pro Hovorka. Co se týče nákupu zahraničních strojů. Právě nákup Super Tucana může být pro americkou armádu (resp. americkou vládu) skvělý tah. Brazílie totiž chystá tendr na nový stíhací letoun, kterého se budou chtít americké letecké firmy zúčastnit. "Když vy pomůžete nám, my pomůžeme vám...."

avatar
jj Datum: 25.04.2013 Čas: 18:57

boj proti talibanu je podobný jako boj proti drogovým gangům v Brazílii a tam se super tucano velmi osvědčilo nepotřebuješ schopnost boje proti letadlům protivníka a ani komplexní pvo a přitom to unese dost a při malých nákladech na provoz a přitom to může používat nejmodernější zbraně a máto moderní avioniku a je to dost rychlý aby to bylo horko těžko zasažitelný rpg-7 a má to vyšší dostup a dolet (myslím) než vrtulníky takže pro podporu a útoky na povstalce ze vzduchu je to ideální

avatar
Stranger Datum: 25.04.2013 Čas: 18:22

Proti protivníkovi jako je Taliban není nutno skepcitismu při využití vrtulových strojů...

avatar
hovorka11 Datum: 25.04.2013 Čas: 18:20

Já se domnívám, že Tucano je právě velmi vhodný typ
Myslím, že článek odpovídá realitě. Problém je, že amici nemají něco obdobného a cizí stroje se jim nechce platit, proto se to protahuje.

avatar
Martin Datum: 25.04.2013 Čas: 17:49

Já si nemůžu pomoci,ale jsem o schopnostech těchto turbovrtulových strojů jako bitevnících poměrně skeptický.

arr