Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Afghánská armáda se obává o své letectvo

Datum přidání 30.05.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 19 komentářů    autor autor: Michal Voska

Stažení zahraničních jednotek z Afghánistánu v roce 2014 je ohroženo z důvodu komplikací při rozvoji nových afghánských vzdušných sil. Prezident Hamíd Karzaí vyzval vládu USA k zintenzivnění obnovy letectva. Je třeba delší čas pro vyškolení armádních specialistů a znovuobnovení výběrového řízení na nákup nových strojů.

Afghánské C-27

Foto: Alenia C-27A Afghánských vzdušných sil / US Army

 

Afghánské letectvo v současné době vlastní patnáct přepravních letounů Alenia C-27A Spartan, které ovšem mají zákaz letu z důvodu nevyhovující avioniky, stáří a nedostatku náhradních dílů. Pokulhává i pozemní zabezpečení letounů.

 

Určitě stojí za připomenutí, že obdobný model v trochu jiné specifikaci byl ve výběrovém řízení i pro Českou armádu, kde v tendru nakonec vyhrál model EADS Casa C-295. Český C-295 má kratší dolet a menší užitečné zatížení než C-27, ovšem i díky Omnipolu se jedná o jedny z nejdražších dopravních letadel v Evropě. To už je ale jiný příběh.

 Afghánistán IED

Foto: Dva mrtví Afghánští policisté v provincii Jalabadad / Timesunion.com

 

Americká armáda v dubnu oznámila znovuobnovení výběrového řízení na nákup dvaceti nových, lehkých, útočných letounů. Původně byla zvolena brazilská vrtulová letadla Embraer A-29 Super Tucano, ovšem před dvěma měsíci byla dohoda zrušena.

 

Vzhledem k velice nekvalitním silnicím a častým útokům na pozemní vozidla je letectvo životně důležité nejen k ochraně území, ale v současnosti především k schopnosti zásobování i odlehlých oblastí Afghánistánu.

 

Při pozemní dopravě hrozí bombové útoky, kterých jsou Talibánem organizovány stovky od počátků konfliktu. Nástražná výbušná zařízení IED mají na svědomí tisíce lidských životů. Výbuch IED si vyžádal i oběť v řadách českého PRT, kdy v dubnu 2008 najel v provincii Lógar český voják na nástražné zařízení, ten svým zraněním bohužel na místě podlehl.

 Afghánské L-39

Foto: L-39 Albatros Afghánského letectva /  planes.cz


Připomeňme si, že Afghánské letectvo disponovalo mimo jiné i několika letadly L-39 Albatros, řadou strojů MiG-21 a transportními Antonovy An-26 a An-32. Ruské transportní letouny jsou nyní užívány po renovaci v Tádžikistánu dodnes. Vrtulníková letka zahrnuje částečně zrenovované stroje Mi-8/17 a Mi-24/35.

 

Foto: S budováním afghánského letectva obrovskou měrou pomahají i čeští specialisté / army.cz

 

Na výcviku zejména pozemního personálu se budou podílet i naše jednotky a specialisté na řízení letového provozu. Výcvik bude zaměřen i na technické znalosti v podobě údržby současné techniky. Zejména čeští vojenští piloti jsou ve světě uznávanou elitou a i proto ve spojení s Chorvaty vznikl projekt pro vyškolení Afghánských pilotů vrtulníků, výcvik kromě Afghánistánu probíhá i u nás, v Pardubicích.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Márty Datum: 04.06.2012 Čas: 12:15

Souhlasím že jsme trochu odbočili, ale právě srovnávání faktů je ten důvod proč nedůvěřiji tomuto sistému. Pokud vyhodnocujete pouze z info poskytovaná médii váš názor chápu (viz revoluce na Isladdu a nikde ani slovo, proč asi ) nicméně to už jsme jinde.

avatar
Dip Datum: 03.06.2012 Čas: 09:40

Mě se na USA nelíbí spousta věcí, například i vaše zmínka o "policejní kontrole". Nemyslím si ovšem, že si američané vyhodili mrakodrapy sami. V těhlech konspiračních teoriích vidím spíš dobrej byznys ruzných pisálků. Doufám, že tu nevytasíte Dänikena. :-) Možná by jste měl dát přednost literatuře faktu a historii.

Myslím ovšem, že jsme už hodně dobočili od tématu článku, takže bych tu diskusi ukončil.

avatar
Michal Voska Datum: 03.06.2012 Čas: 01:11

To HU: Reportáž o Afghánistánu je plánuje společně s kolegou Jakubem Míčkem, google je solidnía rychlý zdroj informací a fulltextového vyhledávání, nicméně nebojte, v případě, že reportáž ,,klapne" nám google sloužit nebude, chceme mít vlastní pohled.

avatar
Márty Datum: 03.06.2012 Čas: 01:07

Mohlo by se stát že se jednou probudíme a budeme nuceni střílet do vlastních lidí!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

avatar
Márty Datum: 03.06.2012 Čas: 01:05

Pánvé nepadl tady ani slovo o ropě to za prvé a pkud USA bojuje proti ukrutnému Talibanu tak mi vysvětlete proč v Americe umře víc lodí na otravu burákovím máslem než na terr ůtoky (a to je číselně podložený fakt ) není vám divné že slvo terorizmus je skloňované tolikrát že se to nedá pčítat. Všiměte si ta opatření co nastala když si amíci vyhodili mrakodrapi a vše namířeno prti lidem. kdyby se někdo o takovích patřeních zmínil rok před tím tak ho ukřižují. Pokuste se někdy zabrousit na ofiko web FBI a vpřečtěte si kdo to je terorista ,budete překvapení ( jen namátku, jsu to lidé kteří platí v hotovosti, lidé kteří nemají televizi atd kravin ). Jén malá skupina lidí má profit z tohoto válčení a mi to nejsme. Jen to chce otevřít oči a koukat, né na to co je podsouváno ,ale na to co je Kolem viz Island. jen pro zajmavst sem dám odkaz (http://www.youtube.com/watch?v=xXekFsv-NuY)

avatar
Left Datum: 02.06.2012 Čas: 21:10

Dip: Naprosto souhlasím! Konečně smysluplný a hlavně pravdivý komentář.

avatar
HU Datum: 02.06.2012 Čas: 20:18

Voska: ..jste mě rozesmál, doufám, že reportáž o Afganistánu nepíšete od stolu s Google vyhledávačem. Vše poznámka k tomu měla hodně blízko :-)

Karzáí tlačí na NATO z jiného důvodu. On je taková liška podšitá, to je něco podobného jako Pakistán a jeho stížnosti na UAV co pálí po teroristech na AFG-PAK hranici. Karzáí se snaží hrát na obě strany...ale NATO potřebuje, bez něj bude slabší a on to ví :-)

avatar
Dip Datum: 02.06.2012 Čas: 19:49

Jan Grohmann: Jistě že USA je zbrojařská velmoc, ale podíl na ekonomice se umýslně zveličuje. Když se podíváme na deset největších amerických firem tak nenajdeme jedinou zbrojařskou firmu. A nechápu jaký profit by na jakékoli válce mohli mít firmy jako Apple, Microsoft, IBM, GE, GM, Ford, Hewlett-Packard, Wall-Mart, Google. Ty naopak potřebují klid a prosperitu. Možná tak Exxon ohledně té ropy.

asfd: Invaze do Afghanistánu byla odvetou proti Talibanu, rozhodně v ní nešlo o dobro afghánců to nikdo netvrdí. Je potřeba si ale uvědomit, že invaze nezačala v době krize (jak se tu někdo snaží podsouvat) - právě naopak. Ať už americká nebo světová ekonomika žádnou invazi do Afghanistánu nepotřebovala. Ani válka v Iráku, která je jistě mnohem více spekulativní, nepřišla v době krize.
To že v Afghanistánu jsou vzácný kovy jsem již psal já. Ale co mě vyloženě už deptá jsou žvásty o "křížových výpravách" USA za ropou.

Motorem americké ekonomiky rozhodně není válka, v zájmu amerického tržního hospodářství je pravý opak, potřebuje partnery. Těch pár prodanejch stíhaček a jiných verglů je kapkou v moři.

avatar
asdf Datum: 02.06.2012 Čas: 17:13

DIP: kdo tu psal o rope ? :D v afghanu se tezi vzacne kovy vhodne hlavne do elektroniky atd. toho tam spousty... navic si tam pestuji makovice a travicku :) tam jede business ve velkym :) ja nechapu jak si muze nekdo najivne myslet, ze nekdo bude utracet ukrutne sumy jenom pro to. ze chudaci pyzamaci nekde na konci svete, kde podle vas nic neni a nemaj co zrat a neni tam demokracie :D

avatar
Jan Grohmann Datum: 02.06.2012 Čas: 09:53

No já bych u Spojených států řekl, že právě zbrojní průmysl tam hraje obrovskou roli. Zbrojní průmysl je jedním z největších zaměstnavatelů, ve kterém se ročně protočí stovky miliard dolarů.
Nebudeme si ani nalhávat, že zbrojní průmysl nějakým způsobem nelobuje u politiků. To by bylo naivní…
Problém je však hlubší, vše už začalo v druhé světové válce, přesněji řečeno po útoku Japonců na Pearl Harbor. Od té doby se v Americe budoval gigantický vojenský průmysl, nutný k poražení Japonska a také Německa.
Avšak, co se zbrojním průmyslem po konci druhé světové války? Pokud se nemělo propustit statisíce lidí, kteří neuměli nic jiného, než vyrábět zbraně, musela se zbrojní výroba zachovat.
Proč si myslíte, že vznikaly ty obří plechové Cadillacy (automobily) na které se používaly tlusté plechy, nebo proč vznikla plechová Coca-cola. Bylo to kvůli přebytku ocele z hutí, které byly postaveny během druhé světové války pro porážku Japonska. Tehdy je byla třeba k stavbě obřích bojových a zásobovacích lodí, ale po druhé světové válce nikdo nevěděl, co s tou nadvýrobou ocele.
Tehdy se nikdo nestaral, co to v budoucnosti přinese. V té době bylo nejdůležitější porazit smrtelného nepřítele, ostatní věci byly podružné.
Trošku jsem odbočil, ale chtěl jsem jen říct, že laciné pomlouvání a špinění USA je trošku mimo mísu. Problém začal v Německu před 70 lety a „králičí nora“ vede mnohem mnohem hlouběji.

avatar
Dip Datum: 02.06.2012 Čas: 09:26

Márty: Jasně, "vrtná souprava vrtá do afghánské půdy". V Afghanistánu je jiné nerostné bohatství než si zřejmě myslíte. Ale co na tom záleží, když ta písnička je tak populární...
Nevím jestli v době krize je rozumné zatěžovat už tak napjatý rozpočet válkou. Její význam totiž není zdaleka tak velký, aby nějak zvlášť zamíchala kartama. A proč s něma vůbec míchat, když jsou USA na vrcholu?
Tahounem americké ekonomiky zdaleka není zbrojní průmysl a dokonce nemá ani tak významnou roly ten ropný. A vězte, že v Afghanistánu té ropy skutečně moc není.
Bohatství Afghanistánu spočívá zejména ve velkém množství vzácných kovů, které tam díky Talibanu leží ladem, zatímco Afghánci nemají co do huby.
A konečně těm normálním Afgháncům začíná docházet, že tak dobře jako teď se už dlouho neměli. Proto začínají mít obavy co bude po roce 2014.

avatar
Left Datum: 02.06.2012 Čas: 00:21

Marty: To vůbec není pravda, že válka je motorem americké ekonimky. Je to pravý opak.

avatar
asdf Datum: 01.06.2012 Čas: 13:24

marty : presne jak pises...

avatar
Márty Datum: 01.06.2012 Čas: 11:59

Pánové jedna věc je boj a druhá jsou peníze, nikdo vám neukáže foto jak vrtná souprava dělá díry do Afg půdy, to by se nehodilo a přece je jich tam nepočítaně. Když USA někde válčí je to vždi za něco. Když jste Ondro nakousl Vietnam plně souhlasm, nezapomeňte že válka v USA vždy přicház v době kryze , protože je to jejich ekonom motor. Vietnam trval tolik let protože byla výrazná taktická omezení do zásahu infrastruktůry nepřítele a proč ,no protože válka je ten největší podnik na vydělávání peněz, to ví dnes každý. A ohledy na pár tisíc či miliónu lidí to se nenosí. Přkladem jsou banky které financovali v dobách války obě strany , což je dost podivné, ale do toho normální člověk nevidí.

avatar
Michal Voska Datum: 01.06.2012 Čas: 09:08

Ondro, to pak zcela chapu, nektere veci jsou nesmyslne... S kolegou chystame reportaz o afghanistanu a i toto jsou stripky, ktere pomohou utvorit mozaiku...

arr