Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Afghánské Alamo - Spojenci tvoří bezpečné úkryty před afghánskými vojáky

Datum přidání 02.09.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 14 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Prakticky každý den dostávají Spojenečtí velitelé informace o útocích afghánských vojáků a policistů proti koaličním silám. Po 45 zavražděných vojácích v letošním roce, byla mez trpělivosti naplněna. Spojenečtí vojáci začali budovat na svých základnách bezpečné místnosti, nazývané Alamo, kde se vojáci mohou stáhnout před útoky ze strany afghánských ozbrojených sil.

Alamo

Foto: Americká pevnost Alamo byla dobyta v roce 1836. Padla při ní skoro celá posádka Američanů / Wikipedia

 

Informace u budování speciálních chráněných pozic přišla z amerických vojenských novin Hvězdy a Pruhy (Stars & Strips). Podle nich američtí vojenští velitelé rovněž nabádají své vojáky, aby stále udržovali partnerství se svými afghánskými kolegy, ale zároveň, aby zvýšili svou pozornost.

 

První zmínka o stavění "posledních útočišť" Alamo přišla od malé jednotky Američanů z předsunuté základny, kde operují s afghánskými kolegy. Major William Johnson, jehož noviny Hvězdy a Pruhy oslovily, říká, že bezpečné místnosti jsou jednou z mála možností pro osamocené jednotky na základnách, kde se nemůžou dočkat okamžité pomoci.

 

Major Johnson dodává: "Co můžeme jiného dělat, pokud přijde další incident, jako pálení Koránu? Jak se malá skupina vojáku může bránit?". Připomeňme, že Johnson popisuje incident, při kterém američtí vojáci v únoru letošního roku nedopatřením hodili do spalovny výtisky svaté knihy Muslimů Korán. Zbytky spálených knih pak našli afghánští civilní pracovníci při úklidu.

 

Talibán tehdy umně využil hněvu Afghánců a vyzval je k zabíjení Američanů - výsledkem bylo 30 mrtvých civilistů a dva zavraždění američtí důstojnici. Nemluvě o řadě útoků na spojenecké vojáky.

 

Podle Johnsona však také bezpodmínečně nutně musí dojít k změně ve výcviku vojáků, kde se budou učit větší „kulturní citlivosti“. Právě některé chování a akce, na západě tolerované, můžou být pro Afghánce velmi urážlivé, což může způsobit tragické následky.

 

Připomeňme, že Bitva o Alamo je slavný okamžik americké historie. Alamo byla pevnost v Texasu, ve které se v roce 1836 189 Američanů utkalo s přesilou mexické armády. Oblehání Alama trvalo dva týdny, po které čekala posádka pevnosti na pomoc. Bohužel se pomoci nedočkala. Ve finální bitvě pak padlo 183 Američanů a 1250 mexických vojáků.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Left Datum: 03.09.2012 Čas: 23:36

To jsem velice rád. Opravdu by jste mě potěšili kdyby byl objektivní, protože to západním médiím (jak už jsem několikrát psal) chybí.
Ještě jedna malá otázečka: Je to jen náhoda, nebo jste se rozhodli napsat článek o povstání proti Talibanu až na základě přečtení mého stručného komentáře. Udělalo by mi to radost :D
P.S. Klidně mě zklamte, kdyby tomu tak nebylo - nemyslím to ani v nejmenším špatně :)

avatar
Jan Grohmann Datum: 03.09.2012 Čas: 16:58

Pro Lefrt: Zítra přineseme obsáhlý článek o právě probíhajícím povstání proti Tálibánu.

avatar
Jakub Datum: 03.09.2012 Čas: 11:36

2:Left
Díky za info, po precteni vaseho prispevku o demonstracich mi to nedalo a sel sem hledat, pricemz mi vyskocilo plno zajimavych clanku. Cim to, ze se ke me samy bez aktivniho hledani z me strany nedostaly, ale o paleni koranu a mrtvejch civilistech se doctu vsude a slisim to ze vsech masovejch medii...

avatar
Deadog Datum: 03.09.2012 Čas: 07:45

to deda Ladin: uz jenom vas nick rika co jste zac,nechapu proc chodite prudit s fisherem na military stranky ,ruda gardo

avatar
Jarda P. Datum: 03.09.2012 Čas: 07:04

Fisherův příspěvek je neutrální a nikoho neoznačuje, takže se dá vztáhnout na obě strany. Ale protože Taliban a alkejda se schovávají víc, znamená, že je ten příspěvek zaměřen spíše proti nim.

avatar
Left Datum: 02.09.2012 Čas: 23:41

To: j. fišer Měl by jste se stydět. 95% lidí, kteří o afghánské misi ví o něco víc, než to, co se dozví z mass medií, tuto misi schvalují a plně podporují. Jeďte se laskavě do Afghanistánu podívat, pohovořte s vojáky a místními a pak něco říkejte.
Na druhou stranu tyto názory chápu - spíše chápu, odkud se berou -, protože za nimy stojí z velké části západní média.
V dnešní době například po celém Afghanistnánu probíhají demonstrace a povstání proti Talibanu a v západních médiích o tom nenajdete ani slovo. Probíhají například i v (pro Čechy z doslechu známé) provincii Logar, kde tisíce mladých protestovali proti Talibanu a jeho brutálním metodám získávání si vynucené podpory.

avatar
Děda Ladin Datum: 02.09.2012 Čas: 22:11

Příspěvek do diskuse (!) pana Fišera mě připadne sice nadmíru emotivní, ale nemám mu - po stránce obsahové - co vytknout.
Oproti příspěvkům jiných přispěvatelů, kterým bych mohl vytknout kde, co.
Tolik můj názor.
Váš Děda Ladin

avatar
Standa Datum: 02.09.2012 Čas: 21:56

j.fišer. Aha, zajímavý názor pane,,,,a jak byste charakterizoval podporu Talibanu Al-Kajdě při útoku na USA? Ten, kdo zaútočí na nejsilnějšího hráče musí počítat s nejhorším. Provedení Afghánské mise ponechám stranou, ale nechat si dát facku a místo odvety nastavit druhou tvář není v nátuře USA. To každý ví.....až na výjimky.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 02.09.2012 Čas: 16:04

Courage: Jenže českej národ je takovej, že po teroristickym útoku by nevolal po odvetě, ale ještě víc by kritizoval armádu a bezpečnostvní složky že to buď vyprovokovaly, nebo že tečou miliardy do neschopný armády která tomu nedokáže stejně zabránit.

avatar
liberal shark Datum: 02.09.2012 Čas: 15:36

Dovoluji si podotknout, že Alamo nebyla pevnost, ale misie.

avatar
Jakub Datum: 02.09.2012 Čas: 15:09

2: j. fišer
Hned kousiček napravo od formuláře pro komentář máte odkaz na REGI BASE. Klikněte na něj a něco si přečtěte, než začnete něco smolit. Stydím se za spoluobčany, kteří si jako vy v životě ani k tématu neotevřeli knížku, nepřečetli žádnou odbornější práci, nikdy se o to, o čem se vyjadřují nezajímali, a obraz si udelali ze zprav na novinky.cz ci krimi plus, ale to jim staci, aby znevažovali životy a práci lidí, kteři dělaji co mohou, pro zaručení našeho bezpeči...

avatar
Courage Datum: 02.09.2012 Čas: 14:09

Anonymita internetu nahrává právě takovým jako jste vy j. fišere. Ti vojáci tam za něco bojují, nasazují svoje životy za nás co jsme tu doma abychom mohli žít v míru. Muslimové zaplavují evropu a myslím že nebude dlouho trvat a dočkáme se i nějakého teroristického útoku u nás doma v čr. Pak budou všichni volat po odvetě. Příště važte slova než něco takového napíšete. A určitě by jste neměl koule na to říct tahle slova co jste napsal kamarádům nějakého zabitého vojáka.

avatar
j. fišer, třebíč Datum: 02.09.2012 Čas: 13:28

lumpové, grázlové terorist, hrdlořezi - prostě žoldnéři z celého světa
kdy konečně je už z této krásné země obyvytelé vyženou
to je úžasné, musí se skrývat, aby tam vydrželi živí
táhněte domů holoto loupeživá

avatar
Jakub Datum: 02.09.2012 Čas: 10:48

Mám rád Vaše články, ale snad byste si je mohl alespoň jedinkrát po sobě přečíst, než je zveřejníte... :-(

arr