TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

Afghánskou armádu trápí obří dezerce vojáků

Datum přidání 21.12.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Dva roky před stažením Spojenců z Afghánistánu má Afghánská národní armáda (ANA) problém. Každý rok z armády dezertuje podle údajů ISAF 50 000 vojáků, což vzhledem k velikosti afghánské armády (190 000) dělá 26 % všech vojáků každý rok. Příčinou je špatně placená práce, diskriminace, specifická kultura „sezonního válčení“ a realita vojenského života a války.

ANA

Foto: Afghánskou armádu trápí obří dezerce / Wikipedia

 

Většina z nás se dívá na Afghánistán jako na jeden monolitický celek. Avšak nic nemůže být vzdálenějšího od reality. V Afghánistánu existuje mnoho etnik, jako jsou Paštunové, Tádžikové, Uzbeci, Hazárové a další, kteří se navzájem nemají příliš v lásce. Takto je to v Afghánistánu již stovky let a nezdá se, že přítomnost Spojenců může na tomto stavu něco změnit.

 

Příklad. Dva paštunští vojáci ANA, říkejme jim například Mushtaq a Sefadullah, sloužili v poměrně poklidné západní provincii Herát. Bohužel pro ně byl jejich velitel Tádžik, který s nimi zacházel, aspoň podle jejich slov, jako s Talibánci.  Možná proto, že Tálibán vznikl právě na paštunském území a členy Tálibánu jsou především Paštunové.

 

"Náš velitel byl Tádžik. Všichni Paštunové byli vždycky za vše trestání. Tak jsem odešel," řekl 23-letý Mushtaq francouzské zpravodajské agentuře AFP. "V té tobě jsem měl dobrý plat - 11 000 afghání (4 300 Kč). Nyní mam jen 4 000 (1 600 Kč), ale jsem šťastný. Jsem svobodný a učím se anglický," dodává Mushtaq.

 

Druhý voják Sefadullah (24) sloužil daleko od své ženy a tří dětí. Jedno dítě dokonce během jeho služby zemřelo. "Tak jsem utekl. Vzal jsem služné, a vrátil se zpět do Jalalabadu. V naší skupině, kde mělo být ve skutečnosti 75 lidí, jen 13 bylo přítomno… ostatní chtěli získat jen služné a pak se hned vrátit domů," popisuje Sefadullah realitu afghánské armády.

 

Velení afghánské armády však tak rozsáhlé dezerce odmítá, podle ní se pohybují kolem 10 - 15 %. Mluvčí afghánského ministerstva obrany, generál Zahir Azimi, řekl agentuře AFP: "Tohle je normální procento pro nebezpečnou situaci v Afghánistánu. Jiné země nejsou ve válce, takže nemají tak velké počty dezerce." Připomeňme, že například dezerce v americké armádě, jež nemůžeme rozhodně označit v mírovém stavu, se pohybuje ročně kolem 0,3 % z celkového počtu.

 

K dezercím afghánské armády se vyjádřil i třetí nejvíce postavený velitel ISAF, francouzský generál Olivier de Bavinchove. "V současné době opravdu nevidíme, že tihle hoši (dezertéři - pozn. redakce) by se připojili k řadám povstalců… tohle se prostě neděje, i když se to stále může stát, ale jsou to opravdu jen okrajové počty," říká Bavinchove. 

 

"Na druhou stranu, tohle krvácení je smrtelným rizikem pro zemi a instituce, které se budou potýkat se značnými finančními obtížemi," dodává Bavinchove a také zdůrazňuje, že dezerce stojí každý rok 850 miliónů dolarů ze 4,1 miliard, který každý rok pumpuje mezinárodní společenství do Afghánské národní armády.

 

Afghánské ozbrojené složky před invazí v roce 2001 vůbec neexistovaly. S jejich budováním se začalo prakticky nanovo a dosud trpí obrovským nedostatkem profesionality. Generál Bavinchove říká, že v Afghánistánu je široce zakořeněná "kultura sezónního válčení", což odpovídá i údajům afghánského ministerstva obrany, které říká, že nevíce vojáků dezertuje právě v období sklizně.

 

"Je zde obrovské riziko. Jestliže země vstoupí do nového období nestability, tento velký počet zahálejících bojovníků, stálé mladých a lehce ovlivnitelných, budou brát jakékoliv příležitosti, jak přežít v chaosu," dodává generál Bavinchove. Není pak těžké domyslet si, kdo na vojáky bude mít větší vliv, zda slabá afghánská vláda nebo Talibán.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jan Grohmann Datum: 21.12.2012 Čas: 11:12

Pro Professor. Bohužel tomu tak je. Opravdu se často stává, že jakmile noví rekruti dostanou první výplatu, okamžitě zmizí domů. Navíc nejhorší je, že velení afghánské armády s tím nic nedělá nebo se nesnaží s dezertéry něco dělat.
Na druhou stranu, při tak obrovských počtech, to ani není možné.

avatar
Professsor Datum: 21.12.2012 Čas: 10:55

No v tomhle světle to vypadá služba v afghánské armádě jako nezávazní chození si pro sociální dávky. A pokud se na to i velení vlastní armády dívá jako na něco v normě, tak je něco v nepořádku. V dřívějších dobách se slovo dezertér spojovalo okamžitě se slovem popravčí četa, dnes s rozhovorem pro časopis......

arr