Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za ... Více

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách ... Více

S-70M Black Hawk: Univerzální vrtulník pro Armádu ČR?

Ministryně obrany Karla Šlechtová zadala ... Více

Experimentální přesun mechanizovaného praporu AČR

Přesun je nedílnou součástí vojenského umění. ... Více

Události

Afghánští vojáci mají novou budovu velitelství, jídelnu i ošetřovnu.

Datum přidání 27.05.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jakub Míček

Český provinční rekonstrukční tým (PRT) vybudoval na základně Altimur na jihu Lógaru novou budovu velitelství, čímž značně zvýšil komfort a pohodlí místní jednotce afghánské armády (ANA). Ta musela doposud plánovat mise a operace v naprosto nevyhovujících stanech, či plechových kontejnerech, jejichž užívání bylo zejména v letních měsících zcela nesnesitelné.

Altimur

Foto: Nová budová velitelství ANA v Altimuru / army.cz

 

Nová budova poskytuje kvalitní zázemí pro plánování, přípravu a organizaci misí. V Altimuru byla zřízena i komfortní jídelna a ošetřovna.

„Většina lidí z našeho praporu žije ve stanech, kontejnerech a dřevěných boudách. Chybí nám tady koupelny, dílny, ale i prostor na sport a trénink,“ dodává Abdul Wakil, velitel místní jednotky“

Naši vojáci a specialisté z řad civilistů pomáhají v Lógaru se znovuobnovením infrastruktury a pomáhají i v rozvoji obchodu a zaměstnanosti v podobě rozdělení zakázek místním firmám.

 

Přínos naší armády v Lógaru je nesmírný, kromě budovy velitelství, nové ošetřovny a jídelny byla přebudována i místní rozhlasová stanice, zřízeny sběrny mléka umožňující místním farmářům lépe hospodařit s mlékem.

 

Projekt sběrny mléka zahrnoval kromě stavby také dodávku moderní techniky, zejména chladícího tanku na mléko, máselnice a separátoru smetany. „Teď můžeme prodávat kvalitnější mléko, ale také vyrábět jogurty, máslo a sýry,“ chválí šéf zemědělského družstva Said Wahidulláh výsledek projektu. Družstvo má k dispozici i technologie na měření kvality mléka, takže jej může vykupovat za různé ceny.

 

AltimurFoto: Nová jídelna, Altimur / army.cz

 

Práce našich specialistů je obdivuhodná. Každým dnem se Afghánistán, lépe řečeno provincie Lógar, i díky našim specialistům mění a modernizuje. Bez našich odborníků by nebyla nová hráz, nebudoval se rozhlas.

 

Bohužel, všeobecně nemá naše armáda doma, v České republice, dobrý kredit. Mnozí si myslí, že finance putující na zahraniční mise jsou zcela zbytečné. Málokdo si umí uvědomit, co naše jednotky pro lidi v Lógaru znamenají, ať už co se odbornosti a schopností týče, tak i po lidské stránce.

 

I z tohoto důvodu plánují nezávislí novináři Jakub Míček a Michal Voska cestu do Afghánistánu. Cílem je zmapovat současný stav a ukázat práci Čechů v zahraničí - ať již jde o PRT, či o organizaci Člověk v tísni.

 

To vše bez podpory našich médií, vše zcela objektivně a otevřeně. Bohužel, cesta tohoto charakteru není nijak snadná, doprovází jí značné množství obtíží, počínaje náročnou a rozsáhlou vakcinací, konče velikou finanční náročností.

 

V současné době bylo osloveno několik firem pro podílení se na cestě zejména, co se technického vybavení týče, ale i výstrojního. Bližší informace budou upřesněny během dvou, až tří měsíců na stránkách Armádních novin.

 

Pokud má někdo z Vás čtenářů zájem zeptat se obou pánů na jejich cestu do Afghánistánu, napište svou otázku do diskuze pod článkem. Jakub Míček i Michal Voska Vám rádi na Vaše otázky odpovědí.  

Zdroj: Army.cz

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr