Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Africký divoký západ: 208 mrtvých a ukradený dobytek

Datum přidání 11.05.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jakub Zbytovský

Přestože momentálně se zraky drtivé většiny evropského obyvatelstva v oblasti bezpečnosti upínají směrem k válce v Sýrii či situaci na Ukrajině, africký kontinent se dennodenně potýká s násilím v podobném, ba snad i větším měřítku, o kterém se informuje minimálně, ne-li vůbec.

Foto: Etiopský voják; ilustrační foto / Wikimedia

 

Ať již jde o teroristické organizace jako Boko Haram či Aš-Šabáb, nepokoje v Burundi či ozbrojené střety na mnoha jiných místech, převážně však ve střední či východní Africe. Dne 16. dubna letošního roku se však v západní Etiopii, v těsné blízkosti hranice s Jižním Súdánem odehrálo něco, co nikdo nečekal, a co tvrdě postihlo nejen místní, ale celou Etiopii.

 

Region Gambela, který se nachází právě na hranici Etiopie a Jižního Súdánu, je etnicky velmi různorodý. Nicméně zhruba 45 % zde tvoří příslušníci etnika Nuerů, kteří jsou také druhým nejpočetnějším etnikem v Jižním Súdánu.

 

Nuerové mají vleklé spory s jiným, méně početným etnikem Murle, který také obývá tuto oblast.

 

Tyto spory se zakládají především na tom, že lidé národa Murle příležitostně kradou dobytek Nuerům. Hlášeny jsou také únosy dětí, které jsou však velmi výjimečné. Prakticky to samé se odehrálo i v onen tragický den, avšak v rozsahu, který nemá obdoby.

 

Na nuerské vesnice v regionu Gambela zaútočil neupřesněný počet bojovníků, kteří byli identifikováni jako příslušníci etnika Murle. Tito muži byli vybaveni automatickým puškami včetně lehkých kulometů a rozpoutali krvavou řež, na kterou nikdo nebyl připraven. Po jejich řádění zemřelo, dle slov mluvčího etiopské vlády, 208 lidí a 75 jich bylo zraněno.

 

Útočníci si také přivlastnili kolem 2000 kusů hospodářských zvířat. Avšak co zřejmě na tento útok vrhá nejčernější stín je fakt, že během tohoto masakru bylo uneseno více než sto místních dětí. Útočníci poté zmizeli zpět do Jižního Súdánu. Tato událost otřásla celou Etiopií a v reakci na ni byl vyhlášen dvoudenní státní smutek.

 

Mapa: Umístění regionu Gambela v Etiopii. / Google Maps

 

Reakce etiopské vlády na sebe nenechala dlouho čekat. Ještě v den útoku etiopští představitelé oznámili, že bylo zabito 60 útočníků a armáda je připravena překročit hranice, bude-li to třeba.

 

Po koordinaci s představiteli Jižního Súdánu (situace v Jižním Súdánu je stále napjatá kvůli vztahům mezi vládou a rebely, nicméně tento útok s touto situací nemá spojitost), armáda posléze překročila hranici a vstoupila na území Jižního Súdánu.

 

Do konce dubna však nebyly zveřejněny jakékoliv další informace včetně čehokoliv ohledně unesených dětí. Jejich osud je tedy zatím stále neznámý.

 

Tento incident vyvolal veliký ohlas v celé Etiopii především z důvodu zmiňovaných nepokojů v Jižním Súdánu. Tamní občanská válka, která probíhala v předchozích letech, vyhnala z domovů několik set tisíc obyvatel, z nichž více než 200 000 jich momentálně žije právě v Etiopii.

 

Etiopané se tedy obávají především rozšíření konfliktu i na Etiopské území, ačkoliv rebelové s vládními představiteli uzavřeli v srpnu 2015 příměří. Momentálně se však stále svádí politický boj mezi vládou a vůdci rebelů a situace rozhodně není nikterak stabilní.

 

Nyní nezbývá než doufat, že tento incident byl pouze velmi ojedinělým případem, a že unesené děti budou všechny do jednoho osvobozeny.

 

Zdroj: Security Outlines

Redakčně upraveno

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Muhaha Datum: 12.05.2016 Čas: 09:49

Afrika byla krásným kontinentem.

Ve zkratce:
Před pětatřiceti lety žilo v Etiopii asi 35 milionů lidí (což byl v Africe té doby jeden z nejlidnatějších států).
Přes veškeré hladomory, epidemie a konflikty teď v Etiopii většinově živoří 98 milionů lidí.
Konzervativní odhady uvádějí, že za dalších 35 let jich bude 165 milionů.

A tak by se dalo pokračovat stát po státu; namátkou jen uvedu růst populace u několika z nich, pro roky 1980/2015/2050 (v mil.), o nichž má Středoevropan díky přírodopisným dokumentům naprosto nereálné představy :
Uganda 13/40/104
Tanzanie 19/52/129
Kongo 26/73/194

Třeba v současné Keni žije už přes 44 mil. lidí a mimo několika strážených národních parků a loveckých resortů už "africká" příroda k vidění není a nebude. Ale zase tu najdete tisíce skleníků s růžemi, které jednou za čas kupujete svým drahým polovičkám.

V roce 2050 má v celé Africe žít 2,5 miliardy lidí. Od konce kolonialismu se přitom závislost většiny afrických států na vnější "pomoci" jen prohlubuje.

Ono se o Africe začne časem více informovat i u nás. Nebojte se, pane autore.

(více k populačním světovým trendům najdete např. na stránkách Population Reference Bureau, aktuálně v dokumentu "2015 Worls Population Data Sheet")

avatar
niko Datum: 12.05.2016 Čas: 08:59

Afrika bola, ej a bude este asi dlho na okraji svetovych zaujmov. Pritom je te to krasny kontinent. No skor ci neskor pochopime, zeobrovska chudoba a hlavne nevzdelanost tamojsieho obyvatelstva budu mat vyrazny vplyv aj nanas zivot v Europe.

avatar
Safi Datum: 11.05.2016 Čas: 11:46

Ještě, aby se o tom psalo. Den má jen 24 hodin a kdyby měl,být ve zprávách každý takový čin z celého světa, tak by se to snad ani nestihlo...

arr