Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Největší vzducholoď Airlander 10 chystá první start

Datum přidání 23.03.2016    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 10 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Britská firma Hybrid Air Vehicles (HAV) během několika týdnů pošle do vzduchu největší létající stroj současnosti - obří hybridní vzducholoď Airlander 10. Vzducholoď bude nabízena civilním i vojenským zákazníkům.

HAV-3

Foto: Airlander 10 je přímým následovníkem testovacího prototypu vzducholodě HAV-3 (na obrázku), která poprve vzlétla v roce 2012. / HAV

 

Počátek vývoje britské vzducholodě Airlander 10 sahá do roku 2008, kdy firma HAV vyvíjela hybridní vzducholoď pro program americké armády LEMV (Long Endurance Multi-intelligence Vehicle).  Američané chtěli vzducholoď použít jak pro dopravu materiálu a vojáků, tak i jako vzdušnou platformu pro systémy zpravodajství, průzkumu a sledování ISR (Intelligence, Surveillance and Reconnaissance).

 

První let technologického demonstrátoru HAV-3 pro program LEMV se uskutečnil v roce 2008. Větší a pokročilejší prototyp HAV-304 o délce 91 m vzlétl o čtyři roky později.


V roce 2013 americká armáda z důvodu nedostatku financí program LEMV zrušila. Vláda Velké Británie však firmě HAV poskytla grant ve výši několika milionů liber na dokončení projektu. Společnost vzducholoď HAV 304 přejmenovala na Airlander 10 a začala se soustředit také na civilní zákazníky.


Airlander 10 přímo vychází z prototypu HAV-304. Vzducholoď měří na délku 92 m a vnitřní objem balonu je 38 000 m3. Airlander 10 dokáže ve vzduchu zůstat až 5 dní a vystoupat do výšky 6100 m.


Hybridní vzducholoď pohání čtveřice osmiválcových motorů o objemu 4 l a výkonu 4×260 kW. Spotřeba paliva vzducholodi (na kilometr letu) je pouze pětinová oproti letadlům se stejnými výkony. Cestovní rychlost je 148 km/h a minimální 37 km/h. Vzducholoď dokáže unést náklad do hmotnosti 10 tun nebo až 48 pasažérů. Prázdná hmotnost vzducholodě je 20 tun.


Dolet společnost HAV neudává, ale při známe cestovní rychlosti a maximální výdrži ve vzduchu bude minimálně několik tisíc kilometrů. Je však nutné zdůraznit, že cestovní rychlost je rychlost vzducholodě vůči atmosféře, nikoliv proti zemi. Vzducholoď při letech přes oceán jistě využije vzdušné proudění, takže rychlost vůči zemi bude podstatně vyšší.

 

Airlander 10

Foto: Gondola Airlander-3 / HAV

 

Airlander 10 je hybridní vzducholoď - je tedy těžší než vzduch. Vzducholoď se ve vzduchu udrží ze 60 % díky aerostatickému vztlaku (hélium), a ze 40 % díky aerodynamickému vztlaku (tvar vzducholodě). Konstruktéři díky unikátním vlastnostem Airlander 10 označují jako mix vzducholodě a letadla.

 

„Hlavním problémem starých vzducholodí byla potřeba obrovského množství pozemního personálu, omezená nosnost a náchylnost k povětrnostním podmínkám. Všechny tyto problémy jsme vyřešili novým konceptem – hybridním letadlem. Jde o mix mezi letadlem a vzducholodí," vysvětluje Chris Daniels, vedoucí tiskového oddělení HAV.


Výhodou Airlander 10 je právě schopnost přistávat kdekoliv bez nutnosti pozemního personálu, který musí klasickou vzducholoď zajišťovat lany. Výkonné motory navíc umožňují kolmý start a přistání vzducholodi na zemi, písku, ledu i na vodě. Obojživelné vlastnosti vzducholodě zajišťují pneumatické ližiny.


Zásadní předností vzducholodě není jen schopnost přistání na jakémkoliv místě na Zemi (doslova), ale také velmi nízké náklady na letovou hodinu. Přesné údaje nejsou k dispozici, ale v roce 2010 Alan Metzger, programový manažer LEMV v Northrop Grumman (HAV byl subdodavatel), odhadl náklady na třítýdenní let vzducholodě LEMV (s nákladem do 1300 kg) na 20 000 dolarů. 


Letová hodina Airlander 10 tak bude proto stát několik stovek dolarů, nikoliv tisíce nebo dokonce deseti tisíce dolarů jako u proudových letadel. Avšak samozřejmě, vzducholoď má násobně menší cestovní rychlost než letadlo, proto vzducholoď ve vzduchu stráví více hodin. Přesto s očekává, jak bylo uvedeno výše, že Airlander 10 dopraví náklad nebo pasažéry pouze za 20 % ceny oproti letadlům.

 

Foto: Jak vzniká největší dopravní stroj na světě? / YouTube


Pár čísel na srovnání. Podle magazínu Times letová hodina dopravního letadla C-130J Hercules stojí více než 14 000 dolarů. Na základě informací Ministerstva obrany ČR, zveřejněných na základě svobodného přístupu k informacím, jedna letová hodina C-295 CASA stojí přes 120 000 Kč, tedy asi 5000 dolarů.

 

První vzlet Airlander 10 se očekává během několika týdnů. Následně je nachystáno několika měsíční testování a 200 hodin leteckých testů. První vzducholodě zákazníci získají v roce 2018, kdy HAV plánuje vyrobit 12 vzducholodí.


Firma HAV připravuje také větší typ Airlander 50 s nosností až 60 tun. Navrhovaná hybridní vzducholoď o délce 119 m a objemu 103 000 m3 může podle propočtů zůstat ve vzduchu až čtyři dny nebo dopravit náklad na vzdálenost 3200 km. Vývoj větší vzducholodě bude ale záležet na obchodním úspěchu menší varianty Airlander 10.


O Airlander 10 projevilo zájem již britské ministerstvo obrany. Vzducholodě neposlouží jen pro levnou přepravu materiálu a osob, ale také jako vzdušná platforma s velkou výdrži ve vzduchu. Armáda může vzducholodě využít k ISR operacím, k mapování a snímkování Země, jako komunikační a datové relé, nebo dokonce i jako vzdušnou zbraňovou stanici - vybavenou například laserovými zbraněmi.


Obrovskou výhodou je také velmi tichý let, především “kradmou” rychlostí. Takové vlastnosti mohou být velmi zajímavé například pro noční akce speciálních jednotek, kdy se lze dostat ve vzduchu nad cílovou oblast prakticky neslyšně, vysadit operátory speciálních sil a dokonce je podporovat palubními zbraňovými systémy. 

 

Zdroj: HAV

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
PavolR Datum: 16.12.2016 Čas: 20:22

Ja si naopak myslím, že ak by to bolo vyzbrojené jedným, či dvoma systémami CIWS a niekoľkými raketami vzduch-vzduch, tak by z toho mohol byť mimo dostrel flakov a manpadov dobrý prostriedok na získanie lokálnej vzdušnej nadvlády na určitým úsekom bojiska, kde by mohol dlhodobo pôsobiť ako podpora pozemných jednotiek podobne ako AC-130U Spooky.

Vychádzam pri tom z predpokladu, že dnešné rakety PVO ešte nedokážu robiť samoobranné manévre (prečo by aj), takže by išlo o ideálny prostriedok na takom bojisku, ako povedzme Donbas, hoci v súčinnosti s inými prostriedkami by to mohlo byť vcelku použiteľné aj v konflikte normálnej intenzity.

avatar
RadimSi Datum: 04.04.2016 Čas: 11:20

Tohle jako AWACS naprosto geniální platforma. Dlouho to vydrží ve vzduchu slušná nosnost a cena provozní hodiny minimální. Na bojové využití bych to moc neviděl ale jako oči a uši pořád ve vzduchu je to super nápad.

avatar
KOLT Datum: 30.03.2016 Čas: 17:07

Ona je otázka, jestli je to až tak neočekávatelné. AIM-9 je poměrně malá střela. Zato takováhle vzducholoď už je pořádná potvora, balóny jsou, předpokládám, rozdělené na hodně sekcí, hélium je zhášivé. V podstatě by musela trefit gondolu nebo motor. To první je samozřejmě fatální, na druhou stranu při nosnosti 10 t už se dá i ledasco opancéřovat. Otázku je, kolik motorů takovýhle kolos potřebuje, aby nespadl. Bez jednoho by to asi přežil. Proti IR střelám se navíc začínají rýsovat nové obrané prostředky.

avatar
skelet Datum: 30.03.2016 Čas: 13:12

Před nedávnou dobou byl rozbor vzducholodí v ATM nebo LK. Bylo tam uvedeno, že USA provádělo i testy vzducholodí vs hlavice AIM-9. Navzdory očekávání vzducholoď obstála více než se ctí.

avatar
KOLT Datum: 30.03.2016 Čas: 13:00

Shania, taky si myslím, že proti IS a podobným by to byl docela vhodný prostředek.

Mmchd, všichni mluví o tom, jak je neekonomické hodit na technical za 1 k$ naváděnou pumu za 25 k$, ale jaksi si neuvědomují, že jen tam doletět a vrátit se, stojí klidně víc! A to už ani nemluvím o ceně výcviku pilota, získání zpravodajských informací atd. Čili když ušetříme na ceně za dopravu výzbroje na místo, snížíme cenu skoro stejně, jako bychom házeli "hloupé" bomby. Nemluvě o tom, že můžeme ušetřit právě i díky montáži hlavňové výzbroje.

avatar
Shania Datum: 29.03.2016 Čas: 17:37

KOLT: no ted si představ, že to vyzbrojí např. řízenými hydrami a nějakou tou dělovou vyzbrojí a pořadnými senzory a máš ultimátní 24/7 CAS a podpurný stroj pro boje ve městech, který doslova muže být nad jedním místem jak dlouho budeš chtít.

Levné a efektivní řešení do konfliktů, kde nepřítel nemá nic lepšího než lehké protiletadlové dělostřelectvo.

avatar
KOLT Datum: 29.03.2016 Čas: 17:18

Zase je můžou vysadit 10 km za kopcem – taky si toho nikdo nevšimne a času na stoupání/klesání bude dost. Jasně, pak už se to moc neliší od vrtulníku :-) Nicméně ta vzducholoď se může posléze v okolí pohybovat podstatně déle.

Taky si říkám, jak dlouho taková Šilka přežije, když ta vzducholoď bude disponovat řízenými střelami a hromadou elektroniky k hlídání IR stop... A to nemluvím o tom, že do 10 tun se časem schová i laser ;-)

avatar
RiMr71 Datum: 29.03.2016 Čas: 17:02

No ale jestli to má vysazovat "operátory" (to slovo se mi fakt hnusí), tak než to vyklesá a zase nastoupá, to není V-22.

Ale samozřejmě, pokud z toho mají vyskákat, tak je to jiná. Ale zase když vyskáčou v těch 6km z Herkyho, tak o tom dole taky nebudou moc tušit..

avatar
KOLT Datum: 29.03.2016 Čas: 13:56

Zasejc to má dostup 6 km, to hned tak nějaký kanón nedostřelí (ani z docela vysokých kopců). I pro většinu MANPADS je to vysoko. Samozřejmě v případě použití vzducholodi k blízké palebné podpoře by se v takovém případě musela použít naváděná munice.

avatar
RiMr71 Datum: 29.03.2016 Čas: 13:10

...on je to docela velký cíl a zřejmě tedy nehybný, nebo pomalu letící... nad vískou chráněnou nějakými Šilkami bych se tedy s tímto moc nemotal...

arr