Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Vojenská výstroj

AITT : Virtuální realita pro vojenský výcvik

Datum přidání 10.06.2015    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Kanceláře pro námořní výzkum ONR (Office of Naval Research) amerického námořnictva vyvíjejí výcvikový systém AITT (Augmented Immersive Team Trainer). AITT využívá prvky rozšířené reality – dokáže zasazovat počítačem generované objekty do reálného prostředí.

AITT

Foto: Voják srkze digitální dalekohled pozoruje virtuální techniku protivníka zasazenou v reálném prostředí. / ONR

 

Virtuální realita byla nesmírně populární v 90. letech minulého století. Ukázalo se však, že cena a technická komplikovanost brýlí nebo přileb pro virtuální realitu je příliš vysoká. K většímu rozšíření virtuální reality nedošlo.


V poslední době však řada soukromých firem rozvijí cenově dostupné systémy virtuální reality. Můžeme zmínit brýle Oculus VR nebo nově Vive VR od firem Valve a HTC. Virtuální realita dokáže vnést člověka do počítačového světa.


Naopak rozšířená realita využívá jako pracovní prostředí reálný svět. Chytrá elektronika umí snímat velikost, tvar i vzdálenost jednotlivých objektů v reálném světě. Na základě těchto údajů pak do reálného světa inteligentně zanáší počítačem generované objekty.

 

AITTFoto: Virtuální technika protivníka v reálnem prostředí. / ONR


V primitivní formě se můžeme s rozšířenou realitou setkat již nyní. Náš mobil dokáže na pracovní stůl promítnout třeba malého dinosaura. S jednoduchou formou rozšířené reality jsme se mohli setkat také u projektu Google Glass.


Vojenský výcvikový systém AITT rovněž využívá formy rozšířené reality, ale v daleko pokročilejší formě. ONR před nedávnem dokončila speciální průhledové brýle, které umožní vojákovi pozorovat nejrůznější počítačem generované objekty – vojenskou techniku, osoby, výbuchy a další efekty – v reálném prostředí.


K poslednímu testování došlo na golfovém hřišti ve výcvikovém prostoru Marine Corps Base Quantico americké námořní pěchoty. Ukázku výcviku pomocí rozšířené reality si prohlédli zástupci armády, námořnictva i námořní pěchoty.

 

Video: Rozšířená realita skrývá neuvěřitelné možnosti; ilustrační video / YouTube

 

„Brýle jsou opravdu špičkové a posunují techniku průhledových optických pomůcek kupředu," komentuje vývoj brýlí pro program AITT doktor Petr Squire z ONR. „Brýle jsou ale jen jednou složkou systému. AITT sám o sobě je revoluční, protože umožní bojovníkům proměnit jakoukoliv krajinu na cvičiště."


Program AITT je ve vývoji již pět let. První fáze testování skončí na konci letošního roku, kdy ONR provede finální a rozsáhlý polní test systému. Dokončení AITT a jeho nasazení do výcvikového programu námořní pěchoty se očekává do konce roku 2025.


Ve své pokročilé formě dokáže AITT zasazovat přirozeně vypadající počítačové objekty, které prakticky splynou s okolním světem. Lze si tak představit situaci, kdy budou vojáci dobývat budovu obsazenou virtuálními protivníky, virtuálním výbušnými systémy a virtuálními zbraněmi.


Cílem AITT není nahradit reálný výcvik, ale doplnit ho a rozšířit. Pomocí AITT lze simulovat techniku, zbraně nebo děje za zlomek ceny, oproti reálnému nasazení techniky a zbraní (tanky, letadla, raketové útoky).

 

Zdroj: ONR

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr