Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Aktuální stav vývoje ruského vojáka budoucnosti Ratnik

Datum přidání 17.10.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 28 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruský vojenský průmysl již několik let pracuje na projektu vojáka budoucnosti Ratnik. Nejnovější informace o stavu projektu přednesl novinářům generálplukovník Oleg Salijukov, velitel ruských pozemních sil. Současně se objevují zprávy o vývoji zcela nového kompletu Ratnik 2.

Foto: Moderní vybavení ruského vojáka. Konečná podoba kompletu Ratnik vzejde až z vojenského testování. / Čínský internet

Foto: Prototypy moderní výstroje ruského vojáka budoucnosti. / Čínský internet

 

Státní zkoušky tajemného Ratniku

„Bojový komplet (Ratnik – pozn. redakce) je v současné době v závěrečné fázi státních zkoušek. V prosinci začnou testy v terénu u jednotek pozemní armády, výsadkových sil a námořní pěchoty,“ říká generálplukovník Oleg Salijukov.

 

Salijukov odmítl sdělit podrobnosti o technických detailech kompletu i o jeho účinnosti. "Konečné závěry o účinnosti bojového kompletu lze provést až na základě výsledku testování v terénu," odpověděl novinářům Salijukov.

 

Podle Salijukova došlo ke snížení celého systému (zbraň, balistická ochrana, vybavení) ze 34 na 24 kg. Další informace však byly velmi obecné. Nejnovější verze má „modernizovanou neprůstřelnou vestu a vylepšenou efektivitu malých palných ručních zbraní." Salijukov dále uvedl, že jednotky vybavené komplety Ratnik jsou „schopny splnit bojové mise s dvojnásobnou úspěšností“.

 

Komplet Ratnik je vyvíjen nejen pro střelce, ale také pro výsadkáře, obsluhy přenosných raketometů, kulometčníky, řidiče nebo průzkumníky. Odlišná bude především míra (hmotnost) balistické ochrany.

 

Ruský průmysl počítá s výrobou 50 000 kompletů Ratnik ročně. Připravuje se také exportní varianta pro zahraniční zájemce. Podle dřívějších informací měla začít ruská armáda nakupovat komplety Ratnik již tento říjen. 

 

Prozatím se nerozhodlo o primární útočné pušce pro ruské vojáky budoucnosti. Podle ruské agentury ITAR-TASS se zvažuje „automat AK-12“ od společnosti Kalašnikov a AEK-971 od společnosti Děkťarev. 

 

Ratnik 2

Ruský vědecko-technický průmysl rovněž pracuje na zcela novém kompletu ruského vojáka budoucnosti, pracovně nazvaném Ratnik 2. Vývojem se zabývá ruská Nadace pro pokročilá studia a Centrální Institut pro konstruování přesných strojů TsNIITochMash.

 

"Budeme spolupracovat s TsNIITochMash, hlavním vývojářem tohoto produktu. Společně jsme vytvořili projekt s pracovním názvem Ratnik 2, který v budoucnu nahradí stávající program Ratnik," říká Adrej Grigorjev, generální ředitel Nadace pro pokročilá studia.

 

V každém případě se však jedná o dlouhodobý projekt. Zavedení kompletů Ratnik 2 do výzbroje potrvá podle Grigorjeva 15 až 20 let.

 

„Neznamená to, že máme před sebou 15 let vývojové práce. To, co dnes zahajujeme projde všemi fázemi životního cyklu a bude uvedeno do výzbroje za 15 let. Máme tři až čtyři roky na zajištění financování projektu, následovat bude výzkum, vývoj a sériová výroba. Očekáváme zavedení kompletů Rantik 2 mezi roky 2025 až 2030,“ řekl Grigorjev.

 

Většina západních projektů „vojáků budoucnosti" zdůrazňuje vysokou úroveň elektronického vybavení, avšak u ruského Ratnika je na prvním místě vyzdvihována odolnost. Také další generace ruského vojáka budoucnosti získají nejnovější balistickou ochranu.

 

Společnost KamenskVolokno vyrábí pro program Ratnik vojenské kombinézy z aramidových vláken a neprůstřelnou vestu. Společnost nyní oznámila vývoj odlehčené neprůstřelné vesty schopné ochránit vojáky před průbojnou municí nebo municí s posunutým těžištěm.

 

"Dnes neexistuje jiná osobní balistická ochrana, schopná plnit nové požadavky na ochranu proti těžším střelám se zesíleným jádrem a střelám s posunutým těžištěm," uvedla Galina Sklyarova.

 

Vývoj neprůstřelné vesty potrvá dva až tři roky. Testy v terénu jsou naplánované na rok 2016. Balistická ochrana bude dvakrát lehčí, než u současných kompletů Ratnik.

 

Ruskové se očividně snaží reagovat na novou americkou munici M855A1EPR (Enhanced Performance Round) ráže 5,56 mm. Munice 855A1 EPR vykazuje větší ranivost v měkkém cíli a větší průraznost (ocel) než náboj 7,62 × 51 mm NATO. Přitom je rychlejší a přesnější než původní munice 5,56 mm.


Zdroj: RIA Novosti, ITAR-TASS

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 22.10.2014 Čas: 18:28

jancz: Ano, jsou i ocelové pláty. Jejich výhodou je cena, nevýhodou váha a odolnost pouze Level III. Vámi zmiňovaný kupříkladu váží cca o dvě kila více než nejlepší ESAPI (keramika), a stojí ani ne desetinu. Klasický ESAPI je zhruba o kilo lehčí a čtyřnásobně drahý. Čili ocel je ekonomická varianta, ale armády NATO používají v naprosté většině případů keramické pláty.

avatar
jancz Datum: 22.10.2014 Čas: 14:30

děkuji za odpovědi, ale tož tohle je přece z oceli? http://www.ar500armor.com/ar500-armor-trauma-plate-advanced-shooters-cut-asc-10x12.html#.VEei5_kgLCU

nebo jsem úplně mimo? :D

avatar
KOLT Datum: 22.10.2014 Čas: 00:02

Oleg: Díky za doplnění. Ono těch přileb je víc, i na Armadních novinách byl o některých z nich článek:
http://www.armadninoviny.cz/tezke-zasahove-prilby-pro-ruske-specialni-jednotky.html?hledat=helma

avatar
Oleg Datum: 21.10.2014 Čas: 22:54

KOLT: jedná se o přilby Sfera, které by měly být používány mj. jednotkami OMON.

Nějáké odkazy zde:

http://en.wikipedia.org/wiki/Sfera_%28helmet%29
http://www.rusmilitary.com/html/sphera_helmet.htm
detailní foto "anti-riot" verze - http://www.rusmilitary.com/images/lynxT_helmet.jpg

...občas se objevují i na ebay:
http://www.ebay.com/itm/SOVIET-RUSSIAN-HELMET-PSH-77-PSH77-TIG-SPETSNAZ-ALPHA-ALFA-GROUP-KGB-TITAN-/191346759969?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2c8d27d921

avatar
KOLT Datum: 21.10.2014 Čas: 21:55

jancz: používají se především keramické pláty (karbidy), ocel už málokde. V některých situacích se dokonce používá tzv. celotělová měkká balistická vesta (z aramidu nebo polyetylenu), přičemž jako vložka se do ní místo keramického balistického plátu dá tlustý "plát" z téhož materiálu, z jakého je vesta. Výhodou je o něco nižší hmotnost a hlavně vyšší pohyblivost vojáka, přičemž v této kombinaci už dnes lze dosáhnout dostatečné ochrany proti nábojům 7.62x39 mm.

Titan se obecně používá málo, protože je skutečně hodně drahý. V jeho používání jsou na špici právě Rusové (koneckonců oni jako první přišli na způsob získávání kovového titanu, Amíci jim ho v rámci průmyslové špionáže v době studené války prostě a jednoduše ukradli). Tuším, že nějaký ruská protiteroristická jednotka používá titanové přilby.

avatar
Bodie Datum: 21.10.2014 Čas: 21:46

Jancz:
Titan se ne zrovna jednoduše zpracovává. Rusové z něj sice vyrábí i balistické přilby, ale jen v dost omezeném množství pro speciální jednotky. Na většinu vojáku zbyde něco na bázi kevlaru či jiných balistických materiálů. V neprůstřelných vestách se ocel (v armádách NATO) používá jen minimálně, spíše vůbec (jsou lepší materiály). Třebas americké ochranné desky SAPI a ESAPI jsou z nějakého keramického materiálu.

avatar
jancz Datum: 21.10.2014 Čas: 14:53

dotaz laika: proč se do neprůstřelných vest stále používají ocelové pláty, proč se nepřejde na slitiny titanu aby se ušetřila váha, což je jedno se základních kritérií pro vybavení vojáků? je to jenom kvůli penězům?

avatar
KOLT Datum: 20.10.2014 Čas: 15:58

jarpe: Dobrá tedy, co takhle nějaký argument. Nějak si nejsem vědom té voloviny, co jsem napsal.

avatar
jarpe Datum: 20.10.2014 Čas: 12:41

KOLT:
To že někdo řekne nějakou volovinu, neznamená, že ho musíte trumfnout ještě větší volovinou.

avatar
KOLT Datum: 20.10.2014 Čas: 10:23

Hrobař: "Rusové vždycky měli rádi pancíře, asi mají rádi svůj život...."

To je právě ale nesmysl. Ruská technika je obecně méně obrněná, než západní, balistickou ochranu jednotlivce zavádějí plošně s velkým zpožděním atd. Rusové naopak na životy jednotlivců obecně vždycky dost kašlali – odkudpak je asi heslo "nas mnogo"... Dneska je to možná už o něco lepší, ale žádná sláva to furt není.

avatar
Deadog Datum: 20.10.2014 Čas: 07:29

Nejak mi unika o cem se tady bavite ,pokud si myslite ze sou RATNICI neprustrelni tak ne,nejsou. Rusko zaclo vybavovat vojaky tak ,jak to zapad dela uz minimalne 2 dekady. Nic specialniho ,zaden exoskelet ,zaden pancir navic. To ze nejaky rusky gen.rekne ze ted budou 2x vykonnejsi a 2xneprustrelnejsi ,nic neznamena.

avatar
semtam Datum: 19.10.2014 Čas: 23:47

Právě že Ratnik má být poskládán z převážné většiny již existujících částí. Za což také sklidil kritiku, že se zanedbal přímý vývoj a také, že použité systémy nemusí mezi sebou dobře pasovat. Ale i tak se mi zdá tento koncept nejpraktičtější oproti ostatním výrazně nadčasovým vojákům budoucnosti. Rusko si zase nemůže dovolit utrácet prachy za nákladné koncepty stavěné na zelené louce u jakých je velké riziko slepých uliček. Viz i T-50 vznikl evolucí řady SU-27/30 oproti JSF či F-22 jaké vznikly spíš revolučně. Navíc se do budoucna počítá s Ratnikem 2, který určitě bude vycházet ze zkušeností s Ratnikem právě zaváděným.

avatar
Hrobař Datum: 19.10.2014 Čas: 17:24

Prometheus: Přebýrání civilních vzorů je běžný, celosvětově používaný způsob jak snížit náklady na výzkum. Takže bych se moc nedivil kdyby i různé komplety vojáka budoucnosti činily totéž. Vlastně je to zajímavé protože kdysi platilo že každá pořádná věc prvně vznikla pro armádu. Například vteřinové lepidlo.

Rusové vždycky měli rádi pancíře, asi mají rádi svůj život. Tvrdit ale že je to ukázka nedostatečnosti jejich techniky je hloupé, autor článku to přece řekl jasně. Vyzdvihují balistickou ochranu protože reagují na moderní západní munici.
Nemělo by se zapomínat že zbraně jsou v první řadě na zastrašování. Kdo dočůrá dál vyhrál a nemusí padnou ani výstřel. Když USA příjde se supernábojem tak Rusko odpoví superpancířem.

avatar
Prometheus.x Datum: 19.10.2014 Čas: 13:53

tady se furt neco vyvyji a pritom toho je uz plno na svete v komercni sfere vemte v uvahu brile pro rozsirenou realitu od epsonu skombynujte jej s projektem na kickstarteru kterej vyuziva mobilni site s dosahem jednoho komunikatoru 1km stim ze umi fungovat jako pojitko a je bitove sifrovan kazdej ciskej mobil s androjdem vam doda dostatek vypocetniho vykonu co se tyka jak mapovich podkladu vyuzivajici jak gps tak glonass druzstvo neni problem vybavit 4dro kopterou s kamerou ktera vyuziva jak infra tak normalnisvetlo a to jsem tak na 50tisicich a vse je sehnatelne v komercni sfere a reknete mi co vic potrebuje vojak v poli vice informaci je pronej na skodu brejle mu budou ukazovat aktualni polohu spolubojovniku pridadne pomoci senzoru odkud pali nepritel

avatar
Muž, co zírá na kozy Datum: 19.10.2014 Čas: 12:26

Nějaké informace o systému Ratnik také zde:

http://youtu.be/m094gPSaVSQ?t=2m12s

arr