Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Akustická lokace nepřátelských odstřelovačů

Datum přidání 04.10.2011    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V misích jako je ta v Iráku nebo Afghánistánu musí spojenečtí vojáci často čelit nenadálým útokům skrytých střelců nebo jednotlivých odstřelovačů. Avšak mnohokrát se stane, že pozici střelce (natož samotného útočníka) se ani nepodaří vypátrat. Popsané problémy vedly v posledních letech k rozvoji senzorů schopných lokalizovat nepřátelské střelce. Jedním z takových je nově i akustický senzor Acoustic Shooter Locating System (ASLS) pro bojová vozidla od německé firmy Rheinmetall. Vývoj byl již kompletně dokončen a přístroj je připraven pro ostré nasazení.

vojenský konvoj

Foto: Městská zástavba - ideální místo pro útok ze zálohy / Army.mil

 

ASLS v základní verzi obsahuje vysoce výkonné akustické senzory („mikrofony“), elektroniku pro analýzu vstupních dat, zobrazovací modul a ovládací prvky.

 

Celé zařízení se vyznačuje schopnosti rychlé montáže a demontáže. Podle výrobce může vycvičená obsluha namontovat přístroj na vozidlo do 15 minut.

 

Součásti senzorového balíčku jsou i integrované baterie. Zařízení tedy nemusí být nutně připojeno k elektrické síti vozidla, ale může operovat samostatně.

 

Data jsou ze senzorové hlavy posílaná do zobrazovacího terminálu buď pomocí kabelu, nebo také bezdrátově. Zobrazovací přístroj má velikost větší iPodu, může být tedy používán jakýmkoliv vojákem v poli.

 

akustický lokátor ASLS

Foto: Zobrazovací terminál a akustické senzory systému ASLS / Rheinmetall

 

K samotnému fungování lokace. Pokud na vozidlo nebo konvoj zaútočí nepřítel, akustický lokátor pomoci zvuku z výstřelu propočítá azimut, vzdálenost a nadmořskou výšku pravděpodobného střelce. Elektronika může také zanést pozici střelce do GPS mapy nebo ji předat na terminál ostatním jednotkám.

 

Všechny spřátelené jednotky okamžitě uvidí pozici nepřátelského střelce a během okamžiku mohou na něj navést palbu - jak svojí vlastní, tak také samozřejmě minometnou či dělostřeleckou.  

 

Zařízení ASLS bez problému funguje i za pohybu vozidla. Navíc díky citlivým mikrofonům a výkonné elektronice dokáže přístroj účinně potlačovat falešné poplachy.

 

Akustický lokátor však nejenže je schopen přesně lokalizovat střelbu z ručních zbraní, ale dokáže rovněž určit směr dělostřelecké palby nebo vzdálených explozí.

 

Zdroj: Rheintmetall

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Tomáš Datum: 07.10.2011 Čas: 16:05

Již brzy na vašich útvarech.

avatar
Vojtěch Datum: 06.10.2011 Čas: 13:59

Podobný přístroj jsem viděl v kanadském seriálu Flashpoint, využívala ho tam zásahová jednotka policie. Nevím, jestli je už takto opravdu ve službě, nicméně se tam stalo to na co naráží Vašek - v jednom díle odstřelovač řádící ve městě zničil ASLS ještě dřív, než mohl být lokalizován... nicméně za předpokladu, že by tím bylo vybaveno několik, nebo rovnou všechny vozidla vojenského konvoje, tak by to představovalou obrovskou výhodu. Navíc vojenské vozidlo se ježí anténama (vysílačky, rušičky a kdo ví co ještě), takže střelec by to měl o to těžší trefit tu správnou.

avatar
Jan Grohmann Datum: 05.10.2011 Čas: 16:29

Řešením podle mě bude, pokud bude akustickým lokátorem vybaveno každé vozidlo. Také na druhou stranu, bude lépe, když první výstřel bude mířit na "kus plechu" než na člověka.

avatar
Vašek Datum: 05.10.2011 Čas: 15:17

Při pohledu na přístroj mě napadá, jak by to celé dopadlo, kdyby střelec mířil první ranou právě na akustické senzory na autě :)

arr