Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Alternativní plán rozvoje pro Ozbrojené síly Spojených států

Datum přidání 23.01.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 20 komentářů    autor autor: Tomáš Zwiefelhofer

Alternativní Bílá kniha o obraně předsedy senátního výboru pro ozbrojené složky senátora Johna McCaina přináší nové podněty pro administrativu Donalda Trumpa. Ve svém návrhu se McCain zaměřuje na celkové posílení ozbrojených sil v letech 2018 až 2022.

Foto: Strategický bombardér B-2 Spirit; ilustrační foto; větší foto / Public Domain 

 

Námořnictvo USA

Hlavním cílem návrhu McCaina je zvýšit bojeschopnost a navýšit počty vojenské techniky za rozumnou cenu. Jeho alternativní strategie počítá s kombinací menšího počtu technologicky vyspělých zbraňových systémů, doplněných větším počtem technologicky a cenově dostupných zbraní.


Ve vztahu k námořnictvu návrh počítá s ještě větším navýšením jednotek než současný výhled. Oproti plánovaným novým 41 lodím v horizontu pěti let plánuje McCain přidat ještě dalších 18 jendotek. Vyzdvihuje rozšíření stávajících osvědčených konstrukcí, jako jsou útočné ponorky třídy Virginia a torpédoborce třídy Arleigh Burke.


McCaine dále navrhuje výstavbu několika nových tříd. První z nich by měla být střední letadlová loď s katapultem a konvenčním pohonem designově vycházející z výsadkové třídy America. Cílem je získat “levnou” letadlovou loď vhodnou k leteckým úderům na pozemní cíle, jako je například současná kampaň proti Islámskému státu.


Velké letadlové lodě třídy Nimitz a Gerald R. Ford zůstanou k dispozici pro nasazení proti státům ohrožujícím strategické zájmy USA - tedy především Čína a Rusko.


Dalším návrhem je zastavení výroby kontroverzních pobřežních lodí LCS (Littoral Combat Ship) po dosažení počtu 28 jednotek. Flotilu malých lodí plánuje McCaine doplnit o další třídu fregat. Dodejme, že americké námořnictvo v současné době žádné fregaty neprovozuje. Zde McCain navrhuje licenční výrobu zahraničních fregat.   


US Navy musí podle McCaina urychlit zavedení vzdušného tankeru MQ-25. Pro námořní letectvo je také důležité získat schopnost pozemních úderů pomocí dronů. Alternativní Bílá kniha proto doporučuje později vybavit MQ-25 schopnostmi pro údery na pozemní cíle.


Letectvo USA

McCain je silným zastáncem programu F-35, ale upozorňuje na celkový nízký počet letadel v americkém letectvu. Jeho návrh počítá s nákupem 300 lehkých útočných letounů pro operace nízké intenzity.


Náčelník štábu letectva generál David Goldfein tento návrh podpořil. Lehké bojové letouny jsou ideální pro současné operace v Afghánistánu, Libyi a Sýrii, kde Spojené státy útočí na pozemní cíle a poskytují blízkou leteckou podporu.


Návrh se částečně překrývá s programem OA-X, v rámci kterého letectvo vybírá bitevní letoun pro blízkou leteckou podporu. Mezi hlavními kandidáty je A-29 Super Tucano od společnosti Embraer, AT-6 Texan firmy Beechcraft a proudový Scorpion od Textron AirLand.


Shrnutí

V dalších bodech se McCain shoduje s novým ministrem obrany Mattisem. Zdůrazňuje nutnost modernizace všech třech složek jaderné triády USA pro udržení odstrašujícího potenciálu.


Stejně tak je cílem jeho návrhu, co nejefektivnější vynaložení peněz daňových poplatníků.

 

Zdroj: Breaking Defense

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Todomatch Datum: 27.01.2017 Čas: 16:53

Co a jak bude s americkými ozbrojenými silami a Spojenými státy vůbec uvidíme v nejbližších týdnech, možná dnech. Ty potvrdí, nebo vyvrátí tvrzení, že za zvolením Trumpa stojí Rusové. Ten nesourodý slepenec ataků, jako nabourání Obamacare, zeď na hranici s Mexikem, odstoupení od NAFTA, stopnuté prachy Palestincům a OSN, schválení ropovodů přes přírodní rezervace působí jako maskirovky. Je to nelogický a nesourodyý chumel opatření mající za cíl naštvat, kde koho. Tak nějak se odpoutává pozornost od něčeho, co má přijít. Dluh za zvolení totiž musí být zaplacen jinak a hlavně přímo věřiteli! Uvidíme zda Trump zruší protiruské sankce, pokud ano je to jasný. Ta dekretová smršť je neskutečná. Působí dojmem zoufalé snahy, aspoň něco před to nacpat, aby taková intergalaktická odměna Rusku nebyla prvním prezidentský výnosem od nástupu do funkce. Mayová už něco čichá a varuje!!! Jenže asi pozdě, dluhy z karet, voleb a brexitů se musí platit. Protože jinak Ivan zakryje sněžným pluhem kameru na mostě a ...

avatar
KOLT Datum: 25.01.2017 Čas: 19:19

pjek, a to by se vám v Kremlu strašně líbilo. Jenže se to stane leda ve vašich snech...

avatar
Todomatch Datum: 25.01.2017 Čas: 18:15

pjek - že by se USA stáhly ze světa? Že by se přestaly ekonomicky a vojensky angažovat mimo území USA? Tak to opravdu těžko. Trump tak maximálně zkusí dosadit některou ze svých dcer na post generálního tajemníka NATO, než že by se pokoušel zrušit NATO jako takové.

avatar
pjek Datum: 25.01.2017 Čas: 11:31

->Superme: Asi tak. navíc tady prakticky nikdo netuší, že Trump má mandát stáhnout USA ze světa zpět do USA a tam to přeformátovat. To samo o sobě znamená globální stabilizaci a solidní základ na zrušení "obsolete and rotten" institucí typu NATO...

avatar
pjek Datum: 25.01.2017 Čas: 11:28

Lidé bližší senátorovi McCainovi než jsem já shodně konstatují slábnoucí mentální fukce tohoto jestřába s psychopatickým prosazováním nepřátelství s kdekým. Proto bych cokoli od něj pocházející v klidu ignoroval.

->KOLT: Síla osobnosti je sice nutná, ale nikoli postačuijící podmínka, postačující podmínkou je perfektní orientace v globální politice. S tím má celý Trumpův ansámbl jistě potíže, byť mu nelze upřít slušnou porci zdravého rozumu na rozdíl od toho, co si pěstovalo Obamu. Ono nikdy není dobré hodnotit cokoli od stolu bez přímé zdrojové vazby k tématu...

avatar
KOLT Datum: 24.01.2017 Čas: 21:54

ikari, tak nějak. Tu volbu jsem jim fakt nezáviděl (skřeti nebo vrrrci?).

Trump už naplácal strašnou spoustu blbostí, hromadu svých výroků pak musel korigovat. Nicméně v tom je u něj docela rozdíl oproti většině podobných populistů – on je ochotný alespoň trochu a občas přiznat chybu či se nechat přesvědčit, že je to jinak, než si myslel (tak trochu doufám, že je to případ F-35). A druhý, asi ještě zásadnější, rozdíl od podobných týpků (kupříkladu oproti posledním dvěma prezidentům u nás) – Trump si do týmu kolem sebe vybral povšechně silné osobnosti s pevnými postoji a vlastní hlavou, spousta z nich mu rozhodně nebude jen pochlebovat. Když to srovnám s Ovčáčkem, Weiglem, Hájkem, Mynářem.... docela rozdíl :-)

avatar
ikari Datum: 24.01.2017 Čas: 21:34

je jedno jestli je Trump realista nebo idealista, je to politik a to je diagnoza sama o sobe - politikum se nikdy neda verit ani nos mezi usima, nikdy nevis, co nebo kdo mluvi z jejich ust a zrovna Trumpova retorika je teda echt spravne politicky abstraktni ve stylu "rikam, co mi da nejvic hlasu a dam tomu ten spravnej duraz, aby si mysleli, ze vim co rikam" - poslouchali jste ho nekdy? je jeste horsi nez Obama a to je co rict :D poslouchal jsem ty jejich predvolebni diskuze a Clintonova ho uplne rozebrala na poli faktu, jedine cim si zachranil tvar byla samozrjeme vzdy verna demagogie a plamenne vylevy ... ne ze by Clintonova byla lepsi volbou, ta ma zase svoje .... vubec Amikum jejich posledni volbu nezavidim :D

avatar
Todomatch Datum: 24.01.2017 Čas: 18:54

RiMr71 - Neděje se to často Superme, ale takřka ve všem s tebou tentokrát souhlasím :)

... a to by ti právě mělo být okamžitým varováním :-)

avatar
RiMr71 Datum: 24.01.2017 Čas: 18:02

Neděje se to často Superme, ale takřka ve všem s tebou tentokrát souhlasím :)
Akorát u toho Ruska věřím tomu, že Trump jako obchodník bude trvat na opravdu mastné protiváze za aspoň "nemluvení" o Krymu.

avatar
Superme Datum: 24.01.2017 Čas: 15:18

Todo - Já má kabát furt stejný. Jakožto výborný propagátor Trumpa jsem dokonce dostal přidáno :)

Takeda - Nejistotu nepřináší. To jsou jen výmysli novinářů. On naopak přináší do světa stabilitu a určité jistoty. Není to totiž idealista, ale realista, ačkoliv i on, ostatně jako každý, má určité chyby. Já osobně doufám v napravení toho, co na mezinárodním poli poděl*l Obama - tedy náprava vztahů s Izraelem (Netanjahu je již pozván na návštěvu), Filipínami (Duterte již dostal také pozvání) a samozřejmě Ruskem. Doufám také v podporu Tchaj wanu a jeho nezávislosti na Číně. Jasně, určitě by to vyvolalo ostrou reakci Číny - ovšem zde se na to musíme dívat i tak, že Čína ve svém okolí nemá zrovna spřátelené země. Trump má pro toto všechny předpoklady. A jako vůbec nejdůležitější - z pohledu Evropy - vidím jeho plnou podporu Británie v době, kdy odchází z EU a myslím, že by země V4 mohli mít s USA v rámci Evropy nadstandardní vztahy - viz. pozvání Orbána, Zemana a Dudy do USA a pokud se nemýlím, tak i naopak - přičemž pozvání bylo přijato. Taková Merkelová má smůlu, stejně jako představitelé EU.

avatar
juhelak Datum: 24.01.2017 Čas: 10:35

třeba si vezmou příklad z iráčanů. Ve vodochodech by jim 300 Letadel určitě postavili..kdo by to byl dříve řekl že tak prozřetelně vyraběli letadla pro boj s nepřítelem ze středověku. :)

avatar
Todomatch Datum: 24.01.2017 Čas: 10:22

Superme - zdravím, slyšel jsem že teď máte v převlékárně strašnou tlačenici a některý čísla snad už došly. Co ty, novej kabát sedí? :-)))

avatar
stirling Datum: 24.01.2017 Čas: 10:14

Nízká intenzita, blízká podpora i výcvik by podle mě mohl zvládat unifikovaný stroj nemusel by se zavádět další typ či dokonce dva. Cvičný stroj teď řeší tak vše ostatní na to můžou navázat.

avatar
Takeda Datum: 24.01.2017 Čas: 10:09

Superyou: Já bych takovou radost z Trumpa neměl. Vnáší dost nejistotu. Vždyť netušíme, jestli za měsíc nevyhlásí válku Sýrii, nebo co vlastně udělá.

Tím ale nechci říct, že nemůže udělat spoustu věcí dobře...

avatar
Takeda Datum: 24.01.2017 Čas: 10:01

Trump chce za málo peněz hodně muziky, McCain mu nabízí armádu, která by za málo peněz bojovala s ručníkářema. Nabízí zaříznutí programu LCS výměnou za udržení F-35. Třeba je to hra, jak udržet F-35 a přitom zachovat Trumpovi tvář...

arr