Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Američané posilují přítomnost v Evropě

Datum přidání 15.02.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 75 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Barack Obama pro fiskální rok 2017 (od 1. října 2016) požaduje 3,4 miliardy dolarů pro posílení americké přítomnosti v Evropě. Jedná se o čtyřnásobný nárůst prostředků proti fiskálnímu roku 2016. Důvodem je pokračující bezpečnostní pnutí mezi Západem a Ruskem.

Foto: Americká vozidla Stryker v Německu. / Public domain

Foto: Americká vozidla Stryker v Německu. / Public domain

 

Pokus o obnovu ztracené síly

Celkově Pentagon požaduje v příštím fiskálním roce na zámořské operace OCO (Overseas Contingency Operations) 58,8 miliardy dolarů. Jedná se o dodatečné prostředky ležící mimo hlavní rozpočet amerického ministerstva obrany, nepodléhají tak případným tlakům na snižování rozpočtu.

 

V minulém roce Pentagon vyčlenil na OCO 58,6 miliardy dolarů. Největší prostředky z OCO jdou na operace Ozbrojených sil Spojených států v Sýrii, Iráku a Afghánistánu.

 

Fiskální rok 2017 počítá s výrazným nárůstem peněz pro evropskou bezpečnostní iniciativu ERI (European Reassurance Initiative). Úkolem iniciativy ERI, přijaté ve Varšavě v červnu 2014 po ruské anexi Krymu, je ujistit alianční členy střední a východní Evropy o závazku Spojených států bránit každého člena NATO.

 

Aktivity financované ERI spadají pod hlavičku operace Operation Atlantic Resolve - jde o širší a dlouhodobou snahu Spojených států podporovat NATO v odpovědi na akce Ruska vůči Ukrajině.

 

V rámci ERI americká armáda pravidelně posílá na rotace obrněné a výsadkové brigády do Polska a pobaltských států, americké letectvo posílilo vzdušnou ochranu Pobaltí dalšími letadly F-15 a lodě amerického námořnictva pravidelně rotují v Černém moři. Pentagon také v rámci ERI poskytuje finance nečlenským státům NATO jako je Gruzie, Ukrajina a Moldavsko.

 

ERI se snaží zvrátit snižování amerických vojenských schopností v Evropě. Ještě před rokem 2014 (tedy před anexí Krymu) Spojené státy postupně snižovaly svou přítomnost v Evropě. V 80. letech na evropském kontinentě sloužilo 200 000 amerických vojáků, v roce 2015 již jen 33 000.

 

V 80. letech měl Pentagon v Evropě dva armádní sbory. Dnes Američané v Evropě uzavřeli od roku 2006 na 100 základen a zařízení a ponechali v Evropě pouze dva brigádní bojové týmy (jeden obrněný) soustředěné v Itálii a Německu.

 

Rusko jako nová bezpečnostní hrozba

V současné době Pentagon označuje Rusko znovu jako svou hlavní bezpečnostní hrozbu. "Nikdy by mě nenapadlo, že bych znovu viděl pozemní válku v Evropě, ale když jsem šel na Ukrajinu, viděl jsem ji," uvedl generálmajor Watler Piatt, vedoucí operací, připravenosti a mobilizace americké armády (U.S. Army).

 

Pode amerického admirála v záloze Jamesa Stavirdse, který sloužil jako velitel NATO i jako velitel US European Command, Rusové vedou vojenské operace s velkou "chytrostí". Admirál k popisu použil dnes již silně medializovaný termín hybridní válka. "Někteří lidé nazývají tento typ operací hybridní válka. Je to mix operací speciálních sil, informační války, kyberútoků.... moment překvapení a využívání prvků mnohoznačnosti do vojenských manévrů," uvedl Stavirds.

 

Jednoduše řečeno, cílem ruských operací je u svých protivníků (a obyvatel cílové země) vyvolat pocit mnohoznačnosti, kdy lze každý ruský tah vysvětlit několika způsoby. Tak se v cílové zemí vytváří chaos, zmatenost, nejistota a napětí, zejména díky střetu velmi vyhraněných názorových skupin, které si ruské kroky vysvětlují po svém.

 

Dalším klíčem je tzv. "informační slepota", kdy vydáváním několika, často protichůdných, informací zapříčiní, že lidé v cílové zemi jednoduše ztratí schopnost správně vyhodnotit situaci. Součástí řešení NATO je díky větší přítomnosti vojenských jednotek dát lidem v zemí jednoznačně rozpoznatelný pocit jistoty.

 

První miliardy

Finanční prostředky ERI půjdou na vrub vojenských cvičení s partnerskými státy, výstavby infrastruktury, předsunutých skladů s vojenskou technikou nebo na posilování schopností partnerské armády.

 

Jedna miliarda dolarů bude vynaložena na udržení a rozšíření americké přítomnosti v Evropě - na starém kontinentě budou vždy přítomny tři brigády, z toho dvě obrněné. 163 milionů padne na vojenská cvičení s partnerskými zeměmi.

 

Největší suma 1,9 miliardy je určena k vybudování předsunutých skladů s technikou (tanky, vozidla), zbraněmi, vybavením a municí. Díky tomu při případném konfliktu lze přesouvat na místo určení (k předsunutým skladům) pouze vojáky, což výrazně zrychlí rychlost reakce a rozvinutí sil.

 

Dalších 217 milionů dolarů padne na vylepšení základen a letišť hostitelských zemí, zejména ve východní Evropě a 86 milionů na pomoc středním a východním zemím NATO. Pentagon navíc mimo rozpočet ERI poskytne téměř 1 miliardu dolarů Ukrajině a dalším "evropským, euroasijským a středo-asijským zemím proti ruské agresi."

 

Největší část prostředků si vyžádá nasazení těžkého obrněného brigádního bojového týmu ABCT (Armored Brigade Combat Team) s tanky Abrams a Bradley v Evropě. Půjde o trvalou přítomnost s pohotovostí 24/7.

 

Americká armáda počítá s trvalou rotací svých jednotek v Bulharsku, Rumunsku, Polsku a Pobaltí. Avšak sklady s vybavením (technika, munice) budou pravděpodobně díky již připravené infrastruktuře postaveny v Německu.

 

ERI je vnímán jako víceletý plán s postupným nárůstem financí. ERI má navíc ve Spojených státech podporu jak demokratů, tak republikánů, takže se neočekává jeho blízký konec.

 

Stejná, ale odhodlanější strategie

Podle analytického institutu CSIS zůstává strategie jednání Spojených států s Ruskem stejná - jde o "kombinaci obrany, odstrašení, uklidňování a zvyšování odolnosti mezi spojenci a partnery". Zvýšená aktivita americké armády v Evropě však ukazuje na větší odhodlání amerického ministerstva obrany realizovat tuto strategii a na novou dlouhodobou realitu ve vztazích mezi Ruskem a Západem.

 

Podle Evelyn Farkas,bývalé zástupkyně náměstka ministra obrany pro Rusko, Ukrajinu a Eurasii, Rusko bude reagovat "způsobem, kterým normálně reagují." "Budou dělat více vlastních cvičení. Bude tam hodně rétoriky o tom, jak jsou obkličování... ať zvolí jakoukoliv reakci, pokusí se, abychom si mysleli, že provokujeme, ale všechno, co děláme, bereme jako velmi přiměřený obranný krok."

 

Podle CSIS informace o americké provokaci neobstojí (alespoň ve vojenském smyslu), neboť Američané nově nerozmísťují v Evropě žádné útočné zbraně dlouhého dosahu - jako jsou strategické a stíhací bombardéry, které mohou zasáhnout cíle v Rusku. Například v Evropě rozmístěné stíhačky F-15C slouží k vybojování vzdušné nadvlády, nikoliv k útokům na pozemní cíle (jako například F-15E).

 

Navíc se nepočítá s budováním trvalých amerických základen ve střední a východní Evropě, i když o to například Polsko velmi silně lobuje.

 

Zdroj: DefenseNews, CSIS

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jura99 Datum: 18.02.2016 Čas: 08:36

pokud jde o tu cenu ropy, tak dlouhodobým standardem je právě cena +/- 40USD, jen při ekonomických turbulencích to vylítlo třeba k 100USD. To, že ruští soudruzi ekonomové si naplánovali do příjmů státního rozpočtu standardní cenu 120USD a teď jim to nevychází, asi nebude chyba západních imperialistů. Rusko nikdy nebylo oázou spokojených životů obyvatel, ani ekonomickým tygrem. Je proto velmi malá šance, že se na tom něco změní. Nakonec nám to může být jedno, ale nesmíme zaspat obranu a držet je dostatečně daleko od našich hranic.

avatar
Echo Datum: 17.02.2016 Čas: 22:33

Kruan: Gazprom obchoduje so zemnym plynom, takze nechapem co ma spolocne s padom ceny ropy. Pokial viem tak na ropu sa specializuje Rosneft.

avatar
Echo Datum: 17.02.2016 Čas: 22:21

Kruan .... Gazprom? Buzerujes tu ludi za Dombas a Shel a sam napises taku kravinu?

avatar
jobr23 Datum: 17.02.2016 Čas: 20:48

Nerad se sem vracím, ale nedá mi to. Co třeba píše Jura99 o cenách ropy. Nechce se mi věřit, že všichni věří tomu, že nízké ceny ropy srazí na kolena Rusko. Vždyť s tím mají problémy i jiné země exportující ropu, dokonce větší. Největší ty, které nic jiného na export nemají. A co společnosti, jako Shel ten už propustil přes 10 tis. zaměstnanců, Exon je doslova na dně, BP se propadlo do takové ztráty, že snad bude na prodej. A tak by se dalo pokračovat. Ropné společnosti, včetně těch Amerických budou na konci tohoto roku podobně. A bez státních podpor nepřežijí. Zajisté jste zaregistrovali už ráno zprávu o návrzích na snížení těžby ropy. Takže se můžeme těšit na ropnou krizi, případné fronty aut u čerpadel, cenu PH za litr kolem 40,- Kč. To všechno už tady v minulosti bylo. V Americe na to vzpomínají dodnes. Vedlo to dokonce k válkám. Už se těšíte? Nebo ne? Hlavně, že to poškodí Rusko. A, kdo na to doplatí? Hlavně my, obyčejní lidé. Uložte si to v hlavě.

avatar
Jura99 Datum: 17.02.2016 Čas: 19:35

Kozlus: tzv. ochrana domácích výrobců je oblíbený omyl. Chránit se "musí" pouze ti neschopní a nekonkurenceschopní. Ale odskáče to kdo jiný, než zákazník.

avatar
Beld Datum: 17.02.2016 Čas: 19:04

Me celkem desi , kolik lidi ,se boji ze rusaci zautoci na evropu . Vzdyt je to naprosta kravina . Horko tezko porazili blbou gruzii . Nemaji nejmensi sanci . Cele je to jen straseni blbym plesatym panakem z kremlu . Komedie . Ale penize to prinese ....

Bud jadro nebo nic ..... :(

avatar
leviathan Datum: 17.02.2016 Čas: 17:29

Za rok 2013 (pred krizou): USA vyviezli do Ruska tovar za 11 mld USD a doviezli tovar za 27 mld.

Za rok 2014 : vyvoz za 10 mld a dovoz za 23 mld USD

ZA rok 2015: vyvoz za 7 mld a dovoz za 16 mld USD
----------------------------------------------------------------------------------
USA jednoznacne znizili obchodnu vymenu s Ruskom po Krymskej krize.

tu to mate aj na mesacnej baze, je tam perfektne vidiet ten pokles po maji 2014, ked nabehli sankcie

https://www.census.gov/foreign-trade/balance/c4621.html

avatar
leviathan Datum: 17.02.2016 Čas: 17:23

Kozlus:

Za rok 2014 klesol vyvoz USA do Ruska o cca 3% (EU do Ruska o 12%) a len za prvy kvartal roka 2015 klesol americky export do Ruska o cca 30% a prepad pokracoval.

http://openiazoch.zoznam.sk/cl/156753/Export-USA-do-Ruska-klesol-v-kvartali-takmer-o-tretinu

Treba si uvedomit, ze sankcie sa netykaju vsetkych tovarov.

avatar
Kozlus Datum: 17.02.2016 Čas: 15:18

Jura99: Neco si zjisti o dopadu tech slavnych sankci. Vyvoz EU do RF klesl, ale vyvoz USA vzrostl. Nj, EU zase nekomu hraje uzitecnyho idiota. Ty sankce jsou pro RF celkem vyhodne, sice to znamena nejake problemy, ale pro Putina to je pozehnani, protoze konecne muze poradne diverzifikovat ekonomiku. Domaci vyrobci jsou ted chraneni lepe nez clem a je obrovsky prostor v tom, co muze nahradit domaci produkce. A ne, 90% ekonomiky RF rozhodne neni ropa a plyn.

avatar
Jura99 Datum: 17.02.2016 Čas: 14:55

Nejefektivnější obrana proti Rusku je držet dole cenu ropy a pak sankce. Sankce by se vůbec neměly pouštět do té doby, než Rusko vrátí Ukrajině Krym, případně než se tam udělá referendum pod mezinárodním dohledem. Lákadlo v podobě ruského trhu je dvousečná zbraň, protože Rus jakékoliv ekonomické zlepšení promítne do zvýšení zbrojních výdajů. Že na venkově mají slaměné střechy, suché záchody a prašné cesty, je frajerům v Kremlu jedno.

avatar
leviathan Datum: 17.02.2016 Čas: 13:20

Maros:

vacsina Slovakov nie je orientovana prorusky. Kde ste na to prisli? Uvedte zdroj! Ci to je len vas dojem?

Kam USA pridu odtial uz neodidu? Co je toto za nezmysel? Napr. z CSR po vojne zial odisli. To prave Rusi maju tendenciu povazovat uzemie, na ktorom su ruski vojaci za uzemie Ruska.

avatar
crusader Datum: 17.02.2016 Čas: 09:39

JG omluvám se smažte mi to taky, než jsem to napsal došlo tu k promazání

avatar
crusader Datum: 17.02.2016 Čas: 09:38

seawolf
Původně jsem v téhle diskuzi vůbec nechtěl reagovat, ale když se tak obouváte do českého národa a vyčítáte mu zaprděnost a označujete ho za národ kolaborantů musel jsem reagovat.

Cituji "Jsme vždy kolaborující národ pokud nás někdo neokupuje ( Němci a pak Rusové ) tak se cítíme osamoceni a začíná nám být smutno".
Vy jste měl v rodině kolaboranty?
Můj praděda bojoval v legiích proti bolševikům, děda na barikádách za pražského povstání a já ani můj otec jsme nikdy s komunisty nekolaborovali, takže Vaše věta se mě osobně dost dotýká.
Co do tý věty taky přidat Američany, nevidíte se potom v té větě?
Skutečně nad sebou někoho potřebujeme?
A že český národ tak nějak tou historií proplouvá - no víte ono se to jinak bojuje proti režimu když jste mladý a nemáte rodinu a děti.
Vždyť i do toho odboje proti Němcům odcházeli hlavně mladí důstojníci a nedospělí studenti.
Když máte rodinu, chcete se o ně postarat a chránit je před nebezpečím. I za cenu, že na čas ohnete hřbet, ale to jednou možná poznáte.

A k odsunu (vyhnání, říkejte si tomu jak chcete). Vždyť se tím jen sudetským Němcům splnil jejich předválečný požadavek "Domů do Říše (Heim ins Reich)" tak co si dodnes stěžují. Dostali přesně to co chtěli.
A preventivně jsme vyhnali všechny Němce? V září 1938 nebyl sudetský Němec (kromě antifašistů a židů), který by nechtěl Adolfa Hitlera, dokonce bojovali se zbraní v ruce proti Republice Československé. Takže nevinní Němci?
Vždyť i ten oslavovaný protihitlerovský "odboj" kolem Stauffenberga chtěl jen zachránit Velké Německo (stav ze září 1939).
Němci (a sudetští zvlášť) bojovali proti Hitlerovi až když byl po smrti, když se měli zodpovídat ze svých činů za války.

avatar
Jan Grohmann Datum: 17.02.2016 Čas: 09:28

Promazáno od Řecka, komunistické minulosti ČR a od osočováni. Pokuste se držet tématu.

avatar
Gloton Datum: 17.02.2016 Čas: 02:34

Vrátil bych se i trochu k technické stránce věci. Připadá mi, že mají zbytečně "těžkou" vojenskou techniku. Na tísícihlavá stáda "kozomrdů" pobíhajích a drancujících v Evropských městech, budou nejvhodnější automatické útočné pučky a automatické brokovnice. Měli by včas myslet na přezbrojení.
Aby nečekali nepřítele v tanku z východu a nepřeválcoval je infiltrovaný nepřítel s ručníkem na hlavě.

arr