Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 ... Více

Big 6+1: Podoba americké armády v 21. století

Americká armáda (US Army) představila modernizační ... Více

Německé tanky Leopard 2A4 v Sýrii

Turecká armáda v prosinci poprvé nasadila do bojů ... Více

Elitní 601. skupina speciálních sil: Vše je o lidech

Největší hodnotou 601. skupiny speciálních sil ... Více

Události

Američané posilují přítomnost v Evropě

Datum přidání 15.02.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 84 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Barack Obama pro fiskální rok 2017 (od 1. října 2016) požaduje 3,4 miliardy dolarů pro posílení americké přítomnosti v Evropě. Jedná se o čtyřnásobný nárůst prostředků proti fiskálnímu roku 2016. Důvodem je pokračující bezpečnostní pnutí mezi Západem a Ruskem.

Foto: Americká vozidla Stryker v Německu. / Public domain

Foto: Americká vozidla Stryker v Německu. / Public domain

 

Pokus o obnovu ztracené síly

Celkově Pentagon požaduje v příštím fiskálním roce na zámořské operace OCO (Overseas Contingency Operations) 58,8 miliardy dolarů. Jedná se o dodatečné prostředky ležící mimo hlavní rozpočet amerického ministerstva obrany, nepodléhají tak případným tlakům na snižování rozpočtu.

 

V minulém roce Pentagon vyčlenil na OCO 58,6 miliardy dolarů. Největší prostředky z OCO jdou na operace Ozbrojených sil Spojených států v Sýrii, Iráku a Afghánistánu.

 

Fiskální rok 2017 počítá s výrazným nárůstem peněz pro evropskou bezpečnostní iniciativu ERI (European Reassurance Initiative). Úkolem iniciativy ERI, přijaté ve Varšavě v červnu 2014 po ruské anexi Krymu, je ujistit alianční členy střední a východní Evropy o závazku Spojených států bránit každého člena NATO.

 

Aktivity financované ERI spadají pod hlavičku operace Operation Atlantic Resolve - jde o širší a dlouhodobou snahu Spojených států podporovat NATO v odpovědi na akce Ruska vůči Ukrajině.

 

V rámci ERI americká armáda pravidelně posílá na rotace obrněné a výsadkové brigády do Polska a pobaltských států, americké letectvo posílilo vzdušnou ochranu Pobaltí dalšími letadly F-15 a lodě amerického námořnictva pravidelně rotují v Černém moři. Pentagon také v rámci ERI poskytuje finance nečlenským státům NATO jako je Gruzie, Ukrajina a Moldavsko.

 

ERI se snaží zvrátit snižování amerických vojenských schopností v Evropě. Ještě před rokem 2014 (tedy před anexí Krymu) Spojené státy postupně snižovaly svou přítomnost v Evropě. V 80. letech na evropském kontinentě sloužilo 200 000 amerických vojáků, v roce 2015 již jen 33 000.

 

V 80. letech měl Pentagon v Evropě dva armádní sbory. Dnes Američané v Evropě uzavřeli od roku 2006 na 100 základen a zařízení a ponechali v Evropě pouze dva brigádní bojové týmy (jeden obrněný) soustředěné v Itálii a Německu.

 

Rusko jako nová bezpečnostní hrozba

V současné době Pentagon označuje Rusko znovu jako svou hlavní bezpečnostní hrozbu. "Nikdy by mě nenapadlo, že bych znovu viděl pozemní válku v Evropě, ale když jsem šel na Ukrajinu, viděl jsem ji," uvedl generálmajor Watler Piatt, vedoucí operací, připravenosti a mobilizace americké armády (U.S. Army).

 

Pode amerického admirála v záloze Jamesa Stavirdse, který sloužil jako velitel NATO i jako velitel US European Command, Rusové vedou vojenské operace s velkou "chytrostí". Admirál k popisu použil dnes již silně medializovaný termín hybridní válka. "Někteří lidé nazývají tento typ operací hybridní válka. Je to mix operací speciálních sil, informační války, kyberútoků.... moment překvapení a využívání prvků mnohoznačnosti do vojenských manévrů," uvedl Stavirds.

 

Jednoduše řečeno, cílem ruských operací je u svých protivníků (a obyvatel cílové země) vyvolat pocit mnohoznačnosti, kdy lze každý ruský tah vysvětlit několika způsoby. Tak se v cílové zemí vytváří chaos, zmatenost, nejistota a napětí, zejména díky střetu velmi vyhraněných názorových skupin, které si ruské kroky vysvětlují po svém.

 

Dalším klíčem je tzv. "informační slepota", kdy vydáváním několika, často protichůdných, informací zapříčiní, že lidé v cílové zemi jednoduše ztratí schopnost správně vyhodnotit situaci. Součástí řešení NATO je díky větší přítomnosti vojenských jednotek dát lidem v zemí jednoznačně rozpoznatelný pocit jistoty.

 

První miliardy

Finanční prostředky ERI půjdou na vrub vojenských cvičení s partnerskými státy, výstavby infrastruktury, předsunutých skladů s vojenskou technikou nebo na posilování schopností partnerské armády.

 

Jedna miliarda dolarů bude vynaložena na udržení a rozšíření americké přítomnosti v Evropě - na starém kontinentě budou vždy přítomny tři brigády, z toho dvě obrněné. 163 milionů padne na vojenská cvičení s partnerskými zeměmi.

 

Největší suma 1,9 miliardy je určena k vybudování předsunutých skladů s technikou (tanky, vozidla), zbraněmi, vybavením a municí. Díky tomu při případném konfliktu lze přesouvat na místo určení (k předsunutým skladům) pouze vojáky, což výrazně zrychlí rychlost reakce a rozvinutí sil.

 

Dalších 217 milionů dolarů padne na vylepšení základen a letišť hostitelských zemí, zejména ve východní Evropě a 86 milionů na pomoc středním a východním zemím NATO. Pentagon navíc mimo rozpočet ERI poskytne téměř 1 miliardu dolarů Ukrajině a dalším "evropským, euroasijským a středo-asijským zemím proti ruské agresi."

 

Největší část prostředků si vyžádá nasazení těžkého obrněného brigádního bojového týmu ABCT (Armored Brigade Combat Team) s tanky Abrams a Bradley v Evropě. Půjde o trvalou přítomnost s pohotovostí 24/7.

 

Americká armáda počítá s trvalou rotací svých jednotek v Bulharsku, Rumunsku, Polsku a Pobaltí. Avšak sklady s vybavením (technika, munice) budou pravděpodobně díky již připravené infrastruktuře postaveny v Německu.

 

ERI je vnímán jako víceletý plán s postupným nárůstem financí. ERI má navíc ve Spojených státech podporu jak demokratů, tak republikánů, takže se neočekává jeho blízký konec.

 

Stejná, ale odhodlanější strategie

Podle analytického institutu CSIS zůstává strategie jednání Spojených států s Ruskem stejná - jde o "kombinaci obrany, odstrašení, uklidňování a zvyšování odolnosti mezi spojenci a partnery". Zvýšená aktivita americké armády v Evropě však ukazuje na větší odhodlání amerického ministerstva obrany realizovat tuto strategii a na novou dlouhodobou realitu ve vztazích mezi Ruskem a Západem.

 

Podle Evelyn Farkas,bývalé zástupkyně náměstka ministra obrany pro Rusko, Ukrajinu a Eurasii, Rusko bude reagovat "způsobem, kterým normálně reagují." "Budou dělat více vlastních cvičení. Bude tam hodně rétoriky o tom, jak jsou obkličování... ať zvolí jakoukoliv reakci, pokusí se, abychom si mysleli, že provokujeme, ale všechno, co děláme, bereme jako velmi přiměřený obranný krok."

 

Podle CSIS informace o americké provokaci neobstojí (alespoň ve vojenském smyslu), neboť Američané nově nerozmísťují v Evropě žádné útočné zbraně dlouhého dosahu - jako jsou strategické a stíhací bombardéry, které mohou zasáhnout cíle v Rusku. Například v Evropě rozmístěné stíhačky F-15C slouží k vybojování vzdušné nadvlády, nikoliv k útokům na pozemní cíle (jako například F-15E).

 

Navíc se nepočítá s budováním trvalých amerických základen ve střední a východní Evropě, i když o to například Polsko velmi silně lobuje.

 

Zdroj: DefenseNews, CSIS

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jura99 Datum: 18.02.2016 Čas: 08:36

pokud jde o tu cenu ropy, tak dlouhodobým standardem je právě cena +/- 40USD, jen při ekonomických turbulencích to vylítlo třeba k 100USD. To, že ruští soudruzi ekonomové si naplánovali do příjmů státního rozpočtu standardní cenu 120USD a teď jim to nevychází, asi nebude chyba západních imperialistů. Rusko nikdy nebylo oázou spokojených životů obyvatel, ani ekonomickým tygrem. Je proto velmi malá šance, že se na tom něco změní. Nakonec nám to může být jedno, ale nesmíme zaspat obranu a držet je dostatečně daleko od našich hranic.

avatar
Kruan Datum: 18.02.2016 Čas: 02:10

Takže Jobr nedostal noty z Kremlu a dělá, že není.Spasibo Jobr

avatar
Kruan Datum: 17.02.2016 Čas: 23:28

Jobr123: tak pojď ty kluku zkušená...když už jsi dostal noty na Armagedon, vysvětli to prosím a neboj se rozvést své úvahy:

"Hlavně, že to poškodí Rusko. A, kdo na to doplatí? Hlavně my, obyčejní lidé. Uložte si to v hlavě."

nebo:

"Zajisté jste zaregistrovali už ráno zprávu o návrzích na snížení těžby ropy. Takže se můžeme těšit na ropnou krizi, případné fronty aut u čerpadel, cenu PH za litr kolem 40,- Kč. To všechno už tady v minulosti bylo. V Americe na to vzpomínají dodnes. Vedlo to dokonce k válkám. Už se těšíte? Nebo ne? "

Jobr, pojď do toho...řekni víc. Jen doufám, že to nebude trvat déle, než ti kremelský orgán doručí nové instrukce.

avatar
Kruan Datum: 17.02.2016 Čas: 22:50

Echo: ale koneckonců máš pravdu, ať nám Jobr123 povypráví něco o blahobytu zaměstnanců Roněfť nebo Gazprom, když už to načal ze strany "Shel" - může to i porovnat tak, aby se ukázal být objektivním.

avatar
Kruan Datum: 17.02.2016 Čas: 22:41

Echo: asi né, ověř si s čím obchoduje Gazprom, ropa rozhodně není jejich zanedbaná oblast obchodů. Navíc, pokud vím, tak je cena zemního plynu navázaná na cenu ropy.

Wiki: "Gazprom se také ve velkém zabývá těžbou a distribucí ropy, dodává plyn hlavně pro Střední Evropu, východní Evropu a státy bývalého Sovětského svazu, ale obchoduje i mimo Evropu".

avatar
Echo Datum: 17.02.2016 Čas: 22:33

Kruan: Gazprom obchoduje so zemnym plynom, takze nechapem co ma spolocne s padom ceny ropy. Pokial viem tak na ropu sa specializuje Rosneft.

avatar
Kruan Datum: 17.02.2016 Čas: 22:26

Echo: máš něco proti? Газпром..

avatar
Echo Datum: 17.02.2016 Čas: 22:21

Kruan .... Gazprom? Buzerujes tu ludi za Dombas a Shel a sam napises taku kravinu?

avatar
Kruan Datum: 17.02.2016 Čas: 22:19

Jobr123: sice nevím, jak vypadá Tvůj měsíční nákupní košík, ale u mě tam nenajdeš:

2x skládací matrjošku, takovou tu, co různě zapadá do sebe

3x vrbové košťátko

2x metlu z vrby

1x litr moštu z sibiřské klikvy

1x atomovou elektrárnu

1x auto Žiguli (už nekoupíš, zkrachovali protože to nekupovali už ani rusové ani jejich gubernie)

3x T-90 (na zahradě to nechci)

1x Vzdušný zámek Armata

Jak chceš na tomto stavět ekonomiku? Pokud máš řešení, jistě tě VVP zahrne tituly a obligátními karafiáty.

Všem ostatním se omlouvám se za názorný příklad, ale já si vážně nepamatuji, kdy jsem naposledy koupil něco ruského. Kromě ropy a plynu.

avatar
Kruan Datum: 17.02.2016 Čas: 21:53

Jobr123: nech propagandu stranou a nestraš populaci. Nemáš k tomu žádnou analýzu, natož důkaz...

Stačí se podívat na vývoj rublu a pokud by jsi chtěl držet alespoň náznak objektivity, tak zhodnotíš vývoj ropy vs. kurs rublu a sebereš si ještě data z Ruského ropného průmyslu - když už máš zapotřebí psát o tom kolik zaměstnanců propustil tzv. "Shel" (opět disfunkce kremrole - správně má být Shell)

Zkus nám také napsat o tom, jak jsou na tom zaměstnanci Gazprom, jakou mají průměrnou mzdu, kolik propustili zaměstnanců atd. Porovnej nám průměrnou mzdu zaměstnance "Shel" a Gazprom a dej vědět, jak se žije v tom pravoslavném ráji.

zatím pápa

avatar
jobr23 Datum: 17.02.2016 Čas: 20:48

Nerad se sem vracím, ale nedá mi to. Co třeba píše Jura99 o cenách ropy. Nechce se mi věřit, že všichni věří tomu, že nízké ceny ropy srazí na kolena Rusko. Vždyť s tím mají problémy i jiné země exportující ropu, dokonce větší. Největší ty, které nic jiného na export nemají. A co společnosti, jako Shel ten už propustil přes 10 tis. zaměstnanců, Exon je doslova na dně, BP se propadlo do takové ztráty, že snad bude na prodej. A tak by se dalo pokračovat. Ropné společnosti, včetně těch Amerických budou na konci tohoto roku podobně. A bez státních podpor nepřežijí. Zajisté jste zaregistrovali už ráno zprávu o návrzích na snížení těžby ropy. Takže se můžeme těšit na ropnou krizi, případné fronty aut u čerpadel, cenu PH za litr kolem 40,- Kč. To všechno už tady v minulosti bylo. V Americe na to vzpomínají dodnes. Vedlo to dokonce k válkám. Už se těšíte? Nebo ne? Hlavně, že to poškodí Rusko. A, kdo na to doplatí? Hlavně my, obyčejní lidé. Uložte si to v hlavě.

avatar
Kruan Datum: 17.02.2016 Čas: 19:41

Kozlus a spol: jasně, je to celkem nedávno, co jsme od voleného orgánu RF slyšeli, že sankce Ruskou federaci posílí, ekonomika má správnou trajektorii a podobně.

Po pár měsících si můžeme udělat malé zhodnocení:

1. Ruský Rubl padá výrazněji než měny ropných emirátů (kde máme tu diversifikaci ekonomiky?)

2. Sny o kooperaci nebo údajném spojenectví v rámci BRICS jsou v řiti, i Čína hodila bobek na zemní plyn ze Sibiře

3. O uvedení Zlatého Dvouhlavého Rublu jako světové rezervní měny se již nemluví ani náznakem

4. O projektu "Novoruska" hovoří již jen zapomenuté kremrole

5. US$ (ani EUR) opět nepadl, i když ho Kremlofilové odsuzují k záhubě již několik dekád.

Co s tím?

avatar
Jura99 Datum: 17.02.2016 Čas: 19:35

Kozlus: tzv. ochrana domácích výrobců je oblíbený omyl. Chránit se "musí" pouze ti neschopní a nekonkurenceschopní. Ale odskáče to kdo jiný, než zákazník.

avatar
Beld Datum: 17.02.2016 Čas: 19:04

Me celkem desi , kolik lidi ,se boji ze rusaci zautoci na evropu . Vzdyt je to naprosta kravina . Horko tezko porazili blbou gruzii . Nemaji nejmensi sanci . Cele je to jen straseni blbym plesatym panakem z kremlu . Komedie . Ale penize to prinese ....

Bud jadro nebo nic ..... :(

avatar
leviathan Datum: 17.02.2016 Čas: 17:29

Za rok 2013 (pred krizou): USA vyviezli do Ruska tovar za 11 mld USD a doviezli tovar za 27 mld.

Za rok 2014 : vyvoz za 10 mld a dovoz za 23 mld USD

ZA rok 2015: vyvoz za 7 mld a dovoz za 16 mld USD
----------------------------------------------------------------------------------
USA jednoznacne znizili obchodnu vymenu s Ruskom po Krymskej krize.

tu to mate aj na mesacnej baze, je tam perfektne vidiet ten pokles po maji 2014, ked nabehli sankcie

https://www.census.gov/foreign-trade/balance/c4621.html

arr