Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Američané se do Iráku nevrátí

Datum přidání 06.01.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 7 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Vzhledem k rostoucímu sektářskému násilí v Iráku se v médiích objevily spekulace o opětovném nasazení amerických vojáků v Iráku. Americký ministr zahraničí John Kerry však podobnou možnost vyloučil. USA iráckou armádu podpoří, ale do Iráku se již žádný americký voják nevrátí.

Foto: Ozbrojenci ve Fallúdži. / ČTK

Foto: Ozbrojenci ve Fallúdži. / ČTK

 

Irák se od začátku roku zmítá v krvavé spirále násilí. Čím dál více jsou aktivnější extremistické sunnitské skupiny, které bojují proti centrální irácké vládě. Cílem jejich útoků jsou jak ozbrojené složky, tak civilisté z řad většinových šíitů, případně odporujících sunnitů.

 

Za stoupajícím násilím v Iráku stojí také tři roky trvající občanská válka v Sýrii. Režim Bašára Asada a syrská vládnoucí elita se hlásí k šíitským Alávitům. Pro řadu ozbrojených skupin se tak nepřítelem stal jak režim Bašára Asada, tak i irácká vláda ovládána většinovým šíity.

 

Už tak komplikovanou situaci zhoršilo ovládnutí iráckých měst Fallúdža a část provinčního střediska Ramádí v provincii Anbár. Obě města mají pod kontrolou bojovníci z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). Irácká armáda tvrdí, že na dobytí měst zpět bude potřebovat minimálně tři dny.

 

Infografika: Provincie Anbár leží u hranic Sýrie a Jordánu. / goggle.maps.com

 

Anbár je obrovská pouštní provincie nalézající se hranicích Sýrie, Jordánska a Saudské Arábie. Pravě tato oblast je domovem sunnitských radikálů, kteří v roce 2003 povstali proti americké invazi a následně proti irácké vládě.

 

Irácké vedení se již v průběhu roku obrátilo na pomoc ke spojencům. Největší počet žádostí směřoval na Spojené státy, které mají největší možnosti a kapacitu poskytnout vojenskou pomoc. Jedním z hlavních iráckých požadavků je urychlení dodávek moderních zbraní, včetně stíhaček F-16IQ.

Anbár je největší z 18 guvernorátů v Iráku. Jeho hlavním městem je Ramádí, dalšími významnými městy jsou Hadítha a Fallúdža. Má rozlohu 137 808 km² a v roce 2009 v něm žilo 1 451 600 obyvatel. Sousedí s guvernoráty Ninive, Saladdín, Bagdád, Babylón, Karbalá a Nadžaf, a se Sýrií, Jordánskem a Saúdskou Arábií. Wikipedia

Kerry komentoval obsazení obou měst slovy, že se povstalci snaží destabilizovat region a podkopat demokratický proces v Iráku. Podle něj jsou Spojené státy v kontaktu s kmenovým vůdci v provincii Anábar, kde operuje organizace ISIL.

 

"Je to boj, který musí vybojovat Iráčané. To je přesně to, k čemu se prezident a svět rozhodl před nějakou dobou, když jsme opustili Irák, takže neuvažujeme o návratu,“ objasnil stanovisko Spojených států Kerry. „Neuvažujeme o poslání vojáků do země. Je to jejích boj... Pomůžeme jim v jejich boji, ale tento boj budou muset nakonec vyhrát a já jsem si jistý, že vyhrají.“

 

Rezervovanost americké vlády však už stačili kritizovat jak Iráčané, tak někteří komentátoři. Vytýkán je především fakt, že americká invaze v roce 2003 pomohla prohloubit náboženské a etnické rozdělení v Iráku a zdecimovala schopnost irácké armády zajistit bezpečnost v zemi. Iráčané tak americkou vládu vyzývají k větší odpovědnosti za situaci v Iráku.

 

Zdroj: Yahoo News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Radim Datum: 08.01.2014 Čas: 19:58

Napojení Saddáma na Al-Kejdu nikde, WMD o kterých tak básnil slavný lhář "Curvebal" al-Janabi také nikde. Nyní je Irák Al-Kejdou prošpikován jako ementál a nedivil bych se tomu, kdyby tam kluci z kejdy měli i nějakou mobilní laboratoř...
No, naštěstí jde všechno podle plánu, i když s malým spožděním, jak nám sdělil ex-4-hvězdičkový-kosovsko-uhelný baron Wesley Clark...

A k tomu vměšování, do záležitostí arabských států - naprosto souhlasím.
Už velitel lovců Bin Ládina v CIA - Michael Scheuer se vyjádřil naprosto stejně. Dokonce byl jeden mála, který se nechal slyšet, že za 9-11 si USA mohou svou agresivní politikou v těchto zemích. Žádný Islám, nebo nenávist k západní kultuře A pak byl pro velkou kritiku Israele odejit...

avatar
Petr Datum: 08.01.2014 Čas: 11:18

Doporučuji si přečíst knihu Zelená zóna, kde je na plnou hubu řečené co Amíci v Iráku podělali. Nejvíc se my tam líbila věta ."Před příchodem Američanů jsme byli Iráčani, teď jsou z nás Sunité a Šíté."

avatar
Lukas Datum: 08.01.2014 Čas: 10:32

Ateizm też jest wiarą (Bo nie ma dowodu że Boga nie ma )

Cóż - warto mieć na uwadze że granice wielu państw na Bliskim Wschodzie są nienormalne.

W państwach żyje iwele narodow które czesto są porodzielane sztucznymi granicami...
Kto wie może dobrym sposobem na pokój byłoby rozbicie państw na mniejsze państwa gdzie będą mieszkali wyłacznie Kurdowie, Szyici, Sunnici itp...

Europa to już przerabiała - Jugosłwia...
Zawsze religia jest tylko "pretekstem" - przy takich dziąlaniach liczą się aspiracje polityczne...

avatar
green_korytnacka Datum: 08.01.2014 Čas: 09:51

vsetky nabozenstva su sekty.

fanatizmus krestanov nieje o nic mensi ako moslimov, par rokov spravnej masaze v kostoloch a zacali by sa opasavat dynamitom aj oni.

avatar
David Datum: 08.01.2014 Čas: 09:47

Každopádně věčné vměšování Západu do vnitřních problémů arabských,resp. islámských zemí přináší víc škody než užitku. Chápu třeba zásah proti Afghánistánu coby odpověď na útoky 11.září 2001. Ale zásah v Iráku evidentně ničemu neprospěl.
O demokracii se v zemi nedá mluvit, stav lidských práv je stále na nízké úrovni, běžným občanům se žije spíše hůře - a občanská válka spíš sílí, místo aby oslabovala.
Jinak samozřejmě sektářské násilí je nesmyslný výraz, šíité či sunnité přeci nejsou žádnou sektou! To by jsme pak mohli sektou nazvat i katolické křesťany

avatar
green_korytnacka Datum: 08.01.2014 Čas: 09:39

islamske krajiny treba obohnat 20m vysokym murom so samostatne riadenymi gulometmi na infra a viac sa do nich nestarat. nech si ziju ako je im mile.
usetrene biliony dolarov dat do vyskumu chorob a do rozbehnutia ekonomiky.

avatar
liberal shark Datum: 07.01.2014 Čas: 09:09

"Sektářské násilí" - únavné klišé politicky korektních žurnalistů, kteří se úzkostlivě vyhýbají konstatování faktu, že v islámském světě zuří krutá náboženská válka, podobná nemilosrdným bojům mezi katolíky a protestanty v minulosti.

arr