Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Američané věděli předem o startu severokorejské rakety

Datum přidání 16.12.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Svět ve středu překvapila zpráva, že Severní Korea uskutečnila start své kosmické rakety. A to přesto, že oficiálně oznámila jeho odložení. Tajné služby Spojených států však, nehledě na tvrzení severokorejské vlády, že se rozhodla její vypuštění vzhledem k technickým problémům odložit, věděly, že přípravy na vyslání této rakety do vesmíru intensivně pokračují. S odvoláním na japonská média to uvedla ruská tisková agentura RIA.

Severokorejský kosmodrom

Foto: Raketa u startovací rampy na severokorejském kosmodromu - duben 2012 / guardian.co

 

Jak tato agentura dále napsala, americkou špionážní družicí pravidelně pořizované snímky severokorejského kosmodromu totiž dokazovaly, že neprobíhají avizované opravy, či dokonce demontáž rakety, ale naopak poslední předstartovní přípravy. Washington tyto informace předával japonské vládě s tím, že ke startu dojde buďto 12. prosince (což se opravdu stalo) nebo v nejbližších dnech.

 

Ve středu v osm hodin ráno místního času se proto v Tokiu konala krizová schůzka nejvyšších představitelů japonských vládních a bezpečnostních orgánů, na níž bylo připraveno prohlášení, které mělo obyvatele země upozornit na možné hrozící nebezpečí.

 

To mělo být médiím předáno v 11 hodin dopoledne, ale nedošlo k tomu, protože start rakety proběhl (podle různých zdrojů) mezi 9:49 a 9:51 místního času, tedy asi o hodinu dříve. A v 10:20 severokorejská raketa proletěla nad územím japonské prefektury Okinawa.

 

Severekorejský vojákFoto: Severokorejský voják střeží startovací rampu s raketou - duben 2012 / thesun.co.uk

 

Jak RIA s odvoláním na japonská média také uvedla, přestože případným raketovým útokem byla ještě víc než Japonsko ohrožena Jižní Korea, Washington předával informace o tom, že Severokorejci dál pokračujících v přípravách na vypuštění své kosmické rakety pouze japonské vládě.

 

V případě jihokorejské vlády se Washington údajně po zkušenostech z minulosti obával, že by se tajné informace o tom, že příslušné úřady USA přesně vědí, co se na kosmodromu děje, mohly rychle dostat do rukou severokorejských tajných služeb.

 

Z celosvětového hlediska se však severokorejským vládcům v podstatě podařilo oklamat mezinárodní politickou scénu, když 10. prosince oznámila, že start své kosmické rakety o několik dní pravděpodobně odloží. Takovýto krok totiž spíše vyvolával dojem, že vládci této mimořádně chudé totalitní země hledají cestu jak od vypuštění rakety ustoupit.

 

Okamžitě se objevily úvahy o tom, že toto rozhodnutí mohla vyvolat široká kritika záměru severokorejského režimu vyzkoušet novou raketu, a to nejen ze strany Západu nebo sousedních zemí v regionu, ale i Ruska a především Číny, jako nejbližšího spojence Pchjongjangu.

 

Video: Severní Korea v dubnu 2012 pozvala nečekaně 100 zahraničních novinářů ke startu rakety Unha-3. Start byl neúspěšný, neboť 30metrová raketa se zřítila do moře 90 sekund po startu. / Youtube

 

Sami představitelé severokorejského Výboru pro kosmickou techniku oznámili, že důvodem odložení startu jsou technické problémy, zjištěné u jednoho z motorů. Zřejmě aby byla mystifikace dokonalá, byl vzápětí z výrobního závodu na kosmodrom napříč severokorejským územím vypraven vlak s náhradním raketovým motorem.

 

Tento vlak zachytil fotoaparát špionážní družice a tato informace se dostala nejprve do jihokorejských médií a poté prostřednictvím mezinárodních tiskových agentur, například ruské RIA, do světa. V minulých dnech se pak v médiích navíc objevily zprávy, že Severokorejci dokonce začali raketu, která již byla připravena ke startu, demontovat.

 

Jak RIA uvedla s odvoláním na jihokorejská média, tyto informace měly pocházet z nejvyšších diplomatických kruhů v Soulu. Zdá se proto, že se tentokrát severokorejským tajným službám povedla téměř dokonalá mystifikační kampaň. Soudě alespoň podle šoku, který mezi většinou světových politiků neočekávaný start této rakety vyvolal.

 

Zdroj: RIA, RIA, RIA

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Davids Datum: 17.12.2012 Čas: 15:32

To Deadog: Ještě jsem chtěl napsat - Američané prosadili skrz rezoluci k povolení jaderného programu Iráku. To mi přijde jako totální provokace k Iránu. Ale také SA a dalším státům.

avatar
DavidS Datum: 17.12.2012 Čas: 15:30

To Deadog: A co by měla OSN dělat? Zatrhnout jim jídlo a další dovoz obecně? Z toho budou trpět především obyčejní obyvatelé. A ti pak majíi trpět, ještě více než trpí, jen pro pár vedoucích? A k tomu svržení by úplně stačilo vydržovat armádu, aby ty nepokoje potlačila. Ostatně problém Koreje už se řeší 60 let a je asi v nedohlednu. Podle mě byla blbost jí rozdělovat na dvě části.

avatar
Deadog Datum: 17.12.2012 Čas: 09:46

Me spise zajima co s tim bude OSN delat ?Krome toho ,ze to vsichni odsoudili a byli tim zdeseni se nestalo vubec nic. Jde alespon videt, jak je cela tato organizace naprosto k nicemu a nejake sankce a mechanismy za porusovani rezoluci neucinne. A to se jeste k bombe nedostal Iran. Vyhozene penize danovych poplatniku celeho sveta. Neposlal bych jim ani zrnko ryze ,mozna by pak hladomor donutil lid SK ke svrzeni rezimu ,ikdyz to je asi utopie. Nicmene nechat se vydirat nekym kdo ma vlastni jaderny program a testuje balisticke rakety a nema co do huby neni reseni.

arr