Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Američané vyslali do Perského zálivu již třetí letadlovou loď

Datum přidání 29.07.2012    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 25 komentářů    autor autor: Michal Polák

Napětí v oblasti Blízkého východu neustupuje. Spojené státy americké předčasně vysílají do Perského zálivu v poslední době již třetí letadlovou loď - USS John C. Stennis. V oblasti přitom již působí další dvě letadlové lodě - Enteprise a Abraham Lincoln. Podle oficiálního vyjádření má nově vyslaná loď podpořit stávající síly. Zvyšující počet lodí amerického námořnictva v oblasti však dává tušit, že se možná k něčemu schyluje.

USS John C. Stennis

USS Letadlová loď John C. Stennis na snímku z roku 2002 / US Navy, Wikipedia

 

Rychlý návrat z domovských doků

Letadlová loď John C. Stennis se vrátila do domovského přístavu ve Státech teprve letos na jaře. Předtím operovala taktéž v Perském zálivu v rámci operace Trvalá svoboda. Nyní se do oblasti vrací a to údajně o více než 4 měsíce dříve, než se původně plánovalo.

 

USS John C. Stennis (CVN-74) byla zařazena do služby v roce 1995. Patří mezi letadlové lodě třídy Nimitz s jaderným pohonem. Vejde se na ní v případě potřeby až 90 letounů a helikoptér včetně nadzvukových víceúčelových letounů F/A-18 Hornet a Super Hornet. Vedle toho je samozřejmě vybavena i řízenými střelami pro vlastní ochranu, i když tu zajišťují zejména doprovodné lodě.

 

USS Mobile Bay

Foto: Raketový křižník v blízkosti letadlové lodi, na které právě startuje stíhací letoun F/A-18 Hornet / US Navy, Wikipedia

 

Společně s letadlovou lodí se však má do oblasti vrátit také raketový křižník USS Mobile Bay (CG-53) třídy Ticonderoga vybavený protiletadlovým systémem Aegis. Ten je schopen sledovat a účinně zasahovat pomocí řízených střel nejen proti bojovým letounům ale také proti balistickým raketám. O jeho schopnostech jsme se ostatně mohli přesvědčit v roce 2008, kdy Američané pomocí tohoto systému sestřelili vlastní družici na nízké oběžné dráze.

 

Doplnění dvou letadlových lodí a posílení flotily

V oblasti Blízkého východu přitom již působí dvě letadlové lodě USS Enterprise (CVN-65) a USS Abraham Lincoln (CVN-72) s adekvátním doprovodem torpédoborců a křižníků. Jejich hlavním úkolem je podpora operace Trvalá svoboda, pod níž se skrývají vojenské protiteroristické operace. Americké síly se však podílí také na potlačování a záchranných operací proti somálským pirátům.

 

USS EnterpriseUSS Enterprise v Perské zálivu v roce 1985 / US Navy, Wikipedia

 

Pro USS Enterprise se přitom má jednat o poslední misi. Poté má být tato vůbec první americká letadlová loď s jaderným pohonem slavnostně vyřazena a to po dlouhých 51 letech své služby u amerického námořnictva US Navy.

Írán stále vyhrožuje zablokováním Hormuzského průlivu

Hlavní hrozbou v Perském zálivu, konkrétně Hormuzském průlivu, je však Írán. Ten již nějakou dobu hrozí, že jej zablokuje a tím zamezí ropným tankerům proplouvat strategickou námořní cestou, jíž je přepravováno významné množství ropy z oblasti Perského zálivu. Právě v posledních dnech Írán pohrozil opět a tak se nelze divit reakci Spojených států amerických.

 

USS Abraham Lincoln

Foto: USS Abraham Lincoln se svou flotilou v roce 2005 / US Navy, Wikipedia

 

Již nyní posílení námořních sil dává tušit, že Američané neposílají do oblasti letadlové lodě jen pro odstrašení. V případě blokády Hormuzského průlivu na použití vojenské síly takřka jistě dojde. V takovém případě by mělo americké námořnictvo zcela jasně navrch a nelze zapomínat ani lodě Velké Británie a Francie, jež jednají společně s USA v zájmu zachování strategické trasy v rámci mezinárodního práva.

 

Připomeňme, že Írán začal hrozit blokádou průlivu v souvislosti s embargem na dovoz íránské ropy, jež vstoupilo v platnost k 1. červenci letošního roku. To bylo uděleno po neúspěšných vyjednáváních ohledně kontroverzního íránského jaderného programu. V poslední době se také stále častěji hovoří o možném preventivním úderu na íránská jaderná zařízení. V březnu letošního roku dokonce provedly Spojené státy americké společně s Izraelem simulaci takového útoku.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
AllAmerican Datum: 20.08.2012 Čas: 00:55

Není nad to zapnout svůj PC (vyvinutý v USA) nebo notebook (vyvinutý převážně v USA), s operačním systémem MS Win (z USA), Mac (z USA) nebo Linux (autor Fin žije v USA) a po připojení na internet (vyvinutý v USA) začít díky všem těmto věcem kydat lejna na USA. Čímž takový jedinec sám prozrazuje mdlého ducha i mizivý rozhled a jeho názorům není třeba přikládat váhu. Nicméně i takoví nebožáci jsou stále našimi spoluobčany a za možnost jejich svobodného vyjadřování, o níž si za německé i sovětské okupace mohli nechat jen zdát, stále stojí za to bojovat.

avatar
Pentagon Datum: 19.08.2012 Čas: 14:50

Repulsor a Standa sou totální vypatlanci. s konečnou platností.

avatar
Left Datum: 04.08.2012 Čas: 12:15

Jak si někdo dovolí psát takový kraviny mě opravdu udivuje...

Kde by jsme dnes bez USA byli?!? USA tahají Evropu, potažmo EU, ze sraček v zásadě nonstop. Měli by jsme jim být vděční! My, Evropané se tady flákáme a Amíci to všechno táhnou za nás.

avatar
Dave Datum: 03.08.2012 Čas: 20:56

Pro Powerslave:

Rusko má ještě rezervisty z povinné vojenské služby je to cca 20 millionů.

avatar
Márty Datum: 30.07.2012 Čas: 22:30

Pánové to co se bude dít v dalších letech je už dávno napsáno a je jedno jestli to je přivedení lidí ke konzumu a sebedestrukci či další válce, pořád na tom má profit jen malá skupinka lidí která tady šéfuje :) . Doufám že v případě konfliktu bude AČR nasazena , přeci jenom je to naše práce a bez práce nejsou koláče.....

avatar
Powerslave Datum: 30.07.2012 Čas: 22:18

USA[2011]:
Stálá armáda: 1,477,896
Aktivní zálohy: 1,458,500
Celkové námořnictvo: 18,234 z toho 11 letadlových lodí (Aircraft Carrier)
Celkové letectvo 18,234

Rusko[2011]:
Stálá armáda: 1,200,000
Aktivní zálohy: 754,000
Celkové námořnictvo: 2,384 z toho 1 letadlová loď (Aircract Carrier)
Celkové letectvo: 2,749

Čína[2011]:
Stálá armáda: 2,285,000
Aktivní zálohy: 800,000
Celkové námořnictvo: 972 z toho 1 letadlová loď (Aircraft Carrier)
Celkové letectvo: 5176

* Dejme tomu, že jsou čísla byť jen částečně pravdivá, protože přesný počet je zcela neznámý.

avatar
Naviator Datum: 30.07.2012 Čas: 20:54

Jen tak pro zajímavost 3 letadlové lodě v zálivu je víc než má Čína,Rusko a Irán dohromady.
S tím ,že Čína má 1 ruskej model, Irán nic a rusové jednu letadlovku.

Tzn. než tady začneme rozebírat čínskou a ruskou intervence ve prospěch Iránu bylo by dobré si uvědomit ,že i namořnictvo všech velkých států dohromady nevyrovná tonáž toho amerického.

avatar
Jan Grohmann Datum: 30.07.2012 Čas: 17:24

Poprosím všechny, aby se své příspěvky pokusili psát bez emocí, bez aktuálního svého psychického rozpoložení. Zkuste své názory podpořit, fakty nebo logickými konstrukcemi. Určitě to bude mít větší váhu než iracionální a nesmyslné osočování.
Nic jako jediná pravda neexistuje, jsou jen různé úhly pohledu lidí na věc. Prosím proto všechny diskutující k respektu názoru toho druhého, i když se nám jeho názor zdá, jakkoliv mylný...

Nechceme tady mít další novinky.cz , že?
Děkuji.
Admin.

avatar
Petr.P. Datum: 30.07.2012 Čas: 16:26

Jo hoši americký to chtěj stihnout dřív než vyrobí Írán atomovku.Jenom sem zvědavej kde vezmou tolik peněz na tu válku ,už ted málem zbankrotovali ve válce v Iráku a Afghánistánu.
Zrovna včera sem přemýšlel,že koupim tak tři až čtyři třicetilitrový kanistry naturalu a hodim je do sklepa.

avatar
kolčak Datum: 30.07.2012 Čas: 16:13

Žádám všechny asiatofili a jim podobné. Kterým se tak hnusí naše civilizace, aby si zbalili svých pět švestek a odkráčeli směr nekonzumní asie. Určitě se tam budou mít líp a budou moci podpořit své přátele v boji proti kapitalismu,který reprezentuje velký satan Amerika. Já jim slibuji,že tady po nich ani pes neštěkne.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 30.07.2012 Čas: 15:41

oxmyx: Tak tak.. ;)

avatar
Standa Datum: 30.07.2012 Čas: 15:41

To Repulsor: Bez těch vygumovanejch a vyžranejch amíků by sis teď ty dredo vypálená nemohl ani zanadávat na webu, protože bys teď chodil v modrý košili a podával karafiát souškám učitelkám. Ohledně rychlo-růstu krav a podobným výblitkům tvé osobnosti podotknu jen to, že kdyby se potraviny nevyráběly tak, jak se vyrábějí, tak bys vypadal jak soudruh z KLDR. Lidstvo je přemnožené a bohužel musí uživit i takový "cenzored", jako jsi ty.....proto se musí vyrábět masově i maso a ač je to z pohledu enviromentalisty teoretika jako jsi ty hnus, tak kráva je holt jen výrobní jednotka. Jinak USA to opravdu už trochu přehánějí s tou nadvládou nad světem...no ale je to pořád lepší, než nadvláda SSSR (Ruska) a Číny. Takže 3 letadlovky je málo, chtělo by to víc, aby Ahmy pochopil, že mávat klackama na USA se nevyplatí. Nejhorší je ale to, že to nakonec nejvíc odnesou obyčejný lidi, který nic neovlivněj.
 
Admin: Upraveno, trochu se kroťte s výrazy

avatar
oxmyx Datum: 30.07.2012 Čas: 15:38

to deagog:
nechápu proč by se měl jít Repulsor léčit, vše co napsal se dá dneska vyhledat na netu. Je jasné, že v MF Dnes to nepíšou.
A co se týká demence, no po všech těch lžích, kauzách a debaklech co mají dnešní USA na triku mi přijde spíš dementní ten co jim ještě věří.

avatar
Deadog Datum: 30.07.2012 Čas: 13:25

to Repulsor : proste paranoidni demence, bez se lecit

avatar
BeeeNe Datum: 30.07.2012 Čas: 13:25

Reakcia na Někdo,
Ono taktiež som tak rozmýšaľ, že to môže vyvolať 3.sv... Ale prestávam veriť tomu, že by Rusom stál Irán za tretiu svetovú. Myslím, že už dávno prešli časy studenej vojny... momentálne je to pouze vojna v ekonomike. A Američania, Rusi aj Číňania si uvedomujú možné následky, narozdiel od "krpcov" ako Irán, Sýria, Severná Kórea...
Takže ja osobne verím, že Rusko aj Čína si do východných štátov Američanov nepustia, ale taktiež sa ich budú snažiť držať na uzde....

arr