Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Americká armáda hledá nástupce stíhaček F-22 Raptor

Datum přidání 09.01.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

"Výše a rychleji" je staré letecké pořekadlo, které trefně popisuje lidskou touhu překonávat hranice technických možností. Ne jinak tomu je i v armádě, kde vojáci požadují neustále výkonnější a efektivnější zbraňové systémy. Nedávno jsme psali o nástupci bombardéru B-2 Spirit, dnes si budeme povídat o nástupci jeho menšího bratra. US Air Force sice do výzbroje zavedlo letoun F-22 Raptor teprve před několika lety, ale již pomalu pošilhává po jeho nástupci. Výrobce stíhaček F-22 , Lockheed Martin, proto před pár dny představil svůj ideologický koncept stíhačky 6. generace, možného nástupce stíhaček F-22 Raptor.

stíhačka 6.generace

Foto: Stíhačka 6. generace v představách firmy Lockheed Martin /  Lockheed Martin


Co bylo řečeno v článku o nástupci bombardéru B-2 Spirit, platí i pro nástupce stíhaček F-22 Raptor. Pokud si chce americké letectvo stále udržet technickou nadvládu nad vojenskými systémy protivníka, musí neustále vylepšovat své technické možnosti.


Jelikož kompletní vývoj stíhačky trvá prakticky čtvrt století, je nejvyšší čas pustit se do práce. Pokud se tedy chce US Air Force dočkat náhrady v roce 2030, kdy prvním stíhačkám F-22 Raptor již pomalu končí technická životnost.


Obrázek v úvodu byl převzat z kalendáře pro rok 2012, který byl rozeslán novinářům. Možná trochu šokujícím zjištěním je, že firma Lockheed Martin počítá i do druhé poloviny 21. století s letadly pilotovanými piloty.

"Pouhé odstranění pilota z letadla, nebo jen postupné zlepšení v charakteristice a rozsahu (letounu) není generační skok ve schopnostech. Toto vylepšení vypadlo již pro naši pátou generaci stíhaček (F-22 Raptor)" Lockheed Martin

Místo prácí na bezpilotních verzích se firma, podle jejich vlastních slov, zaměřuje na zvýšení rychlosti, doletu a nových funkcích letounu. Jedná se především o "samoléčebné konstrukce", "multi-spektrální stealth charakteristiku" nebo přizpůsobení tvaru letadla dle rychlosti letu (morphing).


Šestá generace letounu bude již s největší pravděpodobnosti vybavená mikrovlnnými a laserovými zbraněmi. Kromě laserů bude, v případě potřeby, fungovat jako energetická zbraň i letounův radar. Již dnes mohou nejmodernější radary cíleně ničit elektroniku nepřátelských letadel. Schopnosti letounů 6. generace budou určitě o několik úrovní výše.


Výše pospané funkce budou potřebovat výrazný pokrok v materiálech, zdrojích energie, pohonu a zbraních. Firma Lockheed Martin je však optimistická a říká, že všechny uvedené dovednosti si lze již technicky představit.


Zatím je vše samozřejmě ve stadiu úvah a vizí. Americké letectvo však již na novém stíhači začalo pracovat. V listopadu 2010 Velitelství armádního letectva (Air Combat Command) rozeslalo nejvýznamnějším firmám výzvu, aby předložily jejich vize a nápady na novou 6. generaci bojových stíhaček. Jednu z takových vizí můžete vidět i na úvodním obrázku.

 

Zdroj: Flightglobal

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr