Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Vojenská výzbroj

Americká armáda hledá nástupce střel Hellfire

Datum přidání 10.02.2015    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

AGM-114 Hellfire je ikonická laserem naváděná střela schopná ničit nejrůznější obrněnou techniku. Její konec se však již nezdaržitelně blíží. V následujících letech Hellfire nahradí nová střela s víceúčelovou hlavicí a duálním naváděcím systémem vznikající v programu JAGM (Joint Air-to-Ground Missile).

Foto: Střely JAGM dokáží ničit tvrdé i měkké cíle. / Lockheed Martin

Foto: Střely JAGM dokáží ničit tvrdé i měkké cíle. / Lockheed Martin

 

Program JAGM navazuje na neúspěšný program pokročilé střely AGM-169 Joint Common Missile (JCM), který byl v roce 2007 ukončen z důvodu rozpočtových škrtů. Střela JAGM využívá prakticky stejné technologie jako JCM a klade si stejné cíle. Vývoj však byl, z důvodu menší finanční zátěže, rozložen do více let.


JAGM nahradí nejen střely AGM-114 Hellfire, ale i BGM-71 TOW nebo AGM-65 Maverick. Americká armáda (U.S. Army) a námořnictvo (U.S. Navy) plánují odebrat „tisíce“ střel JAGM. Počátečních operačních schopností IOC (Initial Operation Capability) střela JAGM dosáhne v roce 2016.

 

Hlavní výhodou střely JAGM je duální navádění – pomocí laserového paprsku nebo pomocí milimetrového radaru ukrytého v hlavici střely. Mód navádění lze volit i po odpálení střely, například při reakci na obranná opatření cíle, např. vypouštění zadýmovacích granátů. Duální navádění se dostane ke slovu i v případě nepříznivého počasí, například v mlze nebo dešti.

 

V delším časovém období se dokonce uvažuje o přidání třetího naváděcího systému – infračerveného. Střela získá schopnost zachytit tepelnou stopu cíle a dále zvýšit šanci na úspěch v prostředí, kdy protivník provádí silné protiopatření – elektronické rušení, vypouští zadýmovací granáty, atd.

 

Využití najde i duální bojová hlavice. Piloti vrtulníků v Afghánistánu, jak ostatně dokazují četná videa na YouTube, útočí na živou sílu na otevřeném prostranství nebo ničí pozice v domech a na střechách. Zde ale průbojná hlavice neposkytuje potřebný efekt.

 

Právě pro tyto potřeby lze JAGM přepnout na střelu s tříštivo-trhavým účinkem. Při ničení obrněných cílů naopak bude bojová hlavice pracovat v průbojném módu.

 

Střela JAGM má hmotnost 49 kg při délce 178 cm a průměru 18 cm. Vrtulníky a letadla dokáží pomocí střel JAGM ničit cíle na vzdálenost 8 km. V příštím roce JAGM uvidíme především na vrtulnících AH-64D/E Apache, AH-1Z Cobra a bezpilotních letadlech MQ-1C Gray Eagle a MQ-9 Reaper.


JAGM není první střela s duálním naváděním. Například evropská Dual Mode Brimstone od MBDA již duální hlavici využívá. Nicméně programu JAGM se mohou účastnit, z důvodu „národních zájmů“, pouze americké firmy.

 

Zdroj: Lockheed Martin

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
apache Datum: 11.02.2015 Čas: 20:36

Ledna: Je celkem běžnou praxí, že moderní střely po expiraci jsou vykuchány a mnohé elektronické součástky jsou dále používány. Životnost celé střely je dána součástkou s nejnižší životností, ten zbytek je v pohodě. V jednom z nedávných čísel ATM byl článek o nových raketách, a ty se vyráběly právě ze starých kusů použitím některých jejich částí.

avatar
Air_Force Datum: 11.02.2015 Čas: 17:10

Nebyli by to američani, kdyby k tomu nenatočili reklamu... :-)

https://www.youtube.com/watch?v=JdtNU3-byLo

https://www.youtube.com/watch?v=iRkAdsTB6FU

avatar
Arccos Datum: 11.02.2015 Čas: 14:43

Můžou je vystřílet na ISIL nebo rozmontovat, až jim jednou vyprší skladovací životnost.
Ale kdyby je za nějakou pěknou cenu (zadarmo?) pustili třeba nám, vůbec by to nebylo k zahození. :)

avatar
Ledna Datum: 11.02.2015 Čas: 11:07

Copak US provede se všema těma naskladněnejma AGM-114 Hellfire, ale i BGM-71 TOW nebo AGM-65 Maverick? Prodá spojenci? Ale určitě nezlikviduje v odpalovací jámě :-D

arr