Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Americká armáda hledá nástupce střel Hellfire

Datum přidání 10.02.2015    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

AGM-114 Hellfire je ikonická laserem naváděná střela schopná ničit nejrůznější obrněnou techniku. Její konec se však již nezdaržitelně blíží. V následujících letech Hellfire nahradí nová střela s víceúčelovou hlavicí a duálním naváděcím systémem vznikající v programu JAGM (Joint Air-to-Ground Missile).

Foto: Střely JAGM dokáží ničit tvrdé i měkké cíle. / Lockheed Martin

Foto: Střely JAGM dokáží ničit tvrdé i měkké cíle. / Lockheed Martin

 

Program JAGM navazuje na neúspěšný program pokročilé střely AGM-169 Joint Common Missile (JCM), který byl v roce 2007 ukončen z důvodu rozpočtových škrtů. Střela JAGM využívá prakticky stejné technologie jako JCM a klade si stejné cíle. Vývoj však byl, z důvodu menší finanční zátěže, rozložen do více let.


JAGM nahradí nejen střely AGM-114 Hellfire, ale i BGM-71 TOW nebo AGM-65 Maverick. Americká armáda (U.S. Army) a námořnictvo (U.S. Navy) plánují odebrat „tisíce“ střel JAGM. Počátečních operačních schopností IOC (Initial Operation Capability) střela JAGM dosáhne v roce 2016.

 

Hlavní výhodou střely JAGM je duální navádění – pomocí laserového paprsku nebo pomocí milimetrového radaru ukrytého v hlavici střely. Mód navádění lze volit i po odpálení střely, například při reakci na obranná opatření cíle, např. vypouštění zadýmovacích granátů. Duální navádění se dostane ke slovu i v případě nepříznivého počasí, například v mlze nebo dešti.

 

V delším časovém období se dokonce uvažuje o přidání třetího naváděcího systému – infračerveného. Střela získá schopnost zachytit tepelnou stopu cíle a dále zvýšit šanci na úspěch v prostředí, kdy protivník provádí silné protiopatření – elektronické rušení, vypouští zadýmovací granáty, atd.

 

Využití najde i duální bojová hlavice. Piloti vrtulníků v Afghánistánu, jak ostatně dokazují četná videa na YouTube, útočí na živou sílu na otevřeném prostranství nebo ničí pozice v domech a na střechách. Zde ale průbojná hlavice neposkytuje potřebný efekt.

 

Právě pro tyto potřeby lze JAGM přepnout na střelu s tříštivo-trhavým účinkem. Při ničení obrněných cílů naopak bude bojová hlavice pracovat v průbojném módu.

 

Střela JAGM má hmotnost 49 kg při délce 178 cm a průměru 18 cm. Vrtulníky a letadla dokáží pomocí střel JAGM ničit cíle na vzdálenost 8 km. V příštím roce JAGM uvidíme především na vrtulnících AH-64D/E Apache, AH-1Z Cobra a bezpilotních letadlech MQ-1C Gray Eagle a MQ-9 Reaper.


JAGM není první střela s duálním naváděním. Například evropská Dual Mode Brimstone od MBDA již duální hlavici využívá. Nicméně programu JAGM se mohou účastnit, z důvodu „národních zájmů“, pouze americké firmy.

 

Zdroj: Lockheed Martin

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
apache Datum: 11.02.2015 Čas: 20:36

Ledna: Je celkem běžnou praxí, že moderní střely po expiraci jsou vykuchány a mnohé elektronické součástky jsou dále používány. Životnost celé střely je dána součástkou s nejnižší životností, ten zbytek je v pohodě. V jednom z nedávných čísel ATM byl článek o nových raketách, a ty se vyráběly právě ze starých kusů použitím některých jejich částí.

avatar
Air_Force Datum: 11.02.2015 Čas: 17:10

Nebyli by to američani, kdyby k tomu nenatočili reklamu... :-)

https://www.youtube.com/watch?v=JdtNU3-byLo

https://www.youtube.com/watch?v=iRkAdsTB6FU

avatar
Arccos Datum: 11.02.2015 Čas: 14:43

Můžou je vystřílet na ISIL nebo rozmontovat, až jim jednou vyprší skladovací životnost.
Ale kdyby je za nějakou pěknou cenu (zadarmo?) pustili třeba nám, vůbec by to nebylo k zahození. :)

avatar
Ledna Datum: 11.02.2015 Čas: 11:07

Copak US provede se všema těma naskladněnejma AGM-114 Hellfire, ale i BGM-71 TOW nebo AGM-65 Maverick? Prodá spojenci? Ale určitě nezlikviduje v odpalovací jámě :-D

arr