Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Vojenská výzbroj

Americká armáda modernizuje karabiny M4A1

Datum přidání 19.03.2015    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 8 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká armáda (U.S. Army) v rámci programu M4 Product Improvement Program modernizuje své karabiny M4A1 na standard M4A1+. Modernizace proběhne pomocí komerčně dostupných komponentů. Cílem je evolučním způsobem zlepšit přesnost, výkon a ergonomii karabin M4A1.

Foto: Voják s karabinou M4; ilustrační foto; větší foto / U.S. Army

Foto: Voják s karabinou M4; ilustrační foto; větší foto / U.S. Army

 

Americká armáda se dlouhou dobu snažila najít náhradu za své útočné pušky M4, jejichž konstrukce navazuje na legendární AR-15 z 50. let minulého století. Můžeme zmínit například útočnou pušku XM8 (amerikanizovaná Heckler & Koch G36) vyvinutou v rámci programu OICW (Objective Individual Combat Weapon). Projekt pušky XM8 byl zrušen v roce 2005.

 

Poslední program Individuální karabina (Individual Carbine) americké armády vybíral nástupce zbraní M4 z kandidátů FN FNAC, HK416A5, ACR, BEAR Elite, ARX-160, CM901, CQB 16 a Troy Defense 5,56 Carbine. Armáda využila toho, že díky intenzivnímu nasazení tisícům karabin M4 končila technická životnost a bylo nutno najít náhradu.

 

Armáda však došla k závěru, že žádná z nabízených zbraní nenabízí výrazné zlepšení vlastnosti M4. Z toho důvodu armáda program individuální karabiny ukončila a v roce 2013 se rozhodla nakoupit pouze karabiny verze M4A1.

 

Karabiny M4A1 používají speciální jednotky Ozbrojených sil Spojených států. Oproti M4 karabiny M4A1 umožňují především automatickou střelbu a mají těžší hlaveň.

 

Současně se však americká armáda rozhodla modernizovat karabiny M4A1 komerčně dostupnými komponenty na standard M4A1+. Vojáci se dívají zejména po komponentách palebného mechanismu, nového předpažbí s kolejnicemi, mířidlech, spouštích nebo táhlech závěru. Samozřejmostí je kompatibilita s používanou optikou, popruhy nebo výcvikovými pomůckami.

 

Americká armáda, resp. Velitelství pro zakázky z New Yersey (Army Contracting Command New Yersey), vystavila na vládním serveru FedBizOpps.gov dokument poptávající modernizační sady pro karabiny M4A1. Cílem je prostudovat zaslané nabídky firem a identifikovat možnosti, které trh nabízí.

 

Vojáci poptávají například nové předpažbí s kolejnicovým systémem umožňující využívat hlaveň jako „volně plovoucí“. Výsledkem budou menší (rovnoměrnější) tepelné deformace hlavně při střelbě a větší přesnost. Požaduje se také nový tlumič demaskujícího záblesku při výstřelu.

 

M4A1+ získá také upravený plynový kanál, což s největší pravděpodobností povede k odstranění charakteristického trojúhelníkového předního mířidla. Cílem je využívat na zbraní M4A1+ pouze přední a zadní odnimatelná a sklopná kovová mířidla umístěná na horní kolejnicové liště.

 

Požaduje se také maskovací úprava. Modernizovaná pažba má být dodávaná v maskovací barvě Coyote tan nebo v neutrální nečerné barvě. „Požaduje se barevná škála od Coyote 498 po ne světlejší než Coyote 481,“ stojí v dokumentu.

 

Hmotnost nenabité zbraně (bez optiky a příslušenství) přitom musí být menší než 3,63 kg.

 

Dlužno dodat, že jde pouze o průzkum trhu. Zájemci o budoucí potenciální dodávky musí zaslat nabídky do 4. dubna. Pokud bude rozhodnuto pokračovat v programu M4A1+, vybraní uchazeči získají armádní karabiny M4A1 pro ověření kompatibility nabízených komponentů a příslušenství.

 

Zdroj: FedBizOpps.gov

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Odpadlik07 Datum: 09.06.2015 Čas: 13:01

Takže pokud to dobře chápu, tak by se už neměly tolik zadírak v pouštních oblastech jako stará m16 a m4?

avatar
Zbrojir Datum: 26.03.2015 Čas: 12:24

Ano, postupná evoluce útočné pušky na bázi M4 je řešení velmi rozumné.

Žádné multirážové experimenty typu CZ 805.

avatar
RiMr71 Datum: 26.03.2015 Čas: 11:47

Nejsem odborník na "sapíky", ale ten postup (jak ho vidím jako laik):

- M4 už máme dlouho - nabídněte výrobci co máte, co by mohlo M4 nahradit a chceme po tom novém to a to, náklady zaplatíme
- po otestování jsme zjistili, že zlepšení v tom a tom jakési je, ale ne tak výrazné, aby stálo za to přezbrojovat celou armádu, ale dobrá práce, příště to třeba bude lepší
- některé moderní prvky z vašich nabízených nových kvérů se nám líbí, ty prvkypřenositelné na M4 přeneseme a zlepšíme ji tak a posuneme dál tam, kde to relativně levně jde

tak tento postup na mě působí jako rozumný a obhajitelný..

avatar
Zbrojir Datum: 26.03.2015 Čas: 09:44

Je nepochybně podstatný rozdíl stát na čele vývoje a pokroku, kdy zvýšené výdaje a slepé cesty jsou neoddělitelnou daní za vedoucí postavení v oboru, či za neúměrné finanční částky zpatlat zjevně druhořadou výzbroj, která je natolik problematická, že se ani po několikaletém dovývoji pro náročnější zákazníky třetího světa vlastně nehodí, a proto musela být na základě negativních zkušeností s CZ 805 vyvinuta zásadně přepracovaná zbraň, určená na export.

Je tedy rozdíl vyvíjet, zkoušek a ověřovat vlastnosti u malých sérií, a nebo rovnou hromadně nacpat vlastním ozbrojeným silám předražený „polofunkční prototyp“.

avatar
Arccos Datum: 25.03.2015 Čas: 14:40

V USA k tomuto ovšem dospěli až poté, co se promrhaly miliardy na projekty jako OICW nebo zde zmiňovaný Individual Carbine. A není to žádné finální řešení.

avatar
Zbrojir Datum: 25.03.2015 Čas: 13:17

Zde je příklad, jak problém přezbrojení, resp. modernizace pěchotní výzbroje, řeší hospodářsky vyspělé USA. Účelnost, efektivnost a hospodárnost tam zřejmě nejsou toliko obsahově prázdné pojmy z obecně platných předpisů o hospodaření se státním majetkem.

Opakované zkoušky, včetně komparačních a promyšlená, postupná evoluce zbraně, zde na bázi osvědčeného základu útočné pušky typu M4.

Porovnejte s mnohem méně vyspělou a bohatou ČR. Nejprve se bez jakýchkoli promyšlených modernizačních opatření nechá zcela zastarat vz. 58 a pak se chaoticky, v neobyčejně krátkém čase, plošně pořídí předražená a v ozbrojených silách v praxi nevyužitelná „multirážová útočná puška“ s takovými „vymoženostmi“, jako je např. uživatelsky nerozebiratelná sestava závěru, či sestava pístu.

O tom, že se léta „puška s ukončeným vývojem“, alespoň tak CZUB CZ 805 Bren A1/A2 v souladu s požadavky „výběrového řízení“ písemně deklarovala, po podpisu kupní smlouvy teprve dovyvíjela ze stavu „polofunkční prototyp“, přes „puška se systémovými vadami“ až po „použitelná, byť s velkými výhradami“, raději ani nemluvě....

avatar
Beny Datum: 20.03.2015 Čas: 19:35

Hoši v U.S. Army začínají s tuningem, ale proč ne

avatar
jancz Datum: 20.03.2015 Čas: 14:35

nakonec si z nich udělají profesionální sportovní karabiny, proč ne spolehlivá je dost, tak přidávají na ergonomice :)

nakonec úplně přeskočí pístový systém a zavedou karabiny na beznábojnicovou munici :D

arr