Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Americká armáda modernizuje karabiny M4A1

Datum přidání 19.03.2015    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 8 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká armáda (U.S. Army) v rámci programu M4 Product Improvement Program modernizuje své karabiny M4A1 na standard M4A1+. Modernizace proběhne pomocí komerčně dostupných komponentů. Cílem je evolučním způsobem zlepšit přesnost, výkon a ergonomii karabin M4A1.

Foto: Voják s karabinou M4; ilustrační foto; větší foto / U.S. Army

Foto: Voják s karabinou M4; ilustrační foto; větší foto / U.S. Army

 

Americká armáda se dlouhou dobu snažila najít náhradu za své útočné pušky M4, jejichž konstrukce navazuje na legendární AR-15 z 50. let minulého století. Můžeme zmínit například útočnou pušku XM8 (amerikanizovaná Heckler & Koch G36) vyvinutou v rámci programu OICW (Objective Individual Combat Weapon). Projekt pušky XM8 byl zrušen v roce 2005.

 

Poslední program Individuální karabina (Individual Carbine) americké armády vybíral nástupce zbraní M4 z kandidátů FN FNAC, HK416A5, ACR, BEAR Elite, ARX-160, CM901, CQB 16 a Troy Defense 5,56 Carbine. Armáda využila toho, že díky intenzivnímu nasazení tisícům karabin M4 končila technická životnost a bylo nutno najít náhradu.

 

Armáda však došla k závěru, že žádná z nabízených zbraní nenabízí výrazné zlepšení vlastnosti M4. Z toho důvodu armáda program individuální karabiny ukončila a v roce 2013 se rozhodla nakoupit pouze karabiny verze M4A1.

 

Karabiny M4A1 používají speciální jednotky Ozbrojených sil Spojených států. Oproti M4 karabiny M4A1 umožňují především automatickou střelbu a mají těžší hlaveň.

 

Současně se však americká armáda rozhodla modernizovat karabiny M4A1 komerčně dostupnými komponenty na standard M4A1+. Vojáci se dívají zejména po komponentách palebného mechanismu, nového předpažbí s kolejnicemi, mířidlech, spouštích nebo táhlech závěru. Samozřejmostí je kompatibilita s používanou optikou, popruhy nebo výcvikovými pomůckami.

 

Americká armáda, resp. Velitelství pro zakázky z New Yersey (Army Contracting Command New Yersey), vystavila na vládním serveru FedBizOpps.gov dokument poptávající modernizační sady pro karabiny M4A1. Cílem je prostudovat zaslané nabídky firem a identifikovat možnosti, které trh nabízí.

 

Vojáci poptávají například nové předpažbí s kolejnicovým systémem umožňující využívat hlaveň jako „volně plovoucí“. Výsledkem budou menší (rovnoměrnější) tepelné deformace hlavně při střelbě a větší přesnost. Požaduje se také nový tlumič demaskujícího záblesku při výstřelu.

 

M4A1+ získá také upravený plynový kanál, což s největší pravděpodobností povede k odstranění charakteristického trojúhelníkového předního mířidla. Cílem je využívat na zbraní M4A1+ pouze přední a zadní odnimatelná a sklopná kovová mířidla umístěná na horní kolejnicové liště.

 

Požaduje se také maskovací úprava. Modernizovaná pažba má být dodávaná v maskovací barvě Coyote tan nebo v neutrální nečerné barvě. „Požaduje se barevná škála od Coyote 498 po ne světlejší než Coyote 481,“ stojí v dokumentu.

 

Hmotnost nenabité zbraně (bez optiky a příslušenství) přitom musí být menší než 3,63 kg.

 

Dlužno dodat, že jde pouze o průzkum trhu. Zájemci o budoucí potenciální dodávky musí zaslat nabídky do 4. dubna. Pokud bude rozhodnuto pokračovat v programu M4A1+, vybraní uchazeči získají armádní karabiny M4A1 pro ověření kompatibility nabízených komponentů a příslušenství.

 

Zdroj: FedBizOpps.gov

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Odpadlik07 Datum: 09.06.2015 Čas: 13:01

Takže pokud to dobře chápu, tak by se už neměly tolik zadírak v pouštních oblastech jako stará m16 a m4?

avatar
Zbrojir Datum: 26.03.2015 Čas: 12:24

Ano, postupná evoluce útočné pušky na bázi M4 je řešení velmi rozumné.

Žádné multirážové experimenty typu CZ 805.

avatar
RiMr71 Datum: 26.03.2015 Čas: 11:47

Nejsem odborník na "sapíky", ale ten postup (jak ho vidím jako laik):

- M4 už máme dlouho - nabídněte výrobci co máte, co by mohlo M4 nahradit a chceme po tom novém to a to, náklady zaplatíme
- po otestování jsme zjistili, že zlepšení v tom a tom jakési je, ale ne tak výrazné, aby stálo za to přezbrojovat celou armádu, ale dobrá práce, příště to třeba bude lepší
- některé moderní prvky z vašich nabízených nových kvérů se nám líbí, ty prvkypřenositelné na M4 přeneseme a zlepšíme ji tak a posuneme dál tam, kde to relativně levně jde

tak tento postup na mě působí jako rozumný a obhajitelný..

avatar
Zbrojir Datum: 26.03.2015 Čas: 09:44

Je nepochybně podstatný rozdíl stát na čele vývoje a pokroku, kdy zvýšené výdaje a slepé cesty jsou neoddělitelnou daní za vedoucí postavení v oboru, či za neúměrné finanční částky zpatlat zjevně druhořadou výzbroj, která je natolik problematická, že se ani po několikaletém dovývoji pro náročnější zákazníky třetího světa vlastně nehodí, a proto musela být na základě negativních zkušeností s CZ 805 vyvinuta zásadně přepracovaná zbraň, určená na export.

Je tedy rozdíl vyvíjet, zkoušek a ověřovat vlastnosti u malých sérií, a nebo rovnou hromadně nacpat vlastním ozbrojeným silám předražený „polofunkční prototyp“.

avatar
Arccos Datum: 25.03.2015 Čas: 14:40

V USA k tomuto ovšem dospěli až poté, co se promrhaly miliardy na projekty jako OICW nebo zde zmiňovaný Individual Carbine. A není to žádné finální řešení.

avatar
Zbrojir Datum: 25.03.2015 Čas: 13:17

Zde je příklad, jak problém přezbrojení, resp. modernizace pěchotní výzbroje, řeší hospodářsky vyspělé USA. Účelnost, efektivnost a hospodárnost tam zřejmě nejsou toliko obsahově prázdné pojmy z obecně platných předpisů o hospodaření se státním majetkem.

Opakované zkoušky, včetně komparačních a promyšlená, postupná evoluce zbraně, zde na bázi osvědčeného základu útočné pušky typu M4.

Porovnejte s mnohem méně vyspělou a bohatou ČR. Nejprve se bez jakýchkoli promyšlených modernizačních opatření nechá zcela zastarat vz. 58 a pak se chaoticky, v neobyčejně krátkém čase, plošně pořídí předražená a v ozbrojených silách v praxi nevyužitelná „multirážová útočná puška“ s takovými „vymoženostmi“, jako je např. uživatelsky nerozebiratelná sestava závěru, či sestava pístu.

O tom, že se léta „puška s ukončeným vývojem“, alespoň tak CZUB CZ 805 Bren A1/A2 v souladu s požadavky „výběrového řízení“ písemně deklarovala, po podpisu kupní smlouvy teprve dovyvíjela ze stavu „polofunkční prototyp“, přes „puška se systémovými vadami“ až po „použitelná, byť s velkými výhradami“, raději ani nemluvě....

avatar
Beny Datum: 20.03.2015 Čas: 19:35

Hoši v U.S. Army začínají s tuningem, ale proč ne

avatar
jancz Datum: 20.03.2015 Čas: 14:35

nakonec si z nich udělají profesionální sportovní karabiny, proč ne spolehlivá je dost, tak přidávají na ergonomice :)

nakonec úplně přeskočí pístový systém a zavedou karabiny na beznábojnicovou munici :D

arr