Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Americká armáda nakupuje další kamikadze drony Switchblade

Datum přidání 13.09.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká armáda si u firmy AeroVironment objednala další várku bezpilotních kamikadze dronů Switchblade. Nová objednávka ve výši 36,7 miliónů dolarů navazuje na původní objednávku z roku 2012. Před rokem si US Army pořídila 100 kusů Switchblade za 4 milióny dolarů.

Americká armáda nakupuje další kamikadze drony Switchblade

Foto: Vystřelení kamikadze dronu Switchblade. / US Army

 

Switchblade, česky Vystřelovací nůž, je spíše řízenou střelou než bezpilotním letadlem. Letadlo (chcete-li střela) má skládací křídla o rozpětí 60 cm, hmotnost samotného letadla je 2,7 kilogramů. O pohon se stará elektromotor, jenž dokáže Switchblade udělit rychlost 100 až 150 km/h.

 

Maximální dolet stroje je 10 km (některé zdroje uvádějí 20 km), výdrž ve vzduchu pak deset minut. Avšak účelem Switchblade není trhat vzdálenostní či vytrvalostní rekordy, ale co nejrychleji ničit cíle na vzdálenost stovky metrů či jednotek kilometrů.

 

Typickým příkladem použití Switchblade je napadnutí kolony vozidel nebo pěší patroly. Dron Switchblade je přepravován v jakémsi malém minometu na jedno použití. V případě potřeby voják malý minomet (délka 60 cm) pouze rozloží a vystřelí kamikadze dron.

 

Switchblade po vystřelení automaticky nabere výšku, kde očekává instrukce od operátora. Voják dron navede na cíl pomocí kamerky ukryté v nose letadélka nebo pomocí GPS. Switchblade cíl zasahuje střemhlavě a ničí ho pomocí výbušniny.

 

Dron nemusí startovat jen z originálního přenosného minometu, ale například i ze standardního 70mm kontejneru pro neřízené rakety. Switchblade tak lze odpalovat z bitevních vrtulníků nebo dokonce i z vozidel.

 

Jednou z největších předností Switchblade je možnost maximálně omezit „vedlejší škody“. V případě akcí v Afghánistánu často docházelo k situacím, kdy byla kolona nebo patrola vojáků napadena střelbou z ručních zbraní. Vojáci však často nemohli zareagovat, protože v ose palby se nacházely civilní objekty.  

 

Podle článku ArmyTimes z 13. srpna letošního roku si vojáci nové „hračky“ rychle oblíbili. „Největší předností je schopnost Switchblade přesně zasahovat cíl a omezit nebojové ztráty. Vojáci a jejich velitelé lehce přijali Switchblade jako neocenitelného pomocníka. Schopnost přerušit útok na cíl je unikátní vlastností této zbraně, jenž nemá žádná jiná. Operátoři mohou přerušit misi, pokud se situace změní, a napadnout jiný cíl nebo dron bezpečně zničit, aniž dojde k obětem nebo škodě na majetku,„ cituje ArmyTimes nejmenovaného armádního důstojníka.

 

Zdroj: Defense Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
JnPn Datum: 08.06.2015 Čas: 15:22

Pod skalním převisem nebo v husté zástavbě je asi nejlepší mód kamikaze. Ale jinak si umím představit, když už dron umí automaticky stoupat a kroužit, mód "automatický suka odhoz" při dolétnutí nad souřadnice nebo zmáčknutí tlačítka. Přesnost by zůstala skoro stejná při možnosti více útoků na kg neseného materiálu. Na 1 útok by stačilo dát novou bombu, čerstvou pohonnou baterii a vyvinout znovunabitelné startovací zařízení. 1 útok by na materiálu stál do 1000 $. Minusy jsou menší dolet - cesta zpátky a potřeba dojít si pro přistálý dron, když terén neumožní, aby přistál obsluze u nohou.

avatar
Ultramarinus Datum: 18.09.2013 Čas: 11:29

Ok, to je pravda. Porad je tu ale rec o 200 tis. Kc, pokud pocitame zaokrouhleny kurz 1$=20Kc. Stale jeste by to mohlo byt levnejsi.

avatar
Jan Grohmann Datum: 14.09.2013 Čas: 09:54

Cena je 10 000 dolarů za kus. V původní smlouvě jsou zahrnuty také naváděcí terminály operátora, cvičná munice (letadla), pozemní zabezpečení, výcvik, školení, atd.

avatar
Ultramarinus Datum: 14.09.2013 Čas: 08:53

Uzitecna zbran. I kdyz levnejsi by asi bylo, kdyby byla jeji naloz odpojovaci a zbytek "letadla" tak mohl byt pouzit vickrat. 40 000 $ za kus (priblizne 800 000 Kc) "malo" alespon podle mych meritek tedy neni.

arr