Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Americká armáda posílá tanky do Polska

Datum přidání 09.01.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 178 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V těchto dnech do Polska přijíždí první američtí vojáci s těžkou obrněnou technikou. Američtí vojáci v rámci posilování americké přítomnosti v Evropě budou rozmístění na dvou základnách v západním Polsku, ale i v Pobaltí, Rumunsku a Bulharsku. Američané tak reagují na bezpečnostní obavy východních zemí NATO po ruské anexi Krymu v roce 2014.

Foto: Nakládka tanků Abrams na železniční vagóny v Německu. / US Army

 

Americká armáda v Polsku rozmístí jednotky 3. bojové obrněné brigády ze 4. pěší divize a 10. bojové letecké brigády z 10. horské divize.

 

Nejedná se však o vytvoření stálých amerických základen v Polsku, ale o devítiměsíční rotační rozmístění vojáků a techniky na polských vojenských základnách v regionu Drawsko Pomorskie a Zagani. Zatím není jasné, jak dlouho budou americké jednotky v Polsku a dalších zemích východní Evropy rotovat.


Do Polska a dalších východních zemí Aliance se přesune 3500 amerických vojáků a 1300 kusů vojenské techniky, včetně 250 těžkých obrněných vozidel - jde mimo jiné o 87 tanků M1A2 Abrams, 18 samohybných houfnic M109A6 Paladin a 144 bojových vozidel pěchoty M2/M3 Bradley. Mimo to dorazí do Polska 907 kolových vozidel, včetně 419 vozidel Humvee. Vybavení nutné pro provoz brigády bude do Polska převezeno v 650 lodních kontejnerech.


Veškeré vybavení je transportováno ze Spojených států do německého přístavu Bremerhaven, odtud pak po železnici a silnici putuje do Polska a dále. První technika dorazila do Německa 6. ledna a první kusy techniky do Polska 9. ledna.


V samotném Polsku na základnách Zagan, Svietoszovie, Skvierzynie a Boleslavcu najdeme velení americké 3. obrněné brigády, dělostřelecký prapor, průzkumný prapor a skupiny inženýrské a logistické podpory.

 

Video: Přesun vojáků je skvělým způsobem, jak procvičit schopnost přesouvat velké množství vojenské techniky skrz Evropu. / YouTube

 

V Polsku se tak usadí samohybné houfnice Paladin a průzkumná bojová vozidla M3 Bradley.


Ostatní tři bojové prapory brigády se přesunou v rámci alianční operace Atlantic Resolve do Pobaltí, Rumunska, Bulharska a Německa. 1. prapor 68. obrněného pluku se přesune do Pobaltí a zůstane tam až do rozmístění bojových praporů NATO. Později se 1. prapor bude zúčastňovat cvičení po celé Evropě.


Další 1. prapor 8. pěšího pluku se přesune do Bulharska a Rumunska a poslední americký 1. prapor 66. obrněného pluku zůstane v německém Grafenwöhru, kde se bude účastnit cvičení a dalších aktivit za účelem “udržení a budováni bojeschopnosti.”


V únoru 2017 se do Evropy přesune dalších 1800 vojáku 10. bojové letecké brigády. V současné době 10. brigáda sídlí na základně Fort Drum v státě New York. Hlavní bojovou sílu brigády bude tvořit 24 bitevních vrtulníků Apache.

 

Video: Pro Polsko i země Pobaltí je klíčové, jakým způsobem dokáží logisticky zvládnout přijetí a podporu velkého množství vojáků Aliance. / YouTube


Pro aeromobilní operace 10. brigáda má vyčleněno 10 těžkých dopravních vrtulníků Chinook a 50 středních dopravních vrtulníků Black Hawk. Brigáda bude podpořena také bojovým praporem se 400 vojáky - ti mohou tvořit také bojové jednotky pro rychlé aeromobilní operace. V současné době je bojový prapor umístěn na základně Fort Bliss v Texasu.


Velení 10. brigády zůstane v německém městě Illesheim v Bavorsku. Bojové části brigády s vrtulníky se přesunou na základny v Rumunsku, Polsku a Lotyšsku.


Posilování přítomnosti americké armády ve východní části NATO ale nekončí. V dubnu dorazí do Polska 800 amerických vojáků z 2. jízdního pluku s 67 bojovými vozidly Stryker. V současné době 2. jízdní pluk sídlí v německém Vilsecku.

 

Foto: Klíčovou roli při přesunu hraje železnice. / YouTube


Přítomnost amerických vojáků ve východní části Aliance je součástí širšího posilování východního křídla. Od příštího roku mají v Estonsku, Lotyšsku a Litvě rotačně operovat zmíněné tři bojové prapory NATO.

 

Své vojáky přislíbilo vyslat řada zemí - Německo počítá s vysláním 650 vojáků i tanků Leopard 2, Velká Británie s vysláním 800 vojáků, tanků Challenger 2 a BVP Warrior. Celkově východní křídlo Aliance posílí 4000 až 5000 vojáků, především v Pobaltí.


Mimo to Spojené státy v Belgii, Nizozemsku a Německu začnou budovat (resp. obnovovat) předsunuté sklady APS (Army Prepositioned Stock). V těch bude pro případ zhoršení bezpečnostní situace v Evropě připravena technika (bojová i podpůrná), pohonné hmoty, střelivo, vybavení a zbraně. Jeden sklad by měl poskytnout základní vybavení pro prapor nebo brigádu.


V případě zhoršení situace Spojené státy do Evropy vyšlou pouze vojáky - potřebné vybavení již bude v APS skladech.

 

Zdroj: Defence24

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Hyena Datum: 20.01.2017 Čas: 02:15

odhialdnuc od celej diskusie nesucej sa v mene: "co bolo skor? vajce alebo Rusko?" ma stve, ze cela vychodna hranica NATO v Europe sa posilnuje ako odpoved na rusku agresiu ale medzera v podobe Madarska a Slovenska ostava. ja nerozumiem co zas u nas robia, ze tiez nepozvali posily z NATa.

avatar
PavolR Datum: 17.01.2017 Čas: 11:08

logik:
To samozrejme viem, ale bolo by možné pri tej príležitosti už existujúcu autonómiu ešte trocha "vykozmetizovať" a hlavne pridať nejaké hospodárske výhody a tak. Rusi by následne boli nútení tiež dať Krymu niečo extra, čo by išlo do prostriedkov a taktiež by sa jednotlivé subjekty RF mohli cítiť ukrátené ... no mohlo by to nakoniec byť celkom zaujímavé. ;)

avatar
logik Datum: 17.01.2017 Čas: 10:41

PavolR: Krym ale autonomii měl a má... To není nic, co by mohla Ukrajina Krymu nově "přidat".

avatar
logik Datum: 17.01.2017 Čas: 10:39

semtam: v době, kdy rusko vtrhlo na Krym, žádná válka na Ukrajině prostě nebyla. To je pouze Ruský vejmysl.
Dokonce i po anexi Krymu se Rusko snažilo rozdmýchat v Donbasu nepokoje, ale to se jim nepovedlo - na největší demonstrace přišlo řádově 15tisíc lidí, což je zlomek obyvatel Donbasu a svědčí to o tom, že místní o nějaké nepokoje nestáli.

Naopak se i přes to, co se stalo na Krymu situace stabilizovala, což Rusku nevyhovovalo a proto tam poslalo Rusy, aby tam udělali povstání: drtivá většina "vůdců" povstání byly Rusové z Ruska (Strelkov, Borodaj).
Dokonce podle vyjádření z vůdců "povstání" to byli Ti samí lidé, co pomáhali Rusku anektovat Krym, např.
https://zpravy.aktualne.cz/denik-insider/prisli-jsme-z-krymu-rika-velitel-slavjanske-domobrany/r~i:insider:article:36682/?redirected=1484645702
http://www.rozhlas.cz/plus/svet/_zprava/rusky-agent-priznal-ze-krymske-referendum-bylo-vnucene--1450006

PS: Nějaká "užitečné idioty" samozřejmě na Ukrajině sehnali, aby mohli tvrdit, že je to povstání Ukrajinců: extrémistů je dost v každém státě....

avatar
PavolR Datum: 17.01.2017 Čas: 10:25

Pjek:
Rusi majú ešte základne v Bielorusku, v Moldavsku (Podnestersku), v Gruzínsku (Abcházku), Ukrajine (Krym), v Arménsku a niektorých stredoázijských krajinách ... chceli by mať aj inde, ale nikde Rusov nechcú.
Zatiaľ čo Američanov na mnohých miestach doslova prosia aby prišli. :D Pretože ak pri akejkoľvek cudzej agresii do danej krajiny zabití americkí vojaci, bude to pre USA causus belli porovnateľné Pearl Harbor, bez ohľadu na nejaké body zmluvy NATO, ktoré kdekto spochybňuje (paradoxne má teda ruská stratégia práve opačný efekt).

Ukážte mi niekoho, kto o sebe tvrdí, že má útočnú stratégiu a vyrába zbrane na útok. :D

avatar
pjek Datum: 17.01.2017 Čas: 10:06

Když koukám na diskusi, tak vidím, že někdo když ne přímo ví, tak alespoň správně tuší, zatímco jiní i svým pseudoargumentačním hlomozem pouze dokazují bídu svých vědomostí o globální politice. RF je v očích trubců agresorem navzdory skutečnosti, že nikde nikoho silou neutiskuje a kromě dlouhodobé vojenské přítomnosti v Sevastopolu (dnes již vlastně doma) a v Tartusu nemá žádné zahraniční vojenské základny a posádky na rozdíl od jisté chřadnoucí velmoci za velkou louží. Struktura vývoje a výroby vojenské techniky v RF pak zcela vyvrací teze o ruské agresivitě, jde totiž výhradně o obranné systémy a o obrannou strategii (doktríny mají pouze tupé zelené mozky). Omlouvám se za tvrdá slova, ale jinak to nejde, míra politického oblbovacího toku z RF je totiž oproti té nesené západním větrem neškodným beránkem božím... Think!

avatar
pjek Datum: 17.01.2017 Čas: 09:56

No, ten, kdo tomuto velí, se jednou bude zpovídat z neefektivního a marného zneužití federálního US rozpočtu. Kdyby si ti z Rusů podělaní takySlované raději bez emocí a předsudků spolu sedli a pohovořili, zjistili by záhy, kdo je tím, kdo vyvolává falešný strach a jím obhajuje rozšiřování své vojenské přítomnosti. Na tom nic nemění skutečnost, že těch pár kusů US staré obrněné techniky v Polsku není ani na odstrašení srovnatelně velké země, natož eurasijské a dnes již globální velmoci...

avatar
PavolR Datum: 15.01.2017 Čas: 08:42

semtam:

Jaj, tak Vám išlo o niečo ako autonómiu, alebo tak? Nuž hej, k tomu Ukrajincov skutočne nikto nedonúti, nie sú na niečo také dostatočne zrelí a teraz tá anexia Krymu tomu ešte dodala.

Hoci bolo by zaujímavé dať Podkarpatskej rusi autonómiu spolu s nejakým výhodným hospodárskym statusom a v tom istom zákone udeliť takýto status aj Krymu. Demonštrovali by, že im patrí, riadne by naštvali Rusov a pripravili by si pôdu na prípadne znovupripojenie, ak nastane vhodná príležitosť. Ale Ukrajinci žiaľ taký rafinovaní nie sú - skôr naopak.

avatar
PavolR Datum: 15.01.2017 Čas: 08:10

Petr M:
O tých obvineniach viem, ale viem tiež, že to doteraz nikto nepotvrdil (podobne ako napr. správa o Trumpovom grupáči v Moskve), ba dokonca boli vyvrátené.
Faktom je, že ešte stále pracuje v Španielsku - aj vďaka tomu, že naňho tá redaktorka zaútočila. ;)
Ale nepokúšajte sa tu stále odbiehať od pointy. Čo napríklad to dievčatko? Naň nikto nič nepublikoval? :D Výtržníctvo je výtržníctvo, bez ohľadu na to, proti komu je namierené - to nie je možné nijako vykecať.

Ten incident bol medializovaný, lebo novinár kopajúci do dieťaťa bude vždy mediálny trhák, nech už je kontext akýkoľvek.

avatar
semtam Datum: 15.01.2017 Čas: 08:01

Jirosi

"Co se týče Krymu, tak můžeme mít na to názory jakékoliv. Jediným faktem je s odstupem času to, že se zabránilo krveprolití. "

Ano můžu to napsat, protože se jedná o fakt. Fikce nechám pro jiné. Pojem agresor vychází ze slova agrese. Kdo se choval agresivně, radši pro vás nechám stranou.

PavolR

EU nemá praktický vliv na státní uspořádání viz. Skotsko (toho času) a za kolik let bude Ukrajina v EU? To bude hóóódně dlouho. Komentářem, na jaký reagujete, jsem chtěl zmínit férovost. Vás postoj ohledně Rusi je poněkud vyčůraný a takto bylo jednáno i kdysi s námi.

logik

Majdan odstartoval občanskou válku. Myslet si, kdyby Rusko nedalo Krymu svobodu, tak že nebude válka nemá relevantní základ. Válka by začala tak či tak. Protože puč je puč a nacionalisté jsou nacionalisté.

A Budapešťské memorandum nedovoluje provést ozbrojený puč a vyvolávat sociální a národnostní rozbroje. Tohle opravdu nedovoluj! Tudíž stát, který se na tomto podílel Budapešťské memorandum vážně porušil a tím odstartoval dominový efekt.

avatar
Petr M Datum: 14.01.2017 Čas: 18:49

PavoIR:

http://zpravy.idnes.cz/podrazeny-syran-bojoval-za-an-nusru-tvrdi-kurdove-fwg-/zahranicni.aspx?c=A150922_141445_zahranicni_ert

http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/66470/kurdove-muz-ktereho-kopla-madarska-kameramanka-patril-k-dzihadistum-napojenym-na-al-kaidu.html

tímto uzavírám tuto diskuzi.

hezký den

avatar
Petr M Datum: 14.01.2017 Čas: 17:40

PavoIR:
Vzdyt na tom videu je jasně vidět, jak se policista snažil ilegálního imigranta zadržet, chytil ho za rukáv, ale ten se mu vysmekl a utíkal dál, následně mu tak kameramanka nastavila nohu, aby mu znemožnila pokračovat.

Je s podivem, že někteří naivní, zmanipulovaní sluničkářskou propagandou stále obhajují neprověřeně, potenciálně nebezpečné imigranty, kteří ilegálně překlačují hanice a porušují zákony států EU.
Nehledě na to, že drtivá většina z nich pochází ze zemí, kde se nebojuje, jde o vypočítavé ekonomické imigranty nefachěnka, kteří čekají, že v bohatých státech EU dostanou zařízený byt a tisíce euro měsíčně, aniž by museli něco dělat.
a to vůbec nebudu rozebírat,, že mezi nimi infiltrovaní islámští radikálové a teroristé.

ps. ta kauza je evidentně účelově zmedializovaná, je cekem úsměvné, že na tom místě bylo víc novinářů, než policistů.

avatar
PavolR Datum: 14.01.2017 Čas: 16:15

Petr M:

Akokoľvek to budeš prekrúcať - a fakticky tak viesť informačnú vojnu, o ktorej som hovoril -, jediný, kto tam bol nebezpečný, bola tá kopajúca besná krava.

Použil si hneď niekoľko metód vedenia informačnej vojny (v každej vete inú):
1.- odstrašovanie -> povedať pravdu=obhajoba migrantov. Pokus postaviť pravdu do kontextu, ktorý väčšina populácie vníma negatívne.
2.- alternatívna realita -> z výtržníka sa skrze fiktívny scenár stáva hrdina. Ako keby sa típek, čo vypichol pneumatiky niekomu, stojacemu v zákaze, hájil tým, že čo ak dotyčný išiel vylúpiť banku.
3.- postavenie prakticky nesplniteľnej podmienky - to by čakal roky

Terorista IS môžeš byť pri tejto logike kľudne aj ty - skús mi to vyvrátiť. ;) :p

avatar
Jirosi Datum: 14.01.2017 Čas: 14:29

To že máme dnes opět možnost volby není zásluhou jedné strany. Ale někomu ta nemožnost zvolit jsi opět chybí.

avatar
Jirosi Datum: 14.01.2017 Čas: 14:09

Jobr23: Takže napřed napíšeš že jsi šeš vědom že šíříš propagandu ale že ti to nemám připomínat.

Možná by jsis měl sundat klapky z oči. Protože přesně takové myšlení usnaďnuje naši kolonizaci opět spřátelenou armádou. Protože to vidíme na Ukrajině, jasně Ukrajinci byli neutrální... Akorát jednou jsi dovolili neuposlechnout a ihned tam vtrhla ta něčí armáda.

arr