TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

Americká armáda představila mobilní neutralizér chemických zbraní

Datum přidání 05.10.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jakub Horníček

Sýrie nedávno oznámila ochotu, díky ruské iniciativě, kompletně zlikvidovat svůj chemický arzenál. Avšak realizace takového plánu není nic snadného. Manipulovat a bezpečně zničit smrtící plyny, nervově paralytické látky a jejich prekurzory je riskantní, drahé a zdlouhavé. Američtí vědci však přišli s řešením, jak ničení bojových látek výrazně urychlit a zefektivnit. 

Foto: Střela s chemickou složí. / US Army

 

V červnu americké ministerstvo obrany představilo protichemický systém pro rychlé nasazení v místech s úložišti chemických zbraní. Systém pro hydrolýzu FDHS (Field Deployable Hydrolysis System), vyvinutý v Edgewood Chemical and Biological Center v Marylandu, je mobilní zařízení pro hromadnou likvidaci chemických bojových látek.

 

FDHS neutralizuje chemické látky jejich smísením s vodou a dalšími činidly, jako je hydroxid sodný (NaOH) nebo chlornan sodný (NaClO). Celá směs se zahřeje a na výstupu zůstanou sloučeniny, které „nejsou použitelné jako zbraně“. Smíchání a ohřev pro usnadnění chemických reakcí má účinnost údajně až 99,9 %.

 

Foto:Technici chystají zařízení pro hydrolýzu. / US Army

 

S posádkou čítající 15 vyškolených techniků má FDHS potenciál neutralizovat pět až 25 tun bojových látek denně. Celý polní systém je zcela mobilní a nezávislý na vnějších zdrojích elektrické energie nebo vody (samozřejmě do určité míry). Důležité komponenty jsou redundantní (zhotoveny jako hlavní a záložní) a zajišťují nepřetržitý provoz.

 

V srdci FDHS se nachází systém pro hydrolýzu s titanovým reaktorem o objemu 8328 litrů, který je schopen řetězení s dalšími reaktory pro zvýšení propustnosti. Odsávání smrtících par a výparů je vybaveno filtrací s chemickým činidlem.

 

Stanice pro dekontaminaci osob vybavená klimatizací zajišťuje kontrolovaný vstup a výstup do provozní oblasti. Slouží také jako odrazový můstek pro záchranné a bezpečnostní složky pro vstup do uzavřeného prostoru v případě jakýchkoli chemických úniků, vylití nebo jiné havárie.

 

Foto: Laboratoř polního systému FDHS / US Army

 

Chemické bojové látky se dělí do dvou hlavních skupin podle účinků na lidi a zvířata. První kategorie zahrnuje nervově paralytické látky Sarin, Soman, Tabun a VX. Druhou skupinu tvoří zpuchýřující bojové chemické látky Lewisit (organická sloučenina arsenu) a Yperit. FDHS je schopný zlikvidovat produkty z obou kategorií, stejně tak i látky sloužící k jejich výrobě.

 

K účinnému ničení látek FDHS potřebuje znát použitou bojovou látku. Vojáci tak mají k dispozici špičkově vybavenou chemickou laboratoř s plynovou chromatografií, spektometry, digestořemi a řadou dalších sofistikovaných zařízení pro analýzu a správu dat.

 

FDHS také obsahuje zařízení pro vytápění, které dokáže rychle ohřát vodu až na 90°C (požadavek některých procesů při likvidaci Yperitu). Dále zda nalezneme zařízení pro skladování činidel, čerpadla, kompresory, nádrže a elektrické centrály. Armáda má rovněž přístup k detonačním komorám, jako je např. typ T-30, který může být nasazen spolu s FDHS.

 

Foto: Pohled na FDHS s popisem jednotlivých částí. / US Army

 

Amerika, Rusko a 187 dalších zemí ničí své zásoby chemických zbraní od podpisu Úmluvy o chemických zbraníchv roce 1993. Žádná země však nedodrží termíny likvidace s ohledem na technické, politické a ekonomické problémy.Spojené státy jsou schopny zničit zásoby chemických zbraní až v roce 2023, Rusko pak dokonce až v roce 2027.  

 

Sýrie je jednou ze zemí, jenž nepodepsala Úmluvu o chemických zbraní. Státní tajemník John Kerry nedávno prohlásil, že chemické látky v Sýrii čítaly 1000 tun. Kompletní zničeních zásob syrských chemických zbraní se odhaduje na řadu let. 

 

Zdroj: Gizmag

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr