Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Americká armáda vybuduje libyjské speciální síly

Datum přidání 16.10.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Po skončení letecké kampaně a svržení režimu Mummara Kaddáfího se stále nedaří libyjské vládě plně převzít kontrolu nad celou zemí. Díky tomu se Libye stala živnou půdou pro různé militantní islamistické skupiny a ozbrojence. Americká armáda se nyní po zkušenostech z Afghánistánu rozhodla pomoci libyjské armádě vybudovat své vlastní speciální síly určené pro boj s islamistickými fundamentalisty.

Benghází

Foto: Požáry v prostorách amerického konzulátu v Benghází po teroristickém útoku / AFP

 

Američtí vojáci, se souhlasem Kongresu, odkloní 8 miliónů dolarů původně určené pro vojenskou pomoc Pákistánu na budování libyjských speciálních sil. Libyjští elitní vojáci se mají stát hlavní údernou silou pro boj s teroristickými skupinami a napříště zamezit podobným událostem, jako byl útok na americké velvyslanectví v libyjském Bengházi z 11. záři.

 

Připomeňme, že v osudný den bylo napadeno americké velvyslanectví a při incidentu zabit americký velvyslanec Christopher Stevens a další tři pracovníci diplomatického sboru. Původně se předpokládalo, že za útokem stojí rozvášněný dav protestující proti filmu “Nevinnost muslimů“. Pozdější vyšetřování však potvrdilo, že útok byl dobře naplánovanou teroristickou akcí.

 

Současná slabá libyjská vláda se při boji se silami Mummara Kaddáfího musela spolehnout na nejrůznější militantní skupiny a neohlížela se, zda jsou členy Al Káidy nebo jiných teroristických skupin. Jen díky pomoci ozbrojenců mohli Libyjci svrhnout po 40 letech režim Kaddáfího. Bohužel se ukázalo, že bývalí „bojovníci za svobodu“ se nyní zdráhají vzdát se svých zbraní.

 

Pro Američany i Evropu je chaotická bezpečnostní situace v Libyi problém. Největší starosti bezpečnostním expertům dělá především skutečnost, že původní libyjská armáda měla ve svých skladech obrovské množství z ramene odpalovaných protiletadlových střel. Řada z nich se také dostala až do rukou povstalců. V nesprávných rukou by však tyto zbraně mohly způsobit katastrofu s nedozírnými následky.

 

Společně s investicí do budování speciálních sil Američané poskytnou také 4 milióny dolarů na zlepšení ostrahy libyjských hranic. Důvodem jsou právě obavy, že teroristické skupiny mohou protiletadlové střely transportovat pryč ze země.

 

Zdroj: NY Times, Spacewar

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Argonaut Datum: 17.10.2012 Čas: 17:14

K předchozí diskuzi: doporučuji si přečíst něco o utváření americké zahraniční politiky, zajímavý je např. nedávný článek Foreign Policy o schopnostech predikovat budoucí hrozby ve světě a připravenosti armády, viz: http://www.foreignpolicy.com/articles/2012/10/16/why_the_military_cant_predict_the_next_war

avatar
scorpio Datum: 17.10.2012 Čas: 12:40

Honza: naopak, myslím, že se poučili a rozjeli podporu dřív, než tamější situace přeroste lybijské vládě přes hlavu a bude hrozit ovládnutí země režimem, kterej s radostí půjde Al-Kajdě na ruku.

Míra: a kdo by se tam měl sr@t?

avatar
honza Datum: 17.10.2012 Čas: 09:12

Američani jsou skutečně nepučitelní.
:S

avatar
mira Datum: 17.10.2012 Čas: 08:56

A opět se se@ou kam nemají!!!!!!!

arr