Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Americká armáda zavádí kevlarové trenýrky

Datum přidání 01.03.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Pozornost se zaměřuje k rozkroku vojáka. Ne nebojte se, nejedná se o nějakou sexuální narážku, ale o suché konstatování. Na současném bitevním poli plném IED náloží je právě oblast pánve jedna z nejkritičtějších pro bezpečnost vojáka. Pokud je voják při výbuchu zraněn v této oblasti, nejenže může dojít k poranění jeho srdečnice a stehenních tepen, ale také k devastujícímu poranění rozmnožovacích orgánů. Částečné řešení se snad skrývá ve speciálních kevlarových trenýrkách „boxerkách“ vyvíjených americkou armádou.

kevlarové trenýrky

Foto: Kevlarové trenýrky PUG  chrání pánev vojáka / PEO Soldier

 

Pokud voják šlápne na IED,  často mu výbuch amputuje nohu pod kolenem. Stejně často však dochází k devastujícímu poranění nohy v celé její délce, což vyžaduje chirurgickou amputaci celé nohy. Avšak IED exploze stejně devastujícím způsobem ničí reprodukční orgány a řitní prostor vojáka.  

 „Je to velmi traumatické a srdcervoucí, když voják podstoupí tento druh zranění. Často jde o mladé vojáky, kteří po příjezdu domů nemůžou mít děti. Jedna z tvrdých realit tohoto typu války.“ Podplukovník Frank J. Lozano

Při výbuchu IED však nehrozí jen šrapnelové poranění. Pokud dojde k explozi IED ukrytého v zemi, často se do těla vojáka dostane špína, písek či hnůj ležící na zemi celá desetiletí. Nezřídka tak dochází k infekcím, vedoucí k dalším amputacím. Pokud k tomu nemá dojít, voják musí často podstoupit doslova desítky chirurgických zákroků, které mu veškeré cizí předměty z těla odstraní.

Po tvrdě vykoupených zkušenostech ve vedení tohoto typu války americká armáda rozhodla o vývoji ochranného spodního prádla, jenž je mimochodem inspirováno britskými ochrannými trenýrkami – tzv. „blast boxers“. Americká verze se skládá ze dvou úrovní ochrany. První stupeň Tier I, neboli PUG (protective under-garment), je ochranné spodní prádlo nošené pod uniformou. Tier II, neboli POG (protective outer-garment), je pak svrchní blastická vrstva, která se natahuje přes uniformu vojáka.

Spodní prádlo PUG připomíná nejvíce cyklistické kraťasy. Nosí se buď samostatně, nebo společně s klasickým bavlněným spodním prádlem. Kevlarová tkanina (žlutá část) chrání vnitřní část stehen, oblast genitálií a řitní oblast. Jde o oblasti, které leží přímo v ose výbuchu nášlapných IED. Na vnějších stranách stehen jsou pak trenýrky vybavený elastickou a prodyšnou látkou (černá část).

Kevlarové trenýrky POG se pak skládají z více vrstev kevlarové tkaniny, mají tak vyšší balistickou odolnost. Natahují se přes uniformu vojáka a měly by být nošeny vždy společně se spodní vrstvou PUG.  Zamezuje se tak rozdírání pokožky nepoddajnou Kelarovou tkaninou svrchních ochranných trenýrek.

O stupni balistické ochrany se nemluví. Nemůžeme však čekat, že kevlarové trenýrky dosáhnou stejné ochrany jako měkká balistika na neprůstřelných vestách. Kevlarové spodní prádlo má tak šanci chránit proti malým fragmentům z explozí, v žádném případě však neposkytuje ochranu proti přímému zásahu pistolovou ráži.

 

Zdroj: Army.mil

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Pavel Datum: 02.03.2012 Čas: 18:17

Teď už na to člověk holt nemusí mít koule :)

arr