Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za ... Více

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách ... Více

S-70M Black Hawk: Univerzální vrtulník pro Armádu ČR?

Ministryně obrany Karla Šlechtová zadala ... Více

Experimentální přesun mechanizovaného praporu AČR

Přesun je nedílnou součástí vojenského umění. ... Více

Vojenská výstroj

Americká armáda zavádí kevlarové trenýrky

Datum přidání 01.03.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Pozornost se zaměřuje k rozkroku vojáka. Ne nebojte se, nejedná se o nějakou sexuální narážku, ale o suché konstatování. Na současném bitevním poli plném IED náloží je právě oblast pánve jedna z nejkritičtějších pro bezpečnost vojáka. Pokud je voják při výbuchu zraněn v této oblasti, nejenže může dojít k poranění jeho srdečnice a stehenních tepen, ale také k devastujícímu poranění rozmnožovacích orgánů. Částečné řešení se snad skrývá ve speciálních kevlarových trenýrkách „boxerkách“ vyvíjených americkou armádou.

kevlarové trenýrky

Foto: Kevlarové trenýrky PUG  chrání pánev vojáka / PEO Soldier

 

Pokud voják šlápne na IED,  často mu výbuch amputuje nohu pod kolenem. Stejně často však dochází k devastujícímu poranění nohy v celé její délce, což vyžaduje chirurgickou amputaci celé nohy. Avšak IED exploze stejně devastujícím způsobem ničí reprodukční orgány a řitní prostor vojáka.  

 „Je to velmi traumatické a srdcervoucí, když voják podstoupí tento druh zranění. Často jde o mladé vojáky, kteří po příjezdu domů nemůžou mít děti. Jedna z tvrdých realit tohoto typu války.“ Podplukovník Frank J. Lozano

Při výbuchu IED však nehrozí jen šrapnelové poranění. Pokud dojde k explozi IED ukrytého v zemi, často se do těla vojáka dostane špína, písek či hnůj ležící na zemi celá desetiletí. Nezřídka tak dochází k infekcím, vedoucí k dalším amputacím. Pokud k tomu nemá dojít, voják musí často podstoupit doslova desítky chirurgických zákroků, které mu veškeré cizí předměty z těla odstraní.

Po tvrdě vykoupených zkušenostech ve vedení tohoto typu války americká armáda rozhodla o vývoji ochranného spodního prádla, jenž je mimochodem inspirováno britskými ochrannými trenýrkami – tzv. „blast boxers“. Americká verze se skládá ze dvou úrovní ochrany. První stupeň Tier I, neboli PUG (protective under-garment), je ochranné spodní prádlo nošené pod uniformou. Tier II, neboli POG (protective outer-garment), je pak svrchní blastická vrstva, která se natahuje přes uniformu vojáka.

Spodní prádlo PUG připomíná nejvíce cyklistické kraťasy. Nosí se buď samostatně, nebo společně s klasickým bavlněným spodním prádlem. Kevlarová tkanina (žlutá část) chrání vnitřní část stehen, oblast genitálií a řitní oblast. Jde o oblasti, které leží přímo v ose výbuchu nášlapných IED. Na vnějších stranách stehen jsou pak trenýrky vybavený elastickou a prodyšnou látkou (černá část).

Kevlarové trenýrky POG se pak skládají z více vrstev kevlarové tkaniny, mají tak vyšší balistickou odolnost. Natahují se přes uniformu vojáka a měly by být nošeny vždy společně se spodní vrstvou PUG.  Zamezuje se tak rozdírání pokožky nepoddajnou Kelarovou tkaninou svrchních ochranných trenýrek.

O stupni balistické ochrany se nemluví. Nemůžeme však čekat, že kevlarové trenýrky dosáhnou stejné ochrany jako měkká balistika na neprůstřelných vestách. Kevlarové spodní prádlo má tak šanci chránit proti malým fragmentům z explozí, v žádném případě však neposkytuje ochranu proti přímému zásahu pistolovou ráži.

 

Zdroj: Army.mil

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Pavel Datum: 02.03.2012 Čas: 18:17

Teď už na to člověk holt nemusí mít koule :)

arr