Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Americké letectvo: 133 mrtvých během pěti let

Datum přidání 10.04.2018    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 93 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ozbrojené síly Spojených států amerických (United States Armed Forces) od roku 2013 při leteckých nehodách přišly o 133 žen a mužů. Jen za poslední tři týdny při šesti leteckých nehodách zemřelo 16 lidí. Podle Defense News během posledních pěti let došlo k znepokojivému nárůstu nehod u většiny typů letecké techniky.

Foto: Tento CH-53E americké námořní pěchoty se zřítil na Okinavě v říjnu 2017. Při této nehodě nikdo neutrpěl zranění, ale vrtulník za 25 milionů dolarů byl zničen; větší foto / KYODO/REUTERS

 

Podle dokumentu World Air Forces 2018 magazínu Flight International Pentagon aktivně provozuje 13 407 pilotovaných i nepilotovaných letadel, vrtulníků a konvertoplánů. Druhé Rusko provozuje 3906 vojenských letadel a třetí Čína 3036 letadel.


Z tohoto počtu Pentagon provozuje 2831 bojových letadel, 827 letadel pro speciální mise, 512 létajících tankerů, 953 transportních letadel, 5427 bojových vrtulníků a 2847 cvičných letadel a vrtulníků.


Pro zajištění bezpečného provozu tak velkého počtu letadel jsou nutné obří finanční a lidské zdroje. Avšak právě pokles financí podle webu Military Times způsobil, že od roku 2013 do roku 2017 vzrostl počet leteckých nehod téměř o 40 %.


Jen minulý týden zemřelo devět amerických vojáků při čtyřech nehodách, a to vrtulníků AH-64E Apache, CH-53E a letadel F-16 a AV-8B Harrier (v tomto případě pilot přežil). Za poslední tři týdny zemřelo 16 vojáků a bylo zcela zničeno šest letadel a vrtulníků – 15. března zemřelo sedm vojáků při nehodě vrtulníku HH-60 Pave Hawk v Sýrii. Nejtragičtější měsíc byl červenec minulého roku, kdy při jediné nehodě letounu KC-130 zemřelo 15 mariňáků a jeden námořník.


U stíhaček F/A-18 Hornet a Super Hornet je dokonce počet nehod za toto období dvakrát vyšší. F/A-18 jsou letouny, které jsou nejčastěji nasazovány do bojových operací nad Středním východem a tedy letouny, které vyžadují největší počet servisních hodin a náhradních dílů.


Americké námořnictvo provozuje 314 F/A-18 Hornet a 342 F/A-18E/F Super Hornet. V současnosti čtvrtina F/A-18 prochází nutnou technickou údržbou a třetina Hornetů a Super Hornetů čeká na náhradní díly. Lepší to není ani u vrtulníků, například pouze 37 % těžkých dopravních vrtulníků CH-53E americké námořní pěchoty je okamžitě nasaditelných.

 

Video: Nehoda HH-60 Pave Hawk v Sýrii / YouTube


Menší počet nasaditelných letounů má přímou souvislost s nehodovostí. „Pokud létáte s menším počtem letounů, rozbíjí se častěji, a pokud si nemůžete dovolit nakupovat náhradní díly, máte menší počet letounů a chybí vám letové hodiny,” říká generál Robert B. Neller, velitel námořní pěchoty.


Tento nárůst nehod je podle Military Times svázán s rozpočtovými škrty Baracka Obamy z roku 2011. Tehdy přijatý „spořivý“ zákon Budget Control Act prosadil Barack Obama s cílem do roku 2021 ušetřit 2 bilionů dolarů a zkrotit obří amerických státní dluh. Ostatně tyto škrty se nedotkly jen nehodovosti letadel, ale i lodí námořnictva.


Vzestup leteckých nehod dle Defense News nepřekvapil bývalého ministra obrany Chucka Hagela, který vedl Pentagon v roce 2013. „Zastavili jsme tehdy výcvik na celé měsíce. Samozřejmě to ovlivnilo vycvičenost lidí. To mělo dopad na každou část vojenských složek. A samozřejmě to znamená větší počet nehod,“ uvedl Hagel.


Celkově americká vojenská aviatika během let 2013 až 2017 zaznamenala 5500 leteckých incidentů třídy A až C (ze škály A až F). Při letecké nehodě třídy A dojde ke smrti nebo k trvalému zranění nebo škody na letadle jsou minimálně ve výši 2 milionů dolarů. Při nehodách třídy C dochází k životu neohrožujícímu zranění posádky (které způsobí pracovní neschopnost) nebo škoda na letadle je v rozsahu 50 000 až 500 000 dolarů.

 

Video: Při poslední nehodě CH-53E zemřela cela čtyřčlenná posádka. / YouTube


Z tohoto počtu 4000 nehod připadá na pilotovaná letadla – bombardéry, stíhačky, dopravní letadla, vrtulníky nebo konvertoplány. V roce 2013 tyto letouny vykazovaly nehodovost 656 incidentů ročně, v roce 2017 již 909 incidentů ročně, tj. nárůst o 39 %.


„Myslím si, že tempo a tlak na ozbrojené síly v posledních 17 letech nepřetržitých bojových operací v Iráku, Afghánistánu, Sýrii a jinde jednoduše dohání americké vojenské síly,“ komentuje rostoucí počet nehod Todd Harrison, analytik think-tanku CSIS (Center for Strategic and International Studies).


„Doufejme, že se někdo v Kongresu probudí a uvědomí si, že věci jsou špatné a stále se zhoršují,“ citoval magazín Defense News nejmenovaného člena pozemního personálu, který pracuje na letadlech A-10, F-16 a F-15. „Válečný stroj je jako každý jiný stroj a nemůže fungovat navždy. Po 17 letech provozu na hraně jeho schopností se životnost prostě blíží ke konci.“


Tento čtvrtek před Výbor pro ozbrojené síly Kongresu (House Armed Services Committee) předstoupí ministr obrany Jim Mattis a předseda Sboru náčelníků štábů Ozbrojených sil Spojených států generál Joseph Dunford, aby přednesli finanční požadavky pro fiskální rok 2019. Rovněž o několik hodin později letečtí generálové budou před podvýborem pro letectví diskutovat o finančních potřebách leteckých sil.


Mattis však již dopředu varoval všechny zúčastněné, aby veřejně nemluvili o úrovni připravenosti leteckých složek amerických ozbrojených sil. „Přestože během rozpočtové sezóny může být lákavé veřejně vyzdvihnout problémy spojené s připraveností, musíme si uvědomit, že i naši protivníci sledují zprávy,“ varoval Mattis před tím, aby diskuze o připravenosti leteckých složek nebyla veřejně využívána k tlaku na získání větších finančních prostředků od Kongresu.

 

Zdroj: Flight GlobalDefense News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
logik Datum: 12.04.2018 Čas: 16:47

raziel: Děkuju, ale já se ptal na fundovanou kritiku OPCW. V tebou postovaných odkazech není nic, co by jakkoli polemizovalo se zprávou OPCW. Takže prosím znovu - jaké máš výhrady PROTI ZPRÁVÁM OPCW.

Údajné fake bílých helem jsi již postoval, já jsem k tomu řekl své, evidentně Ty pokládáš za nemožnou, že může jít o fake videa vypuštěná za účelem poškození bílých přileb, ty (aniž bys řekl proč) evidentně pokládáš tuto alternativu za nemožnou - ok, tady se neshodnem.

==

Jinak, co se týče tvého odkazu, tak např. ten odkaz z Aeronetu dosti vypovídá... o tom jak pracuješ s informacemi.

Již první video - např. dle nosu je vidět, že záběr kde je oko "zavřeno" je hodně z jiného úhlu, než tam, kde je vidět kus bělma. To je klidně možné i bez pohybu víčka - je zcela normální, že u skoro zavřeného oka je štěrbina vidět jen z jednoho úhlu.

Stejnětak překlad twiteru:
""tomorrow we are launching a media campaign to cover the airstrikes on Hama country side including the usage of CW"",
přeložený jako
"spustíme přímý přenos"
a jejich závěry z toho jsou naprosto tendenční.
Zaprve tam nikde není napsáno přímý přenos. Sloveso monitor to sice evokuje, ale používá se i pro sledování minulosti, viz např.
https://books.google.cz/books?id=xZvzCAAAQBAJ&pg=PA189&lpg=PA189&dq=monitor+-+past&source=bl&ots=WfXcvz78rG&sig=gqhyI5Q6-9gFnytME0nF7ILjuAY&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwi5ouLA-rTaAhXCXCwKHdCTCYU4FBDoAQgmMAA#v=onepage&q=%22monitor%20past%22&f=false
Zadruhé, i kdyby mělo jít o přítomnost, tak pokud se v oblasti staly útoky CW předtím, tak by na vyjádření nebylo nic divného: další útoky budeme monitororvat....
A zatřetí, i kdybys toto bral jako divné vysvětlení, furt jde o vyjádření araba na twitteru - pravděpodobnost, že nenativní mluvčí zvolil ne zcela vhodné slovo je nemalá.

Takže je X možných jiných vysvětlení toho výroku, ovšem aeronet je zcela pominul a zvolil tu nejméně logickou variantu: Ti, co se připravují na fejkování chemických zbraní a budou do toho dávat nemalé prostředky se asi nebudou takhle hloupě prozrazovat, že?

Takovouto argumentaci člověk, který se snaží posoudit objektivně prostě nepoužívá - takovýmto "důkazům" věří (a šíří je) jen člověk, který je předem přesvědčen o tom, jak věci jsou, a hledá jen potvrzení svého názoru. Tak prosím, zkus k důkazům, které šíříš, použít aspoň trochu stejnou skepsi, kteoru používáš vůči názorům, které se Ti "nelíbí".

====

PS: Jinak se omlouvám za předchozí posty, patří jinam, spletl jsem si okno...

avatar
leir Datum: 12.04.2018 Čas: 16:31

@ raziel87

footage z prvniho videa neodpovida zadnym zverejnenym zaberum. Masky M10 se nikde neobjevuji, jen zde. To mohl natocit kdokoli, kdykoli a kdekoli.

Druhy clanek zamenuje tweet informujici o bombardovani v Latameh (barel s podezrelou chemikalii) s Duma.

Treti clanek nekomentuji.

avatar
raziel87 Datum: 12.04.2018 Čas: 15:55

2 logik

https://twitter.com/HoseinMortada/status/983643083853221888

https://aeronet.cz/news/a-je-to-venku-dukazy-a-fotografie-potvrdily-ze-chemicky-utok-v-idlibu-byl-zinscenovany-bilymi-prilbami-a-americkou-cia-syrska-opozice-na-twitteru-informovala-o-chemickem-utoku-den-predem/

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Trumpe-chemicky-utok-Je-to-jinak-Z-CT-zaznela-nevidana-slova-531719

avatar
logik Datum: 12.04.2018 Čas: 14:53

PS: fenri: V tom, že ten sarin s největší pravděpodobností nebyl schozen z klasického barelu, ale že to byl nějaký předpřipravený "kanystr" na chemické zbraně nebo i ta upravená raketa, s tím souhlasím.

avatar
logik Datum: 12.04.2018 Čas: 14:41

fenri: O jednom vzorku píšeš tady:
"celé potvrzení jednoho útoku byo ze vzorků z Turecké laboratoře." atd.... tedy tvrdíš, že když někde odebrali dva vzorky, tak se přítomnost potvrdila pouze v jedné laborce ze dvou, tedy u jednoho vzorku. Přitom dle zprávy byly vzorky

FFM normálně funguje, rezoluce, nerezoluce, takže pro ni další rezoluce potřeba nebyla. Schválení takové rezoluce by bylo tedy přitakání Rusku v tom, že to m

> "A aby to ještě vtipnější, tak ani ta zpráva nehovoří o sarinu, ale o sarin-like látce.
Opět říkáš nepravdu. V celém to reportu se konzistetně mluví o "Sarin or sarin-like substance", popř. zjednodušeně "sarin". A to proto, že samozřejmě laboratorní testy na sarin testují typické markery sarinu (na reakční skupiny, zodpovědné za jedovatost sarinu) - ale nemohou vyloučit možnost, že ta látka má třeba někde trochu "jinej ocásek". Proto, aby byli přesní, mluví o Sarin or sarin-like substance.

V bodě 6.17. pak interpretují, co ty zjištěné fakta znamenají:
"The analyses of the samples indicate not only the presence of sarin, but also other chemicals including potential impurities and breakdown products
related to sarin, depending on the production route and the raw materials used. "

Tedy tvrdí, že zjištění sarinu či sarin-like látky indikuje přítomnost sarinu, neboť byly detekovány i látky, na které se sarin rozpadá a z kterých se sarin vyrábí. Tedy tvoje tvrzení, že nemluví o Sarinu, je zcela nepravdivé a je to velké překroucení té zprávy.

> Ne o "military grade" sarin látce, ale o "kitchen made" sarinu."
Opět nepravda, plynoucí z nepochopení způsobu identifikace sarinu. Naopak ta zpráva mluví o přítomnosti Hexaminu, kterýžto je specifický pro Syrský recept na výrobu a stabilizaci sarinu (např.
https://www.diplomatie.gouv.fr/IMG/pdf/170425_-_evaluation_nationale_-_anglais_-_final_1_cle8ca411.pdf
).
Takže naopak publikovaná data nemluví o kitchen made sarinu, jak se snažíš tvrdit, ale právě naopak poukazují na Syrskou armádní výrobu.

Ohledně kráteru, tak to dopadlo kousek vedle. A? Zpráva prostě říká, že je pravděpodobné a věrohodné, že se Sarin rozšířil z toho místa. Přičemž způsob "doručení" potvrdit nemohou. Samozřejmě je i možné, že ten Sarin nesla raketa, že tentokrát nebyl schozen z letadla - způsob doručení se prokázat prostě nepodařilo. Jen bych dodal, že jsou zdokumentované právě 122mm rakety na nesení chemických zbraní, které létaly na pozice "rebelů".

Olivav:
Co takhle diskutovat slušně? Já Tě teď také nebudu urážet, i když evidentně máš s angličtinou dosti problém a moh bych se po Tobě povozit. To, co totiž cituješ je jaksi jen citace ruského stanoviska. A doufám, že jsi to pouze blbě přeložil, a tedy že nebudeš trvat na tom, že to, co tvrdí Rusové je bez nějakého dalšího nezávislého potvrzení bráno jako fakt...

Ty jsi pak především tvrdil, že Novichok vyrobí každý organický chemik, protože je znám vzorec. A o tom byla debata, nikoli to, že samotná čistá látka nestačí na určení původu, jak se snažíš tvrdit teď. A to prostě vyjádření toho chemika z DownTownu vyvrací. Takže se znovu ptám: už tedy s tím chemikem souhlasíš, že výroba Novichoku je obtížná? Nebo tvrdíš, že také lže?

Samozřejmě, že k určení původu se používají stopy po výrobě, které ukazují na specifické výrobní podmínky či postup. Právě to bylo podstatou moji argumentace, že Rusko tím, že nebylo ochotno dodat data o svém výrobním postupu se tím právě nepřímo přiznává - protože ta data by mu přitížila - a právě proto chemici z DownTownu nejsou schopni určit původ látky, protože nemají ta data, která by jim pomohla Rusko usvědčit nebo naopak z Ruska obvinění smýt. Takže nevím, proč mi tento samozřejmý fakt najednou říkáš tak, jako by o něm byl celou dobu spor....

To proč mluvíš o potřebným limitech na detekci A323 - to je zcela mimo téma debaty a IMHO to zmiňuješ jen proto, abys ze sebe dělal odborníka. Ovšem vzhledem k tomu, že tento materiál znám a je velmi snadno vygooglitelný a v podstatě žádné nové informace o Novichoku nepřináší, tak se to příliš nepovedlo....

avatar
fenri Datum: 12.04.2018 Čas: 07:11

Jirosi, vy musíte být z těch ruských Su-35 pěkně per plex, když se domníváte, že je to síla, která zničí celé palubní křídlo z Trumana+USA letadla z Blízkého Východu+pár francouzských Rafale a jako bonus IAF a možná SA letectvo.

Protože pokud si toto nemyslíte, pak nedává nejmenší smysl váš konstrukt o tom, že Rusko zdvojnásobí počet letadel (špičkových strojů na celých 8 a celkový počet zhruba na úrovni leteckého křídla Trumana) a pak pomocí chemického útoku zatáhne hodné USA do boje, kde je těmi letadly slavně zničí.

No, v pořadí blbostí, co jsem četl je to tohle na druhém místě, protože na to, aby byla na prvním je to moc blbé.

avatar
givicz Datum: 11.04.2018 Čas: 22:34

může mi někdo osvětlit, kdo viděl (zná) účinky popřípadě jak vypadá, když je osoba zasažena chlorem... protože, když se znova dívám na to video tak tam vidím brečící děti, které jsou polévány hadicí s vodou, něco jim stříkají do ksichtu, kdy nemají zarudlé oči ani nijak zarudlou pokožku, " záchranáři " nemají rukavice atp.... celé mi to připadne jako divadlo..
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pri-chemickem-utoku-na-mesto-duma-zasazeny-stovky-lidi-rika-who-44935?dop-ab-variant&seq-no=2&source=hp&timeline--pageItem=44916

https://www.bozpprofi.cz/33/chlor-uniqueidgOkE4NvrWuOKaQDKuox_Z-7R-Mu2L22dXVL2lSqZ5YU/
Chlor je velmi toxický, při vdechnutí smrtelný, leptá dýchací cesty, krátkodobá expozice malým množstvím může způsobit dlouhotrvající dýchací obtíže. Způsobuje popáleniny kůže a při zasažení očí poškození zraku.

Kontakt s pokožkou: tento agresivní plyn dráždí a může i popálit pokožku. Výsledkem může být jizva, která se již nikdy plně nezhojí. Pokožka se může voskově zbělet nebo žežloutnout. V některých případech se mohou na zasaženém místě objevit puchýře, dojít může k odumírání tkáně a později vzniku infekce.

Opatření a první pomoc při vdechnutí chloru: nejdříve přijměte opatření, aby byla zajištěna vaše vlastní bezpečnost jako zachránce (mějte odpovídající ochranné vybavení).

avatar
pks_ Datum: 11.04.2018 Čas: 22:23

Jirosi: Ok, takže Moskva už měsíc plánuje plynový útok a připravuje si informační pole k tomu, aby jej mohla věrohodně popřít.

Zároveň si 2x posílila letectvo, protože tentokrát past sklapne a Trump se chytí. Trump samozřejmě zaútočí, Rusové sestřelí 50% raket a zbývajících 40% dopadne neškodně v horách (po zarušení GPS a aplikaci REB) = reklama na S400 v hlavním vysílacím čase všech světových médií zadarmo.

Potom tam naběhnou americké stíhačky, z nichž aspoň 5 uloví Rusové, mj. také tankovací letadla a AWACSy, možná sejmou i F-35 = další reklama.

A vzhledem k tomu, že se na scéně objevuje Donald Cook, tak Rusové samozřejmě neodolají a buď jej pošlou ke dnu (určitě mával Tomahawkem!), nebo jeho posádku tak vystresují, že požádá o azyl v Lybii.

Tohle prostě musí klapnout - a když to takhle krásně dopadne, USA se úplně stáhnou ze všech světových základen a v duchu hesla America First se budou v příštích 300 letech zabývat jen svými vnitřními problémy.

avatar
Jirosi Datum: 11.04.2018 Čas: 22:09

Raziel87: Tak sem si prošel těch "pár" posledních stránek. A celkem mně zaujala jedna věc. Ve chvíli kdy Trump vyhlašuje stahovaní vojsky, Moskva skoro 2x svoje letecké síly v Syrii.
Po tom to posílení náhodně přichází "plynový" útok.
Kdy Moskva už má svoje figurky na místě. Kdežto odvetným "zlým" lodím USA to trvá několik dní se dostat do pozic. Trošku divné plánování. Vypadá to, že jen jedna stran konfliktu byla zaskočena.

avatar
givicz Datum: 11.04.2018 Čas: 21:26

pks jo chlor je průmyslová látka byl také nalezen ve východní Ghútě na osvobozeném území od Nusry.. byly tam i nějaké jiné chemické látky
https://www.youtube.com/watch?v=p5OhEWw3mU0
https://politikus.ru/uploads/posts/2018-04/1523221553_22.jpg

jinak opakuji jestli se něco neposere tak zítra bude Dúma nastálo pod kontrolou Ruské vojenské policie.. dokonce jsem někde četl, že zítra se tam má vypravit nějaká nezávislá organizace aby to prošetřila.. možná se tam dostaví později i OPCW...

avatar
pks_ Datum: 11.04.2018 Čas: 21:18

Nedávno se objevila informace (v souvislosti se případem britského špiona Skripala), že vzorky Sarinu ze Sýrie analyzovala laboratoř v Porton Down a že nenašla shodu se vzorky ze zničených zásob Syrské armády.

Něco je tady: https://timhayward.wordpress.com/2017/04/15/chemical-attacks-in-syria-is-assad-responsible/

Pokud se podíváme na příčinu a následek, tak to vypadá na klasickou snahu vyvolat "Srebrenický masakr" (muslimští velitelé (Naser Orić) tehdy dělali vražedné nájezdy do okolí, aby vyprovokovali Srby, a když se blížila odveta, tak utekli) a překročit mez pro zásah "demokratického západu".

Pro natočení hodnověrného filmu přece stačí, aby tam ten plyn skutečně byl - možná v nižších koncentracích - aby to filmaři přežili. Několik desítek civilních obětí jim za ten výsledek (vybombardování Asada do doby kamenné) určitě stojí.

Chlor ani není klasifikován jako zakázaná chemická zbraň, protože má široké civilní použití a je tak i snadno dostupný. Tvrdit, že si jej povstalci nemohli opatřit je jako tvrdit, že 1mg Novičoku lze získat jedině v Rusku :-)

avatar
logik Datum: 11.04.2018 Čas: 20:18

Ok, díky za odpověď. Měl bys prosím nějaký konkrétní případ vylhaného nesmyslu v mnou linkovaných reportech?
https://www.opcw.org/special-sections/syria/the-fact-finding-mission/
(Popř. i v jiných oficiálních materiálech vydaných OPCW, ale preferoval bych tyto....)

avatar
raziel87 Datum: 11.04.2018 Čas: 19:44

2 logik

"neodpověděl jsi mi na otázku, jestli považuješ reporty OPCW za zfalšované"

ano Logiku, mnohokrát jsem si všiml a mnohokrát jsem byl upozorněn jinými, že v reportech OPCW je až přespříliš "bot", nelogičností a vyloženě vylhaných nesmyslů.
Takže ano, díky tomu se na tyto reporty koukám už několik let skrz prsty a neberu to
jako bernou minci.

Bílými helmami za část jejich aktivit pohrdám - svou činností rozdmýchávají jen další nenávist a klidně se ti přiznám, že už dlouho v srdci nosím neklid a bojím se, že to kvůli Sýrii praskne globálně. Možná jsem srab, možná špatně informovaný občan, ale prostě mám strach. Proto mě znovu a znovu vytočí, když čtu příspěvky lidí, kteří mezi řádky sympatizují s kroky koalice a USA - každému, kdo má pět po hromadě dojde, že to vedlo leda do p*dele, určitě ne ke zklidnění situace. Pokud je v té zemi někdo legálně, pak je to Rusko, ať se ti to líbí nebo ne Logiku.

Už možná dneska v noci :( KC-10 a KC-135 vzlítly už dopoledne směr východ středomoří. E-4B už je taky ve vzduchu

avatar
logik Datum: 11.04.2018 Čas: 19:43

givitz: Nejsou. Ale udělat to tak, aby právě na tom videu nebyly chyby (na které raziel upozorňuje u těch fejkových videí), není vůbec jednoduché. Koukni se, kolik chyb je ve filmech se stamilionovými rozpočty, kde má rejža a střihač týdny a měsíce na to chyby vychytat.
Pokud se objeví rychle po útoku poměrně slušný počet videí, které takové chyby nemají, pak to znamená, že buďto to je pečlivě a dlouho a s velkými náklady připravovaná provokace, nebo budou pravdivé.
Šance, že by takováto videa bezchybně natočila parta ametérů je poměrně mizivá.

fenri: Jo, ten argument kupodivů dobře znám. Až na to, že těch chemických útoků bylo podle stejných zdrojů od začátku roku několik, takže je pravděpodobné, že jsou pravdivé všechny, nebo žádný. Ovšem pokud jsou pravdivé všechny, pak evidentně neplatí, že chemický útok = tóčo, takže Tvůj argument je mimo.

Stejnětak dle reportů OPCW, co jsem tu postoval, bylo behem minulých let několik chemických útoků poměrně dobře doložených. "Tóčo" se konalo jednou a bylo dosti omezené. Takže podle mne Tvoje tvrzení, že museli vědět, jakou to vyvolá reakci, se naprosto nezakládá na realitě.

Buďto jsou všechny zprávy o chemických útocích lež a fekt a OPCW je zmanipulovaná a lže také, nebo se v Sýrii občas prostě plyn použije a žádné velké reakce to zpravidla nevzbudí.

avatar
givicz Datum: 11.04.2018 Čas: 19:30

logik tak já nevím ale nezdá se mi, že by ty záběry z Dúmy byly nějak HDTV spíš jakoby natočeny mobilem, kdy poslat nějaká data např. na paměťové kartě nebo přes satelit pokud má nějaká bojúvka spojení z nějakou tajnou službou také není neřešitelný problém.. na záběr dětí, které jsou polévány vodou nepotřebuješ zrovna filmový štáb..

arr