Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Americká cena za války v Afghánistánu a Iráku? Šest bilionů dolarů!

Datum přidání 01.04.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 16 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Války v Iráku a v Afghánistánu mohou stát americké daňové poplatníky neuvěřitelných šest bilionů dolarů (120 bil. Kč). Tvrdí to alespoň studie Lindy Bilmes, lektorky z věhlasné Harvardské univerzity. Suma zahrnuje nejen přímé válečné výdaje, ale i náklady na péči o 2,5 milionu irácko-afghánských veteránů.

Patrola v Afghánistánu

Foto: Američtí daňoví poplatníci budou platit za války v Afghánistánu a Iráku desítky let, ilustrační foto / Wikipedia

 

Zpráva upozorňuje, že tyto výdaje budou mít zásadní dopad na americký vojenský rozpočet. "V důsledku těchto válečných výdajů budou Spojené státy čelit investičním škrtům do personálu, diplomacie, výzkumu, vývoje a nových vojenských iniciativ," uvádí se ve zmiňované studii. Podle Lindy Blimes budou Spojené státy doplácet za obě války několik dalších desetiletí.

 

Odhaduje se, že dosavadní americké výdaje za obě války přišly na dva biliony dolarů, avšak nejvíce se vynaloží na zdravotní péči o veterány a nejrůznější finanční benefity, které příslušejí těmto veteránům.

Linda J. Bilmes (*1960). Před nástupem na Harvardskou univerzitu sloužila v americké vládě za Billa Clintona. Byla dvakrát jmenována asistentkou tajemníka pro administrativní záležitosti a rozpočet a působila jako finanční ředitelka amerického ministerstva obchodu. Byla jmenována také do několika vysoce postavených finančních komisí americké vlády.

Například američtí veteráni, kteří utrpěli zranění během své aktivní služby, mohou získat benefity v hodnotě až 3100 dolarů měsíčně (62 000 Kč). Další stovky až tisíce dolarů pak stojí americkou armádu měsíční penze veterána, bezplatná lékařská péče nebo benefity na vzdělání. Tedy věci více než chvályhodné, ale pro rozpočet velice bolestivé.

 

"Od roku 2001 zvýšily Spojené státy kvalitu, množství i dostupnost benefitů a pomoci pro vojáky z povolání a veterány. To vedlo k nebývalému nárůstu výdajů v rozpočtu ministerstva pro záležitosti veteránů a ministerstva obrany. A tyto benefity v příštích 40 letech nadále porostou," naspala Lindy Bilmes.

 

Jako příklad uvedla rovněž důsledky první světové války, jež skončila v roce 1918. Avšak americký rozpočet na ni doplácel nejvíce až roku 1969, kdy odcházel do penze největší počet veteránů první světové války. Možná cynicky, přesto realisticky zdůraznila, že díky podstatně větší šanci dnešních vojáků na přežití budou příští výdaje (cca rok 2060) mnohem vyšší.

 

Úsměv proto vyvolává odhad amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda, který odhadl válečné výdaje před invazí do Iráku na 50 miliard dolarů. Vyšší odhady označil za "nesmysly"!

 

Připomeňme si zde, že celkový americký federální rozpočet počítá na rok 2013 s výdaji 3,8 bilionu dolarů. Pokud bychom chtěli toto číslo srovnávat s Českou republikou, pak šest bilionů dolarů nám uhradí roční státní rozpočty na 100 let.

 

Zdroj: Wikipedia, Military, Defence Talk

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
André Mirabell Datum: 02.05.2013 Čas: 13:28

Nechceš jim přispět z důchodu ?

avatar
kornet Datum: 05.04.2013 Čas: 17:54

6 biliónov minutých a po tej sľubovanej demokracii ani stopy.

avatar
ADM Datum: 03.04.2013 Čas: 19:37

Ultramarinus: Nevím, já nejsem ekonom a myslím, že jedině čas ukáže jestli to byla dobrá investice. To jak to tam bude vypadat je věc úplně jiná.

Navrhuji příspěvky pouze registrovaným uživatelům.

avatar
Ultramarinus Datum: 03.04.2013 Čas: 10:57

Tipoval bych asi delsi cas nez rok, ale taky to povazuji za pravdepodobny vysledek. Vladnouci klika si muze prodlouzit cas vymenou zdroju za zajistovani "bezpecnosti" cizi silou, ale to jen prodlouzi trapeni.

avatar
Standa Datum: 03.04.2013 Čas: 10:06

No jo, to bude sranda, až USA odejde, pak do jednoho roku padne afghánská vláda a pak tam nacupitá Čína a začnou těžit suroviny. Čína na to jde dobře, žádná armáda,,,, peníze,,,,,každý má svou cenu. A zatím se bude USA topit v dluzích, blbý je, že se to dotkne i nás.

avatar
Ultramarinus Datum: 03.04.2013 Čas: 09:37

Orbitalized:
Ujasnete si nazvoslovi.

HLUPAK veri, ze se vsichni lide bez ohledu na vlastni (nejenom) ekonomicke, spolecenske, narodni, zivotni, nebo jine zajmy a preze vsechnu hloupost, omezenost, indoktrinaci a nenavist ve svete, ze se vsichni lide chyti za ruce a budou zpivat Kumbaya. V neprime umere s jeho mirou naivity se pak odvyji jeho odhad, jak dlouho to zalozeni raje na zemi potrva.

FASISTA veri, ze valka je nejlepsi mozny zpusob, jak dosahnout cilu a proto by se MELO podle fasisty valcit a silni by si podle nej MELI brat od slabsich co chteji. Casto se tam jeste primota rasova pseudoveda, ktera samozrejme fasistovi ospravedlni jeho presvedceni, ze on je "ten silnejsi" a ma si tedy brat od "slabsich". Divil byste se, jak jsou si podobne "programy" nemeckych fasistu a extremistictejsich "bojovniku za lidska prava".

REALISTA vi, ze "trvale udrzitelny celosvetovy mir" se da dosahnout v praxi jedinym zpusobem, stejne jako naprosta socialni spravedlnost, vymyceni hladomoru a zlocinu, nebo poctivost vsech svetovych politiku. Ten zpusob ma ovsem neprijemne vedlejsi ucinky, protoze to je kompletni vyhynuti lidstva. Presto se realista snazi, aby se V PRAXI mir, naznaky spravedlnosti a lehciho zivota udrzely co nejdele a kde jen mohou.

Muj nazor je, ze je lepsi byt hlupaky povazovan za fasistu, nez realisty za hlupaka.

Paul:
Kdyby tam prijeli pro tohle, nemyslite, ze by zemi neopousteli az v dobe, kdy bude vytezino a ne letos? I kdyby meli z celeho statu chranit jen ty doly?

Autorum a spravcum stranek:
Opravdu zvazte ban, nebo automaticke prumazy pro komentatora s nickem "smrt kapitalismu". Videl jsem z jeho pera 3 prispevky a vsechny byly jednoznacnou snahou o flame, nikoliv o komentar clanku, s informacni hodnotou na urovni jednoslabicneho citoslovce.

avatar
Paul Datum: 02.04.2013 Čas: 21:14

--------------------------------------------------------------------------------
Tak ani tohle by na pokrytí nákladů nestačilo:

Ohromná a zatím prakticky nedotčená ložiska železné rudy, mědi, kobaltu, zlata a lithia, které nedávno v Afghánistánu popsali američtí a britští geologové, jsou možná ještě bohatší, než se původně očekávalo. Hodnota surovin by mohla dosáhnout až 3 bilionů amerických dolarů.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/afghanske-nerostne-bohatstvi-je-mozna-vetsi-nez-se-cekalo-pmw-/zpr_nato.aspx?c=A100630_213623_zpr_nato_inc

avatar
orbitalized Datum: 02.04.2013 Čas: 20:31

Správně válka je přece tak růžová a lidem přináší štěstí a notnou dávku ukojení. Mám pocit, že jistí lidé jsou latentní fašouni.
"Fascism, ... , believes neither in the possibility nor the utility of perpetual peace. ... . War alone brings up to its highest tension all human energy and puts the stamp of nobility upon the peoples who have courage to meet it." —Mussolini

avatar
Ultramarinus Datum: 02.04.2013 Čas: 17:26

Investice "do lidi" je jedna z nejhorsich moznejch. Lidi rusi slovo, chyta je amok, jsou nespolehlivi, ovlivnitelni nabozenskejma uchylama jakyhokoliv smeru a vzdelani ktere dostanou, vetsinou vyuzijou na vymysleni silnejsich zbrani, ktere budou mit tendenci pouzit proti tem, kdo jim jejich vzdelani zaplatil.

Navic je HODNE lokalit na svete - vetsina afriky, chudsi arabske staty, nektere jihoasijske staty, slusnej kus ruska, kde by snaha o "vyucovani" nejenom tvrde narazila na mistni kleptokracii, ale byla i nejspis odmitnuta slusnou porci civilni populace.

Ac se to nezda, prodej zbrani a fungovani armady, by SOUSTREDENEMU A MOTIVOVANEMU obyvatelstvu dokazalo ekonomicky pomoct v nevydane mire. Staci vzpomenout na Nemecko po prvni svetove a potom si pripomenout nemecko v uvodnich krocich te druhe. Bohuzel na to, aby se povedlo Usa neco podobneho, nejsou americane dostatecne soudrzny, soustredeny a hlavne DISCIPLINOVANY narod.

avatar
ADM Datum: 02.04.2013 Čas: 16:43

Tomu se říká investice :-D Návratnost za 100 let. Mozná... USA to má všechno propočítané, nevěřím, že ty prachy jednoduše rozhazují.

avatar
palo Datum: 02.04.2013 Čas: 13:19

tie stonasobne marze u nakupu zbrani sa niekde prejavit musia... keby to radsej dali do vzdelania po celom svete, ono by potom aj tie sproste rezimy postupne popadali

avatar
orbitalized Datum: 02.04.2013 Čas: 12:08

A doma přes 20% lidí závislých na potravinových lístcích a dluhy rostou....

avatar
ŘUltramarinus Datum: 02.04.2013 Čas: 11:12

Řekl bych, ze miliardu dali jen za palivo.:D

avatar
Argonaut Datum: 02.04.2013 Čas: 10:32

Pardon, 6 mld. USD je vyčíslená částka za stažení jednotek z Afg.

avatar
Jan Grohmann Datum: 02.04.2013 Čas: 10:28

Opravdu to je 6 bilionů dolarů.
Defense & Security News / Iraq, Afghan wars to cost US up to $6 trillion: study (Defence Talk)
Americký trillon je na naš bilión.
Ostatně, píše se to i na stránkách České televize. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/220948-americky-ucet-za-irak-a-afghanistan-sest-bilionu-dolaru/
6 miliard dolarů za obě války je opravdu málo.

arr