Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Americká námořní pěchota nasazuje lasery proti dronům

Datum přidání 15.08.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká námořní pěchota US Marine Corps vyvíjí mobilní laserový systém GBAD (Ground-Based Air Defense) umístěný na podvozku lehkého terénního auta. Cílem laseru GBAD je boj proti bezpilotním létajícím strojům. 

Foto: Program GBAD (Ground-Based Air Defense) se stane základem pro budoucí mobilní protivzdušný laserový systém. / Raytheon

Foto: Program GBAD (Ground-Based Air Defense) se stane základem pro budoucí mobilní protivzdušný laserový systém námořní pěchoty. / Raytheon

 

Bezpilotní letadla, tzv. drony, začínají být nejen čím dál důležitějším pomocníkem, ale v nesprávných rukou také čím dal větší hrozbou. Bezpilotní letadla přitom neslouží jen k průzkumu, ale výhledově také jako útočné zbraně – dokáží nést například výbušninu. Přitom s rozvojem techniky se malá bezpilotní letadla nebo vrtulníky stávají dostupné prakticky pro každého.

 

V Afghánistánu například spojenci používali malé drony krátkého dosahu (typu Raven) k navádění minometné a dělostřelecké palby. Stejně tak však může použít podobnou techniku boje i vyspělejší protivník.

 

Drony jsou přitom obtížný cíl, jsou malé, rychlé a od cíle se pohybují ve vzdáleností stovek metrů nebo jednotek kilometrů. V současné době jediným účinným nástrojem v boji s drony jsou přenositelné protiletadlové systémy.

 

Zmínit můžeme švédský RBS 70 ve výzbroji Armády České republiky. Ostatně čeští vojáci se na boj s drony připravují.

 

Foto: Raytheon testuje lasery i na lodních protivzdušných systémem blízkého dosahu Phalanx CIWS (Close-In Weapon System). / RaytheonFoto: Raytheon testuje lasery i na lodních protivzdušných systémech blízkého dosahu Phalanx CIWS (Close-In Weapon System). / Raytheon

 

Střela systému RBS 70 je však velice drahá a navíc prodleva od přípravy k výstřelu, až po zničení cíle, je neúměrně dlouhá. V tomto případě se zdá, že ideálním prostředkem boje proti dronům jsou laserové zbraně.

 

Na boj proti dronům se zaměřuje např. program americké námořní pěchotylaser GBAD. Na programu námořníci spolupracují s firmami Raytheon (laser) a L3 (zaměřovací systém).

 

Společným jmenovatelem systému GBAT je vynikající taktická a strategická mobilita. Počítá se proto s instalací laseru na korbu terénního automobilu „Humvee" HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle ) a později na nové standardní terénní vozidlo americké armády a námořní pěchoty JLTV (Joint Light Tactical Vehicle).


Do konce roku vznikne prototyp vozidla s laserem o výkonu 10 kW. V roce 2016 pak bude k dispozici systém s výkonem 30 kW. Laser dodá firma Raytheon.

 

Foto: Jeden planární vlnovod použití v laseru systému GBAD má rozměr 30cm pravítka. / Raytheon

Foto: Jeden planární vlnovod použitý v laseru systému GBAD má rozměr 30cm pravítka. / Raytheon

 

Laser firmy Raytheon využívá unikátního systému planárních optických vlnovodů PWG (Planar WaveGuide). Planární vlnovod si lze představit jako optické vlákno rozvinuté do roviny.


Velkou výhodou je účinnost laseru a také jeho škálovatelnost do vyšších výkonů. Údajně lze vyrobit zbraňový laser o výkonu až 200 kW umístěný na podvozku auta kategorie Humvee. Tak velký výkon postačuje k ničení minometné, dělostřelecké a raketové munice RAM (Rocket, Artillery, Mortar) nebo dokonce i živé síly.

 

Zdroj: Office of Naval Research

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr