Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Letecká technika

Námořní pěchota piluje taktiku nasazení F-35B Lightning II

Datum přidání 28.05.2014    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Jedna stránka věci je získat nejmodernější vojenskou techniku, druhou stránkou je ji dokázat plně využít. Americká námořní pěchota USMC již brzdostane první letouny F-35B Lightning II s krátkým vzletem a kolmým přistáním STVOL (Short Take-off and Vertical Landing). Nyní začíná mnoholeté období pilování taktiky nasazení těchto výjmečných letadel.

Foto: Formace F-35B Lightning II americké námořní pěchoty. / NAVAIR

Foto: Formace F-35B Lightning II. / NAVAIR

 

Spojené státy přesouvají svou pozornost do Pacifiku, kde jim roste mocný konkurent – Čína. Na nové výzvy v Pacifiku samozřejmě reagují americké ozbrojené síly.

 

Spojenci USA v Pacifiku, jako Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan nebo Filipíny, vedou s Čínou územní spory, především o ostrovní území. Kapacita provést výsadek z moře a obsadit část území je tak pro operace v Pacifiku velmi ceněná.

 

Na výzvy v Pacifiku reaguje i nový Operační koncept CONOPS (CONcept of OperationS) námořní pěchoty pro použití F-35B Lightning II. „CONOPS je již připraven a bude otestován během vojenského cvičení tento říjen,“ říká pro IHS Janes major námořní pěchoty Ryan Hough.

 

Domovem mariňáckých F-35B Lightning II se stanou výsadkové lodě provozované americkým námořnictvem US Navy. Úkolem letounů F-35B je především podporovat obojživelné operace mariňáků.

 

Podle plukovníka námořní pěchoty Vance Cryera, při řešení výzev typu A2/D2 v Pacifiku, budou hrát klíčovou roli obojživelné operace a podpora rozptýleného letectva. Připomeňme, že A2/AD (Anti-Access/Area-Denial) je nová zkratka pro staré vojenské priority - získat kontrolu nad oblastí, ve které budete působit (vzduch, moře, kyberprostor), a ujistit se, že podobný prostor nezíská váš protivník. 

 

Hlavním rysem Rozptýlených operací letounů s krátkým startem a přistáním DSOs (Distributed STOVL Operations) je provozovat letadla nezávisle na pevné infrastruktuře. To umožní mariňákům přesouvat základny letadel po celém bitevním poli a ztížit tak jejich odhalení nebo zaměření protivníkem.

 

Video: Testování F-35B Lightning II na výsadkovém plavidle USS Wasp (LHD-1). / YouTube

 

Tím, že cvičíme DSOs na improvizovaných letištích, přežití leteckých sil ve společné operaci stoupá,“ říká plukovník Cryer s tím, že F-35B dává mariňákům jedinečné vlastnosti v prostředí A2/AD. „V F-35B získáme obtížně pozorovatelnou útočnou a senzorovou platformu páté generace.“

 

Při bojových operacích americká námořní pěchota vytvoří síť mobilních předsunutých letišť a taktických přistávacích zón, včetně míst pro doplnění paliva a munice. Všechny místa pak půjdou dle potřeby a vývoje lehce vytvářet, přesouvat nebo rušit.

 

Veškeré zásoby budou k dispozici na obojživelných a zásobovacích lodích, předsunutých základnách/skladech nebo u hostitelské země. Dopravu paliva, munice a dalšího vybavení na předsunuté letiště zajistí například konvertoplány V-22 Osprey.

 

Námořní pěchota však systém rozptýlených neupravených drah nevyužije jen pro bojové akce. Stejně tak lze podobnou taktiku uplatnit při humanitárních a záchranných akcích.

 

Naše akce v místech, jako je japonská pevnina během Operace Tomodachi (v reakci na zemětřesení a tsunami v roce 2011) a zmírňování následků katastrofy na Filipínách během tajfunu Haiyan v roce 2013, ukazují potřebu námořní pěchoty být připravení k přesunu během krátké doby,“ říká plukovník Cryer.


Zdroj: IHS Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jan Grohmann Datum: 28.05.2014 Čas: 12:28

Jsme rádi, že nás navštěvujete každý den. :)
Včera byl založen, systém tak vzal včerejší datum. Opraveno.

avatar
Tortor Datum: 28.05.2014 Čas: 12:14

Jenom technická, dnes je 28. U článku je datum 27. a včera tu rozhodně nebyl. :)

arr