Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Námořní pěchota piluje taktiku nasazení F-35B Lightning II

Datum přidání 28.05.2014    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Jedna stránka věci je získat nejmodernější vojenskou techniku, druhou stránkou je ji dokázat plně využít. Americká námořní pěchota USMC již brzdostane první letouny F-35B Lightning II s krátkým vzletem a kolmým přistáním STVOL (Short Take-off and Vertical Landing). Nyní začíná mnoholeté období pilování taktiky nasazení těchto výjmečných letadel.

Foto: Formace F-35B Lightning II americké námořní pěchoty. / NAVAIR

Foto: Formace F-35B Lightning II. / NAVAIR

 

Spojené státy přesouvají svou pozornost do Pacifiku, kde jim roste mocný konkurent – Čína. Na nové výzvy v Pacifiku samozřejmě reagují americké ozbrojené síly.

 

Spojenci USA v Pacifiku, jako Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan nebo Filipíny, vedou s Čínou územní spory, především o ostrovní území. Kapacita provést výsadek z moře a obsadit část území je tak pro operace v Pacifiku velmi ceněná.

 

Na výzvy v Pacifiku reaguje i nový Operační koncept CONOPS (CONcept of OperationS) námořní pěchoty pro použití F-35B Lightning II. „CONOPS je již připraven a bude otestován během vojenského cvičení tento říjen,“ říká pro IHS Janes major námořní pěchoty Ryan Hough.

 

Domovem mariňáckých F-35B Lightning II se stanou výsadkové lodě provozované americkým námořnictvem US Navy. Úkolem letounů F-35B je především podporovat obojživelné operace mariňáků.

 

Podle plukovníka námořní pěchoty Vance Cryera, při řešení výzev typu A2/D2 v Pacifiku, budou hrát klíčovou roli obojživelné operace a podpora rozptýleného letectva. Připomeňme, že A2/AD (Anti-Access/Area-Denial) je nová zkratka pro staré vojenské priority - získat kontrolu nad oblastí, ve které budete působit (vzduch, moře, kyberprostor), a ujistit se, že podobný prostor nezíská váš protivník. 

 

Hlavním rysem Rozptýlených operací letounů s krátkým startem a přistáním DSOs (Distributed STOVL Operations) je provozovat letadla nezávisle na pevné infrastruktuře. To umožní mariňákům přesouvat základny letadel po celém bitevním poli a ztížit tak jejich odhalení nebo zaměření protivníkem.

 

Video: Testování F-35B Lightning II na výsadkovém plavidle USS Wasp (LHD-1). / YouTube

 

Tím, že cvičíme DSOs na improvizovaných letištích, přežití leteckých sil ve společné operaci stoupá,“ říká plukovník Cryer s tím, že F-35B dává mariňákům jedinečné vlastnosti v prostředí A2/AD. „V F-35B získáme obtížně pozorovatelnou útočnou a senzorovou platformu páté generace.“

 

Při bojových operacích americká námořní pěchota vytvoří síť mobilních předsunutých letišť a taktických přistávacích zón, včetně míst pro doplnění paliva a munice. Všechny místa pak půjdou dle potřeby a vývoje lehce vytvářet, přesouvat nebo rušit.

 

Veškeré zásoby budou k dispozici na obojživelných a zásobovacích lodích, předsunutých základnách/skladech nebo u hostitelské země. Dopravu paliva, munice a dalšího vybavení na předsunuté letiště zajistí například konvertoplány V-22 Osprey.

 

Námořní pěchota však systém rozptýlených neupravených drah nevyužije jen pro bojové akce. Stejně tak lze podobnou taktiku uplatnit při humanitárních a záchranných akcích.

 

Naše akce v místech, jako je japonská pevnina během Operace Tomodachi (v reakci na zemětřesení a tsunami v roce 2011) a zmírňování následků katastrofy na Filipínách během tajfunu Haiyan v roce 2013, ukazují potřebu námořní pěchoty být připravení k přesunu během krátké doby,“ říká plukovník Cryer.


Zdroj: IHS Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jan Grohmann Datum: 28.05.2014 Čas: 12:28

Jsme rádi, že nás navštěvujete každý den. :)
Včera byl založen, systém tak vzal včerejší datum. Opraveno.

avatar
Tortor Datum: 28.05.2014 Čas: 12:14

Jenom technická, dnes je 28. U článku je datum 27. a včera tu rozhodně nebyl. :)

arr