Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Americká námořní pěchota přesunuje houfnice do Sýrie

Datum přidání 09.03.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 20 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Do okolí syrského města Rakka se přesunul kontingent americké námořní pěchoty (US Marine Corps). Mariňáci pomocí tažných houfnic M777A2 podpoří ofenzivu do města Rakka, hlavní bašty Islámského státu (IS).

Foto: M777A2 v akci; větší foto / Ermanarich; CC BY-SA 4.0

 

V posledních měsících v Sýrii operovaly údajně stovky členů amerických speciálních sil. Američtí speciálové podporovaly v boji s IS jednotky Syrských demokratických sil SDF (Syrian Democratic Forces). Hlavní vojenskou složkou SDF jsou kurdské Lidové ochranné síly YPG (Yekîneyên Parastina Gel).

 

Jednotka Mariňáků má pomocí houfnic M777A2 poskytovat palebnou podporu při dobývání města Rakka. Podobně námořní pěchota poskytuje od jara 2016 palebnou podporu iráckým a kurdským silám při dobývání iráckého Mosulu.


Počet nasazených mariňáků americké námořní pěchoty není oficiálně znám, má jít údajně o několik stovek mariňáků. Nejde jen o obsluhu děl, ale také o jednotky zajišťující ochranu houfnic a logistické jednotky.


Tažná houfnice M777A2 má hmotnost 4400 kg, přechod z pochodové do palebné pozice houfnice zvládne za 2:10 min. Střední transportní letoun C-130 Hercules přepraví dvě M777A2. Dostřel s klasickou municí je 24 km, s municí s dnovým výtokem (BB) 30 km a s municí s koncovým navedením (Excalibur; 70 000 $/ks) 40 km.


Mariňáci jsou součástí 11. námořní expediční jednotky (11th Marine Expeditionary Unit), která opustila svou základnu ve městě San Diego v říjnu minulého roku. Jednotka zamířila na na americkou základnu v africkém státě Džibutii. Z afrického státu se členové námořní pěchoty přesunuli letecky do Kuvajtu a následně do Sýrie.

 

Současná americká iniciativa v Sýrii ale není podle The Washington Times výsledkem žádosti prezidenta Donalda Trumpa - akce se připravovala několik měsíců.

 

Důvodem nasazení houfnic je sezónní špatné počasí na severu Sýrie, které omezuje poskytování letecké podpory pozemním jednotkám. “Mariňáci odpověděli na problém, kterému operace (ofenzíva na město Rakka - pozn. red.) čelí,” citují The Washington Post nejmenovaného představitelé ministerstva obrany.

 

Foto: Současná situace v Sýrii. Jednotky SDF (žluté) se připravují na útok na Rakka. Červené provládní jednotky a zelené proturecké povstalecké jednotky jsou vzdálené cca 100 km západně ze jezerem Assad. Šedá barva označuje území IS; větší foto / Public Domain


Současné nasazení houfnic M777A2 ale není prvním případem rozmístění těžkých amerických vojenských zbraní v Sýrii. Podle generálporučíka Stephena Townsende malé jednotky americké armády s mobilními raketovými systémy (HIMARS) podporovaly v Sýrii akce speciálních jednotek.


Podle polského deníku Defence24 americké raketomety HIMARS vedly palbu na cíle IS z tureckého území. Pomocí raket GMLRS+ dokáži raketomety HIMARS ničit cíle na vzdálenost až 120 km (M30/M31 - 84 km).


Členové americké námořní pěchoty tak představuji další významné posílení americké vojenské přítomnosti v Sýrii. O víkendu do sýrie zamířily americké jednotky s vozidly Strkyer - podle posledních zpráv má jít o elitní členy 75. pluku rangerů (75th Ranger Regimen).


75. pluk rangerů je elitní jednotka lehké pěchoty americké armády, která se specializuje na úderné operace -  přímé útoky, obsazování letišť, aeromobilní a výsadkové operace, speciální průzkum nebo údery na vysoce hodnotné cíle. Oficiálně má pluk zamezit srážkám mezi tureckými, kurdským a syrskými provládními jednotkami a zajistit udržení pozornosti všech stran v boji s IS.


Pluk operuje v a okolí města Manbidž ležícího 110 km severozápadně od města Rakka.

 

Zdroj: The Washington Post

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
liberal shark Datum: 14.03.2017 Čas: 19:15

Dokazu si predstavit, ze tech 19 del raze 155 mm, ktere ma ACR koupit, bude prave M777. Mohly by tvorit delostrelecky oddil budouci pesi brigady.

avatar
rasto12 Datum: 14.03.2017 Čas: 01:25

"Cejkis: Založte si vlastní web, najděte podle Vás zajímavé články, přeložte je a publikujte (se souhlasem jejich autora). Nemusíte tady být, když se vám zdejší články nelíbí. Zkuste Parlamentní listy, Aeronet nebo Sputnik,..."

Viem, že Vám asi ušli nervy , ale toto nie je správna cesta. Práve naopak. Toto je presne zlá cesta. "Choď preč, lebo mne sa nepáči čo píšeš" je detinské. Parlamentní listy, Aeronet, Sputnik sú fakt pre určitú skupinu zdroje. Ja som si ich vďaka určitému proti Ruskému listu pozrel a musím skonštatovať, že je to propaganda, ale....niekedy sú fakt dobrý zdroj.

avatar
Starlight Datum: 12.03.2017 Čas: 16:44

1)

@ sokol.vojtech@gmail

Ohledně české terminologie, zkus se podávat do diskuze pod článkem: http://www.armadninoviny.cz/testy-houfnice-m777er-s-nejdelsim-dostrelem-na-svete.html

2)

@ Radek novak

Tažené kanónové houfnice pochopitelně nekončí. Naopak. Například obě velmoci, které se tu nejčastěji probírají, tedy USA a Rusko je mají ve výzbroji.
Jsou to moderní typy ráží 152 mm nebo 155 mm. Obě velmoci je nasadily ve velkém (Rusko – Sýrie, USA – Irák, Afganistán, a nyní také Sýrie). A právě použití v konfliktech nízké intenzity, kde nehrozí manévrový boj velkých mechanizovaných formací, je a bude jejich doménou.

Hlavním rysem houfnice M777 a důvodem její vysoké ceny je její nízká hmotnost, které je dána požadavkem na maximální taktickou a strategickou přepravitelnost. Na zemi ji utáhne 5 tunový truck MTV 6x6, a ve vzduchu ji v podvěsu unese střední vrtulník UH-60 (či větší CH-47, MV-22 a CH-53), lze ji vysazovat na padáku z letounů C-130 (či většího C-17).

Z pohledu Američanů mohou být na bojišti mnohem dříve než těžké samohybné houfnice. A jsou terény (hory) nebo válečné scénáře (padákové a vrtulníkové výsadky), kde jim žádná samohybná houfnice nepomůže.

To je právě to, co chce Indie. Houfnice bude umístěny ve vysokohorském prostředí na hranicích s Pákistánem (a Čínou). Kam to nedostanou po zemi, tam to dostanou vrtulníky CH-47F (Indie je má objednané) nebo dokonce C-130J a C-17, které si indické letectvo také pořídilo. Navíc je to houfnice ověřená v boji, včetně digitálních systému řízení palby.

Právě na nasazení houfnic M777A2 USMC v Sýrii je vidět její mobilita. Ještě nedávno byly houfnice doma v USA, pak se přesunuly do afrického Džibutska. Odtud už to byl jen „skok“ na základnu do Kuvajtu. Poslední krůček do pouští východní Sýrie byl pravděpodobně s pomocí taktické letecké přepravy (pravděpodobně noční výsadek v podvěsu pod vrtulníkem CH-53 USMC)

Dostřely s různou municí pro velkosériově vyráběnou taženou kanónovou houfnici M777 s municí ráže 155 mm a samohybnou houfnici DANA M1, které je v prototypu, stejně jako její moderní dálková munice jsou uvedeny v diskuzi pod tímto článkem: http://www.armadninoviny.cz/testy-houfnice-m777er-s-nejdelsim-dostrelem-na-svete.html

avatar
Blake Datum: 12.03.2017 Čas: 07:05

radek novak, nezabudaj pri tom porovnavani aj na cenu za kus

avatar
liberal shark Datum: 12.03.2017 Čas: 06:40

Ty houfnice nejsou tažné ale tažené. Tažný je akorát dobytek :-).

avatar
Radek novak Datum: 11.03.2017 Čas: 19:58

Dostřel jako DANA M1, tažné houfnice sice svůj potenciál ještě mají, ale ve srovnání s novými samohybnými patří do historie. Na odstřelování IS, které nemá dělostřelectvo svůj úšel splní. Se divím, že je Indové loni kupovali, když už měli vzít raději Paladiny.

avatar
Pepin Nešpor Datum: 10.03.2017 Čas: 17:20

Tedy reknu vam ze ty to houfnice jsou neskutecne vyborny!! Hlavne ta hmotnost! Pro logistyku super vec. A nedej boze az budou mit tu variantu M777ER.

avatar
Arassuil Datum: 10.03.2017 Čas: 16:16

Tak ono "base bleed" je taky spíš komerční označení, moc to člověku o principu fungování neřekne, pokud se s tím nesetkal už někde jinde. Na druhou stranu to pěkně vypadá a ještě lépe se to vyslovuje - na tohle si Američani všeobecně potrpí. "Munice s dnovým výtokem" je na druhou stranu čistě technický pojem, do jisté míry možná i otrocky přeložený, který nemá snahu aspirovat na první místa v anketě "Slovo roku". Určitě by se to dalo přeložit lépe, ale na druhou stranu i hůře (třeba taková munice "s unikajícími plyny ze zadní části"). B-)

avatar
sokol.vojtech@gmail.com Datum: 10.03.2017 Čas: 15:55

"munice s dnovým výtokem" - to je obecne akceptovany preklad BB - base bleed?
Zni to dost priserne, hlavne ten vytok :) to uz se mi vice libi polsky preklad na wikine - Gazogenerator.

Existuje nejco jako doporuceny slovnicek pro vojenske pojmy? Nebo si to kazdy preklada podle toho co se mu libi/co ho napadne/na co je zvykly?

avatar
liberal shark Datum: 10.03.2017 Čas: 15:07

Opět se potvrzuje, že dělostřelectvo je nejspolehlivější a nejjednodušší způsob dopravy munice na cíl.

avatar
Jakub2 Datum: 10.03.2017 Čas: 14:58

Luky: Ne, jen ze sebe dělá objekt posměchu.

avatar
Luky Datum: 10.03.2017 Čas: 14:37

Nějak jsem si nevšiml, že by cejkis dával návod jak ukončit konflikt v Sýrii.

avatar
Shania Datum: 10.03.2017 Čas: 14:30

cejkis: ne že by amici neměli vlastní alternativní verze ohledně syrie, ale ta tvoje je fakt něco extra...

avatar
Jan Grohmann Datum: 10.03.2017 Čas: 14:28

Cejkis: Fascinující s jakou sebevědomím mluvíte o tech nejkomplikovanějších geopolitických problémech.
Tomu říkám totální arogance.
Škoda, že Kreml a Pentagon nečtou diskuzi na AN, po válce v Sýrii by bylo už před několika lety.

avatar
logik Datum: 10.03.2017 Čas: 14:14

jojo - a ještě by mě zajímalo, jak Cejkisi označuješ např. konflikt v Donbasu?

arr