Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Americká stíhačka sestřelila syrský bitevník Su-22

Datum přidání 19.06.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 325 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V neděli stíhačka F/A-18E Super Hornet amerického námořnictva (US Navy) sestřelila syrské bitevní letadlo Su-22, které útočilo na koaliční síly. 

Foto: Americká F/A-18E Super Hornet se vrací z hlídkové mise nad Sýrii; větší foto / US Navy 

 

Nedělní sestřel syrské Su-22 si připsala stíhačka F/A-18E Super Horner z 8. leteckého křídla (Carrier Air Wing 8) z letadlové lodě USS George Bush (CVM-77). Letadlová loď odplula z námořní základny Norfolk 21. ledna a 6 února připlula do přístavu Souda Bay na Krétě - následně 8. letecké křídlo začalo podnikat jak útoky na pozice Islámského státu (IS), tak začalo poskytovat vzdušné krytí americkým a koaličním jednotkám v Sýrii.

 

Podle americké strany k sestřelení Su-22 došlo krátce poté, co syrské letadlo bombardovalo pozice kurdských Syrských demokratických sil SDF (Syrian Democratic Forces) a zabilo několik jejich bojovníků.

 

Vláda v Damašku i Turecko obviňují SDF z napojení na Stranu kurdských pracujících (PKK). V Turecku je PKK zakázaná, USA ji od roku 1997 považují za teroristickou organizaci. V každém případě SDF v Sýrii bojují proti bojovníkům IS a jsou také hlavní spojenci Washingtonu v oblasti.

 

“Letadlo Su-22 syrského režimu shodilo bomby nedaleko bojovníků SDF jižně od Tabky a, v souladu s pravidly vedení boje (RoE - pozn. red.) a kolektivní obranou koaličních sil, bylo okamžitě sestřeleno americkou F/A-18E Super Hornet,” uvedlo v tiskovém prohlášení americké Centrální velitelství (U.S. Central Command), které řídí bojové operace v Sýrii.  Podle Johna Thomas Thomase, mluvčího centrálního velitelství, působí v oblasti i americké síly, ale ty nebyly útokem ohroženy.

 

Dodejme, že Tabka leží nedaleko města Rakka, které je baštou a hlavním opěrným bodem IS. Právě jednotky SDF se již několik měsíců připravují, za americké asistence, na dobytí města Rakka. Zamezit případným střetům mezi tureckými, syrskými a kurdskými jednotkami (a udržet pozornost všech na boji s IS) mají za úkol nejen američtí, ale i ruští vojáci.

 

Sestřelení Su-22 se podle americké strany udalo několik hodin poté, co prosyrské pozemní jednotky napadly bojovníky SDF ve vesnici Ja'Din, jižně od Tabky. Americká F/A-18E v reakci na útok klesla na nižší letovou hladinu a nízkým přeletem předvedla “demonstraci síly”, aby zastavila postup prosyrských jednotek vůči SDF.

 

Podle amerického Centrálního velitelství byla o incidentu informovaná ruská strana s tím, že má pomoci uklidnit situaci. Avšak k uklidnění nedošlo, naopak zmíněná syrská Su-22 zaútočila na bojovníky SDF, načež byla sestřelená americkou stíhačkou.

 

Během měsíce to je již čtvrtý příklad, kdy americké síly zaútočily na prosyrské jednotky. Počátkem tohoto měsíce například americká F-15E sestřelila íránský dron Shahed-129, který odhodil munici poblíž amerických a koaličních sil v blízkosti jihosyrského města At Tanf.

 

"Koalice se nesnaží o boj se syrským režimem, ruskými nebo prorežimními silami, ale neváhá ochránit koaliční nebo partnerské síly před jakoukoli hrozbou," uvedlo Centrální velitelství.

 

Vláda v Damašku naopak tvrdí, že syrská Su-22 bombardovala pozice IS a při útoku amerického letadla zahynul pilot Su-22. "Tento útok zdůrazňuje koordinaci mezi USA a ISIS (Islámský stát - pozn. red.) a odhaluje špatné úmysly Spojených států v šíření terorismu s cílem prosadit americko-sionistické plány v regionu,” stojí v tiskovém prohlášení syrské vlády.

 

Ruská strana rovněž v tiskovém prohlášení kritizovala americkou stranu, když uvedla, že:”Zničení letadla syrských vzdušných sil americkým letectvem ve vzdušném prostoru Sýrie je cynickým porušením suverenity Syrské arabské republiky.” Ruská strana také odmítla, že Američané používali “komunikační kanály” před sestřelem Su-22.


“Množství bojových aktivit amerického letectva prováděných pod záštitou "boje proti terorismu" namířených proti legitimním ozbrojeným silám člena OSN je očividným porušením mezinárodního práva a je ve skutečnosti aktem vojenské agrese proti Syrské arabské republice,” dočteme se dále v ruském prohlášení.

 

“V oblastech bojových misí ruského letectva ve vzdušném prostoru Sýrie budou všechny druhy vzdušných prostředků, včetně letadel a dronů mezinárodní koalice, zjištěné na západ od řeky Eufrat, sledovány ruskými systémy protivzdušné obrany jako vzdušné cíle,” stojí na konci tiskového prohlášení ruského ministerstva obrany.

 

Rusko rovněž pozastavilo memorandum o spolupráci, které mělo zamezit leteckým incidentům mezi koaličními a ruskými leteckými silami. Není to poprvé, kdy byly komunikační kanály přerušeny - v dubnu byla “horká linka” vypnutá poté, co USA odpálily 59 Tomahawků na syrskou leteckou základnu. USA a Rusko se dohodly na obnovení komunikačních kanálů minulý měsíc.

 

Zdroj: The Washington Post; Military.com; The Aviationist

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
raziel87 Datum: 27.06.2017 Čas: 16:51

2 Logik

pouze tvrdím, že se jedná o DALŠÍ z řady článků, který rozporuje oficiální tvrzení USA, které následně převzaly západní média. Nechci a nebudu tu o tom dále diskutovat. Tvoje vyvození o počtu bojových letů SAAF po útoku na Al Shayrat nebudu komentovat - věci vidím jinak, přitom máme oba přístup ke stejným informacím.......

avatar
logik Datum: 27.06.2017 Čas: 15:14

raziel: ten článek něco POTVRZUJE? Máš tam tvrzení jednoho člověka, kterej si může vymejšlet úplně stejně jako ty nebo já. DŮKAZ jsem tam žádnej nenašel.

Naopak je tam poměrně dost věcí, které ukazují na to, že je to přinejmenším "hodně přibarvené" - např. ze sledování počtu náletů před útokama a po útocích tomahawků je vcelku evidentní, že ten útok měl vliv na bojeschopnost Asadova letectva. Autor článku tvrdí, že nikoli atd....

avatar
raziel87 Datum: 27.06.2017 Čas: 13:36

a je to dobře - snad to alespoň pár volům otevře konečně oči

avatar
raziel87 Datum: 27.06.2017 Čas: 13:34

Křiklounům, kteří tady na Assada kydají JEN špínu ve velkym a konflikt popisují pouze na základě západních zpravodajských sítí - těm to pusu stejně nikdy nezalepí.

Vždyť ten článek v podstatě jen potvrzuje to, co se na amatérských i odborných military fórech rozebírá v podstatě už od večera 4.4.2017 respective 7.4.2017 - a co si většina lidí se špetkou zdravého rozumu uvědomila nejpozději po pár dnech.......ale ty játra tady budou do nekonečna omílat, že Assad jistojistě cpe organofosfáty mimojiné i do sunaru...... Ten tebou postnutej článek z Weltu se za těch 48 hodin rozšířil po fórech jak mor.

avatar
Beld Datum: 27.06.2017 Čas: 13:24

Ja vzdycky rikal , ze Hersh je vlastne ruskej a asaduv agent :D

https://www.welt.de/politik/ausland/article165905578/Trump-s-Red-Line.html

http://literarky.cz/blogy/tereza-spencerova/24453-seymour-hersh-o-trumpovi-u-televize-a-chemickem-masakru-v-syrii-ktery-nebyl

avatar
Luky Datum: 25.06.2017 Čas: 09:45

hmm...zajímavé :
http://www.combataircraft.net/2017/06/23/how-did-a-30-year-old-su-22-defeat-a-modern-aim-9x/
---------------
At approximately 18.43hrs local time on June 18, a US Navy F/A-18E Super Hornet operating over Syria shot down a Syrian Arab Air Force (SyAAF) Su-22M4 ‘Fitter’ fighter-bomber near Tabqah, Syria.

The F/A-18E (reported as BuNo 168914/AJ304) was assigned to Strike Fighter Squadron (VFA) 87 ‘Golden Warriors’ (also known as ‘War Party’), which is assigned to Carrier Air Wing (CVW) 8.

Its pilot engaged the ‘Fitter’ and initially fired an AIM-9X Sidewinder close-range heat-seeking missile from a range of about half a mile, which was defeated by flares launched by the Su-22 pilot. The Super Hornet then re-engaged and fired an AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile), which hit the ‘Fitter’ despite being fired from relatively close range.

The pilot was able to eject and was later recovered safely, according to local sources.

It marked the first shootdown of a manned fighter by a US aircraft since May 4, 1999, when Lt Col Michael ‘Dog’ Geczy, US Air Force, downed a Serbian MiG-29 with an AIM-120 fired from his F-16CJ during Operation ‘Allied Force’.However, the engagement poses some interesting questions, not least; how was a 1980s-era ‘Fitter’ able to defeat a cutting-edge US air-to-air heat-seeking missile?

Our good friend and contributor Angad Singh Tweeted this morning a fascinating feature he recalls, written by the great Bill Sweetman.

http://aviationweek.com/blog/we-didn...t-switches-did

The linked feature Tweeted by Singh quotes John Manclark, who was the commander of the famous 4477th Test & Evaluation Squadron ‘Red Eagles’ from 1985-87, a top secret unit flying Soviet fighters to train US pilots and evaluate new equipment.

One particular exerpt makes fascinating reading:

“We had 210 maintainers,” Manclark recalled. “They were dedicated, just unbelievable, tech sergeants and master sergeants. The CIA gave us a flare dispenser from a Frogfoot [Su-25] that had been shot down in Afghanistan. We gave it to maintenance – it was just a thing with wires coming out of it. Four hours later they had it operational on a MiG-21.”

That proved to be a very important test. “In 1987 we had the AIM-9P, which was designed to reject flares, and when we used US flares against it would ignore them and go straight for the target. We had the Soviet flares – they were dirty, and none of them looked the same – and the AIM-9P said ‘I love that flare’.

“Why’d that happen? We had designed it to reject American flares. The Soviet flares had different burn time, intensity and separation. The same way, every time we tried to build a SAM simulator, when we got the real thing it wasn’t the same.

“I use the AIM-9P because it is out of the system and I can talk about it. The same thing happened to a lot of things that are still in the system and that I can’t talk about.”

The Syrian ‘Fitter’ in the latest incident appears to have had success with flares against the AIM-9X. There are also reports that the SyAAF ‘Fitters’ had received upgraded flare packs.

From 1979–82 40 new Su-22Ms were delivered to Syria. They flew around 40 sorties during the Lebanon War of 1982: while Israel claimed no fewer than eight shot down, Syria confirmed the loss of only one example.vAdditional batches including 20 Su-22M3Ks were delivered in 1983, followed by no fewer than 42 Su-22M4Ks delivered between 1984 and 1985, while all surviving Su-22Ms were locally upgraded to Su-22M2K standard.

However, the fleet was depleted and by 2014 only around a dozen Su-22M4Ks soldiered on. Iran donated 10 ex-Iraqi Su-22M4Ks to Syria, early in 2015. Tom Cooper wrote recently in Air Forces Monthly: Prior to the recent US strike on Shayrat, the SyAAF included around 30 Su-22M-3, Su-22M-4K and Su-22UM-3K jets with three squadrons; this number is now down to around ten aircraft, just five or six of which are operational.

Ultimately, having defeated the AIM-9X, the ‘Fitter’ wasn’t as successful against the radar-guided AMRAAM. However, this engagement will surely have a few Top Gun and Weapons School graduates scratching their heads and trying to understand exactly how and why a 30 year-old ‘Fitter’, probably in a poor state of condition, beat-off America’s best close-range missile.

avatar
Olivav Datum: 23.06.2017 Čas: 13:35

Faktta,

kdybys četl diskuzi pořádně, tak s tím jsem tu začal už včera a s omuvou to dementoval později jako kachnu.

Ten Global Hawk je kachna - z toho blogu co jsem postoval

В Средиземном море рядом с Тартусом сейчас учения проходят с пуском ракет, с 18 по 30 июня, скорее всего учебные мишени сбивали.

Ну и как вариант, мог туда и беспилотник залететь, посмотреть)

http://www.interfax.ru/russia/567181

tady z toho mají prču sami Rusové http://www.yaplakal.com/forum1/topic1617865.html
viz přízpěvek s důkazy od pilota sestřeleého Global Hawku ;-)

Kalibry stříleli dříve, tak asi tak.

avatar
petrib Datum: 23.06.2017 Čas: 09:14

Když se dívám na mapu, tak křižovatka v Ar Rusafah je strategicky důležitá pro cetu do Deir ez-Zor asi jako zatáčka v Dolní Lhotě .

avatar
Olivav Datum: 23.06.2017 Čas: 09:09

Už vidím jak jsou Kurdi šťastní

https://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria-turkey-usa-idUSKBN19D10J

avatar
stronger.p Datum: 23.06.2017 Čas: 08:19

SeaWolf:. ale jen skupina prorusky smýšlejících osob

Jak se to správně pozná? Nálepkujeme a pomalu mi přijde, že se "vrací" doba, kdy mi soudruzi říkali, že nemám socialistické smýšlení a že bych se měl už konečně zařadit.

Nechť si každý myslí,co chce, činy hovoří a podle nich suďte a nálepkujte.

avatar
SeaWolf Datum: 23.06.2017 Čas: 07:59

raziel87
Abych tu nekopíroval své odpovědi. AK v klidu spadá do definice postu 22.06.2017 13:54. Není to investigativní zpravodajský kanál s nadhledem, ale jen skupina prorusky smýšlejících osob.

To by jsme o sputniku mohli napsat, že se jedná o "nezávislou tiskovou agenturu" :-D

avatar
skelet Datum: 22.06.2017 Čas: 19:11

raziel: nevšiml jsem si, že by na "mé" Palba.cz se nějak diskutovalo o úrovni AN nebo dokonce o logikovi..

avatar
Echo Datum: 22.06.2017 Čas: 18:55

Jirosi -> nepochopil si ma. Nejde o tento clanok, ale o celu uroven AN komplexne. Ja sa proste v clanku napr. o delostreleckom systeme alebo obrnenom transporteri nepotrebujem docitat, ze strana A,B,C,D,... to bude isto iste pouzivat na X,Y a bude ohrozovat G,H,I v oblasti 2km od konca sveta. Alebo, ze vdaka rozptylu to bude pravdepodobne ublizovat steniatkam a maciatkam. Ale to je pre A,B,C,D typicke lebo krutoprisna demokracia/diktatura/matriarchat nikdy nebrala ohlad na zivotne prostredie, sklenikove plyny, mimozemstanov, blondakov atd. A minister obrany je Svedok liehovovy a preto sa mu neda verit. Riaditel spolocnosti ma ploche nohy preto ....

avatar
Jirosi Datum: 22.06.2017 Čas: 18:20

Echo: Sestřel letadla byl vždy krom světových válek spíše politickou než technickou záležitostí.

+raziel87: Tvoje chování tomu co tu píšeš zrovna moc neodpovídá.

avatar
Echo Datum: 22.06.2017 Čas: 18:12

raziel87 -> s urovnou a reputaciou AN to ide dole vodou uz dlhsie. Prilis vela politiky a subjektivnych nazorov v clankoch o technickych veciach. A dost casto je clanok uz viac o politike ako o technike. Uznavam, ze kazdy mame iny vkus, ale ja nepotrebujem v clanku o vojenskej technike dostat predpisanu davku politickych nazorov.

arr