Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Americké galantní bombardování: První letáky, potom bomby

Datum přidání 26.01.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 40 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruská a koaliční letectva se soustřeďují na ničení cisteren Islámského státu (IS), které míří s ropou na černý trh do Turecka. Řidiči jsou však obyčejní civilisté. Podle magazínu War is Boring americké letectvo proto pomocí shazování letáků řidiče před leteckým útokem vyzývá k okamžitému opuštění vozidla.

Americké bombardování

Foto: Ukázka letáku vyzývající řidiče k okamžitému opuštění vozidla. / Public domain

 

Shazování letáků má místo i v 21. století. Tento druh psychologického boje dosáhl vrcholu během druhé světové války. Například nad západní Evropou Spojenci ze vzduchu shodili 6 miliard letáků. Miliardu letáků shodilo americké letectvo ve válce v Koreji v 50. letech.

Později se psychologický boj zaměřil při předávání informací cílové skupině na účinnější rádio, televizi a nyní i internet. Během invaze do Iráku tak americké letectvo shodilo pouze 31 milionů letáků. Avšak letáky se dostávají ke slovu i během bombardování IS v Iráku a Sýrii.


15. listopadu minulého roku bitevní letadla A-10 a AC-130 zaútočila na parkoviště cisteren IS nedaleko města Abú Kamal v Iráku. Při útoku lehlo popelem 100 cisteren.


O týden později Pentagon informoval o dalším masivním útoku nedaleko měst Dajr az-Zaur a Hasaka ve východním cípu Sýrie. Během útoku IS přišel o 300 cisteren s palivem.


Jak připomíná War of Boring, v obou případech několik desítek minut před útokem americká letadla shodila řidičům nákladních vozů letáky s jednoduchým vzkazem: ”Utečte, nebo zemřete.” Důvodem je prostý fakt, že nákladní vozidla s naftou neřídí vojáci IS, ale obyčejní iráčtí a syrští civilisté - za peníze nebo pod hrozbou násilí.

 

Níže jsou vyobrazeny dva druhy letáků (médiím předané v nízkém rozlišení) shazovaných americkými letadly. Zdá se, že první leták je určen řidičům kamionům těsně před bombardováním, druhý spíše "zaměstnancům" rafinérií nebo k “osvětové” kampani:

Foto: 1)"Varováni. Blíží se vzdušný útok, cisterny budou zničeny. Okamžitě běžte pryč od cisteren. Neriskujte váš život.” 2) “Cisterny budou zničeny, protože nákup této ropy je životodárnou krví pro Daeš (arabský název pro IS - pozn. red). Opusťte nákladní auta a utečte.” / Public Domain


Foto: 1) “Ropné operace pod kontrolou Daeš financují terorismus a utlačují lid. Koaliční síly pokračují v útocích na všechna ropná zařízení kontrolovaná Daeš, dokud nebude Daeš poražen.” 2) ”Varováni! Nákladní vozy a ropná zařízení využívána k podpoře Daeš se mohou stát terčem Koalice...” / Public Domain

 

“Vyhodnotili jsme, že ač tyto nákladní automobily slouží pro operace podporující ISIL, řidiči vozidel nejsou pravděpodobně členy ISIL,” řekl 18. listopadu novinářům na konferenci plukovník Steve Warren z americké armády, který slouží jako hlavní tiskový mluvčí amerických jednotek v oblasti. “Jsou to pravděpodobně jen civilisté.”


Během konference Warren ukázal jeden z letáků (úvodní foto), na kterém bylo napsáno arabsky: “Varováni. Blíží se vzdušný útok, cisterny budou zničeny. Okamžitě běžte pryč od cisteren. Neriskujte váš život.”


Po skočení konference magazín War Is Boring požádal díky právu pro svobodný přístup k informacím (Freedom of Information Act) o letáky používané při operaci Operation Tidal Wave II (letecké údery na IS). Pentagon poskytl novinářům dvě výše zobrazené kopie letáků v nízkém rozlišení.


Letáky upozorňující řidiče nejsou však jediným nástrojem letákové psychologické války. Americká letadla se pomocí velmi sugestivních letáků snaží stěžovat nábor nových vojáků (rozuměj především mladých naivních nevzdělaných mužů) do řad IS.


Foto: IS jako mlýnek na maso. Sugestivní leták pro ty, kteří mají zájem vstoupit do řad IS. Na mlýnku je napsáno "Daeš" a v rohu letáku (na obrázku nejde vidět) "Rekrutační kancelář Daeš". / Public Domain

 

Plukovník Warren však přiznal, že neví, jak jsou podobné letákové kampaně úspěšné. Není možné například zjistit, kdo zůstal u cisteren a kdo utekl.

 

“Viděli jsme nějaké civilisty běžet pryč od jejich nákladních vozů, ale z nějakého důvodu se ukryli do stanu pouze 100 m od seřadiště svých vozů,” komentoval Warren průběh leteckého útoku v Abú Kamal. “Víte, kvůli jejich blízkostí, kde jsou a co dělají, tito civilisté byli - tito řidiči byli absolutně legitimní vojenské cíle.”

 

Řidičům se však ve stanu “zázrakem” (alespoň těm ve stanu) nic nestalo díky přesně mířené palbě hlavňových zbraní A-10 a AC-130. “Piloti se z kokpitu rozhodli tak, že mohli dokončit své poslání bez zasažení stanu a bez zranění kohokoliv z těchto civilistů,” uvedl Warren.


Není jasné, které letadlo shodilo letáky v Abú Kamal. Americké letectvo, námořnictvo nebo námořní pěchota používají ke shazování “letákové” pumy PDU-5/B. V každé pumě je místo pro 60 000 letáků. Pumu lze umístit na standardní letecký zbraňový závěsník. 


Zdroj: War is Boring

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
SeaWolf Datum: 09.02.2016 Čas: 10:41

pjek
Pominu Ruské bombardování náklaďáku co mají běžný návěs nikoli cisternu tak kde asi bere Asad naftu a benzín pro své tanky a auta, když neovládá žádné naleziště a nemá funkční žádný podnik na zpracování ropy?

Tedy pokud nemá elektrotanky a ekoauta ?

avatar
fenri Datum: 29.01.2016 Čas: 07:51

Jistěže s nimi obchodují všichni. Do Turecko to šlo (za "mýtné") přes Kurdy. Ostatně hodně se diskutuje, zda omezení proudu IS ropy do Turecka nestojí za velkými finančními problémy Kurdů. Assadovci si také určitě vzali, když neměli do tanků (jinak mají ropu spíše od Iránu). Problém je, že Turecko je oficiálně ten hodný, náš spojenec a a konto boje s Daešem si vesele operuje na území cizího státu (což je u nich ale běžné-Kypr, Irák). Pak to jaksi smrdí víc, než když si on něj něco vezme zlý vrah Assad.
O cestě IS nafty do Ruska se psalo už PŘED sestřelem. Ostatně řada komentářů v té době byla, že je to pomsta Turků za to, že jim Rusové ničí byznys. Tento názor sice moc nesdílím, ale poukazuje na to, že už před sestřelem tu bylo povědomí, že Rusové bombardují Turkům cisterny s IS ropou...

avatar
Slavoslav Datum: 29.01.2016 Čas: 04:50

Precitaj si moj prvy prispevok. Ved ja netvrdim ze turek neobchodoval. Len tvrdim ze rusi sa to pokusili zastavit a dokazy nasli az po zostrele. A tvrdim ze obchodovali snimi vsetci vratane asada preto to kazdy potichu ihnoroval lebo profitovali vsetci. Asad tak ako aj skupiny podporovane zapadom.

Ohladom tych kamionov. Je otazne kolko znich sluzilo na prevoz tovaru. Aj is musi zabezpecit potraviny pre obyvatelstvo na svojom uzemi. Ale samozrejme do turecka prudila aj ropa

avatar
fenri Datum: 28.01.2016 Čas: 21:59

Já našel větu toho Kartapolova.
Nicméně - i když by Rusové kecali, proč totéž pregnantně tvrdí Izrael a méně pregnantně i USA?

avatar
Slavoslav Datum: 28.01.2016 Čas: 21:40

Pozeral som clanky z nasich medii. Konkretne hlavne spravy ktore urcite nebudu protiruske a konkretne je tam spominane ruske vyhlasenie o rope pre iracke rafinerie

avatar
fenri Datum: 28.01.2016 Čas: 21:19

Slavo - tam se mluví o "recent years", ne o tomto náletu.

avatar
Slavoslav Datum: 28.01.2016 Čas: 21:11

Fenri,
Tk som si to nasiel. Akurat, ze vtedy nam rusko tvrdilo, ze ide o ropu ktoru is prepravuje do iraku aby ju tam spracoval v obsadenych rafineriach

avatar
fenri Datum: 28.01.2016 Čas: 07:28

slavoslav - mýlíte se. Ruské a americké nálety na neexistující cisterny do Turecka nastali PŘED sestřelením Su-24. Mnou postované ruské video bylo na Youtube vloženo 18.11. Náš tisk píše o US i ruských útocích na cisterny od 20.11. Sestřel Su-24 byl 24. 11.

avatar
fenri Datum: 28.01.2016 Čas: 07:22

ruleta - některé mi prázdné rozhodně nepřijdou. Samozřejmě to není důkaz, že šlo o cisterny IS jedoucí do Turecka. Takový důkaz nelze pořídit asi jinak, než X hodinovým sledováním jejich cesty z území ISI do Turecka a následným zajištěním dokladů (a že jich asi mají) a výslechem řidičů v Turecku. To, že je to utopie je snad jasné.
Na druhou stranu nelze ani hovořit o "antidůkazu", jak to činí Logik.
Pro mě je důkazem spíš tvrzení izraelské strany a USA. A upřimně řečeno, mám-li si vybrat mezi izraelským ministrem obrany a Logikem, tak jako přesvědčený sionista věřím o fous více šéfovi Cahalu :-)

avatar
ruleta Datum: 27.01.2016 Čas: 23:51

To video jen dokazuje, ze Rusove bombardovali poustni parkoviste s prevazne prazdnyma cisternama - coz je jen dalsi vec do skladacky toho, ze islamskemu statu chybi zasobni a rafinerske kapacity.

avatar
fenri Datum: 27.01.2016 Čas: 23:29

https://www.youtube.com/watch?v=CG6sTrwyteA
třeba tady to na začátku rozhodně nevypadá jako kontejnery s plyšovými medvídky a sunarem. Ale je možné, že Mosfilm nechal rozbombardovat párset Kamazů z ruskou ropou, někde na umělé poušti za Moskvou.
A ano, cisterny nebyly zničeny v tureckém území, lze očekávat, že by kus před hranicí otočily a jely zpět.Prostě jasný antidůkaz.

avatar
fenri Datum: 27.01.2016 Čas: 23:19

To Logik a spol.: již jsem prozřel. Pašování ropy do Turecka je ruská propaganda. Tak účinná, že na ní skočili i tradičně neinformovaní Izraelci (http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1674058-sef-izraelske-obrany-turecko-kupuje-ropu-od-teroristu-z) a USA, které varují řidiče neexistujících cisteren před jejich zničením. Následně této propagandě naletěly i AN, které o tom píší. Ano, to dává hluboký smysl.
BTW: pašování ropy od IS přes Kurdská území do Turecka se (částečně ozdrojovaně) rozebírá i na aktualnikonflikty.eu. Byla to podle všeh nemalá část příjmu Kurdů, které jim teď vypadly.

avatar
D.i.p Datum: 27.01.2016 Čas: 23:04

Cena ropy šla dolů protože se snížila poptávka (konkrétně v Číně). Víc bych v tom neviděl.

avatar
RiMr71 Datum: 27.01.2016 Čas: 22:34

...přesněé - ropa začne zdražovat, protože odembargovaný po nákupech a příjmech hladový Írán to začne horem dolem valit na trh a Saudi, jejich odvěký spojenec, jim omezením těžby a zvýšením cenychce zvýšit zisky... to má logiku...

avatar
KOLT Datum: 27.01.2016 Čas: 21:47

Já fakt nestačim zírat, jak jsou některý lidi tak ideologicky zaháčkovaní, že nedokáží mít absolutně žádný nadhled :-/

Mmchd, cena ropy šla nahoru kvůli spekulacím, dokud se jí nezačne těžit podstatně méně, což se zatím neděje, nikterak zásadně nahoru prostě nepůjde, protože se jí těží víc, než kolik se jí spotřebuje.

arr