Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Nová americká jaderná strategie: Hrozba omezeného použití jaderných zbraní

Datum přidání 17.01.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 29 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americký deník Huffington post v pátek zveřejnil výtah z návrhu Zprávy o jaderném stavu NPR (Nuclear Posture Review). Finální NPR bude zveřejněná v únoru. Již nyní je ale jisté, že Spojené státy zvažují vývoj taktických jaderných zbraní s nízkou silou výbuchu a pracují na změně politiky použití jaderných zbraní.

Foto: Bombardér B-2 Spirit tankuje palivo nad severním Atlantikem; větší foto / US Air Force

 

Předběžný návrh NPR nebyl zveřejněn oficiální cestou. Pentagon informace v NPR odmítl komentovat, ale neodmítl pravost dokumentu. "Revize Zprávy o jaderném stavu nebyla dokončena a nakonec bude přezkoumána a schválena prezidentem a ministrem obrany," uvedl Pentagon v tiskovém prohlášení. “Na základě obecné praxe nekomentujeme předběžné návrhy koncepcí a strategií.”

 


Minulá NPR byl představena v roce 2009 a nejnovější americkou jadernou doktrínu nechal vypracovat po svém nástupu do úřadu Donald Trump. Podle Trumpa musí americké jaderné prostředky být “moderní, robustní, pružné v použití, odolné, připravené a vhodně nastavené k odvrácení hrozeb 21. století a pro uklidnění našich spojenců." V říjnu letošní roku pak Trump oznámil, že chce “alespoň desetinásobné posílení amerického jaderného arzenálu.”


Nová NPR potvrzuje nutnost dále rozvíjet jaderné zbraně a pracovat na robustní jaderné triádě – na jaderných zbraních odpalovaných ze vzduchu, moře a země.


V dokumentu je zdaleka největší důraz kladen na vývoj jaderných hlavic s nízkou silou exploze (tzv. low-yield; do několika jednotek kt) a jejich nosičů. V současnosti americké jaderné hlavice s nízkou silou exploze jsou W80 (síla 5 - 150 kt) a jaderné pumy B61 (0,3 to 340 kt). Dodejme, že jaderná puma Little Boy, která zasáhla Hirošimu, měla sílu 16 kt.


Pentagon plánuje upravit stávající hlavice nebo vyvinout nové “flexibilní” (ve smyslu použití) s nízkou silou exploze pro střely (balistické i s plochou dráhou letu) odpalované z ponorek. Taková schopnost nyní americkému námořnictvu chybí.


Na tomto plánu není zajímavá ani tak technologická stránka (typ jaderných hlavic a nosiče), jako spíše směr amerického strategického uvažování. Hlavním důvodem vývoje malých taktických jaderných hlavic je podle Američanů odstranit víru mezi potenciálními protivníky, a především Ruska, že americký jaderný arzenál je příliš neflexibilní a zničující, než aby byl použit v reakci na omezený jaderný úder.


Například omezený jaderný úder protivníka může splnit své cíle (především mediální) dříve, než Spojené státy budou schopny pomocí mezikontinentálních balistických raket ICBM (InterContinental Ballistic Missiles), balistických střel vypouštěných z ponorek SLBM (Submarine Launched Ballistic Missiles) nebo bombardérů s pumami a střelami s plochou dráhou letu provést dostatečně omezenou a “vyváženou” jadernou reakci.

 

Rusko je údajně připraveno aktivně využít jaderné zbraně s nízkou silou exploze s cílem získat strategickou výhodu nad protivníky.  V podstatě jde o taktiku “eskalace vedoucí k deeskalaci,” kterou popsal Tyler Rogoway na webu The Drive, na základě reportáže 60 Minutes z amerického strategického velitelství STRATCOM (US Strategic Command).

 

“Myslím, že mají pocit, že Západ je společensky slabší, a jestliže by použili jadernou zbraň v průběhu konfliktu mezi, řekněme, NATO a Ruskem, mohli by šokovat západní mocnosti k deeskalacií, zmrazení konfliktu k vyvolání příměří (podle podmínek Ruska - pozn. red.),” uvedl v pořadu 60 minutes admirál Steve Parode, šéf zpravodajského oddělení STRATCOM s tím, že Rusko si nebezpečně myslí, že Západ je méně rozhodný (slabší) než Rusko.

 

Podle Parodeho by Rusko mohlo například v konfliktu (a je jedno, kdo ho začne) použít omezený jaderný úder na evropské vojenské letiště a tím šokovat a ochromit západní společnost a vedoucí představitele. Parode soudí, že v Rusku existují lidé, kteří takto nebezpečně uvažují protože věří, že Západ je slabší a bude tímto útokem šokován a ochromen. Hrozba masivního jaderného protiúderu strategickými zbraněmi jednoduše velká část ruských představitelů vnímá jako plané vyhrožování.

 

Podle Rogowaye Rusko již mimo jiné testovalo prahovou hodnotu NATO při anexi napadením Krymu. Ačkoli Ukrajina není zemí NATO, lze velmi dobře odhadnout, jak by byla vnímána vojenská akce a opatření přijata NATO při obsazení jiné, i alianční země.

 

"Ruské přesvědčení, že omezené použití jaderných zbraní, včetně zbraní s nízkou silou výbuchu, poskytne výhodu (nad USA a jejími spojenci - pozn. red.), je částečně založeno na vnímání Moskvy, že větší počet nejrůznějších nestrategických jaderných zbraní poskytne nátlakovou výhodu na nižších úrovních konfliktu," uvádí NPR. "Oprava tohoto mylného ruského vnímání je strategickým naléhavým požadavkem."

 

Dokument: Veřejný výpis z připravované Nuclear Posture Review

 

Podle Philipa Breedloveho, bývalého velitele U.S. European Command, rovněž citovaného v pořadu 60 minutes, Rusové jednoduše vidí použití jaderných zbraní jako přirozené rozšíření konvenčního konfliktu. “Myslím, že použití jaderných zbraní není naprosto nemyslitelné,” říká Breedlove.

 

Důraz na vývoj malých jaderných hlavic, jak je popisován v NPR, již ve Spojených státech vyvolal kontroverze. Na jedné straně je tento krok oceňován, jednoduše proto, že současní protivníci si mohou nebezpečně myslet, že Spojené státy se nikdy jaderné zbraně neodváží použít.

 

Problém je také pomalost celé reakce a neflexibilnost použití jaderných zbraní. Než se dostanou ke slovu bombardéry/stíhačky s taktickými jadernými zbraněmi, tak již šok z jaderného úderu zcela ochromí západní společnost. Problém však je, že Rusko pracuje na vícevrstvé protivzdušné obraně (PVO), takže podobný letecký úder může mít velmi malou, nebo dokonce žádnou účinnost.


Na druhé straně kritici tvrdí, v arzenálu Spojených států se nalézá více než 1000 malých taktických jaderných zbraní se silou výbuchu v jednotkách kt. Jde především o zmíněné pumy B61 (nositelné i stíhačkami F-35) a střely s plochou dráhou letu AGM-86B (hlavice W80). V budoucnu pak má americké taktické jaderné zbraně zastupovat vylepšená puma B61-12 (0,3 - 50 kt) a nová jaderná střela s plochou dráhou letu LRSO (W80-4; jednotky kt až 150 kt, Long Range Stand Off Weapon).


Podle kritiků jednoduše již nyní mají Američané řadu možností, jak provést omezený jaderný úder a není nutné tento arzenál rozšiřovat. Stejně tak větší množství malých jaderných zbraní může svádět Pentagon k nebezpečné “vynálezavosti” v použití jaderných zbraní.


V případě zbraní s nízkou silou exploze se mohou stát nosiči například stíhačky F-35 Lightning II, které již nyní mohou ve zbraňových šachtách přepravovat pumy B61. V případě více flexibilní zbraně se dá uvažovat o vývoji nových jaderných střel s plochu dráhou letu s dlouhým doletem (například zmenšená jaderná JASSM-ER), které lze umístit do zbraňových šachet F-35.


Doktrína NPR také navrhuje změnu americké politiky použití jaderných zbraní Američané mohou použít jaderné zbraně o malé síle exploze, pokud dojde k ”významnému nejadernému strategickému napadení”, které může zahrnovat rozsáhlý útok protivníka proti americké infrastruktuře, civilním centrům a místům velení.


To je významný odklon od předchozích postojů USA, že jaderné zbraně jsou v podstatě poslední možností. Ač veřejná část NPR nezmiňuje, jak takový útok má vypadat, ukázkovým případem je například ničení amerických satelitů na oběžné dráze nebo masivní vyřazení americké energetické a počítačové soustavy.


Takový přístup je také terčem kritiky. Kingston Reif z Asociace pro kontrolu zbrojení ACA (Arms Control Association) se obává, že text je "nebezpečně tolerantní", vzhledem k tomu, jak široce lze definovat pojem "významné nejaderné strategické napadení". "Například zásahy Ruska do amerických voleb v roce 2016 představují takový útok?" ptá se Reif. "Jazyk je tak dvojznačný, že je téměř bezvýznamný. Jako takový postrádá důvěryhodnost.”


Zdroj: The DriveHuffington post

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
PavolR Datum: 19.01.2018 Čas: 22:41

weto: Lenže proti nejadrovej krajine by to vyzeralo ako prejav slabosti a nemalo by to priaznivý ohlas ani v radoch domáceho obyvateľstva - politicky priveľké riziko.

avatar
weto Datum: 19.01.2018 Čas: 21:35

Obavam sa ze ak na seba nato rusko pouziju jednu malu atomovku, neskonci to ani pri jednej ani pri malej.
Zmysel by to malo iba proti nejadrovej krajine, ale to by zas pravdepodobne spustilo masivne atomove zbrojenie u kazdeho kto na to ma.
Bude pre vsetkych lepsie tohto dzina nechat uz navzdy v lampe.

avatar
Tesil Datum: 18.01.2018 Čas: 21:07

Slušelo by se připomenout,že to byl SSSR,který musel čelit monopolu USA ohledně jaderných zbraní.A byly to Spojené státy kdo jako jediný použil JZ v praxi.
V době kdy poprvé otestovali Sověti svou jadernou zbraň neměli vhodné nosiče.
USA měly plány na zničení průmyslových center v SSSR dříve než se jim podaří získat vhodné prostředky k odvetě.
A byly to opět USA kdo začal rozmisťovat tyto zbraně v Evropě.
Proto Rusové věnují velkou pozornost strategickým jaderným zbraním.

avatar
Double Datum: 18.01.2018 Čas: 18:32

dusan, cele riadiace centrum bolo v Rusku, Ukrajinci by museli postavit nove, co by spotrebovalo vela nakladov, casu a v pripade, ze by si chceli nechat atomove zbrane by nemali ani jedno ani druhe.

Rusi by tam vbehli (aj za podpory zapadu) a Ukrajina by bola minulostou. Po rozpade ZSSR bola vacsina atomovych jednotiek lojalna Rusku. Rusi znehodnotili letecke pumy a medzikontinentalne rakety, ktore boli dovtedy namierene na USA by aj tak mohli maximalne ohrozit Rusky daleky vychod.

avatar
KóĎA Datum: 18.01.2018 Čas: 18:27

dusan: "Rusi by nezmihli nič". No třeba se těm neschopným Rusům povedl poměrně slušný husarský kousek, kdy pod nosem Američanů vykoupili od prodejných Ukrajinců (k sešrotování určených) osm labutí a tři raketonosné medvědy a za poměrně složitých technických a politických podmínek je dokázali přeletět do Ruska. Pro malé strategické letectvo Ruska poměrně slušná posila.

avatar
Double Datum: 18.01.2018 Čas: 18:26

Použitie atomovych zbrani proti sebe navzajom je pre Rusov samovrazda sama o sebe, nie je jediny dovod sa domnievat, ze by so sebou rovno nezobrali aj zvysok sveta (resp. USA, Zapadnu Europu).

Rusko nie je pre Europu ani USA realnou hrozbou. Rozne staty a korporacie sice maju zaujem o Ruske nerastne bohatstvo, ale je nerealne ze kvoli tomu budu riskovat 3. svetovu.

Na druhu stranu Putin je este jeden z tych umiernenejsich, aj ked to tak nevypada. Preto ak sa v Rusku stane prevrat, tak za nim bude stat radikalnejsia cast Ruskej populacie.

avatar
dusan Datum: 18.01.2018 Čas: 18:19

KóĎA

Súhlasím .... Rusi by nezmohli nič ... a Amíci, ale i ostatné krajiny by tlačili na Ukrajincov pre likvidáciu podobne ako pri nosičoch. Však Rusi na likvidáciu "svojho" strategického letectva na Ukrajine veľmi bolestivo dodnes spomínajú : )

Ale myslím, že sa zhodneme, že keby ich Ukrajinci mali.... tak by to poriadne zmenilo situáciu v roku 2014 .... ale pre iné krajiny je to jasný odkaz ... nemáš bombu .. nemáš pravdu ....nemáš nárok : )

avatar
flanker.jirka Datum: 18.01.2018 Čas: 18:11

Ještě chybí aby se přidala Čína a pak Izrael :-D Je zajímavé vidět co vše napadá choré gumové mozky v pentagonu. Severní korei a severními vietnamu několikrát vyhrožovali během konflitku jadernými zbraněmi. Pevně doufám, že první takto vyvinutou zbraň si vyzkouší na svém dvorečku v Pentagonu. Zbývá jen najít důvod je rozmístnit například v Litvě, dodnes nestáhli své jaderné pumy proti východnímu bloku ani z Itálie ani z Německa, možná by jim mohla frau Merkel pohrozit embargem :-D

Rusové tyto zbraně chtěí z důvodu obrany, ne války na druhém konci světa, jsou si vědomi, že pokud se NATO pohne k nim, tak pokud by použili silné hlavice, ohrozí tím i své území. A na druhou stranu si vojáci NATO pak budou vědomi toho, že pokud na východ půjdou, tak se nejspíše nebudou mít kam vracet.

avatar
KóĎA Datum: 18.01.2018 Čas: 18:09

dusan: silně pochybuji, že by JZ dokázali vůbec udržovat provozuschopné. Neměli na to lidi. A stačí se podívat, v jakém stavu byl zbytek armády. A jako největší protiargument považuji to, že by je Američané k takovému kroku donutili. Nemuselo by to být přímo odevzdání JZ do Ruska, ale k jejich likvidaci (třeba pod americkou kontrolou a za USD, včetně finančních kompenzací pro ukrajinskou vládu. K té ostatně stejně došlo). Stačí se podívat, jakou aktivitu vyvinulo USA ve vztahu k likvidaci leteckých strategických jaderných nosičů, které zůstaly na Ukrajině. USA a další jaderné velmoci určitě nechtěly rozšířit svůj vybraný klub...

avatar
PavolR Datum: 18.01.2018 Čas: 18:08

Double:
Čierny trh je skutočne problém. V prípade takejto hrozby by muselo medzinárodné spoločenstvo vytvoriť nejaký fond, ktorý by tie zbrane vykupoval podľa možnosti ešte než opustia územie Ruska. Inak už iba špecialne jednotky na elimináciu zbraní, čo sa už dostali von.
V záujme nikoho by takáto situácia síce nebola, len je otázka, či už konflikt s Ruskom nie je vyšróbovaný natoľko, že by sa to už oplatilo risknúť v nádeji, že to nebude prebiehať omnoho horšie, že ako prebiehal rozpad ZSSR.

Použitie proti iným štátom je podstatne nepravdepodobnejšie ako proti sebe navzájom. To sa rovná okázalej samovražde spojenej s automatickým víťazstvom súpera/súperov. Teda istej porážke.

avatar
dusan Datum: 18.01.2018 Čas: 17:52

Atómový obušok je dobrý ... čím väčší tým lepší...
Prečo ? .. aby sa nemusel použiť.
Keby naznalý človek počúval Putina, tak si myslí, že jadrové zbrane má len Rusko. Putin a spol. nefungujú tak, že ústretové gesto si vyložia ako dobrú vôľu, ale ako slabosť ...
Na Ukrajine len môžu špekulovať, čo by bolo keby bolo, keby neodovzdali Rusku jadrové zbrane zo svojho územia ....

avatar
Double Datum: 18.01.2018 Čas: 17:49

Sanca, ze by atomove zbrane pouzili proti sebe navzajom bez toho, aby ich pouzili aj proti inym statom (napr. tym co stoja za pripadnym "majdanom") je miziva. Tiez by sa mohli dostat na cierny trh, lahko by sa dostali do nespravnych ruk a to nie je v zaujme ziadneho statu.

avatar
PavolR Datum: 18.01.2018 Čas: 17:27

Double - dodatok:
Ako chránia atómovky pred "majdanom"? Červené námestie by si predsa do luftu nevyhodili.
V kontexte vypuknutia vnútorného ozbrojeného konfliktu (ala situácia spred sto rokov) by boli atómovky skôr problémom, než ochranou, lebo by ľahko mohlo dôjsť k situácii, že nimi budú disponovať obe strany (alebo dokonca aj viac než dve stany). V takom prípade by sa mohlo stať, že: 1.- použijú ich proti sebe navzájom; 2.- pod hrozbou použitia vytvoria status quo, čo by znamenalo dlhodobé/trvalé rozdelenie krajiny; 3.- kombinácia 1 a 2

avatar
Jirosi Datum: 18.01.2018 Čas: 17:26

Taktické JZ byli součástí už studené války. Jejich největší nevýhodou je to že se v podstatě nedají nasadit.
https://en.wikipedia.org/wiki/Davy_Crockett_(nuclear_device)

Tohle je prostě jen další kolo modernizace zbraní nic více.

avatar
PavolR Datum: 18.01.2018 Čas: 16:58

Inak, púšťanie sa do konštrukcie menších a ľahšie použiteľných nukleárnych zbraní zvyšuje pravdepodobnosť, že sa pri nejakej príležitosti dostanú do nesprávnych rúk a ten ich bude schopný použiť aj inak, než rozobraním na špinavú bombu...

Double:
Nechápem, kde sa stále berú tie predstavy o nejakej forme konvenčného útoku na Rusko. Sovietsky zväz bol po nástupe Reagana v priebehu pár rokov totálne porazený bez toho, že by bola ktorákoľvek z armád NATO vôbec uvedená do pohotovosti.

arr