Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Americké letectvo připravuje nasazení mikrovlnných zbraní

Datum přidání 20.05.2015    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americké letectvo pokračuje v rámci programu CHAMP (Counter-electronics High-powered Microwave Advanced Missile Project) ve vývoji mikrovlnných zbraní určených k vyřazení elektronických systémů protivníka. Pokrok v elektronice umožnil výkonný mikrovlnný vysílač umístit do střely s plochou dráhou letu JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile – Extened Range).

Foto: F-15E Strike Eagle odhazuje střelu s plochou dráhou letu JASSM; větší foto / Lockheed Martin

Foto: F-15E Strike Eagle odhazuje střelu s plochou dráhou letu JASSM; větší foto / Lockheed Martin

 

V roce 2009 americké letectvo podepsalo s firmou Boeing dohodu o vývoji mikrovlnné zbraně. Ta pak v rámci programu CHAMP začala vyvíjet zbraňový systém schopný na určitou vzdálenost doslova usmažit elektroniku.


Pro účely testů se nosičem mikrovlnné zbraně stala letecká podzvuková střela s plochou dráhou letu AGM-86 ALCM (Air-Launched Cruise Missile). K prvním odpalu „mikrovlnné střely" došlo v roce 2011. Při dalším testu o rok později střela poprvé vyřadila elektronické systémy v cílové zóně.

 

Zasažená elektronika byla při testech nenávratně poškozena. Dlužno dodat, že pokračující miniaturizace činí elektroniku proti mikrovlnným zbraním mnohem více zranitelnější.


Testy prokázaly schopnost mikrovlnné střely zasáhnout během letu najednou několik cílů. Teoreticky lze svazkem mikrovln při průletu zasahovat pozemní i leteckou techniku protivníka, stanoviště, budovy atd. Dosah zbraně není znám, mikrovlnný svazek však lze zaměřit velmi přesně.


Pro operační nasazení se počítá s instalací mikrovlnného vysílače do střely s plochou dráhou letu JASSM-ER s doletem až 1000 km. Díky malým rozměrům a ctění konstrukce stealth je JASSM-ER radarově velmi obtížně odhalitelná. Zaměření rovněž znesnadňuje nízká letová hladina.

 

Video: Test střely CHAMP v roce 2012 / Boeing

 

Před několika lety se počítalo se zavedením mikrovlnné zbraně do výzbroje v roce 2016. Po rozpočtových omezeních však práce na programu CHEMP ubraly na intenzitě. Zavedení mikrovlnné zbraně v roce 2016 se jeví jako příliš optimistické.


Podle výzkumných laboratoří amerického letectva AFRL (Air Force Research Laboratory)  neexistuje ovšem jediná technická překážka pro nasazení střel JASSM-ER s mikrovlnným vysílačem.


Upravenou střelu JASSM-ER lze odpalovat z pilotovaných letadel nebo dronů. Stejně tak lze mikrovlnný vysílač umístit přímo do pilotovaného nebo bezpilotního letadla. Je možné rovněž využít vyvíjené hypersonické střely schopné dosáhnout mnohanásobné rychlosti zvuku.


„Schopnost je skutečná... a technologie je dostupná dnes," říká generálmajor Tom Masiello, ředitel AFRL. „Jde o operační systém připravený k nasazení v našem taktickém letectvu."


Mikrovlnné zbraně jsou však zbraní dvousečnou, neboť se mohou použít proti americké vojenské technice a objektům. Podle blogu „War is Boring" Pentagon ročně utrácí miliardy dolarů za ochranu elektronických systémů proti mikrovlnným zbraním.

Zdroj: FlightGlobal

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Roland Datum: 24.05.2015 Čas: 09:44

s tou faradayovou klecí to bude podle mě dvousečný - jo, když se všechno vypne a schová pod fklec, tak to přežije - jenže vypnutý radary a zbraně mi jsou tak nějak na nic. A v momentě kdy se to zapne, tak to musí z klece ven aby to fungovalo - takže (podle mě) stačí "návnada" která donutí nepřítele na chvíli něco zapnout a je posekáno

a dál - kolik "lepších" zbraní dneska funguje bez elektroniky? - rpg? a ze stíhaček a podobnejch věcí myslím, že nic - takže jako obranná zbraň proti čemukoli lepšímu než je to RPG je to geniální věc - k čemu je mi BUK když jeho raktety nepřítel usmaží hned jak je zaměří?

možná pro to se ted USA soustředí na railguny - rychlostí X machů letící ingot bez elektroniky

avatar
Shania Datum: 24.05.2015 Čas: 09:32

ngarem: laser je na aegis jako nahrada ciws, ktere uz jsou ted nahrazovany/doplnovany RAM. je to posledni linie obrany proti raketam. takze cil dost tezko vytvori kourovou clonu.

avatar
shal Datum: 23.05.2015 Čas: 11:56

Ngarem: Faradayova klec neodstíní jenom EMP, ale všechny signály, což je pak celkem k ničemu. Navíc na bojišti se vojákům ta faradayova klec špatně přenáší při nepřátelské palbě.

avatar
Ngarem Datum: 23.05.2015 Čas: 10:23

Kousek diskuze u původního zdroje: Elias Fenjiro před 4 dny
Sean Harper That's the point Sean, I worked at DRAPER Labs and most of the systems we designed did not function as hoped in a production environnement, the testing conditions were always Ideal, we always had a cognitive biais about the environment in which we tested them, but once we opposed them to an moderately advanced annemy they became almost worthless. You mentionned the laser beam on the destroyers, Guess what? if the target creates smoke around itself, the solid state laser doesn't penetrate smoke. Believe me when I say, I WANT these sytems to work and I want us to be the ones who have them; but at the same time we should be careful not to overestimate our know how, because it might create overconfidence that might push us into making bad decisions.
By the way, the russians are way ahead of us in EMP.
Když mikrovlnku odstíní faradayova klec, tak proč by to nezvládla i proti této zbrani?

avatar
Eiffelos Datum: 22.05.2015 Čas: 10:47

...Zavedení mikrovlnné zbraně v roce 2016 se jeví jako příliš optimistické... přeloženo. začli jsme vyvíjet už druhou generaci :D

avatar
nyibelunger Datum: 22.05.2015 Čas: 01:57

shal: vůbec bych se nedivil, kdyby bylo užito optického kabelu (viz flexibilní endoskop, etc.).

avatar
shal Datum: 21.05.2015 Čas: 23:21

Na vyřazení předsunuté základny protivníka přímo geniální. Samozřejmě ochrana ude možná (ta kamera, co to natáčela, taky fungovala dál), ale asi to výrazně zvýší náklady na budování elektronické infrastruktury a nároky na údržbu, tak jako cenu. Při povedeném útoku to může na bojišti vyvolat pěkný zmatek.

JirkaCa: Jo to mě opravdu rozesmálo :)

avatar
Todomatch Datum: 21.05.2015 Čas: 11:58

to JirakCa: No fakt, máš postřeh!

avatar
JirkaCa Datum: 21.05.2015 Čas: 10:20

A vyskakující cédéčka z mechanik ještě pozabíjí obsluhu kolem. Jak u toho zadního testovacího pc :-) .

arr