Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Americké letectvo zvažuje vyřadit stíhačky F-15C/D Eagle

Datum přidání 28.03.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 41 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Podle webu Air Force Times americké letectvo (US Air Force) vede vážné debaty o možném vyřazení stíhacích letadel F-15 C/D Eagle. Jejich místo mají po roce 2020 převzít modernizované stíhačky F-16 Fighting Falcon.

Foto: F-15C Eagle 71. bojové letky, 1. bojového křídla s domovskou základnou na Langley Air Force Base (2007); větší foto / Public domain

 

V americkém letectvu slouží 236 jednomístných F-15C a dvoumístných cvičných F-15D. Stíhač F-15C/D je určen především k vybojování a udržení vzdušné nadvlády. Letoun je k tomuto účelu vyzbrojen jen zbraněmi vzduch-vzduch, jako jsou střely AIM-9 Sidewinder nebo AIM-120 AMRAAM.


Kromě toho v letectvu slouží mnohem modernějších 257 víceúčelových stíhaček F-15E Strike Eagle. Hlavním posláním F-15E je provádět samostatné hloubkové nálety (Air Interdiction; nebo také “vzdušná izolace”) bez podpory tankovacích letadel nebo letadel elektronického boje.


V Afghánistánu nebo Iráku F-15E utočil na vysoce cenné cíle v hloubi nepřátelského území, prováděl letecké patroly a poskytoval blízkou leteckou podporu (CAS) koaličním vojákům. F-15E dokáže rovněž účinně vést boj vzduch-vzduch.


Stíhačka F-15C vyhrála během války v Perském zálivu (1991) 34 leteckých bitev z celkového počtu 37 amerických vzdušných vítězství. Nejvíce sestřelů si připsali izraelští piloti F-15C v bitvách se syrským letectvem na přelomu 70. a 80. let minulého století. Stojí za zmínku, že Izraelci své F-15C/D vlastními silami upravili pro používání munice vzduch-země.  


Celkově F-15C zaznamenal více než 100 vzdušných vítězství bez jediné vlastní ztráty.


Americké letectvo ale nyní z důvodů finančních úspor zvažuje vyřadit všechny stroje verze “C”D” z výzbroje. Naopak novější víceúčelové F-15E Strike Eagle zůstanou ve výzbroji až do 30. let 21. století.

 

Ještě v polovině minulého roku přitom americké letectvo mluvilo o plánu investovat 12 miliard dolarů do modernizace 435 stíhaček F-15C/D a F-15E. Počítalo se s instalací nového radaru, infračerveného čidla (IRST) a nových systémů elektronického boje. Modernizace měla prodloužit životnost flotily F-15 až do roku 2040.


Podle generálporučíka Scotta Rice, šéfa letecké složky americké Národní gardy, jsou ale zatím všechny diskuze o vyřazení F-15C/D předběžné. Rozhodnutí nepadne dříve než v roce 2019 a F-15C/D se mají případně stahovat z výzbroje nejdříve v roce 2020.


Místo po F-15C/D pak převezmou především modernizované stíhačky F-16 se zcela novým radarem typu AESA (Active Electronically Scanned Array). Radary typu AESA mohou mimo jiné vést simultánně boj vzduch-země i vzduch-vzduch.

 

Video: F-15C / YouTube


F-15C a F-16C jsou samozřejmě výkonově zcela jiné letouny. F-15C je 1,5x těží než F-16C, má větší dolet a nosnost - F-15C unese až osm raket vzduch-vzduch, F-16C šest raket. Například ale stoupavost nebo poměr tahu motoru ku hmotnosti jsou víceméně u obou letounů rovnocenné.  


Stíhačka F-15C má ale mnohem bohatší avionické a elektronické vybavení k vedení boje vzduch-vzduch než víceúčelový F-16C. Na druhou stranu letová hodina F-15C stojí přes 40 000 dolarů, F-16C okolo 22 000 dolarů.


V každém případě i modernizovaný F-16C s největší pravděpodobností nedosáhne schopností vést boj vzduch-vzduch na úrovni F-15C.


Podle generálmajora Scotta Westa, šéfa současných operací amerického letectva, ale letectvu v rozhodování pomáhají zmenšující se letecké síly Ruska a Číny - americké letectvo tak nemusí udržovat takový počet výkonných letadel.


Rice také poznamenal, že úkoly F-15C/D také plně převzaly stíhačky F-22A Raptor. “F-15C a její piloti sloužili našemu národu po celá  desetiletí velice dobře. Byl to náš stíhač pro vybojování vzdušné nadvlády. Nyní ale tuto úlohu převzal F-22,” cituje web military.com Riceho.

 

Zdroj: AirForce Times

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
TF_HU Datum: 03.04.2017 Čas: 21:04

Myslím, že to USAF neplánuje...vypadá to spíše na nedorozumění.

https://www.flightglobal.com/news/articles/usaf-pushes-back-on-f-15-retirement-435721/

avatar
PavolR Datum: 03.04.2017 Čas: 14:57

D.i.p:
V mnou načrtnutom scenári nehrá úspornosť absolútne žiadnu rolu. Za takým krokom by totiž mohla byť jedine politika alebo hospodárske záujmy niekoho konkrétneho.

avatar
D.i.p Datum: 02.04.2017 Čas: 20:01

Otázkou je, kolik by ta modernizace migů stála ve srovnání s pořízením gripenů a jejich nižším nákladem na provoz. A taky Slovensko potřebuje modernizaci aby vyhovovala v NATO.

Nejlevnější by byl K-fir .:-)

avatar
PavolR Datum: 02.04.2017 Čas: 15:54

Henrich7: Ale áno, však aj Srbom práve darovali Mig-29 s tým, že im ich následne zmodernizujú. A modernizáciu je aj jednoduchšie vykecať, než priamu kúpu fungl novej ruskej techniky (napríklad v prípade vozňov metra Maďari zamaskovali kúpu nových za modernizáciu pôvodných, aby nemuseli vypisovať tender - a do nových sa iba premontovali nejaké drobnosti zo starých :D ).

avatar
Henrich7 Datum: 02.04.2017 Čas: 15:32

PavolR, no neviem či ešte Rusi budú ponúkať modernizáciu MiG 29. Keďže už majú hotové MiG 35 , ktorý by mal byť určený hlavne na export ako ľahká viacúčelová stíhačka, myslím že v prvom rade budú chcieť predať tieto stroje.

avatar
PavolR Datum: 01.04.2017 Čas: 22:42

KOLT: Zjednodušene povedane je nacionalizmus obyvateľstva ako v Maďarsku, tak aj na Slovensku, aktívne usmerňovaný skúsenými kleptonacionalistickými politikmi takými smermi, v ktorých vidia aktuálne nejaký profit. A armáda to teda nie je ...

avatar
KOLT Datum: 01.04.2017 Čas: 21:39

Myslím, že se opět ukázaly klasické stereotypy. "...se někteří Slováci chovají, jako kdyby jsme jim něco zlého udělali..." Ano. A já bych k tomu doplnil, že "...a Češi se na ně zase povyšují...". Prostě si nemáme moc co vyčítat.

V rámci této a sousední diskuse (České gripeny Slovensku nepomohou, nebo tak nějak) mě ale zaujala jedna věc, která mi do té doby nesecvakla. Vždycky jsem měl za to, že státy, kde je většina obyvatel dosti nacionálně zaměřená (nebrat jako hanění!), si dosti potrpí na armády – USA, Rusko, Polsko... Nicméně zrovna Slovensko a Maďarsko jsou důkazem toho, že ten vztah není ani zdaleka tak jednoznačný. Z V4 jednoznačně největší důraz na armádu dává Polsko, kterému se není co divit. Pak dloooouho nic, pak ČR, pak zase nic a pak Maďarsko a Slovensko. Přičemž jsem velmi silně přesvědčen, že ČR je, co se nacionálního cítění obyvatelstva, dááááááááááleko za zbylými státy V4. Vnímání armády mezi lidmi přitom bylo dlouho po revoluci dosti negativní. Přesto ji ČR nezanedbává zdaleka tolik, jako Maďarsko a Slovensko.

Ale jsem dosti OT, tak se omlouvám.

avatar
peterLuk Datum: 01.04.2017 Čas: 20:48

Neber to tak, že ja som proti spoločnému štátu, skôr opačne. Vždy som vravel, že keď sa viac národov spojí majú večší ekonomický, vojenský a politický potenciál. A v konečnom dôsledku to môžu pocítiť aj občania. O to viac mi je ľúto, že musím byť často svedkom tohto čo je vidno aj v tejto diskusí... Mám k tomu čo povedať, ale to je už offtopic.

avatar
D.i.p Datum: 31.03.2017 Čas: 21:31

peterLuk: Ano. Ve finále máme lepší vztahy než kdy jindy. Ale mrzí mě, když se někteří Slováci chovají, jako kdyby jsme jim něco zlého udělali.

Osobně si myslím, že kdyby ten společný stát byl volnější, spíše na bázi konfederace tak by to bylo udržitelný. Ostatně EU takovou prapodivnou konfederací je. Ale to bych si za vzor rozhodně nebral.

Za první republiky se, myslím, vůbec nepodařilo federativní uspořádání dotáhnout v plánované podobě do konce. Což byla první velká chyba. Ale to by stejně šlo do kopru. Za komoušů bylo všechno pošlapáno a po nich už se to nedalo zachránit.

avatar
peterLuk Datum: 31.03.2017 Čas: 17:57

Ľudia ľudia... Ten dôvod, prečo sa ČSR rozpadla krásne vidno v tejto diskusí... Mne je akurát ľúto, že ho tu musí byť vidno pri každej podobnej diskusí.

Ak by sme to s OSSR mysleli vážne, tak by pre nás boli podľa mňa lepšie iné možnosti - Gripen či F-16V. Ale ak by dokázali Američania nájsť niekoľko neolietaných F-15 a ponúknuť ich za dobrú cenu, možno by to stálo za zváženie... Neviem aký je tu modernizačný potenciál a či vôbec, ale s Migmy sme sa teda nepochlapily, tak si niesom istý či by to trebárs s F-16 dopadlo inak. Sú to síce staršie a na prevádzku možno drahšie, ale overené stroje, ktoré by air policing zvládli.

avatar
Falko Datum: 30.03.2017 Čas: 22:04

Viete citat a vidite ,co som napisal.To je pekne,ina vec je aj pochopit.Ked uz tak aspon 24 viacucelovych strojov,viazal by som sa viac na USA ako na svedov.Hlavne kvoli rozsirenosti v Europe .Desat-dvanast strojov vyznam nema v pripade konfliktu by boli uzemnene na jednom letisku,24strojov by sa uz aspon dalo rozdelit pre Sliac a Kuchynu..A to ,ze OSSR sa musia dat dokopy je pravda ,ale riesenie nie je nesystemovy nakup nadzvukovych strojov .Vytvorenie zazemia pre ne by ostatne zlozky nasej armady pochovalo ,techniku maju ovela viac po dobe pouzitelnosti .Slovensko potrebuje malu pruznu armadu,s velkym poctom zalozakov a nejaku spravnu doktrinu.Zial to je fikcia......Ja nerobim ramena,preco aj poznam osobne vela cechov,mam vas rad.Dokonca ma ,ako spravneho hejslovaka velmi serie,ze sa neoslavuje28.rijen.A predstavte si nie som sa sam na Slovensku ,kto by oslavoval radsej tento sviatok ,ako sviatok sedembolestnej panny marie.Co nemam rad ,su malomestiacke reci typu Slovensko je krajsie Albansko,zachranujeme vam rit , pod.Myslim ,ze keby som nieco takeho napisal na adresu Ciech,tak mi to date vyzrat.Voci takym veciam proste treba byt vyhradeny a minimalne na ne upozornit,nie cusat...Ale ,ze sa Federacia rozpadla je dobre,teraz ak sa u nas nieco vyvedie a nemozeme to hodit na vas Cechov ,za vsetko si mozeme sami.

avatar
KOLT Datum: 30.03.2017 Čas: 21:40

Tak nevím, v kterém Česku to Pepos byl, ale v tom, co v něm bydlím já, třetina lidí pracuje v Německu, druhá třetina pro firmy vlastněné Němci a ta poslední v jejich subdodavatelském řetězci. A skoro všichni se shodují, že pracovat pod německými vlastníky je lepší než pod českými, protože a) víc platí, b) se o své zaměstnance lépe starají.... A Němců se ani moje téměř stoletá babička nebojí tolik, co Rusů.


Ale pravdou je, že mně osobně drobet vyvedlo z konceptu, když zvolení Schultze do čela SPD mělo za následek zvýšení její popularity. Doufám, že je to jen efekt nového koštěte. Koneckonců, co my máme co kecat, když si na hrad zvolíme člověka řízeného z Kremlu (a teď už i z Číny) a za premiéra budeme mít brzy bývalého StBáka, který si ze státu udělal dojnou krávu, přičemž dokázal hromadu spoluobčanů přesvědčit, že to všechno dělá pro jejich dobro (o tom, že je Slovák, bych tu v rozjitřené atmosféře měl raději pomlčet, ale nedalo mi to ;-) ).

Omlouvám se za OT, každopádně.

avatar
PavolR Datum: 30.03.2017 Čas: 21:12

CerVus:
Áno, zdieľanie zázemia a celková spolupráca s Čechmi, je dobrým bonusom Gripenov, keby Švédi dali lepšiu ponuku, než, čo sme posledne odmietli. S Maďarmi by som však veľmi nerátal, lebo u nich človek nikdy nevie, či Putin pri niektorej z jeho každoročných vizít nedá "ponuku, ktoré sa neodmieta" na modernizáciu Mig-29. :D
Naproti tomu na F-16 je zaujímavá variabilita možností (ktorú ale nie je isté, či by sme dokázali naplno využiť) a fakt, že ju má stále viac krajín v širšom regióne.

avatar
CerVus Datum: 30.03.2017 Čas: 20:32

Pepos: Češi se bojí Němců? No, tak to slyším teda poprvé. Když pominu fakt, že naše ekonomika je s nimi tak provázaná, tak se stačí podívat na genovou strukturu. Třetinou jsme germáni, třetinou románského původu a třetinou slované. Jo pokud by válka dopadla jinak tak by tahle země zanikla. No a co? Tak by jsme holt byli další spolkovou zemí a cela populace by alespoň ovládala nějaký světový jazyk. Navíc snad nejde o obavy jako spíše o averzi. Němci nás využívali jen pár let za kterých nás posunuli alespoň po technologické rovině, Ruské pijavice nás využívaly dlouhá desetiletí díky čemuž jsme se propadly hluboko dolů. Navíc tím i dost utrpělo smýšlení lidí jak k druhým, tak k zemi jako takové.
Ale souhlasím s tím, že rozdělení chtěli jak Češi, tak Slováci. To spojení nikdy pořádně nefungovalo a byla hloupost společný stát vůbec zakládat. I když teď se to lehce soudí. Tehdy byla jiná doba.
Každopádně pro Slovensko budou stejně nejvhodnější Gripeny. Bude se pak lépe spolupracovat mezi našimi třemi zeměmi (s Maďarskem). Polsko si hraje na vlastím písečku, toho naše pidi armády a naše zájmy moc zajímat nebudou. Nebudem si nic nalhávat i ta naše armáda zažila lepší časy někdy před 10ti lety. Za pár let se začne kvůli neustálým odkladům sypat tolik techniky, že nás ani 3 procenta HDP nezachrání.

avatar
Apofis Datum: 30.03.2017 Čas: 20:26

To: Charlie "záchranár" ;-)
Nechcem Vám brať ilúzie a pocit krivdy, ale bolo to trošku inak:
http://dennik.hnonline.sk/servisne-prilohy/272045-preco-vzniklo-ceskoslovensko

arr